۵ ماه سکوت کمیته انضباطی هیئت فوتبال تهران در قبال یک تخلف بزرگاز استقلال پرطرفدار! شکایت نکنید

0 17

صبح سه‌شنبه خبرگزاری فارس از تخلف عجیب هیئت فوتبال تهران و باشگاه استقلال خبر داد و نوشت: «این هیئت قرارداد بازیکنان تیمی را که از فعالیت در نقل‌وانتقالات توسط فیفا محروم شده به ثبت رسانده تا اتفاقی نادر را در این حوزه شاهد باشم».

با انتشار این گزارش هم ابعاد جدیدتری از تخلفات هیئت فوتبال تهران آشکار شد. سرمربی تیم آکادمی کیا از محرز شدن این تخلف برای تیم‌ها از ۵ ماه گذشته و درخواست هیئت فوتبال از انصراف تیم‌ها برای پیگیری شکایت از استقلال خبر داد و سرمربی تیم فوتبال امید المپیک اندیشه از نقش داشتن فرزند رئیس هیئت فوتبال تهران در ثبت قراردادهای غیرقانونی باشگاه استقلال.

هیئتی که البته تا همین امروز بر سر برگزاری انتخاباتش و رئیسی که بر راس صندلی آن نشسته حاشیه‌های زیادی مطرح می‌شود و کمیته انضباطی‌اش در حالی نسبت به وقوع چنین تخلفی سکوت کرده که اواخر فروردین‌ماه آکادمی کیا به عنوان یکی از تیم‌های حاضر در مسابقات لیگ برتر نوجوانان را به دلیل استفاده از بازیکن غیرمجاز جریمه کرد. اما در مقابل ثبت قرارداد بازیکنان تیمی با پنجره بسته نقل‌وانتقالات حتی در حد انتشار خبر و اعلام رسیدگی به وضعیت شکایت دیگر تیم‌های این رده از باشگاه استقلال منفعل عمل کرده است و همچنان جعل مدارک، بازی با شناسنامه دیگران، بی‌نظمی در اجرای مسابقات و… کارنامه نامناسبی را برای مدیران این هیئت رقم بزند.

هیئت فوتبال بی‌توجه به ابلاغیه فدراسیون
باشگاه استقلال مردادماه سال گذشته به دلیل شکایت وینفرد شفر با پنجره بسته نقل‌وانتقالات مواجه شد و از ثبت عقد و ثبت قرارداد در هیئت فوتبال در تمام رده‌های سنی محروم. فیفا ۱۵ و ۲۳ مرداد طی نامه رسمی به استقلال و فدراسیون اعلام کرد این باشگاه تا پرداخت کامل مطالبات شفر حق نقل‌وانتقالات ندارد. پیش از این هم فیفا با نامه‌ای در تاریخ ۲۴ تیر اعلام کرده بود در صورتی که تا یک ماه مطالبات شفر پرداخت نشود، به صورت خودکار این باشگاه از پنجره نقل‌وانتقالات محروم خواهد شد. در نامه فیفا هم به صراحت قید شده بود که باشگاه از تمامی رده‌ها برای جذب بازیکن محروم است و فدراسیون فوتبال به محض اطلاع از محرومیت استقلال، آن را به سازمان لیگ و هیئت فوتبال ابلاغ کرد و از آن‌ها خواست تا از ثبت قراردادها جلوگیری شود. بر این اساس پنجره نقل‌وانتقالاتی این باشگاه در تمام رده‌های سنی از ۲۴ مردادماه ۹۹ تا ۱۹ آبان‌ماه همان سال که وکیل شفر دریافت تمامی مطالبات را تایید کرد، بسته بود اما در کمال تعجب هیئت فوتبال استان تهران تمام قراردادهای بازیکنان تیم‌های پایه این باشگاه را در شهریورماه و مهرماه ۹۹ به ثبت رساند. (البته هیئت فوتبال در فصل نقل‌وانتقالات به صورت مکرر تاریخ نهایی نقل‌وانتقالات را به تعویق می‌انداخت که همین باعث ایجاد شائبه‌ و اعتراض‌هایی از سوی باشگاه‌های دیگر شد.
معمولا در پیگیری وضعیت این قبیل قراردادها تیم‌های بزرگسال بیشتر در چشم هستند و به‌‌طورکلی توجهی به قراردادهای ثبت شده در تیم‌های پایه صورت نمی‌گیرد تا هیئت فوتبال بی‌توجه به ابلاغیه فدراسیون، از سرِ ناآگاهی یا با اطلاع و عمدا قرارداد بازیکنان پایه آبی‌های پایتخت را ثبت کند و رسوایی عجیب امروز را رقم بزند. آن هم درحالی‌که این هیئت مدت‌هاست به دلیل عدم توجه به قوانین و عدم نظارت اصولی روی فعالیت‌هایش با حواشی چون جعل مدارک، بازی با شناسنامه دیگران، بی‌نظمی در اجرای مسابقات و… مواجه بوده و اعتراض زیادی نسبت به عملکرد هیئت فوتبال تهران به همراه داشته است. اتفاقی که البته به صورت مستند در سامانه ثبت الکترونیکی هیئت فوتبال تهران به ثبت رسیده و کاملا مشخص است که هیئت فوتبال و همچنین باشگاه استقلال آشکارا دچار تخلف شده‌اند.

