کلهر: قرعه الهلال برای پرسپولیس بهتر است / آن‌ها مقابل استقلال تیم ضعیفی بودند

0 28

روز گذشته قرعه‌کشی مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا به‌صورت آنلاین برگزار شد و ۸ تیم حاضر در این مرحله از رقابت‌ها حریفان خود را شناختند.

پرسپولیس که حالا تنها نماینده ایران در لیگ قهرمانانِ جاری است، درحالی‌که میزبانی مراحل یک‌چهارم و نیمه‌نهایی در منطقه غرب به‌صورت متمرکز به عربستانی داده ‌شده باید مقابل تیم پرافتخار این کشور صف‌آرایی کند. دیدار تیم‌های شرق قاره هم در کره‌جنوبی برگزار خواهند شد. به‌این‌ترتیب در منطقه غرب الوحده امارات – النصر عربستان و همچنین پرسپولیس – الهلال عربستان رودرروی هم قرار خواهند گرفت. پرسپولیس باسابقه ۵ قهرمانی متوالی در لیگ برتر ایران و 2 نایب‌قهرمانی آسیا، روز ۲۴ مهر در ورزشگاه بین‌المللی فهد شهر ریاض به مصاف الهلال خواهد رفت.

محمود کلهر در میان 3 تیمی که احتمال رویارویی با آن‌ها در یک‌چهارم نهایی وجود داشت، الهلال را برای مصاف با شاگردان یحیی گل‌محمدی بهتر می‌دانست. او دلایل خاص خود را دارد و بر اساس عملکردی که از الهلال مقابل استقلال دیده، این را می‌گوید. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با این پیشکسوت فوتبال ایران و سرخپوشان را در زیر می‌خوانید:

-حریف بعدی پرسپولیس مشخص شد: الهلال عربستان. پرسپولیس می‌تواند از سد این تیم سعودی عبور کند؟

من فکر می‌کنم قرعه خوبی به پرسپولیس افتاد، البته اگر به الوحده می‌خورد شاید بهتر بود اما النصر تیم خوبی است که فکر می‌کنم از 3 تیم دیگر بازی با آن‌ها سخت‌تر است. من الهلال را تیم خیلی منسجمی مقابل استقلال ندیدم، درست است 2 گل زدند اما در خط دفاعی خیلی ضعیف عمل کردند آن‌ها جلوی استقلال تاجیکستان و استقلال ایران خیلی ضعیف بودند. من فکر می‌کنم النصر از همه این‌ها قوی‌تر بود، الوحده هم پیشرفت چشمگیری داشته است.

اسکوچیچ باهوش و زیرک است؛ باید از او حمایت شود

-البته الهلال سابقه خیلی خوبی در آسیا دارد.

الهلال حریف سرشناسی در آسیاست اما پرسپولیس می‌تواند این تیم را ببرد چون شرایط خوبی دارد. اکثر بازیکنان با این تیم مچ شدند. خوشبختانه کادر فنی تیم پرسپولیس آن خلاهایی که وجود داشت و با رفتن مغانلو، نوراللهی و کنعانی زادگان به چشم می‌آيند، راهم پر کردند، یک سری بازیکنی خوبی که یحیی روی آن‌ها شناخت داشت، این خلا را پر می‌کنند. پرسپولیس دچار مشکل نیست، ترکیب اصلی خودش را دارد، شاکله اصلی خودش را حفظ کرده و فکر می‌کنم این کمک به پرسپولیس کمک می‌کند که روان‌تر بازی کند. البته مطمئنا تیم مقابل استقلال تاجیکستان نقاط ضعفی داشت، شاید هم به خاطر پیش فصل مسابقات لیگ برتر، آمادگی لازم را نداشت، ولی در فرصت باقی مانده می‌شود امیدوار بود که شرایط بهتر شود و تیم با قدرت بیشتری مقابل الهلال قرار بگیرد.

-البته بازی کردن در خانه الهلال شاید خیلی اتفاق خوبی نباشد. این کار تیم را سخت‌تر نمی‌کند؟ خصوصا اینکه آنجا بازی‌ها با تماشاگر برگزار می‌شود.

من فکر می‌کنم فشار روی بازیکنان عربستان بیشتر خواهد بود چون تماشاگر توقع زیادی از آن‌ها دارد و می‌خواهند حتما تیم‌شان برنده باشد. شاید اگر در ایران هم این اتفاق می‌افتاد جو سنگینی برای پرسپولیس حاکم می‌شد که این براي بازیکنان استرس وارد می‌کرد. ضمن اینکه خوب است بازی‌ها متمرکزشده و مشکل رفت‌وآمد نیست. رفت‌وآمد برای تیم‌های عربی با آن شرایط مالی قطعا راحت‌تر از ماست. جو میزبانی هم در دقایق ابتدایی بازی خیلی سنگین است. اگر پرسپولیس در دقایق اولیه بازی را حفظ و اداره کند، می‌تواند در ادامه برنده میدان باشد. خصوصا با توجه به نقطه‌ضعف آن تیم در خط دفاعی، پرسپولیس در مقابل خط حمله و هافبک خوبی دارد. ازنظر دفاعی هم با حضور سیدجلال و کنارش فرجی، خوب است. سیامک نعمتی و وحید امیری فوق‌العاده هستند. سعید آقایی خیلی به تیم کمک می‌کند. پرسپولیس در تمام پست‌ها شرایط خوبی دارد. آمدن اسدی هم به این تیم کمک می‌کند، سرلک هم هست و این تیم بازیکنی مثل عالیشاه را دارد، ضمن اینکه مهدی ترابی برای هر خط دفاعی‌ای خطرناک است. مهدی عبدی و آل کثیر آن جلو می‌توانند گل بزنند. عبدی جوانی است که در این مدت خیلی خوب خودش را نشان داده و به تیم‌ملی دعوت‌شده است. پرسپولیس می‌تواند برتری‌اش را مقابل الهلال دیکته کند، اگر بازیکنان بتوانند به درستی وظایف‌شان را در زمین انجام دهند.

