می‌خواستند آشوب‌های فوتبالی را به کشتی و بسکتبال و والیبال هم بکشانندکلانی: مجیدی در فشار آن حرف را مطرح کرد؛ قهرمانی پرسپولیس مسلم است

0 39

دربی به سود پرسپولیس تمام شد، آنچه که بعد از بازی گذشت و اظهارنظرهایی که بازنشر نشد نشان داد استقلال هم بازی را باخته و هم اخلاق را. آنها که به شدت از این شکست عصبانی هستند زمین و زمان را مقصر قلمداد می‌کنند، هر روز هم از یک بازیکن به کمیته انضباطی شکایت می برند.
یک بار هم از سوی مقامات باشگاه گفته نشد که ضعف داشتند که باختند. آنها در این سال‌ها نشان دادند که همیشه آدرس غلط به هوادارانشان می‌دهند. این بار هم علاوه بر تندخویی و عصبانیتشان در داخل زمین که کم کم فیلم‌ها دارد آنها را به نمایش می‌گذارد، سرمربی‌شان به وزیر جوان دولت توهین کرد.

آنها ۴ سال است که قافیه را به پرسپولیس باخته‌اند و حالا اختلافشان در جدول با سرخپوشان دورقمی شده و عملا شانس قهرمانی را برای سال پنجم متوالی از دست داده‌اند.

شاید تفاوت اصلی ۲ باشگاه در مکتبشان باشد. مکتبی که مهندس کلانی را جوری بار آورده که باوجود تمام این حواشی و توهین‌هایی که استقلالی‌ها به پرسپولیس داشتند، بگوید استقلال تیم ریشه‌دار و قابل احترامی است و مجیدی صرفا به خاطر فشاری که روی خود احساس می‌کند این صحبت‌ها را مطرح کرده است. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با حسینعلی کلانی بزرگمرد تاریخ شاهین و پرسپولیس را در زیر می‌خوانید:

علی عبده - غلامرضا تختی - حسین کلانی - تیمسار خسروانی

-دربی را پرسپولیس برد. بازی را چطور دیدید؟

مثل همیشه پرهیجان، برای سرگرم کردن مردم که تا مدت‌ها با حاشیه‌هایش سرشان گرم باشد!

-بازی کیفیت فنی هم داشت؟

نمی‌تواند داشته باشد چون حاشیه‌هایش زیاد است. این حساسیت هم بیخود و بی‌جهت است. ۲ تیم خوب و بزرگ کشورمان با هم بازی می‌کنند، هر ۲ تیم‌های پایتخت هستند که سال‌هاست با هم رقیبند، اما مسئله این است که از قدیم آنها در زمین با هم رقابت کرده‌اند اما بیرون از زمین با هم رفیق بودند. فقط این بازی همیشه هیجان دارد و حساس است. البته نه در ایران، که در دنیا هم شرایط همین است. ۲ تیم همشهری در بسیاری از کشورها با هم در رقابت تنگاتنگ هستند و سالی یکی دو دفعه چنین مسابقه‌ای هست. در مملکت ما این دربی‌ها کمی با بقیه فرق دارد، اینجا فقط برای دور کردن مردم از واقعیت‌های زندگی و سرگرم کردنشان و متاسفانه بدبین کردن و از بین بردن همبستگی بر حساسیت بازی اضافه می‌کنند.

-خواستم نظر شما را در مورد هواداری یکی از وزرا از پرسپولیس و توئیت‌ها و کری‌های جنجالی‌اش بدانم. اساسا این کار ایراد دارد؟