تغییر غیرقانونی ثبت قراردادها
در انفعال کمیته انضباطی هیئت فوتبال تهران برای رسیدگی به این تخلف باشگاه استقلال و هیئت فوتبال حالا ۳۰ تیم حاضر در رده‌های مختلف فوتبال در تهران با تهیه نامه‌ای برای ریاست جدید فدراسیون فوتبال و همچنین کمیته انضباطی این فدراسیون خواستار رسیدگی به تخلف هیئت فوتبال در ثبت قرارداد بازیکنان استقلال در فوتبال پایه هستند. این نامه روز سه‌شنبه هفته جاری به فدراسیون فوتبال ارسال و اشاره شده کمیته انضباطی هیئت فوتبال استان تهران از تیم‌ها خواسته با توجه به پرطرفدار بودن تیم استقلال از شکایت خود صرفنظر کنند. در این باره هادی مهدوی‌کیا، سرمربی تیم آکادمی کیا عنوان کرده «۵ ماه است پرونده را دنبال می‌کنیم اما هیئت فوتبال استان تهران در جلسه اول دادرسی اعلام کرد به دلیل پرطرفدار بودن تیم استقلال از شکایت خود بگذرید. آن‌ها حتی غیرقانونی در قوانین دست برده و تاریخ ثبت قراردادها را تغییر داده‌اند. زمان جدید ثبت قراردادها را یک روز قبل از مسابقات اعلام کردند که در تاریخ جدید پنجره نقل‌وانتقالات استقلال باز بوده است. همه تیم‌های شاکی قبل از دست بردن در این تاریخ‌ها از قوانین و مقررات و زمان ثبت قراردادها عکس دارند و اسنادمان درباره جابه‌جایی و تغییر در زمان ثبت قراردادها هم موجود است. هیچ راهی برای فرار از این تخلف وجود ندارد.»
مهدوی‌کیا درباره این‌که آیا از طریق فدراسیون فوتبال پیگیر این تخلف شده‌اند گفته اشت: «با توجه به اینکه نتوانستیم از طریق پیگیری‌هایمان از هیئت فوتبال نتیجه بگیریم و جواب درستی نشنیدیم، تمام اطلاعات خودمان را به فدراسیون فوتبال بردیم. چند روز قبل پرونده را به فدراسیون فوتبال فرستاده و گفتیم چنین تخلفی انجام شده است. ۱۵ بازیکن تیم جوانان و ۹۰درصد تیم نونهالان این باشگاه نفرات جدید هستند. آن هم در شرایطی که پنجره نقل‌وانتقالاتی استقلال در آن زمان بسته بود. حتی برای تیم نونهالان و نوجوانان استقلال ۵-۴ بازی از آکادمی کیا جذب کردند که خودم آن نفرات را می‌شناسم و می‌دانم چه اتفاقی رخ داده است.»

