مهره‌های هجومی پرسپولیس در نیم‌فصل دوم نقطه قوت تیم شدند و از حالا برای فصل بعد حریف می‌طلبندجوخه آتش

0 86
مهره‌های هجومی پرسپولیس در نیم‌فصل دوم نقطه قوت تیم شدند و از حالا برای فصل بعد حریف می‌طلبندجوخه آتش

شیوا دورانگر – خبرنگار: در شبی که هیجان و استرس بر تهران و اصفهان سایه افکنده بود، هم پرسپولیس برد و هم سپاهان تا رقابت بر سر قهرمانی همچنان داغ باشد.

برخلاف هفته قبل این بار زردپوشان در بازی همزمان پیش افتادند و سرخپوشان که دروازه تراکتور را به توپ بسته بودند برخلاف جریان بازی گل خوردند تا سپاهانی‌ها برای دقایقی هم که شده طعم صدرنشینی را حس کنند. اما این لذت کوتاه و موقتی بود و پرسپولیس با تعویض‌های طلایی گل‌محمدی خیلی زود به بازی برگشت و شکست مقابل تراکتور را با برتری عوض کرد تا همچنان بخت نخست قهرمانی باشد. گرچه شاگردان گل محمدی بارها در این فصل مقابل حریفان داخلی و خارجی شکست را با مساوی و برد عوض کردند، اما این بهترین بازگشت پرسپولیس و شاید سرنوشت‌سازترین کامبک این فصل باشد، زیرا شکست و حتی مساوی می‌توانست کار این تیم را برای قهرمانی بسیار سخت کند و ارزش گل‌های عبدی و نوراللهی را زمانی درک خواهیم کرد که به یاد می‌آوریم ۵ فصل پیش با باخت در هفته‌های پایانی مقابل نفت تهران چطور ناباورانه صدرنشینی را از دست دادیم و قهرمانی را روی تفاضل گل به استقلال خوزستان باختیم. در حد فاصل گل اول تراکتور تا شوت تماشایی نوراللهی سرجمع ۱۸ دقیقه زمان سپری شد، اما به‌اندازه یک عمر بر پرسپولیس گذشت و با هر فرصتی که مقابل دروازه تراکتور از دست می‌رفت آن لحظات کابوس وار بازی هفته آخر با راه‌آهن بر وحشت‌مان می‌افزود. اما خوشبختانه بازیکنان جوان پرسپولیس با گذشتن از دل همه سختی‌ها و خطرها حالا به مردانی باتجربه تبدیل شده‌اند که بعد از کسب افتخارات متعدد یاد گرفته‌اند نباید تا ثانیه آخر دست از تلاش بکشند. تکیه پرسپولیسی‌ها همیشه به خودشان بوده است و هیچ‌وقت منتظر کمک‌های غیبی نبوده‌اند. شاگردان گل محمدی اگر به امید کمک ذوبی‌ها مانده و برای پیروزی تلاش نمی‌کردند چه‌بسا حالا این‌قدر به گلات نزدیک نبودند. جالب اینجاست در لحظه‌ای که تیر دروازه سپاهان از ضربه پنالتی مدافع ذوب به لرزه درآمد، پرسپولیس گل تساوی را توسط عبدی زد تا هشداری باشد به شاگردان گل محمدی که بیشتر قدر فرصت‌ها را در بازی آخر بدانند و دل را اما و اگرها نسپارند.
صرف‌نظر از همه فرصت‌هایی که بازیکنان پرسپولیس از دست دادند باید گفت استادیوم آزادی یکشنبه‌شب میزبان یکی از زیباترین بازی‌های این فصل بود و شاگردان گل محمدی در حد یک قهرمان بازی کردند و با فوتبال شناور و تهاجمی که به نمایش گذاشتند بار دیگر ثابت کردند که بی‌دلیل نبوده که در ۴ سال اخیر قهرمان شده‌اند. در یک چنین مسابقات سنگینی که کامبک زدن راحت نیست و یک تیم علاوه بر مسایل روحی باید ازنظر فنی هم در سطح بالایی از آمادگی قرار داشته باشد تا بتواند تاکتیک‌هایش را اجرا کند و دیدیم که بازیکنان خیلی خوب توانستند فوتبال مالکانه خود را زمین پیاده کنند و بدون عجله و شتاب راه‌های باز کردن دروازه تراکتور را پیدا کرده و به این تیم گل بزنند.