در تمام دنیا تیم‌های ورزشی هوادار دارند، مقام سیاسی و غیرسیاسی ندارد، ورزش در همه جای دنیا عاملی است که از آن در زمینه مسائل سیاسی و اقتصادی، برون‌مرزی و … بهره‌برداری می‌شود، ایجاد هویت می‌کند، عامل دوستی و نزدیکی آدم‌ها می شود. ورزش چه در قرن قبلی و قرن فعلی چنین جایگاهی در دنیا داشته، این یک چیز کلی هست. فرد سیاسی هم پیش از مقامش، یک شخصیت حقیقی دارد. مثل سایر شهروندها آزادی‌هایی دارد، می‌تواند تیمی را دوست داشته باشد و تیمی را دوست نداشته باشد. مثل من، می‌توانم چلوکباب دوست داشته باشم و نزدیک‌ترین رفیقم دوست نداشته باشد. این تفاوت سلیقه‌ها و دوست‌داشتن‌ها نباید عامل از بین رفتن دوستی‌ها شود. ولی ما متاسفانه سال‌هاست در فوتبال شاهد این حصارکشی‌ها و مرزبندی‌ها هستیم. عده‌ای سعی کردند این آشوب‌ها را به مسابقات کشتی، بسکتبال و والیبال هم بکشانند. اینها کسانی هستند که هدفشان از هم گسیختگی مردم ماست و دوست ندارند مردم وحدت داشته باشند. حالا یا از خارجی‌ها دستور می‌گیرند یا در ذاتشان مملکت را دوست ندارند.

-هدفشان چیست؟

آنها در سال‌های قبل سعی می‌کردند بین آذری‌ها و سایر اقوام ایرانی تفرقه بیاندازند. حتی پرچم هم درست می‌کردند ولی زورشان نمی‌رسد چون شخصیت هوشیار در هر قوم و قبیله‌ای حضور دارد. کشور ما دشمن خارجی و حسود داخلی زیاد دارد اما افراد فرهیخته اجازه نمی‌دهند که به این آب و خاک دست درازی شود.

-بعد از بازی، مجیدی علاوه بر اینکه مدعی شد استقلال بهتر از پرسپولیس بوده، به خاطر توئیت وزیر ارتباطات به او توهین کرد.

البته مجیدی آزاد است هر چه دلش می‌خواهد بگوید، برخی تکه‌کلام‌هایی دارند که شاید برخی آن را نپسندند. تفاوت در استعمال لغات هست. من حرف‌های فرهاد مجیدی را شنیدم. او را دوست دارم، چون قهرمان ملی است و برای تیم ملی ما هم بازی کرده، باشگاه استقلال هم یکی از باشگاه‌های افتخارآفرین مملکت ماست و مقاطعی که باعث غرور ما شده را نمی‌توانیم فراموش کنیم. اصلا حرف یک ستاره و ۲ ستاره نیست و دلیل نمی‌شود که با این حرف‌ها به هم بی‌احترامی کنیم. ما حتی برای ۲ باشگاه دارایی و شاهین هم که از بین رفته‌اند احترام قائلیم، چه برسد به استقلال که همیشه یکی از ستون‌های فوتبال ما بوده. عقیده هر کسی قابل احترام است، توهین کار خوبی نیست. مجیدی در آن شرایط روحی و روانی آنطور صحبت کرد، چون تیمش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، توقعات مردم از او زیاد است. باید این صحبتش را نادیده گرفت و توجه کرد که چه فشاری رویش بوده است.

-پرسپولیس قهرمان می‌شود؟

مسلم است. همیشه گفتم پرسپولیس امسال قهرمان می‌شود. فقط اگر باز هم فشارهایی از بیرون وارد نشود و مسائلی را ایجاد نکنند، این تیم قهرمان می‌شود. در مملکت ما خائن کم نبوده، بعضی کارهایی می‌کنند که به ضرر فوتبالمان است. اگر هم ماجرایی به وجود می‌آید نباید خیلی به آن شاخ و برگ بدهیم،AFC و فیفا منتظر بهانه‌اند. آنها بدون بهانه هم ما را محروم و جریمه می‌کنند، چه برسد به اینکه خودمان بهانه دستشان بدهیم. دوستان فرهیخته در رسانه‌ها و افراد دست به قلم وظیفه سنگینی دارند. باید مقابل اینگونه حاشیه‌سازی‌ها بایستند که فوتبالمان دچار مشکل نشود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.