رافت: دربی آسیایی پیش بیاید هم پرسپولیس می‌بردحیف است این تیم قهرمان آسیا نشود

0 42

مرضیه دارابی – خبرنگار: پرسپولیس با غلبه بر تیم گوا صدرنشین دور رفت مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا در گروه خود شد. سرخپوشان ۹ امتیاز خود را از مصاف با الوحده امارات، الریان قطر و گوای هند به دست آورده‌اند و فردا شب بازی برگشت مرحله مقدماتی را مقابل گوای هند برگزار خواهند کرد. پایان رأفت، مهاجم سال‌های نه چندان دور پرسپولیس مثل خیلی از پیشکسوتان معتقد است که این تیم باید امسال قهرمان آسیا شود تا به آن چیزی که استحقاقش را دارد، برسد. در خصوص عملکرد قرمزپوشان در لیگ قهرمانان و همچنین چرایی جدایی دوباره رأفت از تیم شهرداری آستارا با این پیشکسوت تماس گرفتیم.
گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با پایان رأفت، مهاجم محبوب تیم علی پروین در دهه‌های گذشته را در زیر می‌خوانید:

*فکر می‌کنم حالا دیگر می‌شود یک نگاه کلی به وضعیت پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا داشت چون دور رفت تمام شده و در آستانه آغاز دور برگشت بازی‌ها هستیم.
هر ۳ بازی را دیدم. خوشبختانه پرسپولیس بازی‌های خوبی انجام داد و توانست همان‌طور که انتظار می‌رفت نتیجه بگیرد. البته خیلی کار سخت بود دلیلش هم شرایط ویژه کشور هند هم از نظر کرونا و هم امکانات و شرایط آب و هوایی بود اما بازیکنان خیلی خوب خودشان را با شرایط آب و هوایی تطبیق دادند و توانستند ۳ بازی خوب مقابل حریفان انجام دهند. پرسپولیس در هر ۳ بازی فرصت‌های زیادی ایجاد کرد. من عملکرد تیم را در هر ۳ بازی خوب دیدم، بچه‌ها با تمام وجود تلاش می‌کردند که همه تیم‌ها را ببرند و ۹ امتیاری شوند. خوشبختانه پرسپولیس با اقتدار صدرنشین شد.

*نقطه قوت تیم را در هند چه دیدید؟
از هر چیزی مهم‌تر کیفیت بالای تیم بود این‌که بچه‌ها در همه خطوط هماهنگی لازم را دارند و نهایت تلاش‌شان را می‌کنند. هر بازیکنی که تعویض می‌شود، بازیکن جایگزین تلاش دوچندان دارد. فکر می‌کنم چند سال است که پرسپولیس را در اوج می‌بینیم به‌خاطر همدلی و نظم تیم بوده است. امیدوارم بچه‌ها بتوانند در بازی‌های باقی مانده با این اقتدار پیش بروند.

*درکنار ۹ امتیازی شدن پرسپولیس اما این‌که تیم راحت از الریان و گوا گل خورد، کمی ناامیدکننده خصوصا برای مراحل بعدی به نظر می‌رسد.
پرسپولیس که معمولا در ایستگاهی‌ها موفق نشان می‌دهد اما خودش هم در ضربات ایستگاهی تمرکز لازم را نداشته و گل خورده، البته فوتبال است دیگر، جذابیتش به همین چیزهاست. تیمی که هجومی بازی می‌کند، دچار اشتباه می‌شود. شاید این موضوع طرفداران را نگران کرده باشد اما ان‌شاءا… کادرفنی با تمریناتی که در نظر می‌گیرد، تمرکز بچه‌ها روی ضربات بیشتر می‌شود و نواقص برطرف خواهد شد. فکر می‌کنم فقط بعضی مواقع تمرکز تیم کم می‌شود. پرسپولیس باید در دفاع هم زود در زمین خودش جمع شود. در بازی‌های آینده باید بتوانند این کار را انجام دهند. البته نکته خیلی خوب تیم این است که پرسپولیس خیلی موقعیت‌سازی می‌کند، یعنی مهاجمان و‌هافبک‌ها خیلی خوب در موقعیت گل قرار می‌گیرند. اگر کمی دقت در نواختن ضربات آخر بیشتر شود، پرسپولیس بازی‌هایش را با گل‌های بیشتری تمام می‌کند. امیدوارم در مراحل بعدی این نواقص را رفع کند و بهتر از این هم نتیجه بگیرد.

