پرسپولیس در آزادی بهترین نتایج را کسب کرده و خارج از آزادی، امتیازهای زیادی را از دست داده استقهرمانی دور از خانه!

0 17
پرسپولیس در آزادی بهترین نتایج را کسب کرده و خارج از آزادی، امتیازهای زیادی را از دست داده استقهرمانی دور از خانه!

میلاد اعظمی – خبرنگار: بعد از کسب چهار قهرمانی پیاپی پرسپولیس در لیگ برتر و ثبت رکوردی جاودانه در این خصوص، پرسپولیس در این فصل به همراه سپاهان مدعی اصلی قهرمانی در لیگ به‌شمار می‌رود و می‌خواهد با کسب پنجمین قهرمانی پیاپی رکوردی تاریخی و دست‌نیافتنی را در این مورد به ثبت برساند، مسئله‌ای که با وجود عوامل مختلف بیرونی کاری سخت اما شدنی است.
پرسپولیس در شرایطی برای گلات قهرمانی خیز برداشته است که باید غیر از حریفان داخل زمین با حریفان پرتعداد خارج از زمین هم مبارزه کند. مبارزه با برنامه‌ریزی‌های عجیب، احکام قهری، اشتباهات متعدد سهوی داوری، حمایت‌های عجیب‌وغریب از چند تیم خاص و… مواردی هستند که کار را برای قهرمانی پنجم پیاپی پرسپولیس سخت می‌کنند.
منهای موارد غیرفوتبالی که در بالا ذکر شد، مسائل فوتبالی هم در کسب قهرمانی پرسپولیس بسیار حایز اهمیت است، مسائلی که شاید کمتر کسی به آن توجه کند اما تاثیر مستقیم و صددرصدی روی تکلیف قهرمانی پرسپولیس در این فصل دارد.
در حال حاضر سپاهان با ۲۳ بازی که شامل ۱۴ برد، ۶ مساوی و سه باخت است و با ۴۸ امتیاز در صدر جدول رده‌بندی قرار دارد. از آن طرف پرسپولیس با ۲۲ بازی که حاصل ۱۲ برد، ۹ مساوی و یک باخت است با ۴۵ امتیاز در رده دوم جا خوش کرده و رقابت تنگاتنگی با سپاهان برای قهرمانی این فصل دارد.
یکی از مهم‌ترین نکاتی که در چهار فصل گذشته باعث قهرمانی پرسپولیس در لیگ و رکورد جاودانه پوکر قهرمانی بوده، امتیازگیری عالی پرسپولیس در بازی‌های خارج از خانه بود. واقعیت این است که پیروزی‌های پیاپی پرسپولیس یا بهتر است بگوییم شکست نخوردن‌های پرسپولیس در خارج از خانه روی چهار قهرمانی پیاپی تیم بسیار تاثیر مثبتی داشت و عاملی بود که کمک کرد به قهرمانی‌های کسب شده‌اش؛ اما این مسئله در فصل جاری کمی متفاوت است.
با بررسی عملکرد پرسپولیس و سپاهان در بازی‌های خانگی و خارج از خانه متوجه می‌شویم که ضعف پرسپولیس در بازی‌های خارج از خانه این فصل، یکی از عواملی بوده که سپاهان پابه‌پای پرسپولیس تا اینجا پیش بیاید.
تفاوت دو تیم در جدول بازی‌های خانگی و خارج از خانه بسیار زیاد است و این نشان می‌دهد که اگر پرسپولیس کمی در بازی‌های خارج از خانه وضعیت بهتری داشت و به جای مساوی‌های زیاد، پیروزی‌های بیشتری کسب می‌کرد الان با اقتدار و با اختلاف صدرنشین بلامنازع لیگ بود.
پرسپولیس با ۳۲ امتیاز، تیم صدرنشین بازی‌های خانگی این فصل است و اختلافی ۷ امتیازی با سپاهان دارد. سپاهان از بازی‌های خانگی خود ۲۵ امتیاز گرفته است.
