فرصت‌سوزی‌های نگران‌کننده خط آتش پرسپولیساتفاقات لیگ پانزدهم درس عبرت سرخپوشان

0 14
فرصت‌سوزی‌های نگران‌کننده خط آتش پرسپولیساتفاقات لیگ پانزدهم درس عبرت سرخپوشان

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس درحالی سال جدید را با تساوی مقابل شهر خودرو استارت زد که این موقعیت را داشت تا با اختلاف گل زیاد میزبان خود را شکست دهد. مهم‌ترین نکته‌ای که در این بازی به چشم آمد، فرصت‌سوزی عجیب بازیکنان و از دست رفتن موقعیت‌های متعدد گلزنی بود که باعث شد تیم گل‌محمدی باوجود ایجاد ۸ شانس مسلم گلزنی فقط یکبار دروازه حریف را باز کند. این گل از روی یک ضربه ریباند و با شوت میلاد سرلک به ثمر رسید. این‌هافبک بی‌حاشیه در بازی رفت هم روی با شوت تماشایی از پشت محوطه جریمه توانسته بود دروازه تیم سابقش را باز کند.
پرسپولیس همچون چند بازی اخیر با سیستم ۲-۴-۴ خطی و چند تغییر در بازی برابر پدیده به میدان رفت. به این صورت که
کامیابی نیا جای نوراللهی را در مرکز زمین گرفت. مهدی ترابی که در بازی با نفت مسجد سلیمان در پست‌هافبک چپ توانسته بود گلزنی کند به سمت راست منتقل شد و احسان پهلوان بعد از چند بازی در ترکیب اصلی قرار گرفت و جای ترابی را در سمت چپ گرفت. امید عالیشاه هم که در بازی قبلی یک پنالتی را از دست داده بود از سمت راست به خط حمله منتقل شد و زوج مغانلو شد. پرسپولیس باوجود تغییرات و با وجود نیمکت‌نشینی بعضی نفرات اصلی و ملی‌پوش خود همچون بازی‌های گذشته مالک توپ و میدان بود و با پرس از بالا و بازی ترکیی توانست تیم شهر خودرو را که در زمین خودش چند لایه دفاع می‌کرد و به دنبال استفاده از ضدحملات بود تحت فشار بگذارد و بارها روی دروازه این تیم خطر ساز شد، همان‌طور که شد بی‌دقتی بازیکنان و درخشش دروازه حریف اجازه نداد پرسپولیس در این بازی بیشتر از یک گل بزند. مشخص نیست چرا تیمی با این کیفیت که می‌تواند فوتبال خود را به حریفان دیکته کند و در هر بازی چندین و چند موقعیت گلزنی خلق کند باید همچنان از ضعف گلزنی رنج ببرد؟
پرسپولیس در نیم فصل نخست بخاطر محرومیت آل‌کثیر و از دست دادن علیپور به شدت با کمبود گلزن مواجه بود. به طوری که یحیی گل‌محمدی در بسیاری از بازی‌ها از بازیکنان غیرتخصصی در خط حمله بازی می‌گرفت تا در هر بازی شاهد از دست رفتن فرصت‌های زیادی مقابل دروازه‌ها باشیم. انتظار می‌رفت این معضل با بازگشت آل‌کثیر و جذب مغانلو رفع شده باشد اما به نظر می‌رسد کماکان باید از پای تلویزیون با حسرت و افسوس نظاره‌گر از دست رفتن فرصت‌های گلزنی باشیم. البته برای ناامید شدن هنوز زود است و قطعا این شرایط پایدار نخواهند ماند و پای مهاجمان پرسپولیس به گل باز خواهد شد. امیدواریم این اتفاق خیلی زود رخ دهد، چون زمان زیادی به مسابقات فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا باقی نمانده است و شاگردان گل‌محمدی اگر در مقابل حریفان آسیایی هم بخواهند این‌گونه از روی شکم سیری به توپ ضربه بزنند به مشکل خواهند خورد. حتی امکان دارد در مسابقات داخلی هم ضربه ببیند. نباید نادیده نگرفت در لیگ برتر میلی‌متری دنبال شود و تیم‌های زیادی منتظر لغزش پرسپولیس در صدر هستند. در نیم فصلی که گذشت سپاهان از همین غفلت استفاده برد و توانست به خاطر گل زده بیشتر قهرمان شود که این اتفاق یاداور خاطره تلخ از دست دادن قهرمانی در روز اخر مسابقات در لیگ پانزدهم بود; روزی که استقلال خوزستان بخاطر تفاضل گل بهتر جام را به خانه برد و پرسپولیس فقط به خاطر این‌که آن فصل خط دفاعی خوبی نداشت قافیه را باخت. در حال حاضر اگر پرسپولیس می‌خواهد که مثل ۴ فصل گذشته بی دردسر قهرمان شود باید مقتدرانه و کم اشتباه ظاهر شود تا در پایان فصل حسرت فرصت‌هایی را که مقابل دروازه‌ها از دست داد نخورد.
