پرسپولیس درحالی فرداشب مقابل گوا صف‌آرایی خواهد کرد که برای صعود بی‌چون و چرا، تنها ۴امتیاز دیگر نیاز داردآماده‌باش صعود

0 42

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: پرسپولیس سه‌شنبه شب‌موفق شد با کسب یک پیروزی نفسگیر مقابل نماینده سر سخت هندوستان، با ۹امتیاز به صدر جدول تکیه بزند و علاوه بر پشت سر گذاشتن دور رفت مرحله گروهی با کسب حداکثر امتیاز، بهترین شروع تیم‌های ایرانی در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا را رقم بزند.

هفته چهارم دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱
گروه E
پرسپولیس ایران- گوا هند
جمعه ۳اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰
ساعت ۲۱:۳۰
استادیوم جواهر لعل نهرو

پرسپولیس با برتری ۲ بر یک مقابل گوای هند به سومین پیروزی متوالی خود در لیگ قهرمانان آسیا دست یافت تا با کسب ۹ امتیاز و ثبت آمار ۳برد، ۶‌گل‌زده، ۲گل‌خورده و یک کلین‌شیت، مقتدرانه‌‌ترین شروع خود در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا را به ثبت برساند و دومین تیم ایرانی تاریخ لیگ قهرمانان آسیا شد که‌موفق شده ۳بازی اول خود در مرحله‌ گروهی را با برد پشت سر بگذارد. پیش از این سپاهان هم‌موفق شده بود هر ۳دیدار خود در دور رفت مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا را با پیروزی پشت سر بگذارد. البته تفاوت پرسپولیس و سپاهان این‌جاست که زمانی که زردهای اصفهانی به ۳پیروزی متوالی رسیدند، حق میزبانی داشتند ولی تمام بازی‌های پرسپولیس در گوای هند برگزار شده است.
قبل از این بهترین شروع پرسپولیس در ۳بازی اول در سال ۲۰۱۲رقم خورده ‌بود که سرخپوشان ابتدا در عربستان مقابل الهلال به تساوی یک-یک دست یافتند، سپس در ورزشگاه آزادی الشباب امارات را با نتیجه یک-۶ در هم کوبیدند و در بازی سوم مقابل الغرافه قطر، برد خارج از خانه ۳-صفر را کسب کردند.

