گزارش ویژه پرسپولیس از اوضاع و احوال بد آینده‌سازان پرسپولیسسقوط آزاد تیم‌های پایه

0 16

میلاد اعظمی – خبرنگار: وقتی تیمی به بزرگی و با تاریخ عظیم پرسپولیس در ۴سال پیاپی قهرمان ایران میشود و در این مدت ۲بار هم نایب قهرمان آسیا می‌شود حتما اوضاع و احوال در همه جای باشگاه و به خصوص تیم‌های پایه باید خوب باشد. یعنی حد اقل تیم‌های پایه پرسپولیس در رده‌های نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید باید یا قهرمان رده‌های خود باشند یا مدعی قهرمانی اما زهی خیال باطل!
شاید باورش سخت باشد که تمام تیم‌های پایه پرسپولیس امسال هم مانند سال‌های گذشته هیچ حرفی برای گفتن ندارند و در جدول‌های رده بندی خود در ردهای پایین جدول قرار دارند اما این مساله واقعیت دارد!
از بین ۴تیم پایه پرسپولیس حتی یکی از آن‌ها در بین ۵ تیم برتر رده خود حضور ندارد که این یعنی فاجعه! عدم نتیجه‌گیری در ۴رده تیم‌های پایه پرسپولیس میتواند عوامل مختلفی از جمله فنی و غیرفنی داشته باشد اما هرچه هست نباید این وضعیت تیم‌های پایه باشد. فقط به رده تیم‌های پایه پرسپولیس و استقلال در جدول رده بندی بیاندازید تا به عمق فاجعه پی ببرید.

وضعیت غیرقابل تحمل پایه‌ها در جدول
تیم نونهالان پرسپولیس با هدایت مسعود زارعی در رده دهم جدول رده‌بندی خود قرار دارد جایی که تیم نونهالان استقلال در رده هفتم جدول است. تیم نوجوانان با هدایت رضا جباری و در شرایطی که نوه علی پروین هم با کلی جنجال و سروصدا در آن تیم بازی می‌کند در رده هشتم جدول جا خوش کرده و استقلال در آن رده دوم است اما فاجعه بزرگ در تیم جوانان پرسپولیس است که در رده دوازدهم جدولی ایستاده که استقلال در آن سوم است. در نهایت هم تیم امید پرسپولیس با هدایت منصور‌هاشمی، هشتم جدول خود است و استقلال صدرنشین!

شکست‌های پیاپی مقابل استقلال
نکته تاسف برانگیز در مورد تیم‌های پایه این است که تمام تیم‌های پایه پرسپولیس امسال به استقلال باخته‌اند و حتی در برنده یک دربی هم نبودند. حالا سوال این‌جاست که «چرا باید تیم‌های پایه قهرمان ۴ساله فوتبال ایران و نایب قهرمان آسیا چنین وضعیت اسفناکی داشته باشند؟ چرا نظارت جامع و کاملی از رییس آکادمی و مدیران باشگاه صورت نمی‌گیرد؟»

سوال‌هایی که کسی به آن‌ها پاسخ نمی‌دهد!
سوال اساسی این است که اصولا سرمربیان تیم‌های پایه پرسپولیس که قاعدتا باید در کار خود استاد باشند و کلی تجربه داشته باشند چطور انتخاب می‌شوند؟ چرا بیشتر سرمربیان و حتی اعضای کادرفنی تیم‌های پایه پرسپولیس خروجی تیم شرکت پیشکسوتان هستند؟ نقش علی پروین و نزدیکان علی پروین در انتخاب سرمربیان تیم‌های پایه پرسپولیس چیست؟ امثال مسعود زارعی ، رضا جباری، حسن خان‌محمدی و… با چه رزومه و تخصصی سرمربی تیم‌های پایه پرسپولیس شدند؟ نقش مشکلات مالی و امکاناتی در عدم نتیجه‌گیری تیم‌های پایه پرسپولیس چیست؟ محمد پنجعلی با چه تخصص و روی چه حسابی مدیر آکادمی پرسپولیس شده؟ صرف این‌که یک نفر پیشکسوت پرسپولیس باشد دلیلی خوبی است تا در تیم‌های پایه پرسپولیس سرمربی و مربی باشد و صدتا سوال از این دست که ذهن هواداران و اصحاب رسانه را مشغول کرده. حواس هواداران به همه چیز هست شاید خیلی‌ها فکر کنند که کسی از هواداران حواسش به تیم‌های پایه نیست اما شکست‌های پیاپی پرسپولیس مقابل استقلال در رده‌های پایه باعث شده هواداران هم حساس شوند. اصلا چه لزومی دارد پیشکسوتی که حواسش فقط به صفحه اینستاگرامش است به عنوان سرمربی تیم‌های پایه پرسپولیس فعالیت کند؟