-یک دیدگاهی وجود دارد که خیلی از کارشناسان فوتبالی می‌گویند فوتبال عرب‌ها به‌صورت کلی نسبت به گذشته‌اش افت کرده. شما چطور فکر می‌کنید؟

منم همین اعتقاد را دارم. آن‌ها نسبت به سال‌های گذشته خیلی افت داشتند و شاید در این مدت فقط امارات پیشرفت داشته، آن‌ها در کار تیمی خوب نیستند. فقط چون پول دارند، مهره می‌آورند که نتیجه بازی را با خلاقیت فردی‌شان تغییر دهند اما الان فوتبال رفته روی کارهای تیمی و نفر هم در بعضی مواقع موثر نیست. ما توانایی این را داریم که آن‌ها را شکست دهیم.

-در مقابل پرسپولیس یک تیم خوب است که سال‌ها ثبات داشته است.

پرسپولیس تیم‌تر است. این بازیکنان چند سال است کنار هم بازی می‌کنند و این خودش می‌تواند برگ برنده باشد، به شرطی که مغرور نشوند. پرسپولیس باید این را در نظر داشته باشد که اگر عرب‌ها جلو بیافتد و آن‌ها گل اول را بزنند کار خیلی سخت می‌شود ولی اگر ما به این تیم گل بزنیم و بازی را در ادامه راحت‌تر پیش می‌بریم و مالکیت توپ از آن ما خواهد شد. به این شکل بازیکنان عربی کلا دچار سردرگمی می‌شوند و تمرکزشان را از دست می دهند. آن‌ها وقتی گل عقب می‌افتند رو می‌آورند به حاشیه و این به پرسپولیس باتجربه کمک می‌کند. آن‌ها وقتی عقب‌اند تنش در زمین ایجاد می‌کنند. بچه‌ها باید مراقب باشند گل اول را از الهلال نخورند، بعد ما می‌توانیم فشار روی دروازه الهلال ایجاد کنیم. دیدیم که این تیم مقابل استقلال هم وقتی گل زد بهتر شد، قبل از گل کارایی لازم را نداشت.

-پرسپولیس در شرایطی استقلال تاجیکستان را برد و مثل سال‌های اخیر تنها تیم مانده ایرانی در لیگ قهرمانان شد که در این سال‌ها خیلی‌ها می‌گفتند قرمزها حمایت وزیر را دارند. این اتفاق در دوره وزیر جدید رخ داد.

من فکر می‌کنم این‌ها در صفحات مجازی گفته می‌شود.

-البته دیدیم که برخی پیشکسوتان استقلال هم این حرف‌ها را در رسانه‌های رسمی می‌گفتند!

به نظر من این حرف‌ها قشنگ نیست، اگر این اتفاق برای استقلال و سپاهان هم می‌افتاد و به مرحله بعدی می‌رفتند، همه باید حمایت می‌کردند. همه اذهان دارند پرسپولیس قوی‌ترین تیم ایران است که هم خوب بازی می‌کند و هم خوب نتیجه می‌گیرد. چند سال است که این اتفاق رخ می‌دهد و این تیم به سوی قهرمانی گام برمی‌دارد. بهترین راهکاری که آن‌ها می‌توانند جلوی پرسپولیس را بگیرند که قهرمان نشود وارد کردن حاشیه به این تیم است. آن‌ها با این حرف‌ها می‌خواهند جلوی قهرمانی تیم را بگیرند اما خوشبختانه کادر فنی و بازیکنان پرسپولیس از افراد طراز اول کشور هستند و به این موضوعات واقفند. حتی زمان برانکو هم خواستند تیم را به حاشیه ببرند اما تیم هوشیاری لازم را داشت. پرسپولیس لیاقت و شایستگی خودش را در سال‌های گذشته نشان داده و تا اینجای کار هم در لیگ قهرمانان بد نبود. امیدوارم ما بتوانیم قهرمانی بیاورم این برای فوتبال و ملت ایران خواهد بود و نگاه ویژه‌تری از سوی باشگاه‌های بزرگ روی بازیکنان ایرانی ایجاد می‌شود و در آینده شاهد ترانسفرهای بهتری خواهیم بود.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.