همچنین پرسپولیس با ۳برد متوالی که در این دوره کسب کرد، دومین تیم ایرانی از نظر درصد کسب پیروزی در تاریخ این مسابقات شد. پاس با ۵برد در ۸مسابقه (۵برد در مرحله‌ گروهی) با ۶۲.۵درصد، بهترین درصد برد را در میان تیم‌های ایرانی در تاریخ این مسابقات به ثبت رسانده است. پس از پاس، پرسپولیس با ۳۵برد در ۷۵بازی (۲۷برد در مرحله‌ گروهی و ۸برد در مراحل حذفی) و ۴۶.۶۶درصد پیروزی، سپاهان با ۳۷برد در ۸۷بازی (۳۳برد در مرحله‌ گروهی و ۴برد در مراحل حذفی) و ۴۴.۰۷درصد پیروزی و استقلال با ۳۸برد در ۸۷بازی (۷برد در مرحله‌ پلی‌آف، ۲۶برد در مرحله‌ گروهی و ۵برد در مراحل حذفی) و ۴۳.۶۷درصد پیروزی در رده‌های بعدی قرار دارند.
حالا پرسپولیس در صدر جدول گروه E، فاصله‌ای ۵ امتیازی با نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده دارد و الریان با ۴امتیاز، جدی‌ترین خطر برای صدر نشینی ارتش سرخ فوتبال آسیا به حساب می‌آید. پرسپولیس در شرایطی‌موفق شد سه‌شنبه شب گوا را از پیش رو بردارد که به نوعی خود زنی عجیب و غریب بازیکنان، اضطراب دقایق پایانی دیدار را به حداکثر رساند. پرسپولیس بازی که حداقل می‌توانست با ۴ یا ۵گل ببرد را با دستان خودش، پیچیده کرد. گوا هند، گره‌ای نبود که با دست باز نشود اما پرسپولیس باز کردن این گره با دندان را ترجیح داد.
نیمه اول دیدار، سبک بازی فوق‌العاده بازیکنان پرسپولیس، فاز تدافعی تیم هندی را بیش از حد معمول سر در گم کرده بود و اگر مهاجمان بیشتر دقت می‌کردند، کار نماینده هند در همان ۳۰دقیقه ابتدایی تمام بود اما بازهم غافلگیری روی ضربات ایستگاهی، همچون دیدارهای گذشته پرسپولیس که حالا به نقطه ضعف تیم تبدیل شده، از دیدار مقابل آلومینیوم اراک گرفته تا الریان و همین حریف نچندان شناخته شده، کار پرسپولیس را سخت کرد.
عدم یارگیری مناسب در محوطه جریمه، بازی احمد نوراللهی بدون مسوولیت‌پذیری برای چندمین مرتبه در طول فصل جاری، ضعف بسیار شدید حامد لک در مواجه شدن با ضربات کاشته و….، همه دست به دست هم دادند تا گوا دروازه پرسپولیس را باز کند. صد البته که اگر حامد لک و سیو نجات بخشش، تنها چند ثانیه پس از به ثمر رسیدن‌گل نبود، حساب پرسپولیس با کرام الکاتبین می‌شد اما حامد با هشیاری هرچه تمام‌تر، تیم را در جریان بازی نگه داشت و سرانجام دقیقه ۱۷، مهدی ترابی‌موفق شد از روی نقطه پنالتی، دروازه تیم هندی را برای اولین بار در طول این مسابقات باز کند و چند دقیقه بعد نیز پاس‌گل ارسالی مهدی ترابی روی سر سیدجلال،‌گل دوم را به زیبایی هرچه تمام‌تر رقم زد.
گل سیدجلال حسینی به گوا، صدمین‌گل پرسپولیس در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا بود و قرمزها توانستند در هفتادوپنجمین بازی خود در این رقابت‌ها، ۱۰۰گله شوند. سرخپوشان که دهمین حضور خود در لیگ قهرمانان آسیا را تجربه می‌کنند، در سال ۲۰۰۳‌موفق به زدن ۵گل، در سال ۲۰۰۹موفق به زدن ۸‌گل، در سال ۲۰۱۱‌موفق به زدن ۶‌گل، در سال ۲۰۱۲‌موفق به زدن ۱۴‌گل، در سال ۲۰۱۵‌موفق به زدن ۸‌گل، در سال ۲۰۱۷‌موفق به زدن ۱۷‌گل، در سال ۲۰۱۸‌موفق به زدن ۱۷‌گل، در سال ۲۰۱۹‌موفق به زدن ۶‌گل، در سال ۲۰۲۰‌موفق به زدن ۱۳‌گل و در دوره‌ فعلی تاکنون‌موفق به زدن ۶‌گل شده‌اند تا در‌گلزنی در تاریخ این مسابقات ۳رقمی شوند.

