پرونده جنجالی آکادمی کیا در لیگ نوجوانان مختومه شدبازگشت قهرمانی و یک اتهام جدید

0 92
پرونده جنجالی آکادمی کیا در لیگ نوجوانان مختومه شدبازگشت قهرمانی و یک اتهام جدید

پرونده جنجالی لیگ نوجوانان مختومه و قهرمانی به آکادمی‌کیا برگردانده شد.

به گزارش پرسپولیس نیوز‏، آکادمی‌کیا وابسته به مهدی مهدوی‌کیا چندی قبل با شکایت برخی از تیم‌های لیگ نوجوانان به علت استفاده از بازیکن صغر سن و دارای شناسنامه جعلی در کمیته انضباطی هیات فوتبال استان تهران محکوم با کسر امتیاز قهرمانی‌اش را از دست داد. اما پس از ۴ ماه‏، بررسی‌های مجدد و انجام تست‌های گوناگون، کمیته استیناف استان تهران این رای را رد کرد و حکم به تبرئه شاگردان مهدی مهدوی‌کیا داد تا این تیم مجددا قهرمان لیگ نوجوانان تهران شود. مهدوی‌کیایی که از اوایل تیر امسال به‌عنوان گزینه جدی سرمربی تیم‌ملی امید مطرح‌شده و مذاکرات مثبت او با فدراسیون فوتبال برای قبول هدایت تیم‌ملی امید ادامه دارد تا در صورت موافقت هامبورگ و توافق بر سر جزییات پیشکسوت دوست‌داشتنی فوتبال ایران روی نیمکت امیدها بنشیند. و البته همین اتفاق هم به بهانه جدید تیم‌های شاکی بدل شده و آن‌ها این حکم را به مذاکرات فدراسیون فوتبال و مهدوی‌کیا برای هدایت تیم‌ملی امید ربط می‌دهند.
قهرمانی از دست رفت 