نقش کادر فنی را در این اتفاق نباید نادیده گرفت که با تعویض‌های حساب‌شده توانست در کمتر از ۵ دقیقه نتیجه را بازگرداند. خوشبختانه با خریدهای خوبی که در زمستان انجام گرفت دست مربیان تیم برای چینش ترکیب بازتر شد و پرسپولیس در نیم‌فصل دوم به لحاظ فنی پیشرفت قابل‌توجهی پیدا کرد،به‌طوری که تیم به نسبت نیم‌فصل نخست در خلق موقعیت و کسب نتیجه بهتر عمل کرده است. اگر فقط بخواهیم درباره نیروهای تهاجمی اشاره کنیم که در زمستان اضافه شدند با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه می‌رسیم که مغانلو، ترابی و آل‌کثیر روی هم رفته ۱۱ گل زده و روی ۴ گل تاثیر غیرمستقیم گذاشته‌اند که ۲۵ امتیاز را برای پرسپولیس به دنبال داشته است.
پرسپولیسی‌ها در دور برگشت تا به اینجا بدون باخت بوده‌اند و در ۱۴ بازی اخیر خود موفق به کسب ۳۴ امتیاز شدند. این در حالی است که آن‌ها در نیم‌فصل نخست تا همین مقطع ۲۷ امتیاز کسب کرده بودند. درواقع پرسپولیس ۷ امتیاز بیشتر از دور رفت کسب کرده است که این مهر تاییدی بر گفته‌های بالا. شاید اگر پرسپولیس در نقل و انتقالات ترابی را از دست نمی‌داد یا از وجود آل کثیر محروم نمی‌شد شاید کار قهرمانی به هفته آخر نمی‌کشید و تیم می‌توانست مثل فصول قبل قهرمانی‌اش را قبل از پایان رقابت‌ها قطعی کند.
با این وجود همین‌که پرسپولیس با همه مشکلات و کمبودها توانست در کورس بماند جای تحسین کند. کمتر تیمی بتواند بدون مهاجم تخصصی و مدافع میانی و چپ ذخیره قهرمان نیم‌فصل شود اما گل محمدی و تیمش توانستند به این مهم برسند. آن‌هم در فصلی که کرونا فرصت همراهی هواداران را از این تیم برای دومین سال متوالی گرفت اما جالب است که شاگردان این مربی توانستند در آزادی همچنان بی‌رحم و شکست‌ناپذیر باقی بمانند و ۱۳ برد کسب کنند. فقط ۲ تیم اصفهانی لیگ توانستند سرخ‌ها را در آزادی متوقف کنند. پرسپولیس بعد از تساوی بدون مقابل زردپوشان در هفته هفتم روی نوار برد قرار گرفت و در بازی با تراکتور یازدهمین برد متوالی‌اش را در آزادی جشن گرفت. تراکتوری که تا مرز پیروزی پیش رفته بود، شکست سنگینی مقابل تیم با انگیزه و آماده پرسپولیس متحمل شد تا این تیم عنوان بهترین تیم خانگی لیگ بیستم را همچنان حفظ کند. دروازه پرسپولیس در آزادی فقط ۶ بار باز شد، در مقابل حریفان ۲۵ گل خوردند تا این تیم بعد از فولاد صاحب بهترین خط دفاع و بعد از سپاهان صاحب دومین خط حمله خانگی باشد. کسب ۴۱ امتیاز در خانه برای پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر بی‌سابقه بوده است و این رکوردی است که بعید تیمی بتواند به این زودی به آن دست پیدا کند.
اما بد نیست بدانید احمد نوراللهی با گلی که در بازی با تراکتور به ثمر رساند با ‌۵ گل زده نام خود را به‌عنوان بهترین گلزن پرسپولیس در بازی‌های خانگی به ثبت رساند. این هافبک شوت‌زن در جریان برتری مقابل شهر خودرو، فولاد، ماشین‌سازی، پیکان و تراکتور در آزادی گلزنی کرد. ترابی و عبدی با ۴ گل بعد از نوراللهی در رده دوم قرار دارند. لقب بهترین پاسور فصل پرسپولیس در آزادی هم به‌طور مشترک در اختیار ۳ بازیکن قرار دارد. سعید آقایی مدافع چپ تیم که در مقابل شهر خودرو، نفت مسجدسلیمان و گل گهر پاس گل داد و همچنین مهدی ترابی که یک پاس گل در بازی اخیر و ۲ پاس برابر نساجی و آلومینیوم داده بود. امید عالیشاه در نیم‌فصل دوم اوج گرفته است بعد از ۲ پاس گل متوالی مقابل نساجی و ذوب‌آهن دوباره یک پاس کلیدی داد و گل سوم تیمش را در بازی با تراکتور ساخت. سرخپوشان با درخشش ستاره‌های خود ‌۹۰ دقیقه تا گلات قهرمانی فاصله ندارند و باید دید در هفته آخر کدام بازیکن پای برگه قهرمانی پرسپولیس را امضا می‌کند؟

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.