اما انگار یک نیمه کاملا خوب، یک نیمه کاملا بد و به سرانجام رساندن کار دیدار در همان نیمه ایده‌آل، استراتژی یحیی برای این مسابقات است. گگن پرسینگ آمیخته به ونگربال در نیمه دوم مقابل الریان و نیمه اول مقابل گوا، آن‌قدر چشم‌نواز بود که بشود از اشتباهات تاکتیکی نیمه دوم دیدار، گذشت اما این موضوع نباید به یک بحران در اردوگاه پرسپولیس بدل شود. گوا تیم سرسختی نشان داد. الریان زخم خورده از دور رفت و به دنبال جبران در دور برگشت است و الوحده نیز با هنگ تن کاته، در پی اعاده حیثیت.
فراموش نکنیم، کار صعود هنوز تمام نشده است. دست‌کم گرفتن هرکدام از این رقبا در دور برگشت و ادامه دادن چنین استراتژی خطرناکی، تاوان سنگینی خواهد داشت. پرسپولیس حداقل به ۴امتیاز برای صعود بی چون و چرا به دور بعد نیاز دارد و این مهم، همان‌قدر که نزدیک، دور از دسترس نیز هست. تعویض زود هنگام شهریار مغانلو و ریختن آب بر آتش خط حمله پرسپولیس، بسیار خطرناک است. احمد، همان مردِ همیشگی نیست و کنعانی‌زادگان هم که ظاهرا به دنبال پاک کردن خاطرات خوب و بد گذشته، کمر همت بسته است. استاد ظاهرا طعم رقص پس از‌گلزنی، خیلی خوب به دهانش مزه کرده. چه خوب که مانع از پشت توپ ایستادنش در ضربه پنالتی اول شدند!
محمدحسین جان، احترام لباسی که بر تن داری را نگه دار. از شیوه پنالتی زدنت که بگذریم، اخم کردن بعد از‌گلزنی سیدجلال را نمی‌توان هضم کرد. ضمنا یک عذرخواهی ساده برای از دست دادن پنالتی، کفایت می‌کرد. نیازی بر به میان کشیدن پای مرحوم علی انصاریان به ماجرای پنالتی زدنت نبود. بماند که به هیچ وجه عذرخواهی نکردی. ضمنا اگر کمی بازی‌های علی را تماشا کرده باشی، او حتی یک‌بار هم سابقه پنالتی زدن به شیوه‌ای که تو توپ را به شکم دروازه‌بان نواختی، در کارنامه ندارد.
درحالی‌که پرسپولیس تنها یک‌گل از حریف خود پیش است، تو با این ناشی‌گری، تیم را در خطر انداختی و روحیه خودت را نیز خراب کردی. کادرفنی سرخ‌ها باید با قاطعیت بیشتری در این زمینه تصمیم می‌گرفت و شاید تصمیم درست‌تر این باشد که با بازگشت فرشاد فرجی به اردو، حداقل یکی، ۲بازی کنعانی زادگان را روی نیمکت ببینیم. اگر گوا بازی را به تساوی می‌کشاند و ۳امتیاز از چنگ پرسپولیس در می‌آمد، کنعانی‌زادگان چگونه می‌توانست جواب هواداران را بدهد؟ نقدی که سال‌ها پیش به مهدی طارمی نیز وارد بود.
در نیمه دوم، پرسپولیس خوب حمله کرد و خوب دفاع کرد اما سرخ‌ها چندین موقعیت خوب دیگر را هدر دادند. گاهی ممکن است این هدر دادن موقعیت‌ها برای تیم گران تمام شود. بازیکنان پرسپولیس باید همان‌طورکه وقتی تیم‌شان از حریف عقب است، حمله می‌کنند و‌گل می‌زنند، در زمان جلو بودن نیز به همان اندازه خوب بازی کنند.
به هر حال پرسپولیس یکی از نمایندگان پرقدرت فوتبال ایران است و امید است که در لیگ قهرمانان فعلی نیز‌موفق شوند همچون فصل گذشته تا بالاترین مراحل پیش روی کنند. یحیی‌گل‌محمدی کاری کرده است که حتی برانکو ایوانکوویچ نیز‌موفق به انجام دادن آن نشد. پیروزی در تمام بازی‌های دور رفت. پرسپولیس همچون گذشته‌ها استرس عدم صعود از گروه را ندارد. هواداران این تیم حالا بیش از همیشه رویا می‌سازند و بار دیگر در ذهن‌شان تیم خود را در فینال آسیا می‌بینند.
مجالی برای دست‌کم گرفتن حریفان نیست. یک قدم به صعود فاصله داریم و همان‌قدر که این یک قدم راحت به نظر می‌رسد، سختی‌های خودش را هم دارد و مبادا اسیر خود بزرگ بینی و غرور کاذب شویم. بازی به بازی، مرحله به مرحله، دقیقه به دقیقه، ثانیه به ثانیه پیش خواهیم رفت و کار صعود را، هر چه زودتر به سرانجام می‌رسانیم. پرسپولیس، فرداشب آماده صعود باش.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.