خداحافظی پایان رأفت با شهرداری آستارا

*احتمال رویارویی پرسپولیس و استقلال در مراحل بعدی وجود دارد. اگر دربی در لیگ قهرمانان اتفاق بیافتد شرایط کدام تیم را برای بردن مساعدتر می‌بینید؟
هیچ تیمی در آسیا قدرت پرسپولیس را ندارد، قدرت، سرعت و هماهنگی پرسپولیس فاکتور مثبت این تیم است. پرسپولیس از زمان برانکو شکلش همین بوده، کالدرون هم آن را ادامه داد و یحیی هم همان رویه را پیگیری کرد و این خیلی خوب است که شکل تیم سال‌هاست حفظ شده است. گل‌محمدی ترکیب بسیار خوبی از بازیکنان در همه پست‌ها دارد. بیشتر آن‌ها در چند پست می‌توانند بازی کنند. مثلا وحید امیری در فوروارد خوب است، او را‌هافبک چپ یا دفاع چپ هم بگذارند با تمام وجود بازی می‌کند. عالیشاه هم همین‌طور است. احمد نوراللهی هم چند پسته است. یا همین سرلک. برای یک تیم خیلی خوب است که بازیکنان چند پسته داشته باشد. این نشان می‌دهد پرسپولیس خیلی باطراوت بازی می‌کند. اگر دربی آسیایی اتفاق بیافتد صددرصد برنده بازی پرسپولیس است، چون استقلال سرعت و ثبات لازم را ندارد و خیلی کند به زمین و دروازه حریف نزدیک می‌شود اما پرسپولیس این پتانسیل را دارد که با ۳-۴ پاس به محوطه جریمه حریف برسد و این کار را با تعداد نفرات بیشتر انجام می‌دهد. کمتر تیمی در آسیا هست که بتواند این کار را انجام دهد. حیف است این تیم قهرمان آسیا نشود. احساسم این است که این همدلی و رفاقت شرایط را به گونه ای کرده که پرسپولیس قهرمان آسیا شود. با این قهرمانی دل همه ایران شاد خواهد شد.

*در مورد مهاجمان تیم هم صحبت می‌کنید؟
از روزی که مغانلو آمده و ترابی هم به تیم اضافه شده بار هجومی پرسپولیس خیلی بالاتر رفته است. بعد از رفتن بشار همه نگران بودند که در این زمینه به مشکل بخوریم اما خوشبختانه شهریار مغانلو و ترابی و همچنین پهلوان باتکنیک خوبی که دارد و در ترکیب تیم جا افتاده، خیلی خوب دارند از نظر هجومی تیم را پیش می‌برند و کمبودی حس نمی‌شود. امیدوارم عیسی هم سریع تر به شرایط آرمانی گذشته برگردد و اینکه کادرفنی بیشتر به مهدی عبدی بها بدهد که بتواند خودش را نشان دهد. او هم مهاجم خوب و آینده داری است.

*چه شد که دوباره از تیم شهرداری آستارا استعفا دادید؟
حدود ۳ هفته‌ای هست که کارم با آن‌ها تمام شد. هر چه تلاش کردم که شرایط خوب شود اما نشد. شرایط آن‌طوری نبود که بشود کار را پیش برد. یکی بحث مالی بود که قراردادها به موقع پرداخت نمی‌شد. البته قراردادها هم چیزی نبود. ماهیانه بچه‌ها پول می‌گرفتند، ۵ تا ۱۰ میلیون. وقتی مشکلات مالی باشد نظم تیمی و تمرینی به هم می‌خورد. من هم از کسانی نیستم که تحت هر شرایطی کار کنم. به همین دلیل استعفا دادم تا کسانی مسوولیت فنی تیم را برعهده بگیرند که می‌توانند با کمبودها کار کنند.

*اما تیم شما خوب نتیجه گرفته بود.
ما قهرمان نیم فصل شدیم. همه تلاش کردند که این اتفاق بیفتد اما بعضی مواقع دیگر نمی شود ادامه داد. الان هم آن‌ها ۳ تا بازی پشت سر هم باختند و شرایط خوبی ندارند امیدوارم نگاه مسوولان به فوتبال و تیم آستارا عوض شود.

*حتما دل‌تان به تیم شهرتان هست.
همان وقت که به آستارا رفتم به این خاطر بود که تیم شهرم بالا بیاید. از همان روز اول شرایط بد بود اما خواستیم که تیم را جمع کنیم اما نشد و کسی برای رفع مشکلات نیامد. تیم ۲۰ روز تمرین نکرد و خیلی نگران آینده بودم. دیدم هیچ تصمیمی گرفته نمی‌شود بنا بر این جدا شدم.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.