پرسپولیس و نبرد تا پای جاندر فلسفه سرخ‌ها غیرممکن معنا ندارد

0 38
پرسپولیس و نبرد تا پای جاندر فلسفه سرخ‌ها غیرممکن معنا ندارد

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم فوتبال پرسپولیس برخلاف دوره گذشته در فصل جاری شروع خوبی در لیگ قهرمانان آسیا داشته است و تا به این‌جای مسابقات توانسته ۶امتیاز کسب کند. شاگردان گل‌محمدی که در ۲ بازی نخست خود توانستند بر تیم‌های الوحده و الریان غلبه کنند در صورت برتری در برابر نماینده هند گام بلندی برای صعود خواهند داشت. تاکنون هیچ تیم ایرانی موفق نشده در ۳بازی نخست مرحله گروهی لیگ قهرمانان پیروز شود و حالا این شانس در اختیار یحیی گل‌محمدی قرار گرفته است که بتواند این رکورد را ثبت کند. البته فرهاد مجیدی هم که با استقلال توانست در ۲بازی نخست برنده شود شانس کسب این مهم را دارد و باید دید کدام یک از این ۲مربی دور رفت را با امتیاز کامل به پایان خواهند رساند؟
پرسپولیس پیش از یک بار در فصل ۲۰۱۵ توانسته بود ۲بازی نخست را با برد پشت سر بگذارد. سرخپوشان که آن روزها شرایط بغرنجی را در مسابقات داخلی تجربه می‌کردند در لیگ قهرمانان آسیا شروع پرقدرتی داشتند و توانستند با رهبری حمید درخشان در گام نخست لخویا قطر را با نتیجه سنگین ۳بر صفر در آزادی در هم بکوبند و در ادامه تیم سرسخت بنیادکار را در خانه‌اش با یک گل مغلوب کنند اما این روند خوب ادامه دار نبود و پرسپولیس در آخرین بازی دور رفت مرحله گروهی در خانه النصر متحمل شکست شد تا دیگر جای درنگی برای مدیران پرسپولیس در برکناری درخشان باقی نماند. باقی داستان را هم که خوب می‌دانید. برانکو هدایت پرسپولیس را در دست گرفت و توانست آرامش و اقتدار را به اردوگاه سرخ بازگرداند.
طی ۴سالی که این مربی کروات در فوتبال ایران بود پرسپولیسی‌ها موفق به کسب ۳قهرمانی در لیگ و یک قهرمانی در جام‌حذفی شدند و توانستند یک نیمه نهایی و یک فینال آسیایی را تجربه کنند. جالب این‌جاست در مدتی که برانکو روی نیمکت پرسپولیس بود، این تیم به جز یک دوره هرگز بازی نخست را با برد استارت نزد. این مربی فصل ۲۰۱۵ را با شکست ۳برصفر مقابل لخویا آغاز کرد و در فصول ۲۰۱۷ نیز در گام اول مقابل الهلال به تساوی یک بر یک رسید. برتری ۳برصفر مقابل نسف قارشی در فصل ۲۰۱۸ بهترین شروع برانکو در لیگ قهرمانان بود و این مربی در آخرین دوره‌ای که سرخپوشان را در آسیا رهبری کرد در برابر پاختاکور به تساوی یک بر یک رسیده بود. تیم‌های برانکو برخلاف شروع ضعیفی که داشتند از دور برگشت روی دور نتیجه‌گیری می‌افتادند و به غیر از فصل ۲۰۱۹ که اشتباهات داوری مانع از صعود سرخپوشان شد همان‌طور که اشاره شد این مربی توانست نتایج فوق‌العاده‌ای با پرسپولیس کسب کند و با دست خالی و پنجره بسته تیم‌های متمول و قدرتمند آسیایی را کنار بزند و ۲بار تا آستانه فتح جام پیش برود.
پرسپولیس در دوره گذشته هم شروع خوبی در لیگ قهرمانان آسیا نداشت و کارش را با شکست مقابل تیم الدحیل آغاز کرد. در بازی دوم نیز تیم گل‌محمدی در شرایطی که ۲بار از حریف خود پیش افتاد اما در حفظ نتیجه ناکام بود و مقابل الشارجه تن به تساوی داد. اما پرسپولیس بعد از وقفه‌ای که در مسابقات ایجاد شد با ۲برد متوالی برابر التعاون به رقابت‌ها بازگشت و در ادامه توانست با کسب امتیازات لازم از گروه صعود کرده و در رقابتی فشرده در قطر فینالیست شود. شاگردان گل‌محمدی برای رسیدن به این مهم ۷بازی سخت را طی ۱۸روز برگزار کردند و این در شرایطی بود که دیگر نماینده‌های کشورمان در همان ابتدای کار از دور مسابقات حذف شده بودند. اما برگزاری تمرینات اصولی در پیش فصل به باریکنان سرخپوش کمک کرد تا در این مسابقات دچار افت نشوند و تیم پرسپولیس با تدابیر کادر فنی با دانش خود بر حریفان قدرش در آسیا غلبه کند. یک تیم برای این‌که بتواند هر ۳روز یک بار فوتبال بازی کند علاوه بر بدن‌های آماده و تاکتیک‌های متنوع به انگیزه هم نیاز دارد؛ انگیزه‌ای را که برانکو به کالبد بی‌جان پرسپولیس تزریق کرده بود، گل‌محمدی چنان تقویت کرد که حالا پرسپولیسی‌ها باور دارند که هیچ غیرممکنی وجود ندارد. به همین دلیل است که آن‌ها همیشه دنبال کسب افتخارات تازه هستند و از تکرار موفقیت‌های گذشته خسته و دلزده نمی‌شوند. این فلسفه برای بازیکنان تازه وارد تیم هم به خوبی جا افتاده است و ۶۰درصد ترکیب پرسپولیس تغییر کرده است اما می‌بینیم آن روحیه مبارزه‌طلبی همچنان همراه تیم است و جابه‌جایی‌ها و رفتن ستاره‌ها نتوانسته است حتی به کیفیت فنی پرسپولیس آسیبی بزند و هر بازیکنی که پیراهن این تیم را بر تن می‌کند نمایشی در حد یک بازیکن قهرمان دارد. درحالی‌که بعضی از این بازیکنان در تیم‌های سابق خود حتی تجربه مدعی بودن یا قرار گرفتن در جمع تیم‌های بالانشین را نداشتند اما می‌بینیم که آن‌ها پا به پای نفرات باتجربه تیم در میدان بزرگی چون لیگ قهرمانان آسیا می‌درخشند که این قابل توجه و نشان می‌دهد تیم یحیی صاحب شخصیت مستقل شده و از زیر سایه تیمی که موفقیت‌هایش را به برانکو و کالدرون نسبت می‌دادند خارج شده است.
پرسپولیس نتوانست در این دوره میزبان حریفانش شود و با شرایط عجیب و غریبی به هند رفت و حالا علاوه بر رقابت با حریفان باید با آب و هوا شرجی هند مبارزه کند که به لحاظ کرونا در شرایط بد و خطرناکی است. اما شاگردان گل‌محمدی با تمام مشکلات مصمم هستند که از گروه صعود کنند. این مربی در اولین تجربه خود با پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا موفق شد دست به کار بزرگی بزند و این تیم را به فینال برساند.کاری که هیچ‌کدام از مربیان ایرانی قبل از او قادر به انجامش نشدند، حتی علی پروینی که سابقه قهرمانی با پرسپولیس در جام در جام آسیا را در کارنامه دارد.
گل‌محمدی تاکنون ۱۲بار در رقابت‌های آسیایی روی نیمکت پرسپولیس نشسته است و بعد از برانکو که ۳۶بار سرخپوشان را در این مسابقات هدایت کرد بیشترین حضور را روی نیمکت این تیم دارد. مقایسه ۱۲بازی نخست دو مربی نشان می‌دهد گل‌محمدی عملکرد به نسبت به استاد خود داشته است و ۸برد، ۳باخت و تنها یک تساوی داشته است. درحالی‌که برانکو ۵برد، ۳باخت و ۴تساوی در ۱۲بازی اول خود به ثبت رسانده بود. البته حریفانی که برانکو با آن‌ها مصاف داشت به نسبت اسمی تر بودند،گرچه که هر دو مربی با حریفان مشترک رقابت داشتند که در ادامه خواهید دید.

