گل‌محمدی و چالش‌های پیش از تمرینبدون ملی‌پوش تا غیبت مهره‌های کلیدی

0 41
گل‌محمدی و چالش‌های پیش از تمرینبدون ملی‌پوش تا غیبت مهره‌های کلیدی

شیوا دورانگر – خبرنگار: از شروع فصل تاکنون، به ندرت پیش آمده که یحیی گل‌محمدی همه نفراتش را در تمرینات و بازی‌ها داشته باشد. یا بازیکنانش مصدوم بوده‌اند یا محروم و این شرایط را به‌قدری برای این مربی سخت کرد که بارها مجبور به استفاده از بازیکنان در پست‌های غیرتخصصی شد. بیشترین تغییرات در فاز دفاعی بود و هر ۴ مدافع ثابت تیم به دلایلی در مقاطعی از فصل غایب بودند. یک روز سعید آقایی کرونا گرفت، روزی دیگر کتف نعمتی آسیب دید. اوج بدشانسی هم آنجا بود که هر ۲ مدافع میانی تیم یعنی حسینی و کنعانی زادگان باهم مصدوم شدند. فرشاد فرجی هم که نیامده به همراه سیدجلال از سوی کمیته انضباطی نقره‌داغ شد. در این گیرودار فقط تهدیدهای رادو برای جدایی را کم داشتیم، که اگر عملی شود یعنی پرسپولیس باید ادامه فصل را بدون دروازه‌بان دوم سپری کند. از جایی هم که این تیم ذخیره مطمئن ندارد، حامد لک به هر ترتیبی شده باید مصدوم و محروم نشود! روی احتمال اول بیشتر می‌توان حساب کرد و با توجه به اخطار‌های بی‌موردی که این دروازه‌بان دریافت می‌کند هیچ تضمینی در مورد دوم وجود ندارد. این بار از دست امثال امیری و نعمتی هم کاری برنمی‌آید، چون دروازه‌بانی، پستی نیست که بتوان از بازیکن غیرتخصصی بهره گرفت.
پرسپولیس در حساس‌ترین برهه زمانی قرار دارد، از یکطرف لیگ به هفته‌های پایانی نزدیک و از طرف دیگر سوپر جام و حذفی ادامه دارد. از همه مهم‌تر مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در پیش است و گل محمدی برای گرفتن جام‌ها روی همه نفراتش حساب کرده است. اما می‌بینیم که تنها بازیکن خارجی‌اش ساز جدایی کوک کرده و هافبک تأثیرگذارش در اردوی تیم‌ملی مصدوم شده است و این مربی باید یک هفته دیگر بدون ۵ ستاره اصلی‌اش تمرینات را ادامه دهد. باید دید وضعیت کامیابی‌نیا تا بازی با تراکتور به چه صورت خواهد بود و این بازیکن به بازی حساس سوپر جام خواهد رسید؟
نکته اینجاست که تیم‌ملی تا ۲۵ خرداد در منامه حاضر است و بعد از رویارویی با عراق به تهران بازخواهد گشت، یعنی در خوشبینانه‌ترین حالت ملی‌پوشان پرسپولیس ۴ روز فرصت استراحت و ریکاوری دارند. البته اگر موقع بازیکن دیگری مصدوم نشده باشد. ناگفته نماند که وحید امیری هم قبل از بازی با هنگ‌کنگ مصدوم شده بود که خوشبختانه جدی نبود و توانست برای تیم‌ملی در پست غیرتخصصی به میدان برود و حتی گلزنی کند. ۲ بازیکنی که نام بردیم به همراه کنعانی زادگان، نوراللهی، نعمتی و ترابی جزو نفرات اصلی تاثیرگذار پرسپولیس هستند که حضورشان مقابل هر تیمی می‌تواند تعیین‌کننده باشد و حالا سرمربی پرسپولیس نگران این است که برای بازی حساس با تراکتور ستاره‌هایش را در چه وضعیتی تحویل خواهد گرفت.
انداختن سوپر جام به بعد از بازگشت تیم‌ملی از بازی‌های مقدماتی جام جهانی اوج بد کج سلیقگی سازمان لیگ بود; در حالیکه آن‌ها باید این بازی را قبل فصل برگزار می‌کردند به درخواست تراکتوری‌ها این مسابقه را عقب انداختند و بعد از مدت‌ها امروز و فردا کردن تصمیم گرفتند این مسابقه را زمانی برگزار کنند که تیم تبریزی بحران را پشت سرگذاشته است و از آن مهم‌تر اینکه پرسپولیس قبل از این بازی حساس با تیم کاملش تمرین نکرده است. سازمان لیگ دقیقا زمانی برنامه این بازی را اعلام کرد که ۶ ملی‌پوش پرسپولیس در اردوی تیم‌ملی بودند. یعنی سازمان لیگ با آگاهی و اشراف کامل اقدام به این تصمیم گرفت.