نباید در باد قهرمانی‌های گذشته خوابید و تصور کرد کار آسانی در پیش روی ماست. گاهی ضعیف‌ترین تیم‌ها می‌توانند ما را از پای در آورند. پرسپولیس اگر قهرمانی می‌خواهد باید روی همین تیم‌ها بیشتر از بقیه تمرکز کند.
همین چند روز پیش شاهد بودید که تیم‌ قدرتمند آلمان بخاطر فرصت سوزی مهاجمانش چطور مقابل یک تیم کم نام و نشان تنبیه شد و یک دیدار خود در مقدماتی جام‌جهانی را واگذار کرد. دقایقی بعد از این‌که تیمو ورنر آن موقعیت استثنایی گلزنی را از دست داد تیم مقدونیه به گل برتری رسید تا سرمربی ژرمن‌ها و بازیکنان این تیم مورد انتقاد قرار بگیرند.
این اتفاق به نوعی برای پرسپولیس مقابل پدیده رخ داد و بازیکنان این تیم زمانی دروازه خود را باز شده دیدند که یکطرفه برای گلزنی تلاش می‌کردند اما آن‌قدر فرصت سوزی کردند تا تنبیه شوند و همین باعث شد از گزند انتقادها بی نصیب نمانند. البته که عده‌ای سختگیرانه و تا حدودی مغرضانه گل‌محمدی و شاگردانش را به نقد کشیدند. به هرحال باید در نظر داشت که لیگ ۲ هفته تعطیل بوده است و پرسپولیس نتوانست با همه نفرات تمرین کند. احمد نوراللهی، حسین کنعانی‌زادگان، سیامک نعمتی، وحید امیری و حامد لک از چهارم تا دهم فروردین در اردوی تیم‌ملی بودند و چند روز قبل از بازی با پدیده به تیم ملحق شدند که به همین دلیل گل محمدی مجبور شد به بعضی از نفرات تاثیرگذارش مانند نوراللهی و امیری استراحت دهد. نعمتی هم به دلیل دریافت کارت قرمز در مقابل نفت مسجد سلیمان در اختیار نداشت. همان‌طور که شاهد بودید با اضافه شدن این ۲ بازیکن در نیمه دوم به ترکیب قدرت تهاجمی پرسپولیس افزایش گرفت و در ۲۰ دقیقه پایانی چند خطر جدی روی دروازه حریف خلق شد و اگر نوراللهی بدشانس نبود ضربه‌اش به جای تیر به تور می‌نشست و می‌توانست باعث برتری تیمش شود.
یک بار هم شهریار مغانلو در موقعیت تک به تک قرار گرفت و مهدی عبدی دروازه بدون دروازه‌بان را نتوانست گل کند. در واقع فرصت‌هایی که قبلا به راحتی به گل تبدیل می‌کردند، در برابر شهر خودرو به شکل کاملا ناباورانه‌ای از دست دادند. البته همان‌طور که محمدرضا مهدوی، کارشناس فوتبال در پایان بازی گفت کیفیت چمن ورزشگاه امام رضا را هم نباید در فرصت‌سوزی مهاجمان بی‌تاثیر دانست؛ موضوعی که پرسپولیسی‌ها قبل از بازی نسبت به آن انتقاد داشتند و خواستار رسیدگی ناظر بازی به بلندی زمین چمن شدند.
به غیر از مواردی که گفتیم این را هم باید اضافه کرد که چند بازیکن جدید به تیم اضافه شده‌اند و برای هماهنگی با دیگر نفرات و جا افتادن در سیستم پرسپولیس به زمان احتیاج دارند. شهریار مغانلو چند هفته است با تیم تمرین می‌کند و خیلی زود که بعد از ۳ بازی مورد قضاوت قرار بگیرد.این مهاجم خوش استیل قبلا در پیکان توانمندی‌های خود را به اثبات رسانده است. عیسی آل‌کثیر هم که بعد از ۶ ماه محرومیت و درحالی‌که به صورت انفرادی تمرین می‌کند و حق شرکت در تمرینات پرسپولیس را نداشت دوباره بازگشته و به زمان احتیاج دارد تا بار دیگر بتواند در خط حمله بدرخشد.
با استعدادی که از آل‌کثیر دیدیم و انگیزه‌ای که این مهاجم گلزن برای پوشیدن پیراهن پرسپولیس داشت خیلی زود گلزنی را برای تیم از سر خواهد گرفت.در حال حاضر می‌تواند این پروسه را کوتاه‌تر کند صبر و حمایت هواداران و پیشکسوتان از این مهاجم و دیگر بازیکنان پرسپولیس خصوصا مهدی عبدی جوان است که به نظر می‌رسد تحت فشار زیادی برای گلزنی قرار دهد و نیاز است که کادرفنی به لحاظ روانی روی این ستاره بااستعداد و خوش آتیه کار کنند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.