عاشقانه‌های فکری برای آبی‌ها آب و نان نداشتاستقلال؛ نقطه سرخط

0 25

مریم سرخوش – خبرنگار: استقلالی‌ها روند اخراج مربی قبل از پایان فصل را برای چهارمین بار تکرار کردند و این بار با یک برکناری محترمانه باز هم به نقطه سرخط برای حضور یک مربی جدید رسیدند. محمود فکری ابتدای فصل از هول نشستن روی نیمکت آبی‌ها جریمه ۲ میلیارد تومانی جدایی از نساجی را به جان خرید اما همین اقدام عاشقانه‌اش هم برای آبی‌ها به کسب یک قهرمانی نیم‌فصل ختم نشد و او را از تیغ برکناری‌ها در میانه نیم‌فصل در امان نگه نداشت. حالا جدی‌ترین گزینه برای حضور در استقلال امیر قلعه‌نویی، سرمربی گل‌گهر سیرجان است که وضعیت خوبی در جدول ندارد و شاید این باشگاه در ازای پیشنهاد مالی آبی‌ها، رضایتنامه حضور قلعه‌نویی روی نیمکت استقلال را صادر کند. البته که فرهاد مجیدی هم به‌عنوان یکی از گزینه بی‌دردسر مطرح است و شاید او در نهایت انتخاب احمد مددی برای ادامه فصل با استقلال باشد.

* تکرار پایان ناخوش فیروز کریمی برای فکری
ماجرای ورود فکری به استقلال پس از ناکامی مدیران این تیم در جذب الکساندر نوری، مربی ایرانی آلمانی ورق خورد و او در کمتر از ۷۲ ساعت قرارداد خود با نساجی را فسخ و سپس هدایت آبی‌پوشان را بر عهده گرفت. بسیاری از هواداران و مسوولان باشگاه نساجی همان زمان اقدام فکری را غیرحرفه‌ای خواندند و اعتقاد داشتند که این تیم با تفکرات خود فکری بسته شده و در فاصله کم باقیمانده تا پایان بازی‌ها فرصت چندانی برای تغییرات نیست. البته اتفاقی که آن زمان از سوی فکری رقم خورد، نه به نفع خودش تمام شد و نه نفع تیمی که امید زیادی به لیگ بیستم داشت. انتقالش به استقلال هم چندان خوش‌یمن نبود و آن‌ها با این مربی هم تاکنون موفقیت چندانی در لیگ بیستم نداشته‌اند. البته در گذشته هم یکبار فیروز کریمی به همین شیوه از استقلال اهواز راهی استقلال شد و پایان خوشی با آبی‌های تهرانی نداشت.

* برکناری با ۶۵ درصد قرارداد فصل
استقلالِ فکری چندین هفته از رقابت‌های لیگ بیستم را در صدر قرار گرفت اما نتوانست روند منظمی در کسب نتیجه داشته و بردهای متولی هم ثبت نکرد. ناگهان هم ورق برگشت روند نتیجه‌گیری‌های آن‌ها در پایان نیم‌فصل با ۷ برد، ۵ تساوی و ۳ باخت جایگاه بهتر از سومی را نصیب‌شان نکرد، آن هم در حالی که رقیب سنتی‌شان با وجودی که دیدارهای ابتدایی را در رده‌های میانه جدول حضور داشت، ناگهان به صدر رسید و قهرمان نیم‌فصل هم شد. اتفاقی که داغ هواداران این تیم را تازه کرد و واکنش مجازی و تجمعاتی را در محل تمرین و مقابل مجلس شورای اسلامی رقم زد. آن‌ها خواستار اخراج فکری بودند اما تصمیم مدیران حفظ سرمربی بود. هر چند توقف آبی‌ها در اولین دیدار نیم‌فصل دوم مقابل مس رفسجان کاسه صبر هیات مدیره را هم لبریز کرد و پس از دیدار با مس‌رفسنجان اولین زمزمه‌های اخراج و جدایی فکری به گوش رسید. در نهایت هم ظهر دیروز از مصوبه شب گذشته هیات مدیره شب باشگاه استقلال تهران رونمایی و فکری و دستیارانش (آرش برهانی، صمد مرفاوی و حنیف عمران‌زاده) از هدایت این تیم برکنار شدند. هر چند که پس از جلسه‌ای که روز گذشته در جلسه باشگاه استقلال با احمد مددی داشت هنگامی که سوار بر ماشین شخصی‌اش می‌شد، به خبرنگاران گفت: «استعفا دادم، تمام شد!» اتفاقی که به نظر به نفع آبی‌ها تمام شده چرا که تنها ۶۵ درصد قرارداد خود در این فصل از استقلال خواهد گرفت.

