مرز باریک صعود و سقوط در ماه‌های ابتدایی فدراسیون عزیزی خادم؛فوتبال ملی روی خط شرجی

0 45
مرز باریک صعود و سقوط در ماه‌های ابتدایی فدراسیون عزیزی خادم؛فوتبال ملی روی خط شرجی

مرضیه دارابی – خبرنگار: پررنگ‌تر از اینکه امروز ۴ بازی مهم و سرنوشت‌ساز در مقدماتی جام جهانی در پیش داریم، منامه و بحرین میزبانی این مسابقات را بر عهده دارند، جایی که فوتبال ملی ما خاطرات خوشی را از آن ندارند.

اسکوچیچ کروات که هنوز بر سر صلاحیت او برای قبول هدایت گروه ملی فوتبال صحبت هست، گفته که نیازی به بازی تدارکاتی ندارد. دلیلش هم این بود: «ما برخلاف سایر تیم‌ها، چهار بازی در بحرین داریم و منطقی نبود در این شرایط آب و هوایی، بازی اضافه‌ای داشته باشیم. این موضوع به دلیل خستگی بازیکنان بود و ارتباطی به فدراسیون فوتبال نداشت. ما یک بازی بیشتر از سایر تیم‌های گروه داریم و نیاز نبود فشار را روی خودمان افزایش دهیم.»
حالا دیگر نداشتن بازی تدارکاتی با استدلال سرمربی گروه ملی هم از درجه اهمیت ساقط است. بازی‌های مهم فوتبال مان در پیش است و در منامه به دنبال صعود هستیم.
علیرضا بیرانوند، سنگربانی که بعد از جام جهانی و گرفتن پنالتی رونالدو، زندگی‌اش الهام‌بخش خیلی‌ها قرار گرفت و با رویای بزرگی پرسپولیس را ترک کرد، گفته است که با وجود وضعیت بد ایران در جدول رده‌بندی، این گروه شایسته صعود است و این اتفاق هم رخ خواهد داد.
***
برخی کارشناسان نظرشان این بود که در این مدت کوتاه و با توجه به اینکه بازیکنان بزرگی در اختیار داریم که هر یک می‌توانند سرنوشت بازی‌ها را تغییر دهند، به لحاظ اینکه میزبانی مسابقات از سوی AFC با وجود مخالفت شدید ایران، به بحرین داده شده، باید خیلی روی روح و روان بازیکنان کار کرد تا اسیر حواشی ساختگی بحرینی‌ها نشوند.
آن‌هم در شرایطی که به‌واسطه باخته‌ای پیش از کرونا و با هدایت مارک ویلموتس مقابل عراق و بحرین، اکنون هر ۲ گروه عربی از شرایط بهتری برای صعود برخوردارند.
ایران در جدول گروه سوم بازی‌ها، با یک بازی کمتر در مقایسه با ۴ گروه دیگر، با ۶ امتیاز، پشت سر تیم‌های عراق و بحرین ۱۱ و ۹ امتیازی قرار گرفته است. بنابراین تنها چیزی که می‌تواند ایران را به صعود به مرحله دوم انتخابی جام جهانی نزدیک کند، برد در همه بازی‌هاست.
چراکه عراق و بحرین هرگز نمی خواهند موقعیت و شانس ایجادشده را از دست بدهند. کارشناسان بحرین را خطرناک‌ترین حریف ایران می‌دانند، درعین‌حال که فوتبال ملی ما هیچ‌گاه و در هیچ دوره‌ای کار راحتی مقابل عراق نداشته است.
با توجه به نتایج دور رفت، بعید به نظر می‌رسد که دیدار را با کامبوج و هنگ‌کنگ برای ایران مشکل‌ساز شود و به‌نوعی از آن‌ها می‌شود به‌عنوان بازی تدارکاتی یاد کرد؛ هرچند که با توجه به موقعیت جدولی ایران، اجازه هیچ خطایی را در منامه نداریم و یک غافلگیری به معنای رنگ باختن رویای جام جهانی بعدی برای ایران خواهد بود.
***
به‌جای بازی تدارکاتی، تصمیم گرفته شد که گروه ملی اردوی ۴ روزه‌ای در کیش داشته باشد و گروه از این جزیره راهی منامه شود. اتفاق عجیبی که در این اردو رخ داد، جدایی موقت محمدرضا اخباری از اردوی کیش برای همراهی تیمش در بازی معوقه ماشین‌سازی و تراکتورسازی بود!
اتفاقی که شاید هیچ مربی دیگری جز اسکوچیچ زیر بار آن نمی رفت.
گروه ملی فوتبال ایران روز ششم خردادماه در کیش اردوی تدارکاتی‌اش را آغاز کرد و صبح روز دهم خرداد نیز راهی بحرین شد.
ملی پوشان پیش از اعزام به منامه، دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کردند و سپس با پرواز اختصاصی کیش ایر جزیره کیش را به مقصد منامه ترک کردند.
پس از پرواز ۴۰ دقیقه‌ای، از آن‌ها در منامه PCR گرفته شد و سپس راهی هتل دیپلمات ردیسن بلو شدند. جایی که بحرینی‌ها در آن حضور ندارند. میزبان هر ۴ گروه ایران، عراق، کامبوج و هنگ‌کنگ را در این هتل اسکان داده اما خودش جای دیگری اسکان دارد.
نخستین تمرین گروه ملی قرار است امروز در منامه برگزار شود.
در کنار همه حواشی که باید پیش‌بینی‌شان کنیم، گرما و شرجی هوا در منامه هم نگران‌کننده است. بازیکنان ملی ما باید در بحرین با گرمای حدودا ۳۷ درجه و رطوبت ۶۰ تا ۹۰ درصدی مقابل حریفان قرار بگیرند. یکی از دلایلی که اردوی ۴ روزه‌ای در کیش ترتیب داده شد، همین موضوع بود اما همچنان این سوال مطرح است که آیا برگزاری اردوی ۴ روزه برای عادت دادن بدن بازیکنان با این دما کافی بوده است؟
چه‌کاری در اردوی ۴ روزه می‌شد انجام داد؟
به هر شکل گروه ملی فوتبال کشورمان سیزدهم خرداد در نخستین مصاف خود، مقابل هنگ‌کنگ قرار می‌گیرد و هفدهم خرداد یکی از حساس‌ترین مسابقات خود را برابر بحرینِ میزبان برگزار می‌کند. دیداری که هم جنبه انتقامی دارد و هم اینکه در مسیر صعود از اهمیت زیادی برخوردار است.
به نظر مرز باریکی بین صعود و سقوط گروه ملی فوتبال آن‌هم چند ماه بعد از آغاز کار فدراسیون عزیزی خادم وجود دارد. باید دید رییس جدید می‌تواند مسیر صعبی که محصول کادرفنی و فدراسیون قبلی است را برای مرحله دوم مقدماتی راحت‌تر کند؟

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.