پرسپولیس متاثر از احکام کمیته انضباطی و خشمگین از حاشیه سازی‌ها به مصاف ذوب آهن می رودیک چشم به میدان، هزار چشم به اطراف

0 14

ابراهیم فتاحی – خبرنگار:  پرسپولیس و ذوب‌آهن برای دومین بار در این فصل در جریان برگزاری یک بازی عقب افتاده به مصاف یکدیگر خواهند رفت و بازی رفت دو تیم با یک‌سری مشکلات و حواشی روبرو شد.

ذوب‌آهن تیمی خوش‌نام از اصفهان که به رعایت یک‌سری اصول و پرستیژهای رفتاری شهره بوده است. البته به نظر همنشینی با سپاهان، در طول سال‌ها یک‌سری تغییرات را در خلق و خوها باقی گذاشته باشد، اما تا قبل از این که خود را از بسیاری مسایل دور نگه داشته‌اند، هر چند در سال‌های اخیر، گهگاه پیش آمده است که هواداران تیم دیگر اصفهان از فرصت بازی‌های ذوب‌آهن برای اعمال خشونت و نا آرامی در فوتبال استفاده کنند ولی حداقل تا این زمان فضای ذهنی و رفتاری دو طرف بسیار متغیر بوده است.

*قصور ذوب‌آهن، اقدام سازمان لیگ و فضای مجازی علیه قهرمانی آسیایی پرسپولیس

دو تیم در حالی امروز به مصاف هم می‌روند که هنوز ابهام‌هایی در ارتباط با بازی قبل و پشت پرده لغو آن وجود دارد.

یحیی گل‌محمدی، چند ماه قبل برای این که تیم خود را برای فینال لیگ قهرمانان آسیا اماده کند، حساب ویژه ای روی دو بازی برابر نساجی و ذوب باز کرده بود. از جمله برنامه های او تمرین بازی بدون حضور امیری و پهلوان بود که برای فینا آسیا محروم بودند. نساجی از حق طبیعی خود برای غدم انتقال بازیش به تهران استفاده کرد در حالی که این مساله در دور برگشت به سود ایشان تمام می‌شد. به این ترتیب تمام امید به بازی با ذوب‌آهن دوخته شد. ذوب قبل از مصاف با پرسپولیس با ابتلای چند بازیکن خود به دوپینگ روبرو شد. کربکندی با یک سیاست خاصی صحبت می‌کرد ولی به هر حال ابهام‌هایی درباره بعضی موارد وجود داشت. از سوی دیگر، بعضی در فضای مجازی ترسی را به جان هواداران پرسپولیس انداختند و به این ترتیب بخشی از جامعه هواداری بدون تخصص لازم، درک شرایط و نیاز پرسپولیس، جریان ممانعت از برگزار ی مسابقه را راهبیندازند. فشار به قدری زیاد شد که حتی کادر فنی را هم بیمناک کرده بود و یحیی و مدیران باشگاه با این هجمه روبرو بودند که اگر بازی انجام شود و کسی کرونا بگیرد، از بی‌کفایتی ایشان است. پرسپولیس بازی را لازم داشت و ذوب‌آهن دنبال لغو مسابقه بود و بخشی از هواداران پرسپولیس از سر دلسوزی کمک کردند که همه چیز به سود ذوب‌آهن و استقلال و سپاهانی که از قهرمانی پرسپولیس در آسیا بیمناک بودند و به زیان پرسپولیس پیش برود.

این یکی از آن تعارض‌ها و تناقض‌هایی است که هیچ‌گاه فراموش و البته درک نخواهد شد. یکی از زمان‌هایی که با جریان‌سازی‌ها در شبکه‌های اجتماعی از هواداران، علیه خود تیم‌ها ارتش ساخته می‌شود. شب قبل از مسابقه، وزیر ورزش به هتل تیم می‌رود. جدا از فقدان سه بازیکن محروم برای فینال آسیا، بازیکنان و کادر فنی راضی است و با امیدواری زیاد از فینال و قرار گرفتن در آمادگی مطلوب با بازی برابر ذوب‌آهن سخن می‌گویند. شاید نباید این حرف را می‌زدند!

ساعتی بعد بود که حوالی نیمه شب ناگهان خبر می‌رسد بازی لغو شد. دلیل آن تعداد مبتلایان به کرونا در تیم ذوب‌آهن عنوان می‌شود.این کار ار با وجود ابهام‌هایی که بعضی هم رسانه‌ای می‌شود، راحت انجام می‌دهند چون حمایت بخش زیادی از فضای مجازی را هم دارند.

پرسپولیس در واقع در شرایط دور از مسابقه به مصاف اولسان می‌رود. واقعا نمی‌توان گفت اگر ان باز انجام می‌شد تا آنهمه ناهماهنگی در نیمه اول آن بازی را شاهد نباشیم، پرسپولیس صد در صد پیروز بود. چون از یک طرف پرسپولیس مشکلات دیگری هم داشت و از جانب دیگر فوتبال ورزشی بی رکورد است، اما مسلما با اضافه شدن لغو بازی‌‌ها به سایر مشکلات دیگر هیچ شانسی باقی نمی‌ماند.

