یک مشت مسائل بی‌ربط با همپرسپولیس در مرکز طوفان

0 42

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: این روزها با یکسری مسایل کاملا بیربط با هم روبهرو هستیم که به طرز عجیبی یا به صورت مستقیم یا در گردش روزگار به پرسپولیس ربط پیدا میکنند یا ربط داده میشوند. در این شرایط پرسپولیس گاهی اگر بتواند باید جای خالی بدهد یا این که برای برخورد انواع و اقسام اشیاء معلق، خود را آماده کند. بعضی مسائل هم که در ادامه میآید اصولا ربطی به اینها ندارند، ولی شاید بیانشان از باب افزون شدن اطلاعات عمومی برای حرکت بهتر و حساب شدهتر پرسپولیس بد نباشد. به هر حال وقتی در اصفهان بعضی تلاش میکنند ۲ روز جابهجایی بازی را با وجود ۴ روز اعزام تیم به قرنطینه، دسیسه و توطئه ملی و جهانی جا بزنند و به خورد خلق خدا بدهند، دانستن یکسری مسایل اگر به درد امروز هم نخورد، برای آینده بد نیست.

پرسپولیس بعد از روزهایی سخت و پرفشار در هند، باید خود را آماده ۲ مسابقه از مهمترین بازیهای این فصل میکرد. برای سپاهان که با پرسپولیس رقابت دارد غنیمت است که شرایط فرسایشی باعث شود پرسپولیس حتی در صورت غلبه بر آنها، در دربی دچار اشکال شود.

تاریخنگاری بیموقع

یکی از عمده مشکلات پرسپولیس در این مدت یک تاریخنگاری بی دلیل و بی موقع درباره حمله نادرشاه به هند بود آن هم مربوط به روزگاری که پادشاه هند، دشمنان ایران را پناه داده بود. قرار گرفتن این مطلب در صفحه اختصاصی باشگاه در اینستاگرام به یک دردسر جدی ختم شد که فقط تبعات حقوقی نداشت و منجر به یکسری اقدامات تلافیجویانه شد که در یک هفته اول حضور سرخپوشان واقعا آزاردهنده بود. کار تا جایی پیش رفت که مسوولان تیم و باشگاه از روند انتقادی به ناچار به موضع تعریف و تمجید روی آوردند.

قرنطینه ناگهانی

مشکلات پرسپولیس فقط به دشواریهای پیش آمده برای سفر به هند و اقامت در آنجا مربوط نمیشد. تقریبا یک هفته پایانی اقامت پرسپولیس در هند با موضوع روی اعصاب رفتن به قرنطینه گذشت و فشارهایی که به هر حال از طرف خانوادهها هم روی آنها وجود داشت. تمام تبعات قرنطینه، همین چند روزی نبود که در تهران به هتل فرستاده شدند.

عجیب این که در تمام این مدت کرونا، چیزی به نام قرنطینه مسافران خارجی در کشور ما معنی نداشت در حالی که بسیاری کشورها آن را دنبال میکردند و از بخت بد پرسپولیسی این اتفاق درست باید در این مقطع روی میداد و دولت این قانون را باید برای همان کشوری وضع میکرد که پرسپولیس به آنجا رفته بود.

اختلال در ریکاوری بدنی، روانی و تمرینات

پرسپولیس در شرایطی از هند به تهران بازگشت که نمیدانست چه خواهد شد و چگونه باید عمل کند. مثل همیشه تصمیمی گرفته شده بود و لی به ابعاد گوناگون آن توجه نشده بود. پرسپولیس نمیدانست اجازه چه کارهایی را دارد و اجازه چه کارهایی ندارد. از سوی دیگر با ۲ تجربه قبلی که در قطر و هند داشتند، انتظار دیگری از شرایط قرنطینه داشتند. حتی نمیدانستند بازیکنانی که به هند نرفته بودند میتوانند به تیم اضافه شوند یا نه. وضعیت تمرینات هم نامعلوم بود. یکی میگفت میتوانند تمرین کنند و یکی میگفت نه. در این جا منظور از سخن تمرینات فوتبال بود و نه صرفا تمرینات انفرادی که به صورت گروهی انجام شود.

بعضی بر این باور بودند بد هم نیست که بازیکنان بعد از آن فشار و فشردگی بازیها در اختیار کادر فنی باشند و این به ریکاوری کمک میکند ولی عملا ریکاوری ذهنی و روانی که منتفی بود و ریکاوری بدنی با توجه به اختلال در تمرینات دچار مشکل شد.

