مگر چه اتفاق جدیدی افتاد؟هیاهو برای پرسپولیس، منافع برای همه!

0 40

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: در روزهای گذشته نوشته بودیم، پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس باز می‌شود و دیدید که شد. غیر از این هم انتظار نداشتیم. این اطمینان اتفاقا از این جهت نبود که پرسپولیسی هستیم و توان چنین‌کاری را در فدراسیون نمی‌دیدیم. البته بعضی دوست دارند مساله را این‌گونه جا بیندازند برای دفعات بعد که می‌خواهند پرسپولیس را آزار بدهند. اطمینان و تاکید ما بر باز شدن پنجره از آن جهت بود که فدراسیون فوتبال نمی‌توانست رفتار متفاوت با دیگران را در قبال پرسپولیس در پیش بگیرد. این که می‌گویند؛ فدراسیون فوتبال تبعیض قائل شده است، توهمی بیش نیست.

*برای همه انجام دادند، برای پرسپولیس هم

آنچه روی داد قبل از این بارها و بارها برای همه تیم‌های لیگ روی داده است و برای پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی و سپاهان هم. مگر همین حالا در پرسپولیس بازیکنانی حضور ندارند که از باشگاه‌های سابق خود طلب دارند و حکم به دست هم هستند. مگر همان روزی که پرسپولیس، شایان مصلح را جذب کرد، پنجره با همین ترتیب باز نشده بود که ای کاش باز نمی‌شد. مگر همین حالا تیمی مثل استقلال بازیکنان اول فصل خود را با همین ترتیب جذب نکرد.

*بد خواهانی از جنس احمق‌ها

در چنین شرایطی جالب است که برخی هواداران بعضی تیم‌های خاص که ماشاءال… از نوابغ هستند، تهدید می‌کنند که اگر ترابی و مغانلو برای پرسپولیس بازی کنند، به این‌جا و آن‌جا نامه می‌زنند.
برای ما عجیب نیست که قهرمانی‌ها و عظمت پرسپولیس، ایشان را تا سرحد جنون پیش برده باشد و البته سرشتی را که با خیانت عجین باشد درمانی نیست. نکته این‌جاست که هیچ تخلفی در میان نیست. عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در این بخش، تصمیم را اخذ کرد و اعلام نمود. هر بحث و اما اگری هم که وجود داشته باشد به این مساله خدشه‌ای وارد نمی‌کند که پرسپولیس از بازیکنانی مجاز که کاملا قانونی جذب شدند بهره می‌گیرد و اگر قرار باشد غیر از این تلقی شود همین حالا در تیم استقلال بیش از نصف بازیکنان غیر قانونی جذب شده‌اند. چرا که بدهکارتر از این باشگاه نداریم که در این چند سال آمار بازیکن گرفتتن و بازیکن رد کردنش از دست همه در رفته است.

*مصلح و وکیلش نمی‌دانند یا نمی‌خواهند بدانند

و اما دیروز شایان مصلح و وکیل وی از جمله معترضان به باز شدن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس بودند. خوب هم سخنرانی کردند. آنچه در ادامه میآاید نقص این حق که هر فردی باید به مطالبه‌اش برسد نیست، اما در وهله اول سوالاتی مطرح می‌شود. شایان مصلح و وکیل وی واقعا روال کار و ظرفیت‌های قانونی در این حوزه را نمی‌شناسند یا عامدانه خود را به راه دیگر زده‌اند تا جوسازی کنند و به افکار عمومی علیه پرسپولیس جهت بدهند؟ کدام یک از این دو حالت اتفاق افتاده است؟

*مگر چه اتفاق جدیدی افتاد؟

الان چه شده است که قبل از این نمی‌شد یا برای دیگر باشگاه‌ها اتفاق نیفتاد و نمی‌افتد. تا بوده همین بوده است. نه این که بگوییم اگر پدیده‌ای در گذشته بوده است دلیلی برای ادامه آن تا ابد است. ولی این حجم از تعجب برای یک اتفاق تکراری، خودش مایه تعجب و حیرت است.
شایان مصلح می‌گوید باشگاه برای باز شدن پنجره با او تماس می‌گیرد تا توافق کنند و چون او نمی‌پذیرد انتظار نداشته است که پنجره باز شود.
وکیل شایان در بخشی از صحبت‌های خود می‌آورد: « در پایان حکم آمده باشگاه موظف است ۱۰ روز پس از قطعی شدن رای، حق بازیکن را پرداخت کند و در صورت ندادن پول مصلح باید به میزان ۲۵ درصد از مبلغ بدهی‌اش را به حساب فدراسیون پول واریز کند. نمی‌دانم چگونه معادلات به هم خورد؟ نورشرق تا روز گذشته می‌گفت در صورت به توافق رسیدن یا نرسیدن با پرسپولیس به من پیامک بده. حتی ۲ پیامک برای نورشرق ارسال کرده و گفتم آیا این متن خوب است. »
خب مساله همین جاست. همیشه روال این بوده است که فدراسیون، پنجره را می‌بندد و باشگاه‌ها را وادار می‌کند که یک تعداد از پرونده‌ها را بسته و یک تعدادی را ساماندهی کنند تا مجوز نقل و انتقالات را بگیرند. خب اگر قرار باشد غیر از این رفتار کنند واقعا باید بی خیال یک فصل فوتبال بشویم. به نظر تنها راهکار این است که فدراسیون هر سال، سقفی را برای بدهی تعیین کند و تیم که از آن گذر کرد با محدودیت روبرو شود تا زمانی‌که بتوان سخت‌گیری نهایی را انجام داد ولی زمان آن اکنون نیست.