فروردین امسال بود که باشگاه‌های پارس جاوید، مهر یاران حافظ، پیکان و ایرانمهر از تیم آکادمی‌کیا به دلیل استفاده از بازیکن غیرمجاز شکایت کردند. آن‌ها مدعی بودند که محمد صدرا طاهر اسماعیل که برای تیم نوجوانان و جوانان آکادمی کیا بازی می‌کرده بازیکن غیر‌مجاز بوده و نام واقعی‌اش محمدرضا طاهر اسماعیل است.
اتهامی که البته در فوتبال ایران در گذشته هم وجود داشت و به تاکید بسیاری از کارشناسان پدیده استفاده از بازیکن صغرسن در همه تیم‌های ایران در رده پایه رواج دارد. آن‌هم در تاریخ ورزش ایران هیچ زمانی از فراموش نخواهد کرد که تیم‌ملی نوجوانان اواخر دهه ۱۳۷۰ زمانی که حمید درخشان سرمربی آن بود، به دلیل استفاده از بازیکن بزرگسال با محرومیت مواجه شد و جام جهانی را هم از دست داد. اما این بار ماجرای استفاده از بازیکن بزرگسال در تیم نوجوانان آکادمی کیا بحث‌های زیادی را دامن زد. پس از آن در ۳۱ فروردین کمیته انضباطی هیات فوتبال استان تهران، تیم آکادمی‌کیا را به دلیل استفاده از بازیکنی با رده سنی غیر‌مجاز در مسابقات نوجوانان تهران محکوم کرد که بر این اساس و بعد از بررسی‌های صورت گرفته رای دیدار آکادمی کیا با تیم پارس جاوید در رده سنی جوانان ۳- صفر به سود تیم پارس جاوید اعلام شد. همچنین در رده سنی نوجوانان‌ هم نتیجه دیدار آکادمی کیا با تیم‌های مهر یاران حافظ – پیکان و ایرانمهر ۳- صفر به سود حریفان اعلام شد. با نتایج اعلام شده از سوی کمیته انضباطی هیات فوتبال استان تهران در رده سنی نوجوانان تیم آکادمی کیا عنوان قهرمانی این مسابقات را از دست داد. در جدولی که همان زمان روی سایت هیات فوتبال استان تهران به‌روزرسانی شد استقلال تهران با ۳۷ امتیاز در صدر قرار گرفت و تیم آکادمی کیا هم با ۳۴ امتیاز به رده دوم جدول رفت. درحالی‌که پیش از این تیم آکادمی کیا با اقتدار قهرمان شده بود. در این رای همچنین مبلغ ۱۰ میلیون تومان برای تیم آکادمی کیا از سوی هیات فوتبال استان تهران جریمه نقدی در نظر گرفته شد.
حکم بدون مستندات 
با صدور این رای جنجالی آکادمی کیا بیانیه‌ای اعتراضی نوشت و اعلام کرد در رای صادرشده از سوی کمیته انضباطی هیات فوتبال استان تهران بدون هیچ مدرک و مستندی، این اتهام سنگین به آکادمی کیا نسبت داده شده است که آن‌ها از بازیکنی به نام محمد صدرا طاهر اسماعیل استفاده نموده درحالی‌که نام واقعی آن محمدرضا طاهر اسماعیل است! این آکادمی معتقد بود کمیته هیات فوتبال استان تهران (که البته فقط یکی از اعضای آن کمیته در جلسه رسیدگی مورخ ۲۶/۱۲/۱۳۹۹حضور داشته است) بدون استعلام از مراجع ذی‌صلاح جهت احراز هویت و صرفاً بر اساس مشاهده چشمان خود، این اتهام سنگین را وارد کرده که آکادمی کیا از شخص دیگری غیر از بازیکن ثبت نام شده، در مسابقات استفاده کرده است!؟ در بخشی از این بیانیه هم آمده بود آکادمی کیا، مطابق مقررات، اعتراض شدید خود را نسبت به این رای سراسر اشتباه و سرشار از تهمت‌های اثبات نشده، تا اثبات حقانیت آکادمی و بازیکن، در مراجع ذی‌صلاح انجام خواهد داد و طبق قانون، حق شکایت از شخص یا اشخاصی که با سوءاستفاده از منصب خود، بدون مدرک و مستند، اقدام به هتک آبرو و حیثیت چندین و چندساله اشخاص نموده‌اند برای این آکادمی محفوظ خواهد بود.
بازگشت قهرمانی 
حالا حکم نهایی این پرونده پس از ۴ ماه اعلام شد و کمیته استیناف هیات فوتبال ادعای باشگاه کیا مبنی بر جعلی نبودن مدارک شناسایی بازیکن این تیم را تایید کرده است: «با بررسی مدارک شناسایی و احراز هویت و مطابقت شناسنامه محمد صدرا و محمدرضا طاهر اسماعیل، با عنایت به اصل صحت اسناد رسمی ملاحظه گردید آقای محمد صدرا طاهر اسماعیل با شناسنامه اصلی خود در مسابقات حضور داشته و شکات محترم، ادله‌ای مبنی برخلاف صحت ارائه ندادند. به درخواست شکات و با ادعای جدید در خصوص محمد صدرا طاهر اسماعیل مبنی بر اینکه رابط نسبی با خانواده طاهر اسماعیل ندارد و شخص دیگری با شناسنامه محمد صدرا طاهر اسماعیل بازی می‌کند، مقرر شد آزمایشگاهی با هماهنگی شکات پرونده تعیین گردد. با معرفی آزمایشگاه مرکز ژنتیک پزشکی تهران توسط شکات محترم بازیکن مورد اعتراض به همراه پدر و نماینده کمیته استیناف و طرفین پرونده حاضر شدند و با گرفته شدن تست DNA مشخص شد و پاسخ اخذشده از این مرکز بابت نسبت پدر و فرزندی تأیید شد. در بخشی از نتایج این آزمایش آمده است «بازیکن نامبرده در ۳ نوبت مورد ارزیابی سن استخوانی قرار گرفته و تغییرات گریدینگ فیفا در این بازیکن طی سال‌های ۹۶ تا ۱۴۰۰ منطبق با رشد یک نوجوان بوده است. اگرچه در هر ۳ نوبت سن استخوانی کمی بیشتر از سن تقریبی بوده است. علاوه بر این کمیته استیناف به درخواست شکات و با ادعای جدید در خصوص بازیکن آقای محمد صدرا طاهر اسماعیل مبنی بر اینکه رابطه نسبی با خانواده طاهر اسماعیل ندارد و شخص دیگری است که با شناسنامه محمد صدرا طاهر اسماعیل بازی می‌کند، وارد موضوع شده هرچند که ادعای مطرح‌شده خارج از شکایت اولیه بوده و کمیته استیناف تکلیفی به رسیدگی نداشته ولی به جهت احترام به طرفین پرونده و تقاضای مقرر گردید آزمایشگاهی با هماهنگی شکات پرونده معین گردد و بازیکن مورد اعتراض به همراه پدر و همچنین نماینده کمیته استیناف و طرفین پرونده در مرکز ژنتیک پزشکی تهران حضور پیدا کردند و از آقای محمد صدرا طاهر اسماعیل آزمایش DNA گرفته شد و طی پاسخ اخذ شده از این مرکز بابت نسبت پدر و فرزندی تایید گردید.» درنهایت کمیته استیناف اعلام کرد به استناد ماده ۱۰۶ مقررات انضباطی فدراسیون مصوب سال ۱۳۹۷، رأی کمیته انضباطی نقض و حکم به رد شکایت شکات اعلام و نتیجه مسابقات به حالت سابق برگردانده می‌شود. رأی صادره قطعی است و قهرمانی تیم نوجوانان استقلال در مسابقات تهران نقض و این عنوان به تیم نوجوانان آکادمی کیا بازگردانده می‌شود.
رایی که قطعا با اعتراض باشگاه‌های شاکی مواجه خواهد بود و در همان ابتدا هم مورد اعتراض تیمی قرار گرفت که قهرمانی به آن‌ها هدیه شده بود. استقلالی‌ها از پیگیری این تخلف در دادگاه عالی ورزش؛ CAS خبر داده و اعلام کرده‌اند: «با وجود مدارک غیرقابل خدشه مبنی بر تخلف آکادمی کیا و عیان شدن این تخلفات در رسانه‌ها، کمیته استیناف حکم را تغییر داد تا عنوان قهرمانی از نوجوانان استقلال گرفته شود. باشگاه استقلال این تخلف واضح را قطعا در CAS پیگیری می‌کند ولی بهتر است مسوولان مربوطه متوجه باشند که افکار عمومی این حکم را به سرمربیگری تیم امید مرتبط می‌کنند که ان‌شاءا… اشتباه می‌کنند.»

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.