با اینکه دوست نداریم شائبه رنگی بودن فدراسیون فوتبال را پیش بکشیم، اما برخی رفتارها باعث می‌شود این ذهنیت نزد پرسپولیسی‌ها شکل بگیرد که اراده‌ای برای زمین زدن قهرمان چند دوره اخیر لیگ وجود دارد. کاری به اتفاقات هفته‌های اخیر نداریم. اما همین برنامه‌ریزی مسابقات را نگاه کنید; بازی‌ها جوری قرار پیش برود که دلخواه رقبای پرسپولیس است. بازی استقلال و پدیده باوجود تنها یک ملی‌پوش برگزار نمی‌شود و جالب‌تر اینکه بعد از بازگشت تیم‌ملی هم پرسپولیسی که ۶ ملی‌پوش داشته است زودتر از استقلال به میدان می‌رود. یعنی آبی‌ها یک روز بعد از بازی سوپر جام دیدار معوقه خود مقابل پدیده را برگزار می‌کنند! زیبا نیست؟ تیمی که یک ملی‌پوش دارد فرصت بیشتری دارد تا بازیکنش را برای این مسابقه آماده کند. آن‌وقت سرمربی این تیم از عالم و آدم طلبکار است و دیگران را به حمایت از پرسپولیس متهم کند. نمی‌دانیم اگر او جای گل محمدی بود و نیمی از نفرات اصلی‌اش را در تمرینات نداشت لابد می‌خواست بگوید با قصد و غرض از تیم او این همه بازیکن دعوت کرده‌اند تا تیمش را زمین بزنند!
هرچند مسوولین همین تیم بعد از اعلام لیست تیم‌ملی به این معترض بودند که باید تعداد بیشتری بازیکن از تیم‌شان دعوت می‌شد اما کاملا مشخص است که آن‌ها زیرپوستی از این موضوع خوشحال هستند که همه بازیکن خود را در تمرینات خواهند داشت. به‌ هر حال برای تیمی که در هفته‌های گذشته نتایج خوبی نداشته است این تعطیلی لیگ فرصت ویژه‌ای خواهد بود که بتواند خود را ازنظر بدنی تقویت کرده و با تاکتیک‌های مربی جدید وفق دهد. برعکس پرسپولیسی که این وقفه به ضررش شد، خصوصا این تیم چند مهره اصلی‌اش را در تمرینات ندارد.
عجیب‌تر از برنامه استقلالی‌ها، بازی‌های سپاهانی‌هاست. شاگردان نویدکیا که در آسیا هم نیستند و فشار کمتری را به نسبت پرسپولیس تحمل می‌کنند طبق برنامه جدید بازهم بین هر بازی فرصت زیادی برای استراحت و ریکاوری دارند و از آن مهم‌تر بعد از پرسپولیس به میدان می‌روند. آن‌ها بعد از بازگشت تیم‌ملی در ششم خردادماه باید در اهواز به مصاف فولاد بروند و ۴ روز بعد میزبان ماشین‌سازی هستند. از آنطرف پرسپولیس بعد از بازگشت ملی‌پوشان در فاصله ۱۰ روز باید ۳ بازی انجام دهد که ۲ تای آن در بیرون از خانه است. سرخپوشان سی ام تیر در سوپر جام و ۵ روز بعد با مس در رفسنجان بازی کنند و سپس روز دهم تیر میزبان شاگردان قلعه‌نویی باشد.
جای سوال دارد که چرا پرسپولیسی که ۲ برابر سپاهان ملی‌پوش دارد باید در فاصله ۴ روز از بازگشت ملی‌پوشانش از بحرین در زمین بی‌طرف یک بازی مهم مثل سوپر جام را برگزار کند اما سپاهانی‌ها با بیش از یک هفته استراحت جلوی فولاد قرار بگیرند؟ و بازهم تکرار می‌کنیم چرا سپاهان بیش از پرسپولیس استراحت کرده و قبل از هر بازی با علم به نتیجه رقیبش باید به زمین برود؟
هیچ تیمی به‌اندازه پرسپولیس با تیم‌ملی همکاری نمی‌کند. ببینید چطور تراکتور برای یک بازی تنها ملی‌پوشش را گرفت یا در گذشته بودن تیم‌هایی که تهدید می‌کردند بازیکن به تیم‌ملی نمی‌دهند، اما سرخ‌ها همیشه باافتخار برای تیم‌ملی بازی کرده‌اند و حتی بعد از اینکه مسوولان فدراسیون فوتبال به این باشگاه درخواست حضور کریم باقری روی نیمکت تیم ملی را دادند کادر فنی پرسپولیس بی‌چون و چرا پذیرفت. اما این رابطه نه تنها همیشه یکطرفه بوده که با ناسپاسی فدراسیون همراه بوده است. این حرف‌ها به منزله این نیست که چون پرسپولیس به تیم‌ملی مربی و بازیکن داده باید برای این تیم ارفاق قائل شوند مثل برخی تیم‌ها که در ازای پول و امکاناتی که در اختیار تیم‌ملی گذاشتند باج‌خواهی کردند. خواسته پرسپولیسی‌ها فقط و فقط این است که فدراسیون و در راس آن سازمان لیگ عدالت را رعایت کند و همه فشار را روی پرسپولیس نگذارد، همین ابتدای نیم‌فصل دیدید چطور بازی‌های معوقه پرسپولیس با سرعت برگزار شد اما حالا تیمی مثل فولاد سرفرصت معوقه‌هاش را برگزار می‌کند یا سایر تیم‌ها می‌توانند هر زمان که اراده کنند حتی مسابقات خود را جا به جا کنند ولی پرسپولیس باوجود اینکه بیشتر از همه تیم‌های لیگ ملی‌پوش دارد، زودتر از همه به میدان برود!

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.