وضعیت بهتر خط حمله پرسپولیس نسبت به استقلال پیش از دربی تهراننبرد خط آتش

0 18
وضعیت بهتر خط حمله پرسپولیس نسبت به استقلال پیش از دربی تهراننبرد خط آتش

میلاد اعظمی – خبرنگار: پرسپولیس و استقلال قرار است نود و پنجمین دربی پایتخت را از ساعت ۱۹:۳۰ عصر جمعه در ورزشگاه آزادی برگزار کنند. این بازی در شرایطی برگزار می‌شود که پرسپولیس در حال حاضر با ۲۱ بازی و ۴۲ امتیاز در رده دوم جدول رده بندی قرار دارد و یک بازی کمتر از سپاهان ۴۵ امتیازی انجام داده است. استقلال هم با ۲۰ بازی و ۳۴ امتیاز، یک بازی کمتر از پرسپولیس و ۲ بازی کمتر از سپاهان انجام داده و در رده سوم است.
این دربی در شرایطی عصر جمعه برگزار خواهد شد که پرسپولیس و استقلال در خط حمله شرایط خوبی دارند. خیلی‌ها معتقد هستند که وضعیت خط حمله استقلال با حضور دیاباته و قائدی بهتر است اما آمار نشان می‌دهد که تعداد گل‌های زده پرسپولیس در لیگ بیشتر از استقلال است و در آسیا ۲ تیم به یک اندازه گل زده‌اند. همین مسئله سبب شد تا به سراغ آنالیز خط حمله ۲ تیم و بازیکنان تاثیرگذار ۲ تیم در خط هجومی برویم تا شرایط پیش از دربی ۹۵ تهران را از لحاظ هجومی و خط حمله بررسی کنیم.
*آمار گلزنی بهتر پرسپولیس در لیگ
پرسپولیس و استقلال در شرایطی عصر جمعه به مصاف هم می‌روند که شاگردان گل‌محمدی در لیگ، ۶ گل بیشتر از استقلال به ثمر رسانده‌اند. پرسپولیس پس از انجام ۲۱ بازی ۲۸ گل در لیگ برتر به ثمر رسانده و استقلال هم پس از انجام ۲۰ بازی ۲۲ گل. این نشان می‌دهد بر خلاف برخی تبلیغات و سر و صداهای مجازی رسانه‌های استقلالی، در خط حمله وضع پرسپولیس به مراتب بهتر از استقلال است و این استقلالی‌ها هستند که باید از خط حمله پرسپولیس بترسند. هرچند شایان ذکر است که با حضور قائدی، دیاباته و البته ارسلان مطهری استقلال خط حمله قدرتمندی دارد اما آمار نشان می‌دهد که تعداد گل‌های زده پرسپولیس در لیگ بیشتر از رقیب سنتی است. یعنی به همان اندازه که خط حمله استقلال خطرناک است خط حمله پرسپولیس می‌تواند کابوسی برای مدافعان استقلال در دربی باشد.
*تعداد گل مساوی در آسیا
نکته جالب در مورد خط حمله پرسپولیس و استقلال این است که ۲ تیم در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به یک اندازه گلزنی کردند. پرسپولیس و استقلال موفق شدند پس از پایان مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا هر کدام ۱۴ بار دروازه حریفان را باز کنند تا جزو خطوط حمله خطرناک لیگ قهرمانان آسیا باشند. این نشان می‌دهد به همان اندازه که خط حمله ۲ تیم در لیگ ایران خطرناک و کارآمد است، در لیگ قهرمانان آسیا هم چنین وضعیتی وجود دارد و هر ۲ تیم خط حمله زهردار و خطرناکی دارند.
*بهترین گلزنان خط حمله پرسپولیس در لیگ
از ۲۸ گلی که پرسپولیس در این فصل از لیگ برتر فوتبال کشورمان به ثمر رسانده ۹ گل سهم بازیکنان هجومی بوده و بقیه گل‌ها را هافبک‌های دفاعی و مدافعان به ثمر رسانده‌اند، یعنی ۱۹ گل باقی مانده. از بین مهاجمان و نیروهای هجومی پرسپولیس، شهریار مغانلو در لیگ گلی نزده، وحید امیری ۳ گل به ثمر رسانده و آل کثیر، ترابی و عالیشاه هرکدام ۲ گل به ثمر رساندند. شایان ذکر است که بهترین گلزن پرسپولیس در لیگ احمد نوراللهی با ۶ گل است که پست اصلیش هافبک دفاعی است.