باز هم ماجرای قدیمی کارگزار و انتظارات مالی بازیکنان

این اتفاقات در شرایطی روی میدهد که پرسپولیس همچنان با تنگناهای مالی روبرو است. البته هر قدر هم نقد داشته باشیم که قرارداد با کارگزار منصفانه نبوده است، نمیتوان انتظار داشت که طرف مقابل بیش از تعهدات اقدامی را انجام بدهد. البته اجرای تعهدات هم جواب کار را نمیدهد. بازیکنان وقتی در هند بودند بخش دیگری از رقم قرارداد خود را گرفتند ولی به نظر انتظار بیش از آن را داشتند. شاید همین مسائل باعث شده بود سمیعی و صدری چندی پیش تا آستانه قطع همکاری با کارگزار پیش بروند و به این ترتیب بتوانند بر سر رقم قابل توجهتری با یک طرف جدید به توافق برسند ولی به هر حال با کشیدن کار به دولت و وزارت ورزش، این موضوع منتفی شد. در حال حاضر هم دیروز در کنفرانس خبری در حالی مطرح شد که قرارداد تا پایان اردیبهشت به پایان میرسد که دو طرف در اردیبهشت ۹۹ بعد از امضای الحاقیه از تمدید قرارداد تا خرداد ۱۴۰۲ سخن گفته بودند.

به هر حال تکلیف این قرارداد فعلا در هالهای از ابهام قرار دارد و این در حالی است که اعضای تیم این نگرانی را دارند که با به جریان افتادن دوباره مالیات ۵۰۰ هزار دلاری برانکو، صدور رای ۷۵۰ هزار دلاری کالدرون و دستیارانش تکلیف دریافتیهای بعدی چگونه خواهد شد و این فشار روی باشگاه هم وجود دارد.

ساختمان پرسپولیس پر

در این اوضاع و احوال و درست در آستانه بازیهای حساس با سپاهان  و دربی، ناگهان ماجرای انتقال بخشی از مالکیت ساختمان پرسپولیس به شستا به خاطر بدهی فدراسیون فوتبال تیتر اخبار میشود و روی مخ پرسپولیسیها میرود و این در حالی است که تنها دغدغه این روزهای سپاهان، چند ساعت زودتر بازی کردن با پرسپولیس و تنها دغدغه استقلال که به طرز عجیبی اصلا سراغ ساختمان آنها نرفتهاند، چند ساعت دیرتر بازی کردن است. همین سطح دغدغهها به تنهایی گویای واقعیات فراوانی است که وجود دارد. به هر حال ماجرای ساختمان مثل ماجرای قرنطینه از اقبال بد پرسپولیس همینطور ناگهانی در این مقطع مطرح شد.

رییس اسبق فوتبال اصفهان، عضو هیات مدیره شستا

شاید جالب باشد بدانید این روزها شرکت شستا در حالی در صدر اخبار پرسپولیس قرار دارد و حتی توجه پرسپولیس را از بازی با سپاهان معطوف به خود کرده است که اکبر ترکان را به عنوان فردی آشنا به مسایل فوتبال در هیات مدیره خود دارد. او سابق بر این رییس هیات فوتبال اصفهان نیز بوده است و بسیاری اعتقاد دارند سنگ بنای دگردیسی فوتبال اصفهان در زمان او گذاشته شده بود که این امر با ظهور مدیرانی مرتبط با هم روی داد.

اکبر ترکان با انبوهی از مسئولیتهای حساسی که بر عهده داشته است از موسسین حزب اعتدال و توسعه خوانده میشود و رییس جمهور روحانی و بدنه اصلی دولت از این حزب هستند. اکبر ترکان مشاور عالی دکتر روحانی بود و بیتردید همچنان از سرشناسان بانفوذ و تاثیرگذار است که قطعا در بسیاری حوزهها و وزارتخانهها حرفش روی زمین نمیماند.

حلقه به هم تنیده اصفهانیهای فوتبال

مایلی کهن یک جمله معروف دارد که گفته بود، فلانی راننده رییس هیات فوتبال اصفهان بود و حالا شده است همه کاره فوتبال و در آن مقطع همه این اشاره او را مربوط به رابطه محمدرضا ساکت و اکبر ترکان میدانستند.

البته در صنعت و فوتبال اصفهان در مقطعی مجموعهای از ارتباطها برقرار شد که در جریان آن فضای رشد برای بعضی چهرهها فراهم شد. اکبر ترکان، اسلامیان، اسحاق جهانگیری، مهدی تاج، محمدرضا ساکت و تعدادی دیگر از افراد، ازجمله نفراتی بودند که به ترتیبی با هم ربط پیدا میکردند و خب بخشی از اثر آن را در سالهای گذشته با حضور بعضی از این چهرهها در امور فوتبال شاهد بودیم.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.