برنامه‌ریزی‌های سازمان لیگ بازهم به ضرر پرسپولیس و به سود حریفان آسیاییسعودی‌ها از ما تقلب کردند، ما از بازنده‌ها

0 63

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: پرسپولیس خود را آماده می‌سازد تا لیگ قهرمانان آسیا را با بازی برابر استقلال دوشنبه در تاجیکستان ادامه دهد. برنامه‌ریزی برای این مسابقه و مراحل بعدی رقابت‌ها در صورت صعود با یک باگ بزرگ همراه است. وضعیتی که برای دیگر تیم‌های ایرانی حاضر در مرحله بعدی وجود دارد و دلیل آن عملکرد نامناسب فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ است. آن‌ها البته دلایلی چون برنامه‌ریزی‌های تیم‌ملی را مطرح می‌کنند ولی مخلص کلام این است که این دو نهاد فوتبال درنهایت نتوانستند برنامه‌ای ارائه کنند که هم‌زمان شرایط استاندارد را برای تیم‌ملی و نمایندگان فوتبال ایران در لیگ قهرمانان فراهم آورد. برنامه‌ریزی آن‌ها درنهایت به شکلی شده است که هرکس دیگری جای آن‌ها می‌نشست و تخصص نداشت، همان کار را می‌کرد.
درواقع اگر کسی بتواند در این مواقع کار را جور دربیاورد هنر کرده است. از سوی دیگر لیگ و نمایندگان باشگاهی ایران در حالی قربانی شده‌اند که در اکثر تحلیل‌ها آماده‌سازی تیم‌ملی هم راضی‌کننده توصیف نشده است.

*تیم‌ملی و نمایندگان باشگاهی دور از شرایط مسابقه

حاصل برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ که خیلی هم از یکدیگر ممنون هستند، این بوده است که از یک‌طرف ایرانی‌ها کاملا به دور از شرایط مسابقه وارد لیگ قهرمانان می‌شوند و تیم‌ملی هم در حالی به مصاف حریفان می‌رود که بازیکنان داخلی نه‌تنها 45 روز از شرایط مسابقه رسمی به دور بوده‌اند بلکه اصولا معلوم نیست در دوره بدنسازی هستند یا آماده‌سازی تاکتیکی.
از سوی دیگر نمایندگان ایران باید به مصاف حریفانی بروند که در شرایط مسابقه قرار دارند درحالی‌که خود حدود 45 روز از بازی‌های رسمی دور بوده‌اند و تیمی مانند استقلال تاجیکستان ده روز قبل از بازی با پرسپولیس بازی دارد و در انتهای فصل است و تعداد بازی‌های آن‌ها به‌قدری نیست که موجب خستگی شده باشد. آن‌ها درواقع در بالاترین فرم بدنی، روانی و تاکتیکی قرار دارند. نمایندگان عربستان هم لیگ را شروع کرده‌اند با انجام سه، چهار مسابقه هم در شرایط رقابت و مسابقه هستند، هم زهر دوره آماده‌سازی از تن‌شان بیرون رفته و هم آگاهی نسبی نسبت به ضعف‌ها خود دارند.
در این حالت نمایندگان ایران درست در همان وضعیتی هستند که همیشه در ابتدای فصل بد عمل می‌کنند و می‌گویند زمان لازم دارند تا روی فرم بیایند. درواقع باید منتظر معجزه مربیان و غیرت بازیکنان بود.

