فدراسیون فوتبال صدور مجوز برای حضور ترابی را گرو گرفت۱۶ میلیارد برای ۳۰ پرونده

0 18

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: باید کاری کرد. با اوضاع‌واحوال کنونی فوتبال ایران، وضعیتی که رقبای پرسپولیس دارند و شرایطی که سرخپوشان ایران رقم زده‌اند، پنجمین قهرمانی پیاپی رقم خواهد خورد و این امری نیست که برای بسیاری، خوشایند باشد.
فضای کلی فوتبال ایران به نظر این‌گونه است. در چنین فضایی عجیب نیست که حتی اجرای تقویم مسابقات داخلی را در آستانه فینال لیگ قهرمانان آسیا، دریغ می‌شود.
در این اتمسفر است که درست وقتی خبر می‌رسد پرسپولیس در آستانه بستن پرونده بین‌المللی خود است، ناگهان با انبوهی از پرونده‌های داخلی روبه‌رو می‌شود. هوادار حق دارد سوال کند. چرا درست در این مقطع؟ چرا زودتر و دیرتر نه؟ چرا این‌طور غافلگیرانه؟
به‌هرحال وضعیتی است که در آن قرارگرفته‌ایم، آن‌هم در شرایطی که پنجره نقل و انتقالات استقلال به دلیل بدهی به بودروف بسته است.

*پیش‌بینی که درست از کار درآمد

قبل از این نیز پیش‌بینی‌شده بود که پرسپولیس گذشته از پرونده بودیمیر دچار مشکل شود. حتی در مطلب دیروز که به جریان باز شدن پنجره نقل و انتقالات از سوی فیفا مربوط می‌شد اشاره کردیم که نگرانی از بسته شدن این پنجره از داخل وجود دارد و به نظر این اتفاقات روز گذشته روی داد. نماینده باشگاه پرسپولیس از صبح دیروز در سازمان لیگ حضور پیدا کرده بود. برای این که کارت بازی صادر شود. هر بار به یکی از مدارک گیر دادند. حتی بحث عدم برگه ثبت هیات فوتبال مطرح شد درحالی‌که لزوم ثبت هیات فوتبال، خود زیر سوال است. نماینده باشگاه بلافاصله این مدرک را تهیه می‌کند و این در حالی بود که ابراهیم شکوری در تماس‌های متعدد سعی در رایزنی برای حل این مشکل داشت. دراین‌ارتباط گفته می‌شود باشگاه پرسپولیس در جریان قرار نگرفته بود که به خاطر بدهی‌های داخلی از انجام نقل و انتقالات محروم است. در پایان تمام اتفاقاتی که دیروز تا دقایقی قبل از شروع بازی دنبال شد، نتیجه نهایی این بود که ترابی یک بازی دیگر را از دست داد. به نظر می‌رسد مجموعه این موارد، قدری روی تمرکز بعضی بازیکنان و خود کادر فنی تاثیرگذار بود.
ترابی در حالی بازی نکرد و اصلا وارد لیست بازی نشد که باشگاه با پیگیری‌های زیاد از فیفا تا فدراسیون فوتبال قطر، همه را به یاری گرفته بود تا این اتفاق روی دهد ولی فدراسیون فوتبال برابر همه این‌ها مقاومت کرد و آخرین حرف دیروز به نماینده باشگاه این بود که نورشرق از کمیته تعیین وضعیت باید مجوز ثبت رسمی قرارداد ترابی با پرسپولیس را بدهد.

*۲۶ پرونده و ۱۶ میلیارد کسری، روی سر پرسپولیس آوار شد

از حاشیه‌های اتفاقات دیروز، این مطلب هم شنیده شد که کمیته تعیین وضعیت خواستار آن شده است که پرسپولیس برای حل مشکل نقل و انتقالاتی خود، نزدیک به ۲۶ پرونده را تعیین وضعیت کند. یا بدهی را بپردازد یا توافقنامه ارائه دهد.
مساله این است که انجام چنین کاری در این زمان کم، بسیار دشوار خواهد بود حتی اگر منابع مالی آن وجود داشت که می‌دانیم وجود ندارد. در این شرایط اگر به یک طلبکار پول بدهی، سخت است که به دیگری بگویی که پول نگرفته، توافقی کند که خودش هم به‌خوبی می‌داند درنهایت اجرا نخواهد شد.
خبرها حکایت از آن دارد که پرسپولیس به ناگاه با حدود ۲۶ پرونده روبرو شده است. پرونده‌های که بعضی از آن‌ها به نیمه دهه۸۰ برمی‌گردند و در میان آن‌ها گویا مواردی وجود دارد که به ۱۴ تا ۱۵ سال قبل برمی‌گردد.
قبل از این عرف و روال کار این بود که باشگاه‌ها پس از بستن تعدادی پرونده در چنین مواقعی مجوز فعالیت نقل و انتقالاتی را دریافت می‌کردند. پرسپولیس اگر همین امروز ۲ پرونده را ببندد، نمی‌تواند کار را تا پایان پنجره نقل و انتقالاتی تمام کند. البته امیدواریم، همه این‌ها منجر به سوق دادن بازیکنی نظیر ترابی به ‌سوی تیم‌های دیگر نشود که در این صورت خیلی مسایل باید از نو بررسی شود.
دراین‌ارتباط همچنین درباره بودجه‌ای که برای بستن این پرونده‌ها لازم است از مقام‌های باشگاه سوال کردیم که بعضی مقام‌های ارشد باشگاه درباره ۱۴ تا ۱۶ میلیارد تومان سخن گفته‌اند. این در حالی است که مدیریت فعلی باشگاه طبعا در هیچ‌یک از این موارد نقش ندارد ولی در هر پیچی از مسیری که طی می‌کند با یک رویداد عجیب و شرایط بسیار سخت، روبه‌رو می‌شود.