نقش عجیب فرزند رئیس هیئت فوتبال تهران
افشاگری عجیب درباره این پرونده جنجالی پرده‌برداری از نقش پسر رئیس هیئت فوتبال تهران است. محسن زارعی، سرمربی تیم فوتبال امید المپیک اندیشه درباره طرح شکایت از باشگاه استقلال به دلیل ثبت قرارداد بازیکنان جدید تیم‌های پایه در زمان بسته بودن پنجره نقل‌وانتقالاتی این باشگاه گفت: «وقتی به هیئت فوتبال رفتیم به ما گفتند کاری نمی‌توانید انجام بدهید اما من برای اعتراض به ثبت قرارداد بازیکنان امید و جوانان استقلال یک میلیون تومان پرداخت کرده‌ام و اکنون منتظر صدور حکم هستم. باید حکم را صادر اعلام می‌کردند که استقلال به این دلیل می‌توانست چنین کاری انجام بدهد و طبق این مستندات با صدور حکم تبرئه می‌شود اما عجیب است جواب اعتراض ما را نداده و حکم صادر نمی‌کنند. در جلسه کمیته انضباطی هیئت فوتبال معراج شیرازی (پسر رئیس هیئت فوتبال تهران) به ما گفت پنجره را تا روز آخر باز کردیم و استقلال می‌توانست قرارداد بازیکنانش را ثبت کند.»
او تاکید کرده است: «ما به عنوان بخش خصوصی همیشه در ماجراهایی مثل بحث جذب بازیکن و نقل‌وانتقالات متضرر می‌شویم. قطعا اقدام باشگاه استقلال تخلف بوده و هیئت فوتبال باید رسیدگی کند. اگر هیئت فوتبال می‌خواهد به ما ثابت کند موضعی ندارد و طرف حق است، باید به ما کمک کند. تاکنون هیچ رایی صادر نشده است. حتی نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ارسال کردیم تا دستکم از این طریق پیگیری شود اما تاکنون فکر ‌می‌کنم از فدراسیون هم جواب این نامه را نگرفتیم. ان‌شاءالله شرایط به شکلی رقم بخورد که حق به حقدار برسد.»

چشم انتظار اقدام متولیان بالادستی عدالت
با این همه در ۵ ماه اخیر، هیچ اقدام خاصی در پیگیری تخلف صورت گرفته از سوی کمیته انضباطی هیئت فوتبال صورت نگرفته و در منفعل بودن مسئولان این هیئت حالا شاکیان چشم انتظار اقدام کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هستند و به نظر می‌رسد که برای این ماجرا یک محمدحسین میثاقی (مجری برنامه فوتبال برتر) کم است که به گفته مدیرعامل باشگاه پیکان در نقش رئیس کمیته انضباطی ظاهر شود و راهی اجباری برای صدور حکم پیش روی مسئولان این کمیته بگذارد. اتفاقی که دوشنبه شب گذشته رخ داد و به دلیل انجام یک تعویض اضافه در دیدار سایپا و پیکان میثاقی بارها تهدید کرد که اگر محرومیتی صورت نگیرد در برنامه‌های بعدی رئیس کمیته انضباطی باید در این خصوص توضیح دهد.
البته هیئت فوتبال استان تهران ضمن تکذیب ادعاهای مطروحه مبنی بر صدور مجوز بازیکنان پایه استقلال در هنگام مسدود بودن پنجره نقل‌وانتقالات این باشگاه اعلام کرده مجوزهای مذکور در زمان باز بودن پنجره نقل‌وانتقالات باشگاه فوق و مطابق با قوانین فدراسیون فوتبال و فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) صادر شده و این هیئت با هدف رسیدگی به اعتراض‌ها و ادعاهای مطروحه موضوع را به کمیته انضباطی ارجاع کرده است. با این وجود باید منتظر ماند و دید که آیا کمیته انضباطی و فدراسیون فوتبال به عنوان متولی بالادستی اجرای عدالت میان باشگاه‌‌ها با بررسی مدارک جمع‌آوری شده از سوی تیم‌ها مبنی بر ثبت غیرقانونی قرارداد بازیکنان استقلال حکم سنگین محرومیت برای باشگاه آبی و احتمالا برکناری مدیران هیئت فوتبال تهران را رقم خواهد زد یا مسکوت ماندن موضوع طی ۵ ماه اخیر همچنان تداوم خواهد داشت؟
انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.