پرسپولیس ۱۲ بازی خانگی برگزار کرده که حاصل آن ۱۰ برد و دو مساوی بوده، درحالی‌که سپاهان از ۱۲ بازی خانگی خود در این فصل ۷ برد، ۴ مساوی و یک باخت را ثبت کرده است.
در جدول بازی‌های خارج از خانه اما شرایط کاملا متفاوت است. سپاهان در ۱۱ بازی خارج از خانه خود ۷ پیروزی، دو مساوی و دو باخت را کسب کرده تا با ۲۳ امتیاز صدرنشین جدول بازی‌های خارج از خانه باشد. پرسپولیس اما در بازی‌های خارج از خانه در ۱۰ بازی، ۲ پیروزی، ۷ مساوی و یک باخت را کسب کرده و با ۱۳ امتیاز و اختلاف ۱۰ امتیازی با سپاهان در رده هفتم جدول بازی‌های خارج از خانه است.
همین مقایسه امتیازها و شرایط دو تیم در بازی‌های داخل و خارج از خانه نشان می‌دهد اهمیت بازی‌های خارج از خانه چقدر زیاد است و سپاهان کاملا به این امر واقف است. شاید اگر از هفت مساوی و یک باخت که پرسپولیس در خارج از خانه کسب کرده دو مسابقه را با پیروزی پشت سر می‌گذاشت و مثلا الان ۴ برد خارج از خانه داشت الان امتیاز اختلاف نسبت خوبی با سپاهان در صدر جدول داشت.
واقعیت این است که سپاهانی‌ها خوب می‌دانند که کسب امتیاز و پیروزی در بازی‌های خارج از خانه چقدر می‌تواند آن‌ها را به سمت قهرمانی این فصل سوق دهد و به خاطر همین تمام تلاش‌شان را به هر شکلی می‌کنند تا در بازی‌های خارج از خانه بیشترین امتیاز ممکن را بگیرند. درست برخلاف پرسپولیس که کمترین امتیاز را در بازی‌های خارج از خانه داشته.
البته مسئله اینجاست که الان هم دیر نشده و پرسپولیس می‌تواند در بازی‌های باقی‌مانده تا پایان فصل و چه در بازی‌های خانگی و چه در بازی‌های خارج از خانه حداکثر امتیازات را کسب کند تا بتواند به پنجمین قهرمانی برسد. البته پرسپولیس در کنار این مسائل و امتیازگیری باید به فکر تفاضل گل هم باشد چیزی که سپاهانی‌ها به هر روش ممکن روی آن حساب کردند و می‌بینیم که چندین بازی را به شکل عجیبی با تعداد گل بالا پیروز شدند.
این امیدواری وجود دارد که سپاهان در ادامه لیگ، چند امتیازی را از دست بدهد و پرسپولیس بتواند از این فرصت استفاده کند و پنجمین قهرمانی پیاپی را جشن بگیرد اما اگر این اتفاق رخ ندهد سپاهان فقط و فقط با اتکا به پیروزی در بازی‌های خارج از خانه و کسب امتیازات زیاد در بازی‌های خارج از خانه خود به قهرمانی می‌رسد.
اهمیت بازی‌های خارج از خانه آن‌قدر بالاست که سپاهان می‌داند که این اهمیت چقدر است و به خاطر همین حتی بیشتر از بازی‌های خانگی روی بازی‌های خارج از خانه حساب کرده است.
البته ذکر این نکته ضروری است که پرسپولیس از نظر فنی و از نظر نوع فوتبالی که بازی می‌کند بدون اتکا به هیچ قدرت بیرونی و هیچ کمک عجیب‌وغریبی بهترین تیم ایران است و حتی در آسیا هم این مسئله را ثابت کرده است. پرسپولیس اگر فقط در دو بازی خارج از خانه به تساوی می‌رسید به پیروزی رسیده بود و الان با خیال راحت لیگ را دنبال می‌کرد، اما هر چه هست یحیی و شاگردانش بهترین تیم ایران هستند و همین بهترین بودن می‌تواند درنهایت منجر به کسب پنجمین قهرمانی پیاپی در لیگ شود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.