*آقای فدراسیون این پرونده‌ها تا امروز کجا بودند؟

سوال این است که این پرونده‌ها تا به امروز کجا بوده‌اند. چرا تا امروز کسی حواس‌شان به آن‌ها نبوده است. چرا تا امروز اقدام نشده بود؟ این چگونه اداره کردن امور فوتبال است. به نظر خود شما یک باشگاه داخلی در این شرایط چه باید بکند. این پول باید از کجا بیاید. فدراسیونی که عرضه نداشته و ندارد و نخواهد داشت که یک حق پخش را برای این فوتبال بگیرد و همه روسای آن از ترس از دست دادن صندلی خود یا رو شدن کارهایی که کرده است از کنار این موضوع می‌گذرد. اصلا سهم پرسپولیس از تبلیغات محیطی هر بازی که انجام می‌دهد، چه قدر است؟ چرا باید این رقم به‌قدری پایین باشد که هیچ دردی را از دردهای این تیم دوا کند؟ آیا می‌دانید پرسپولیس برای همین بازی با نفت آبادان، چه قدر هزینه کرد. برای این که پروتکل‌ها را اجرا کند چه قدر به هزینه‌هایش اضافه شد. وقتی برای یک بازی فقط ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان فقط هزینه سفر دارد چه قدر باید از تبلیغات محیطی دربیاورد؟ چه قدر درمی‌آورد؟ این چه اوضاع‌واحوالی است که برای فوتبال ساخته‌شده است؟ در چنین شرایطی، چنین برنامه‌هایی ترتیب داده می‌شود. آیا بررسی کرده‌اید که احیانا از زمان هابیل و قابیل، کسی از پرسپولیس طلبی نداشته باشد؟
پرسپولیس دولتی باشد از کجا بیاورد که جبران این مدل حکومت کردن شما بر فوتبال را بدهد. پنجره تراکتورسازی که اتفاقا خواهان ترابی بود را با صدور یک چک باز کردید و پنجره پرسپولیسی بسته است که به خاطر دولتی بودن، تخلف و عدول از قانون است اگر چک بدهد.

*سرگردنه

رُک و راست به هوادار پرسپولیس بگوییم اگر همین‌طور نشسته‌اید که معجزه شود، از معجزه خبری نیست. پرسپولیس تا همین‌جا هم کلی زیر بار قرض رفته است تا پرونده بودیمیر را ببندد. کارد به استخوان پرسپولیسی رسیده است که در سرگردنه گیر افتاده است. چیزی نمانده از حرکت بایستد و عقب برود. اگر منتظر هستید بازهم مدیریت شعبده‌ای از آستین بیرون بکشد، بدانید که حداقل اگر برای این مورد اخیر وارد معرکه نشوید، با خودتان بد کرده‌اید. اوضاع پرسپولیس سخت‌تر و خراب‌تر از آن است که قابل توصیف باشد و این را باور کنید.
پرسپولیس اگر بخواهد این پرونده‌ها را با پرداخت وجه ببندد که البته برای آن هیچ اعتبار مالی قابل‌اتکا ندارد در بهار پیش رو باید منتظر اعتصاب سرخپوشان باشیم که به مطالبات خود نرسیده‌اند. وضعیت کنونی و اتفاق اخیر شرایط پرسپولیس را بغرنج کرده است. در شرایط فعلی پرسپولیس به حمایت عملی هوادارانش نیاز دارد آن‌هم در شرایطی که گزینه‌ای چون جمع‌آوری کمک مردمی با مشکلات حقوقی روبرو است و اگر نبود هیچ‌گاه باعث جمع‌آوری رقم قابل‌عرضی نشده است. پرسپولیس به مقطعی رسیده است که به حمایتی بیش از لَم دادن روی مبل و هشتگ زدن و پست گذاشتن نیاز دارد. به داد تیم خودتان نرسید از پا می‌افتد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.