پنجعلی: در چله زمستان با لباس آستین کوتاه تمرین و بازی کردیم/ ۸ ماه است یک ریال نگرفتیم
برای بررسی بهتر شرایط اسفناک تیم‌های پایه پرسپولیس سراغ محمد پنجعلی، مدیر آکادمی پرسپولیس رفتیم. پنجعلی در خصوص وضعیت تیم‌های پایه پرسپولیس گفت: «به هرحال واقعیت این است که تیم‌های پایه پرسپولیس وضعیت خوبی ندارند و باشگاه هم توجهی به ما نمی‌کند. باشگاه بیشتر درگیر تیم بزرگسالان است و کسی به ما نکاه نمی‌کند.»
او ادامه داد: «۸ ماه است که یک هزارتومانی دریافتی نداشته‌ایم. نه مربیان ما پولی گرفتند و نه حتی بازیکنانی که قرارداد مالی دارند.در زمان رسول‌پناه ۳۰درصد از مطالبات فصل قبل را گرفتیم اما بعد از آن دیگر دریافتی نداشتیم. یعنی برای فصل جدید هیچ پولی پرداخت نکرده ایم. در این مدت چند مربی و بازیکن هم از تیم‌های پایه ما جدا شدندو درکل شرایط خوبی نداریم.»
مدیرآکادمی باشگاه پرسپولیس در پاسخ به این سوال که «آیا تیم‌های پایه پرسپولیس توانسته‌اند از نظر نتیجه‌گیری انتظارها را برآورده کنند»، چنین گفت: «انتظارها برآورده نشده اما اگر امکانات باشد و مشکل مالی نباشد ما توانایی این را داریم بازیکنانی مانند حسین پور، عبدی، خارکش و کلی بازیکن دیگر را به تیم بزرگسالان بدهیم منتها کسی ما را نگاه نمی‌کند!»
پنجعلی در خصوص شکست‌های پیاپی تیم‌های پایه پرسپولیس در دربی مقابل استقلال، تاکید کرد: «ما باختیم و حرفی هم نداریم اما مردم فقط این باخت‌ها را می‌بینند و کسی از جزئیات خبر ندارد. مدت‌هاست پول نگرفتیم، در چله زمستان با لباس آستین کوتاه تمرین و بازی کردیم و الان یک ماهی هست که تازه به ما لباس زمستانی دادند. همین چیزها باعث می‌شود نتیجه نگیریم.»

درخشان: بهانه قبول نیست/ تیم‌های پایه پرسپولیس هیچ خروجی نداشته‌اند

در این بین حمید درخشان سرمربی و بازیکن اسبق پرسپولیس هم در مورد شرایط بد تیم‌های پایه پرسپولیس صحبت‌هایی را انجام داد. درخشان در این مورد گفت: «باید در مورد تیم‌های پایه پرسپولیس باید ترتیب اثر داده شود. خیلی بد است که اوضاع و احوال تیم‌های پایه پرسپولیس این باشد. باید وضعیت ترمیم شود.» او ادامه داد: «واقعیت این است که بهانه قبول نیست و باید شرایط طوری شود که تیم‌های پایه خروجی داشته باشند. خیلی بد است که تیم‌های پایه پرسپولیس در این مدت نه نتیجه گرفته‌اند و نه خروجی خاصی داشته‌اند.» درخشان در پایان گفت: «باید فکری شود و نباید وضعیت تیم‌های پایه پرسپولیس این باشد. باید تغییرات اساسی ایجاد شود و شرایط طوری شود که حداقل تیم‌های پایه پرسپولیس خروجی داشته باشند.»

چرا از متخصصان در تیم‌های پایه استفاده نمی‌شود؟
سوال اساسی و بزرگ از مدیران باشگاه این است که برای هدایت آکادمی و تیم‌های پایه پرسپولیس چرا از مربیان و آدم‌های متخصص این حوزه استفاده نمی‌شود. چرا یک مربی مثل مجید پروین فقط به خاطر این‌که برادر علی پروین است باید در تیم‌های پایه پرسپولیس باشد؟ حتما که مدیر آکادمی یا مربیان پایه پرسپولیس نباید پیشکسوت پرسپولیس باشند. هرچند در بین پیشکسوتان پرسپولیس هستند نفراتی مانند حسین عبدی، ادموند بزیک، مهدی مهدوی‌کیا و… که متخصص این حوزه هستند اما کنار ایستاند! اما اصرار این است که مربیانی در این تیم‌ها باشند که حتما در تمرین تیم شرکت پیشکسوتان حضور داشته باشند! حتی نفرات کنار این تیم‌ها هم نفراتی هستند که به این شرکت یا آدم‌های نزدیک این شرکت وابسته هستند!

حواس‌مان به تیم‌های پایه نباشد هیچ آینده‌ای نداریم
واقعیت این است که تیم‌های پایه پرسپولیس می‌تواند منبع اصلی تامین بازیکن برای تیم بزرگسالان و حتی تیم‌های دیگر باشد اما اوضاع فعلا اینطور نیست. اگر حواس‌مان به تیم‌های پایه نباشد هیچ آینده خوبی در انتظار پرسپولیس نیست. تیم‌های پایه هم مانند تیم بزرگسالان مهم هستند باید هم از طرف مدیران و هم مربیان و هواداران به خوبی حمایت شوند تا آینده پرسپولیس ساخته شود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.