*بهانه‌های عاشقانه فکری
فکری ابتدای ورودش از تلاش برای کسب سومین ستاره آسیایی برای استقلال خبر می‌داد حتی به فصل جدید مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هم نرسید. هر چند که بهانه‌جویی‌های عجیبش با وجود همین وعده‌های جذاب از همان ابتدا هم به مذاق هواداران تیم خوش نیامد. او که عنوان کرده بود برای نشستن روی نیمکت استقلال حاضر است خسارت نساجی‌ را با فروش خانه‌اش هم بدهد پس از چند هفته لب به اعتراف گشود و عنوان کرد «بدترین استقلال را تحویل گرفته و انتظار بیشتری نباید از او داشته باشند! آدم‌هایی که بخواهند از فکرشان استفاده کنند، در این وضعیت سرمربی استقلال نمی‌شوند. کسی که عاشق استقلال باشد سرمربی این تیم می‌شود.» صحبت‌هایی که البته واکنش پیشکسوتان این تیم را در پی داشت و عنوان کردند «محمود فکری نباید بهانه بیاورد و تلاش کند تا با رفع مشکلات فنی، تیمش را در مدار پیروزی قرار دهد.»
اما پس از دربی و با تساوی مقابل تیم نصفه و نیمه گل‌محمدی با یک بازی کمتر همچنین شکست مقابل سپاهان، قهرمانی نیم‌فصل از دست رفت و فشار زیادی از سوی هواداران و اعضای هیات مدیره برای برکناری فکری رقم خورد. همان زمان از اردوی استقلال خبر رسید که بعضی رفتارهای فکری مورد‌پسند چند بازیکن استقلال نیست و او هم با آنفالو کردن چندین بازیکن استقلال و پیج باشگاه نسبت به این مساله واکنش نشان داد. اخباری هم مبنی بر برکناری فکری به گوش می‌رسد اما شنیده‌ها از جلسات هیات‌مدیره و فرصت دوباره به این مربی تا دیدارهای ابتدایی نیم‌فصل دوم بود. ۳ عضو هیات مدیره اصرار به تغییر کادر فنی داشتند اما احمد مددی توانست فکری را همچنان سرمربی تیمش نگه دارد. حالا با اعلام خبر رسمی جدایی فکری از استقلال، او چهارمین سرمربی متوالی است که فصل را با آبی‌پوشان آغاز اما به پایان نرساند. تجربه‌ای که علیرضا منصوریان در لیگ هفدهم داشت پس از برکناری‌اش آبی‌ها آن فصل را با شفر به پایان رساندند. لیگ هجدهم هم شفر روی نیمکت استقلال بود فرهاد مجیدی پرونده آن فصل را برای آبی‌ها بست. در ابتدای لیگ نوزدهم هم آندره‌آ استراماچونی، سرمربی استقلال بود و در نهایت با خروج بدون بازگشت او از کشور آبی‌پوشان فصل را با مجیدی به پایان رساندند. حالا برای چهارمین فصل متوالی سرمربی ابتدای فصل استقلال، در میانه‌های راه از این تیم جدا شد.

* آبی‌ها منتظر انتخاب مددی
استقلال پس از استراماچونی موفق نشد که نمایش قابل قبولی ارائه کند. این فصل هم آن‌ها با حضور محمود فکری با حجم عجیبی از شلختگی و نبود یک ترکیب ثابت روبه‌رو بودند. با گذشت ۱۶ بازی از فصل بیستم محمود فکری نتوانست پست محمد دانشگر را مشخص کند، دلیل جذب محمد نادری هم معلوم نشد و ارسلان مطهری هم ترکیب تیمش همان بازیکن همیشگی نبود. او حتی هنگام بازی آن‌قدر تمرکز نداشت که بفهمد تیمش در غیاب یک بازیکن دقایقی را ۱۰ نفره بازی می‌کند و البته شاهکار عجیب را هم در تعویض‌های دفاعی هنگامی که تیمش عقب بود رقم می‌زد. البته او از همان روزی که جدایی غیرحرفه‌ای‌اش از نساجی را رقم زد، با تصور این که عده‌ای منتظرند او در استقلال زمین بخورد تا گزینه خودشان روی نیمکت بنشیند، از قائمشهر راهی تهران شد و شاید همین مساله هم باعث شد تمامی نقدها را مغرضانه بپندارد و حتی نتواند مدیریت درستی روی بازیکنانش داشته باشد. بازیکنان استقلال در دوره فکری قهرهای عجیبی را رقم زدند و پس از بازگشت با لبخند و آغوش باز او هم روبه‌رو می‌شدند.
در نهایت هم بها‌نه‌های فکری برای نداشتن زمان مناسب بدنسازی و البته زمان بیشتر برای آمادگی در پایان نیم‌فصل دیگر موجه نبود و او برکنار شد و حالا استقلال به جز فرهاد مجیدی، گزینه بدون مزاحمتی برای انتخاب ندارد. انتخاب‌های دیگر از جمله قلعه‌نویی که با پالس‌های مثبت از سوی گل‌گهر مواجه شده و البته جواد نکونام که به شدت مخالفت مدیران این تیم برای جدایی را دارد، ممکن است برای آبی‌ها دردسرهای مالی متعددی ایجاد کند. هیات‌مدیره استقلال هم به مدیرعامل اختیار تام برای انتخاب سرمربی جدید داده و آبی‌ها باید منتظر انتخاب مددی بمانند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.