نتایج برانکو ایوانکوویچ در ۱۲بازی نخست آسیایی:
لخویا ۳- پرسپولیس صفر
پرسپولیس ۲ – بنیادکار یک
پرسپولیس یک – الهلال یک
الهلال ۳ – پرسپولیس صفر
پرسپولیس یک – الهلال یک
الوحده ۲ – پرسپولیس ۳
الریان ۳ – پرسپولیس یک
پرسپولیس صفر – الریان صفر
الهلال صفر – پرسپولیس صفر
پرسپولیس ۴ – الوحده ۲
پرسپولیس صفر – لخویا صفر
لخویا صفر – پرسپولیس یک

نتایج یحیی گل‌محمدی در ۱۲بازی نخست آسیایی:
پرسپولیس یک- پاختاکور یک
السد یک – پرسپولیس صفر
پرسپولیس ۲- الاهلی صفر
الاهلی ۲ – پرسپولیس یک
پاختاکور یک – پرسپولیس صفر
پرسپولیس ۲ – السد صفر
پرسپولیس یک– السد صفر
پاختاکور صفر – پرسپولیس ۲
پرسپولیس یک – النصر یک( برد در ضربات پنالتی)
پرسپولیس یک – اولسان هیوندای ۲
پرسپولیس یک – الوحده صفر
الریان یک – پرسپولیس ۳

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.