نوبری: با بازی مقابل بحرین محاسبات عراق به هم خورد، آن‌ها از ما می‌ترسندبشار پرسپولیس را خانواده خودش می‌داند

0 102

مرضیه دارابی – خبرنگار: هرچند دیدار با بحرین به خاطر روابط بین ۲ کشور از حساسیت زیادی برخوردار شد، اما از قبل هم می‌شد پیش‌بینی کرد که عراق اصلی‌ترین حریف شاگردان اسکوچیچ در این مرحله از مسابقات مقدماتی جام جهانی است.

تیم‌ملی با مارک ویلموتس هم به بحرین باخته بود و هم به عراق، از اولی که با ۳ گل انتقام گرفت و از دومی هم طی شب‌های آینده باید انتقام بگیرد. لیث نوبری در سال‌های اخیر به‌عنوان کارشناس با شبکه قطری الکاس فعالیت می‌کرد. او حالا با کانال عراقی همکاری می‌کند. بازیکن ایرانی  عراقی پرسپولیس صحبت‌های جالبی در مورد بازی تیم‌ملی با بحرین و عراق دارد. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با بازیکن سابق سرخپوشان را در زیر می‌خوانید:

-هنوز با الکاس همکاری می‌کنید؟

به خاطر کرونا دیگر نتوانستم حضوری در این برنامه فوتبالی حضور داشته باشم و درنهایت همکاری‌مان قطع شد اما الان به‌عنوان کارشناس با کانال ۲۴ عراق صحبت می‌کنم. اتفاقا پیش از دیدار ایران و بحرین از طریق اسکایپ میهمان این برنامه بودم. خیلی برایم جالب بود که بحرینی‌ها چه نظری در مورد تیم ایران داشتند. در این برنامه من و کارشناس فوتبال بحرین به همراه دو کارشناس عراقی حضور داشتیم. کارشناس بحرینی اذعان داشت که ایران اصلا با بحرین قابل مقایسه نیست و می‌گفت که بازیکنان شما خیلی حرفه‌ای و در سطح بالا بازی می‌کنند. البته من هم به میزبانی منامه اشاره کردم و گفتم این اصلا عادلانه نیست ایران ۲ بازی رفت‌وبرگشتش را در بحرین انجام می‌دهد و به نظر من کنفدراسیون فوتبال آسیا طرف بحرین را گرفت و این کار جالبی نیست و به دور از عدالت است. یک سوال هم از کارشناس بحرینی پرسیدم که شما قبول می‌کنید دو بازی در تهران انجام دهید؟ آن‌هم در شرایطی که بازی‌ها حساس و انتخابی جام جهانی است.

-در مورد برخورد بد بحرینی‌ها در بازی قبلی هم‌صحبت کردید؟

بله گفتم یادمان نرفته در بازی رفت دو سال پیش بحرینی‌ها چه عکس‌العمل و حرکت زشتی انجام دادند. تماشاگران حرکت شان اصلا قابل قبول نبود. همچنین در مورد زمین‌های بحرین صحبت کردم که اصلا مناسب نیست، بعد کارشناس بحرین مقایسه کرد که زمین‌های شما در لیگ برتر هم مناسب نیست که این حرفش خنده من و دو کارشناس عراقی را به همراه داشت چون او داشت بازی‌های حساس انتخابی جام جهانی را با لیگ ما مقایسه می‌کرد. من به‌شدت انتقاد کردم از نحوه میزبانی بحرین و حتی تلویزیون عراق صحبت‌های اسکوچیچ و کاتانچ سرمربی عراق را نشان دادند که هر دو از میزبانی بحرین ناراضی بودند.

-بازی را چطور پیش‌بینی کردید؟

اتفاقا مجری عراقی این سوال را پرسید و من دو بر یک پیش‌بینی کردم. دو تا کارشناس عراقی یکی یک هیچ و یکی، دو یک پیش‌بینی کردند و کارشناس بحرینی یک هیچ به نفع خودشان اما در عمل دیدیم که هیچ‌کدام درست نشد و ایران ۳ – صفر برد.

