بررسی دقیق و آماری تمام مهاجمان خارجی پرسپولیس نشان می‌دهد بازیکنانی که پیش از آمدن به پرسپولیس در لیگ ایران بودند آمار بهتری دارندجایی برای تازه‌واردها نیست

0 35

میلاد اعظمی – خبرنگار: با وجود اینکه تا زمان نگارش این مطلب فدراسیون فوتبال اجازه جذب بازیکن و مربی خارجی به پرسپولیس را نداده است اما شنیده‌ها حاکی از آن است که باشگاه پرسپولیس با کیروش استنلی مهاجم برزیلی و سابق سپاهان که مورد تایید و مورد درخواست یحیی گل‌محمدی بوده به توافق رسیده بود و فقط منتظر این بود تا جذب بازیکن خارجی برای آن‌ها آزاد شود و این بازیکن برزیلی به جمع شاگردان گل‌محمدی برای لیگ قهرمانان اضافه شود که نشد اما همچنان ممکن است بعد رفع محرومیت این بازی به پرسپولیس بیاید.
همین مساله یعنی جذب مهاجم خارجی باعث شد تا به بررسی دقیق و آماری تمام مهاجمان خارجی تاریخ پرسپولیس در لیگ برتر بپردازیم. تا به الان در ۲۰ فصل گذشته، ۱۹ مهاجم خارجی برای پرسپولیس به میدان رفتند. ۱۴ نفر از این مهاجمان بدون سابقه حضور در ایران به پرسپولیس آمدند و ۵ نفره قبل از آمدن به پرسپولیس سابقه بازی کردن در لیگ ایران را داشتند.
درمجموع 19 مهاجمی که برای پرسپولیس در لیگ برتر بازی کردن ۲۸۹ بار به زمین رفتند و ۷۳ گل به ثمر رساندند که آمار بالایی نیست. در زیر می‌خواهیم به تفکیک آمار این بازیکنان را موردبررسی قرار دهیم. ما در این مطلب مهاجمان پرسپولیس را به 2 دسته بدون سابقه حضور در ایران و با سابقه حضور در ایران تقسیم کرده ایم.
*آمار پایین تازه‌واردها
از لیگ دوم تا لیگ بیستم ۱۴ مهاجم خارجی به پرسپولیس آمدند که پیش از آمدن به جمع سرخپوشان سابقه حضور در ایران را نداشتند. این بازیکنان درمجموع ۱۵۱ بازی برای پرسپولیس انجام دادند و ۳۶ گل برای پرسپولیس زدند.
در بین بازیکنان بیشترین تعداد بازی به نام ایمون زايد و جری بن‌سون با ۲۱ بازی ثبت شده است و بیشترین تعداد گل را هم ایمون زاید با ۱۲ گل به ثبت رسانده است. همچنین کریستوفر ره و جونیور براندائو هیچ گلی برای پرسپولیس به ثمر نرساندند. ضمن اینکه کریستوفر ره حتی هیچ بازی هم برای پرسپولیس انجام نداد. این مهاجم در لیگ دوم حرفه‌ای به جمع سرخپوشان آمد و بدون اینکه بازی بکنند و گل بزند فقط از پرسپولیسی ها پول گرفت.
از بین بازیکنان ذکرشده 5 بازیکن از قاره اروپا یعنی کریستوفر ره، ماته دراگه چوویچ، ایمون زايد، پریموف و بودیمیر بودند. دی کارمو، وسلی، برازیلیا، تادئو، جری بن‌سون و جونیور براندائو و از قاره آمریکا. صلاح حسن و زیاد شعبو و از آسیا و سامبو جوچی و رافائل از آفریقا بودند.
این نشان می‌دهد که بازیکنانی که بدون سابقه حضور در ایران به پرسپولیس آمدند آمار و ارقام خیلی بالایی نداشتند و اگر تعداد گل های ایمون زاید را فاکتور بگیریم، هیچکدام از بازیکنان تعداد گل هایش در پرسپولیس بیشتر از ۷ نبوده. در بین آن‌ها فقط جری بینسون ۷ گل به ثمر رساند و بقیه حتی به پنج گل هم نرسیدند.
*وضعیت بهتر خارجی‌هایی که سابقه حضور در ایران را داشته‌اند
به‌غیراز ۱۴ مهاجمی که در بالا در مورد آن‌ها صحبت شد، پرسپولیس 5 مهاجم خارجی دیگر داشته که با سابقه حضور و تجربه در لیگ ایران به این تیم آمدند. آمار و ارقام این مهاجمان نسبت به ۱۴ بازیکن قبلی بسیار بالاتر است.
ابراهیم توره در لیگ هشتم به پرسپولیس آمد در ۳۱ بازی که انجام داد ۱۳ گل برای پرسپولیس به ثمر رساند. بعد از آن اشپیتیم آرفی مهاجمی که در لیگ نهم پرسپولیسی شد در ۳۲ بازی ۹ گل به ثمر رساند. گادوین منشا مهاجمی بود که در لیگ هفدهم قراردادش را با پرسپولیس امضا کرد و در ۶۲ بازی ۱۴ گل به ثمر رساند. کریستین اوساگونا و آنتونی استوکس هم از نیم فصل دوم لیگ نوزدهم پرسپولیسی شدند، اوساگونا در ۱۰ بازی یک گل زد و استوکس در 3 بازی که برای پرسپولیس انجام گلی به ثمر نرساند.
این یعنی از 5 مهاجمی که سابقه حضور در ایران را داشتند و بعد به پرسپولیس آمدند درمجموعه ۱۳۸ بازی، ۳۷ گل به ثمر رساند که یک گل از مجموع گل‌های ۱۴ مهاجم خارجی تازه‌وارد پرسپولیس بیشتر است. این نشان می‌دهد که حضور مهاجمان خارجی در پرسپولیس که سابقه تجربه کردن فضای فوتبال ایران را داشتند بسیار موثرتر از بازیکنانی است که بدون سابقه حضور در ایران به پرسپولیس می آید.
البته این موضوع نمی‌تواند به‌خودی‌خود باعث می‌شود که باشگاه پرسپولیس سراغ مهاجم خارجی جدید نرود اما حداقل جذب مهاجم خارجی که سابقه حضور در ایران داشته است برای پرسپولیس کم ریسک تر بوده است.

