هدیه احتمالی فیفا به ایران؛ تیم‌ملی پس از ۷۰۰روز میزبانی را دوباره تجربه خواهد کرد؟بازگشت به آزادی

0 101
هدیه احتمالی فیفا به ایران؛ تیم‌ملی پس از ۷۰۰روز میزبانی را دوباره تجربه خواهد کرد؟بازگشت به آزادی

مهدی وفامنش – خبرنگار: کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به تاکید اسپانسرها و هم‌چنین چراغ سبز فیفا به دنبال برگزاری دور نهایی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ به‌صورت غیرمتمرکز است و به همین بهانه از فدراسیون‌های ملی خواست استادیوم‌های میزبان را معرفی کنند که فدراسیون فوتبال ایران استادیوم آزادی تهران را به‌عنوان میزبان بازی‌های تیم‌ملی به AFC معرفی کرد.
حالا خبر خوشی که در این زمینه رسیده این است که فدراسیون فوتبال آسیا با برگزاری دیدارهای تیم‌ملی در استادیوم آزادی موافقت کرده است و همانند دوره‌های قبلی دیدارهای خانگی تیم‌ملی در مسیر صعود به جام جهانی در استادیوم آزادی تهران برگزار می‌شود. پیش‌تر به خاطر مشکلاتی که پیش‌آمده بود که به خاطر مسایل سیاسی بود و پی آمد آن کرونا تیم‌ملی فوتبال ایران را از امتیاز میزبانی محروم شد و در دور نخست مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ تیم‌ملی فوتبال ایران هیچ یک از ۸ مسابقه خود را در استادیوم آزادی تهران انجام نداد اما این بار شرایط کمی مساعد شده و ایران می‌تواند در استادیوم آزادی تهران میزبان حریفان خود باشد.
ایران در گروه A مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در منطقه آسیا با تیم‌های کره جنوبی، عراق، امارات، لبنان و سوریه همگروه است و طبیعتا ۵ بازی در دور رفت و برگشت در استادیوم آزادی انجام خواهد داد. فدراسیون فوتبال ایران مکلف است که تا شروع بازی‌ها سیستم کمک‌داور ویدئویی را در این استادیوم نصب کند که البته کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به تحریم‌ها در این زمینه به ما کمک خواهد کرد و این یک اتفاق نکوی دیگر برای فوتبال ایران است که استادیوم آزادی مجهز به کمک‌داور ویدئویی می‌شود و این می‌تواند در بازی‌های لیگ برتر و در بازی‌هایی که در استادیوم آزادی انجام می‌شود به کاهش اشتباهات داوری کمک کند. تیم‌های استقلال و پرسپولیس و تیم‌هایی که به مصاف این تیم‌ها در استادیوم آزادی می‌روند دیگر نسبت به اشتباهات داوری متضرر نخواهند شد.
با توجه به اعلام صورت گرفته به‌طور حتم بازی‌های دور نهایی مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا در کشورها و به‌صورت غیرمتمرکز برگزار می‌شود. البته برخی از تیم‌ها ازجمله عراق و سوریه از امتیاز میزبانی محروم هستند و باید در یکی از کشورهای همجوار به میدان بروند که سوریه، اردن را به‌عنوان کشور میزبان معرفی کرده است. عراق هم باید استادیومی غیر از استادیوم بصره را به‌عنوان میزبان خود معرفی کند.
به زودی نمایندگان کنفدراسیون فوتبال آسیا به تهران سفر خواهند کرد و ضمن بازدید از استادیوم آزادی نکات لازم را برای برگزاری هر چه بهتر بازی‌ها به فدراسیون فوتبال ایران گوشزد خواهند کرد. البته در این بازید تنها بهبود امکانات سخت‌افزاری مطرح نیست و فدراسیون فوتبال باید همه قوانین در زمینه تبلیغات و هم‌چنین بهره‌برداری اسپانسرهای AFC از فضای مجازی در ایران را مهیا کند. هم‌چنین حق پخش این بازی‌ها باید به‌طور رسمی از سوی سازمان صداوسیما به کنفدراسیون فوتبال آسیا پرداخت شود.
سوریه ؛ خاطرات خوب و بد
اگر همه شرایط برای میزبانی تایید شود و نظر فیفا مجددا تغییر نکند ، تیم‌ملی ایران در هفته نخست دور نهایی راهیابی جام جهانی قطر پنجشنبه یازدهم شهریورماه در استادیوم بزرگ آزادی میزبان سوریه خواهد بود.
سوریه که آخرین آمارهای تیم‌ملی فوتبال کشورمان با دیدارهای رسمی و غیررسمی‌اش ثبت شده است.
آخرین دیداری که ایران در ورزشگاه آزادی برگزار کرد و به پیروزی نرسید؛ جدال با همین حریف پیش رو است. سوری‌ها در آخرین بازی دور نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به ورزشگاه آزادی آمدند و مقابل تیمِ از پیش صعود کرده ایران قرار گرفتند. آن بازی با نتیجه مساوی ۲ بر ۲ به اتمام رسید. زننده هر ۲گل ایران سردار آزمون بود و در سوی مقابل عمر السوما، در لحظات پایانی گل تساوی‌بخش سوریه را به ثمر رساند. آن دیدار در تاریخ ۱۴ شهریورماه سال ۱۳۹۶ به انجام رسید و آخرین مسابقه‌ای بود که ایران در استادیوم آزادی به پیروزی نرسید.
پایان دوری ۷۰۰ روزه
اما ۱۳۰۲ روز بعد از آن تساوی و اتفاقاتی که همه دنیا را به خود درگیر کرد ، دهم فروردین‌ماه سال جاری سوری‌ها دوباره به آزادی آمدند و در یک دیدار دوستانه مقابل شاگردان اسکوچیچ حاضر شدند و با دریافت ۳ گل نتیجه را واگذار کردند و رفتند.
حالا اگر همه‌چیز درست پیش برود و فیفا اما و اگر در تصمیمش ایجاد نکند تیم‌ملی ایران بعد از پیروزی پر گل مقابل کامبوج که آخرین دیدار رسمی‌مان در این ورزشگاه بود ، پس از حدود ۷۰۰ روز بار دیگر میزبان یک مسابقه رسمی در آزادی خواهند بود.
۲۷۰۰ روز بدون شکست آمار خوب آزادی اما آخرین باخت ایران در ورزشگاه آزادی به چه زمانی بازمی‌گردد. اگر بازی غیررسمی و پشت درب‌های بسته مقابل عراق را به‌حساب نیاوریم که خیلی از بازیکنان تیم‌ملی هم در آن حضور نداشتند؛ آخرین شکست ایران در ورزشگاه آزادی به دیدار دوستانه مقابل گینه در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ مربوط می‌شود. ملی‌پوشان بعد از آن باخت با نتیجه ۲ بر یک، ۱۶ برد و ۲ تساوی را تجربه کردند و به هیچ تیمی نباختند. به بیانی دیگر ۲۷۰۰ روز است که در خانه به هیچ تیمی نباخته‌ایم و حالا سوریه در تاریخ دهم شهریور حریف ما خواهد بود و باید دید تا کجا این رکورد ارزشمند حفظ خواهد شد.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.