-بعد از بازی ایران و بحرین هم‌صحبت داشتید؟

بله، و من شعر معروف خودم که در شبکه الکاس می‌خواندم را خواندم که «ایران قهرمان می شه، خدا میدونی که حقشه،…»

-البته این شعار معروف پرسپولیسی‌هاست.

بله، ولی الان بحث ایران هست.

-کارشناسان فوتبال عراق در مورد بازی ایران و عراق چه می‌گفتند؟

خیلی برای من جالب است که کارشناسان عراق نسبت به تیم ‌ملی‌شان احساس خوب و اطمینان صددرصدی ندارند. این تیم مقابل کامبوج ۵ گل زد و آن‌ها به‌شدت از عملکرد مربی و بازیکنان‌شان ناراضی بودند. می‌گفتند با این کیفیت قرار است چطور مقابل ایران بازی کنند.

-بیشتر صحبت‌شان روی چه بازیکنی است؟

بیشتر از مهدی طارمی، سردار آزمون، سامان قدوس و وحید امیری صحبت می‌کنند. البته تیم ایران را  یکسان می‌بینند که بازیکنان اصلی و ذخیره‌اش کیفیت برابر دارند و همه در سطح بالا بازی می‌کنند. آن‌ها از ایران خیلی حساب می‌برند. البته بحرین که حسابی بادش خوابید. بعد از بازی من برای کارشناس بحرینی کری می‌خواندم و او صدایش درنمی‌آمد. اتفاقا مصاحبه سردار آزمون را با گزارشگر ایرانی پخش کردند و من حرف‌های سردار را ترجمه کردم که می‌گفت «برای این بازی لحظه‌شماری می‌کردم برای اینکه خنده‌های تمسخرآمیز بحرینی‌ها و صدای سوت تماشاگران‌ همزمان با نواختن سرود ایران را یادم نمی‌رود، می‌خواستم گل بزنم و گریه‌شان را دربیاورم که این اتفاق افتاد. کارشناس بحرینی هم تاکید کرد که ما زورمان به ایران نمی‌رسید.

-و تحلیل‌تان از دیدار با عراق؟

تیم خوب و جوانی هست. عراق به آب و آتش می‌زند که نتیجه بگیرد، اگر مقایسه‌ای بین ایران و عراق داشته باشیم، آن‌ها لژیونرهای کمی در لیگ قطر دارند اما ما ۱۶ لژیونر حرفه‌ای داریم. عراق با عملکردی که از ما مقابل بحرین دیده، از ما می‌ترسد، بچه‌ها باید با اعتمادبه‌نفس بازی کنند. محاسبات آن‌ها با این بازی به هم‌ریخت. آن‌ها فکر کردند شبیه دوره مربی خیانت‌کارمان هست و قرار است این تیم مثل دوره ویلموتس بازی کند. او خائن بود، کسانی هم که با او قرارداد بستند خیانت کردند. کیفیت تیم ما بالاتر از عراق است. خوشحالیم همه بازیکنان مان در لیگ، اسکوچیچ دستش باز هست. فقط متاسفانه وحید امیری را نداریم که فوق‌العاده بازیکن موثری است.

-عراقی‌ها چیزی در مورد بشار و بازگشت دوباره‌اش به پرسپولیس نمی‌گویند؟

دل بشار با پرسپولیس هست، در لیگ حرفه‌ای قطر بازی می‌کند ولی اگر قرار باشد از آنجا برگردد، به پرسپولیس خواهد آمد. بشار خاطرات خوشی با پرسپولیس دارد و مثل خانواده خودش می‌داند ولی فوتبال ما آماتور هست و از نظر مالی به قطر نمی‌رسیم. من حق را به بشار می‌دهم و این گله را از مدیریت سابق پرسپولیس دارم که گذاشت این‌ها بروند. شجاع را هم رسول پناه فراری داد. من نمی‌دانم او اگر پرسپولیسی بود چرا این کار را انجام داد. اشتباهات او نابخشودنی بود و متاسفانه کسی بازخواستش نکرد.

هدیه پرسپولیسی‌ها به بشار

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.