نکته جالب در مورد این 5 مهاجم این است که 3 نفر آن‌ها از قاره آفریقا و 2 نفر از اروپا بودند و در بین آن‌ها هیچ بازیکنی از قاره آمریکا و آسیا دیده نمی‌شود.

استنلی چه سرنوشتی خواهد داشت؟

اگر بخواهیم فقط آمار بالا را ملاک قرار بدهیم به ما نشان می‌دهد که درصورتی‌که کیروش استنلی پرسپولیسی شود با توجه به سابقه چندین سال حضور در ایران می‌تواند در پرسپولیس هم موفق شود. کیروش سابقه آقای گلی در فوتبال ایران را دارد و در ۳۳ سالگی شاید بتواند گره‌گشای کار پرسپولیس باشد. هرچند هنوز قرارداد رسمی بین طرفین امضا نشده و هیچ تضمینی هم برای این مسئله وجود ندارد اما ازنظر آماری چنین احتمالی وجود خواهد داشت.

مساله بسیار مهم در مورد کیروش این است که با نظر مستقیم یحیی گل‌محمدی جذب خواهد شد که می‌تواند برای و پرسپولیس یک امتیاز ویژه باشد، چون سرمربی تیم به او اعتماد و اعتقاد کامل دارد و این می‌تواند به خودش و به پرسپولیس کمک کند. ضمن اینکه با وجود کادر فنی که پرسپولیس دارد هر بازیکنی باکمی تلاش می‌تواند به ستاره فوتبال ایران تبدیل شود.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.