*عربستان از ما الگو برداشت و ما از بازنده‌ها

درواقع نمایندگان ایران بخشی از برنامه‌شان به لطف این برنامه‌ریزی، یا بخت و یا اقبال است. همه ما آرزو می‌کنیم همه آن‌ها به‌ویژه پرسپولیس که همگان به آن امید زیادی دارند که بار دیگر به فینال لیگ قهرمانان حضور پیدا کند در این مرحله موفق باشند.
پرسپولیس فارغ از شعارزدگی در این چندساله نشان داده که روح مبارزه‌جویی غیرقابل وصفی رد آن شکل‌گرفته است، همان‌طور که یک شیر هیچ‌گاه دست از جنگیدن نمی‌کشد. آن‌ها نشان دادند در چنین مواقعی یک انرژی درونی دارند که آزاد می‌شود ولی این ربطی به آن‌ها ندارد که مسوولیت خود را به‌درستی انجام بدهند. چه پرسپولیس و چه دو نماینده دیگر ایران هر نمایشی که در مرحله بعد داشته باشند. هرقدر هم خوب داشته باشد در صورت نبود این مشکل، بهترش را انجام می‌دادند. جالب است که برای این دوره عربستانی‌ها از ما الگو گرفته بودند. دو سال قبل که فصل تمام شد، فاصله‌ای تا لیگ قهرمانان بود که خیلی زیاد نبود ولی به‌قدری بود که بشود با نفرات جدید تمرین کرد. از سوی دیگر، کرونا برنامه همه کشورها را به هم ریخته بود و تیم‌ها با مشکلات به رقابت‌ها آمدند. این بار شرایط فرق کرد. ما تنها کشوری هستیم که روی هوا قرار داریم. عربستان شرایطی فراهم آورد که سال قبل برای پرسپولیس وجود داشت ، آن‌وقت لیگ ما از آن‌های الگویی برداشته که نتیجه کارشان شکست بوده است.
درد بزرگ‌تر این است که اگر نمایندگان ایران از این مرحله عبور کنند برای مرحله بعد که تا قبل فینال متمرکز است هم در شرایط مسابقه قرار نمی‌گیرند و این جای بسی تشکر و قدردانی دارد البته این تشکر را تیم‌های رقیب باید از فدراسیون و سازمان لیگ انجام بدهند. فدراسیون به هیچ‌وجه نمی‌تواند خود را از این ماجرا کنار بکشد.

*اقدامات عجیب سارمان لیگ قبل از  2 فینال قبلی

در این اوضاع‌واحوال کار برای پرسپولیس سخت‌تر از فقدان بازی‌های رسمی است چون چاره‌ای هم جز حضور ملی‌پوشان در تمرینات تیم‌ملی نیست.
و اما این‌گونه برنامه‌ریزی‌ها به ضرر پرسپولیس سابقه دارد و حداقل در دو فینال آسیایی قبلی اصلاً این‌طور نبود که هیچ چاره دیگری وجود نداشته باشد. درواقع سازمان لیگ خدمت بزرگی به 2 تیم ژاپنی و کره‌ای کرد که هرقدر از آن صحبت شود کم است.
در 2018، لغو یک بازی برای این‌که پرسپولیس زمان بیشتری برای غلبه بر جت‌لگ، پرواز زدگی داشته باشد. این کار انجام نشد و بعدها برنامه بازی‌ها نشان داد که تنگنای وقت برای اجرای برنامه، امری واهی بود. دو سال بعد اتفاق عجیب دیگری روی داد. پرسپولیس که این بار اصرار بر بازی داشت تا بازیکنانش آماده شود با اتفاقاتی روبرو شد که بازی‌ها لغو شد تا به دور از شرایط مسابقه به مصاف تیمی برود که کاملا در کورس مسابقات بود.

*گاف‌ها و کاستی‌هایی که از حالا باید به آن فکر کنیم

نکته ساده‌ای وجود دارد. اگر پرسپولیس به پای فینال برسد باز هم توئیت می‌زنند و پست و استوری می‌گذارند ولی نه‌تنها در میدان عمل کاری نمی‌کنند بلکه گاه اگر از دست‌شان بربیاید از اقداماتی که خواسته یا ناخواسته به زیان پرسپولیس تمام شود کم نمی‌گذارند. با این اوصاف در اموری که در کنترل ما نیستند که هیچ، حداقل در آن بخشی که دست خودمان است درست عمل کنیم. در سال 2018 وقتی بازی با سایپا لغو نشد پرسپولیس باید با یک پرواز چارتر و مستقیم به ژاپن برود که زمان کمتری را از دست بدهد. توجه داشته باشید تاثیر مخرب جت لگ در پرواز از غرب به شرق به‌مراتب بیشتر از پرواز شرق به غرب است و این بار هم فینال در شرق است.
پرسپولیس در همان سال 2018 در برگشت از ژاپن با طولانی شدن سفر و ناهماهنگی روبرو شد که صدایش را درنیاوردند و این باعث شد ژاپن حتی در شرایط بهتر از خود ما در ایران به میدان برود. از الان باید برای این موارد فکر کرد.
در 2020، عدم توضیح شرایط برای بازیکنان باعث شد آل کثیر را در فینال نداشته باشیم و بعد از آن ذوق‌زدگی عوامل تیم برای عکس گرفتن و فالوئر جمع کردن و پاداش گرفتن باعث شد کسی در فرصت قانونی به صرافت نباشد که به کارت‌های داور به پهلوان و امیری اعتراض کند و همین‌ امیر در ناکامی پرسپولیس سهیم بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.