*بهترین گلزنان خط حمله استقلال در لیگ
در استقلال اما شرایط کمی متفاوت است و از مجموع ۲۲ گلی که این تیم به ثمر رسانده ۱۶ گل سهم مهاجمان یا نیروهای تهاجمی بوده. مهدی قائدی و ارسلان مطهری هرکدام ۵ گل، وریا غفوری ۴ گل و شیخ دیاباته و فرشید اسماعیلی هر کدام یک گل در لیگ زده‌اند. این نشان می‌دهد که برخلاف پرسپولیس بیشتر بار گلزنی استقلال روی دوش مهاجمان بوده و کمتر مدافعان و نیروهای تدافعی برای استقلال گلزنی کرده‌اند.
*آمار متفاوت آسیا برای مهاجمان پرسپولیس و استقلال
در آسیا اما آمار مهاجمان و نیروهای تهاجمی ۲ تیم بسیار متفاوت است. از ۱۴ گل به ثمر رسیده پرسپولیس در آسیا ۹ گل سهم مهاجمان و نیروهای تهاجمی بوده است. شهریار مغانلو ۴ گل، آل کثیر و مهدی ترابی ۲ گل و احسان پهلوان یک گل برای پرسپولیس در آسیا به ثمر رساندند. ضمن اینکه در این مسابقات وحید امیری به عنوان دفاع چپ بازی کرد تا احسان پهلوان جایگزین او در خط حمله باشد.
در آن طرف میدان، استقلالی‌ها از ۱۴ گلی که به ثمر رساندند ۱۲ گل توسط مهاجمان و نیروهای تهاجمی بوده و ۲ گل را مدافعان و نیروهای تدافعی به ثمر رساندند. شیخ دیاباته با ۵ گل، فرشید اسماعیلی و مهدی قائدی با ۳ گل و ارسلان مطهری هم یک گل در آسیا به ثبت رساندند.
*نبرد خط آتش
بررسی شرایط خط حمله و هجوم ۲ تیم پرسپولیس و استقلال پیش از دربی تهران این نوید را می‌دهد که احتمالا شاهد نبردی جذاب در خط حمله با خط آتش ۲ تیم باشیم. این احتمال وجود دارد که دربی ۹۵ با توجه به شرایط موجود یک دربی پرگل و جذاب از آب دربیاید. از یک طرف پرسپولیس منهای مهاجمان خطرناکی که دارد، هافبک‌های تدافعی و مدافعان گلزنی هم دارد و از آن طرف استقلال بیشتر از اینکه روی گلزنی هافبک‌های تدافعی و مدافعان اتکا کند روی گلزنی مهاجمانش حساب کرده است.
این مسئله ثابت می‌کند که هر ۲ تیم برای کسب پیروزی و ۳ امتیاز حساس این دربی ابزار کامل را در اختیار دارند. شاید تنها تفاوت ۲ تیم در خط دفاعی باشد که آنجا هم وضع پرسپولیس از استقلال بسیار بهتر است. پرسپولیس در حال حاضر بهترین خط دفاعی لیگ را در اختیار دارد و همین مسئله شاید شانس پرسپولیس را برای پیروزی در دربی بیشتر کند. هرچند در نهایت این تاکتیک‌های مربیان و البته چاشنی شانس است که می‌تواند نتیجه دربی ۹۵ را مشخص کند.
هرچه هست هواداران ۲ تیم و مخصوصا پرسپولیسی‌ها امید زیادی به خط حمله وحشتناک و زهردار خود دارند تا بتوانند با اتکا به مهاجمان فوق‌العاده خود کار استقلال را تمام کنند و این تیم را با نتیجه خوب شکست دهند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.