*منظور از روند مثبت پرسپولیس

البته در این ارتباط، جمشید نورشرق، رییس کمیته تعیین وضعیت، هم توضیحاتی ارائه می‌کند از جمله این که می‌گوید: « در این مدت اسمی از باشگاه نساجی مازندران در این زمینه آورده شده است؟ اما ۲ هفته قبل پنجره باشگاه نساجی بسته بود؛ آمدند دیون‌شان را تعیین و تکلیف قطعی کردند؛ سپس پنجره شان باز شد. دقیقا‌ عین رفتاری که با باشگاه پرسپولیس داشتیم را با این تیم و نیز باشگاه تراکتور و ماشین سازی داشته‌ایم.»
همچنین تاکید می‌کند: « اگر شما احکام قطعی در نزدیکی بسته شدن زمان پنجره نقل و انتقالات گرفته باشید، می‌توانید تنفس بدهید و آن محرومیت را به پنجره بعدی موکول کنید. تلاش‌های پرسپولیس هم در این جهت مثبت بود و ما محرومیت پرسپولیس را به پنجره بعدی موکول کردیم.»
در واقع مساله این است که بعضی اقدامات پرسپولیس در این مدت نادیده گرفته شده بود. از جمله پرونده‌هایی که بست و یک نمونه‌اش که همه از آن مطلع شدند همان مورد کفشکری بود. یکسری بازیکنان مثل حاتمی و نورمحمدی هم اعلام کردند نمی‌خواهند پنجره بسته شود و با باشگاه همکاری می‌کنند. همین دیروز حاتمی و احمدزاده برای مذاکره و توافق به باشگاه رفتند. از طرفی پرونده کروات‌ها هرچند در فهرست کمیته تعیین وضعیت فدراسیون نبود ولی خب پرسپولیس این پرونده‌ها را هم بسته است که نشان از روند مثبت باشگاه دارد، همان که فدراسیون می‌خواهد.
در شرایطی که یکسری بازیکنان اعلام کردند با پرسپولیس کنار خواهند آمد بازیکنی هم مثل مصلح برخورد کرد. به هر حال او طلبکار است و حق دارد که کنار بیاید یا نه. اصلا طرفدار فشار روی افراد نیستیم. پرسپولیس در راستای تعیین وضعیت تعدادی از پرونده‌ها که نظر فدراسیون را جلب کند سراغ تعدادی از طلبکاران رفت. مصلح هم جزو آن ها بود. توافق که حاصل نشد، باشگاه سراغ بعدی رفت.

*نگران لیگ قهرمانان نباشید

در حال حاضر تعدادی از هواداران نگران این مساله هستند که وضعیت موجود برای پرسپولیس در لیگ قهرمانان ۲۰۲۱ مشکل ایجاد کند و باز هم باشگاه‌هایی مانند النصر پیدا شوند که بخواهند به قانونی بودن بازیکنان پرسپولیس اعتراض کنند. خب آن‌ها اختیار خود را به دست تعدادی استقلالی دادند و نتیجه‌اش را تا به این‌جا دیده‌اند. ممکن است باز هم چنین اتفاقی بیفتد. اصولا سابقه باشگاه‌های عربستانی از این جهت خراب است.
مساله این است که بازیکن غیرمجاز بازیکنی است که خارج از روال قانونی یا با تقلب جذب شود. در این جا فدراسیون مرجع اعلام باز و بسته بودن پنجره است و همین فدراسیون اقدام به ثبت قرارداد می‌کند که معنای آن رعایت تمام ضوابط تعیین شده از سوی آن‌هاست، پس، از این جهت مشکلی وجود نخواهد داشت. البته این برای این دوره رقابت‌هاست.

*یقه‌گیری طلبکارها هنگام صدور مجوزحرفه‌ای

برای دوره بعدی رقابت‌ها، گام اول کسب مجوز حرفه‌ای است. امثال مصلح اگر کمی دندان روی جگر بگذارند، در تابستان پیش رو می‌توانند با توجه به نهایی بودن رای خود از کنفدراسیون کمک بگیرند. ورود کنفدراسیون به این مسایل به این شکل است نه آن‌گونه که از فیفا می‌بینیم.
البته با توجه به این حواشی اخذ مجوزهای حرفه‌ای برای دوره‌ آینده دشوار خواهد شد و فدراسیون فوتبال که برای دوره قبلی، آن هم برای همکاری باشگاه‌هایی غیر از پرسپولیس جریمه شده بود، به زیر ذره‌بین خواهد رفت و شاید این مساله بعضی نمایندگان را برای اخذ مجوز دچار مشکل کند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.