پرسپولیس با محرومیت سه بازیکن، جدایی شجاع و مدت‌ها جنگ و چالش فرسایشی بین مدیریت و سرمربی، دیگر به تمام صد در صد باقیمانه خود نیاز داشت. به هر حال ذوبی‌ها در بهترین حالت با قصور سهوی خود، نهفقط پرسپولیس را که همه فوتبال ایران را از زسیدن به اولین جام قهرمانی لیگ قهرمانان اسیا، محروم کرد و این خوشبینانه و شاید ساده لوحانه ترین فرض ممکن است.

*پرسپولیس نگران حامیان خاص تیم‌های خاص

پرسپولیس و ذوب‌آهن با چنین پیشینه‌ای از بازی رفت به مصاف یکدیگر می‌روند و رسول کربکندی در چنین شرایطی به خود اجازه داده است کنایه گونه از داوری سخن بگوید.

در این میان یک چرخه پیچیده هم وجود دارد. استقلال بعد از دو شکست متوالی که یکی دردربی بود و یکی برابر همین ذوب‌آهن و باز در شرایطی که در ۶ بازی گذشته خود، سه شکست و دو تساوی را ثبت کرده بود، حداقل در جام حذفی یک پیروزی از ذوب‌آهن لازم داشت که به آن رسید. حالا این ذوب‌آهن است که دو باخت پیاپی دارد و در مرز فانوس به دستی جدول لیک قرار گرفته است. حالا آن چه نگرانی را حداقل برای پرسپولیسی‌ها بیشتر می‌کند این است که بازی در اصفهان انجام می‌شود برابر تیمی که در بحران نتیجه است و برای عدم سقوط تلاس می‌کند و دیگر تیم اصفهانی هم که محمد رضا ساکت را دارد، توجه به این مسابقه داشته و از آن انتظار حداقل یک تساوی را دارد. پرسپولیس اگر امتیاز بدهد استقلالیها هم خوشحال و آرام می‌شوند و این همه رضایت از امتیاز دادن پرولیس، می‌تواند بعضی را به فکرهایی بیندازد.

پرسپولیس شاید مستقیم با یک تیم خاص بازی نداشته باشد ولی این بلزی برای تیم‌های خاصی مهم است که در دو هفته گذشته دیدیم از حمایت‌های خاص برخوردارند که یکی از آن‌ها تلویزیون بوده است.

*پرسپولیس خودش در زمین، فکرش هزار جا

فقط نگاهی به مسائل پرسپولیس در چند وقت اخیر مشخص می‌کند که این نگرانی‌ها که از سوی هواداران به درستی و راحت‌تر بیان می‌شود، پر بیراه نیست.

مثلا این که برای همه از جمله وزارت ورزش روشن است که پرسپولیس با قرارداد فعلی برای کسب درآمد به جایی نمی‌رسد در حالی که مسایلی مثل دستمزد و مطالبات بازیکنان، حکم بدهی به کالدرون، بدهی مالیاتی به برانکو و نقل و انتقالات روبرو است.

قبل از بازی با سپاهان هم، آن حاشیه کذایی بر سر ساختمان باشگاه از محل بدهی فدراسیون، برای پرسپولیس پیش آمد.

سپاهان پیش از این حداقل دو بار در رقابت با پرسپولیس از همین حربه مشکلات مالی نزد سرخپوشان برای برتری گرفتن از آن بهره برده است. اخیرا هم بعد از دو بازی با سپاهان و استقلال ماجرای اقدامات برنامه‌های تلویزیون را داشتیم و حالا هم که مساله محرومیت در میان است والبته فراموش نکنیم، ۵ مصدوم هم روی دست پرسپولیس است. تازه نمی‌دانیم که برای فردا باز هم دامی پیش رو پرسپولیس پهن شده است یا نه؟

با این اوصاف سرخپوشان ایران باید حواس‌شان به همه جا باشد. جسم‌شان هم در زمین باشد نا خودآگاه روح و فکرشان باید مراقب جاهای دیگر هم باشد.

پرسپولیس متاثر از احکام کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال و خشمگین از حاشیه سازی رقبا، مصدومیت‌ها و سایر موارد به مصاف ذوب آهن می رود. پرسپولیس درصد زیادی از توان خود را ندارد. با این وجود باید این خشمو ناراحتی را کنترل و هدایت کرد تا به نیروی محرک بدل شود.

اعضای تیم پرسپولیس امروز باید بسیار مراقب باشند. نمی‌گوییم حتما قرار است اتفاقاتی رقم زده شود ولی باید احتیاط کرد. یک هوشیاری دائمی لازم است. اگر هم قرار است قبل از بازی برای برانگیخته کردن احساس و انرژی بازیکنان صحبتی به میان آید باید در کنارش یکسری آگاهی‌ها و آمادگی‌های ذهنی را هم به بازیکنان داد. کاری که جای خالی آن در بازی با سپاهان با توجه به فلسفه رفتاری شناخته شده حریف، احساس شد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.