دختران شایسته ایران در اولین گام از مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا، با ۵ گل بنگلادش را در هم کوبیدندرویش “جوانه” در خاک تاشکند

0 36

امیرعباس زمانیان – خبرنگار: تیم ملی فوتبال دختران ایران، روز گذشته با پیروزی پرگل مقابل بنگلادش، موفق شدند اولین گام را در مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۲ هند با موفقیت بردارند.

با توجه به پیروزی ۵ گله تیم ملی فوتبال دختران اردن مقابل بنگلادش، در اولین مسابقه گروه هفتم رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا، شاگردان مریم ایراندوست نیز برای اعاده حیثیت باید اولین گام را در مقابل بنگلادش، با قاطعیت بر می‌داشتند تا در روز پایانی، برای تعیین سرنوشت تیم صعود کننده به دور نهایی و سرگروهی، شرایط برابری با رقیبشان داشته باشند.

این شاهکار به بهترین نحو به سرانجام رسید و دختران شایسته ایران با ارائه یک فوتبال تهاجمی و خلق موقعیت‌های پرشمار روی دروازه حریف، موفق شدند تا با قاطعیت گام اول را بردارند؛ البته برتری ۵ گله برای صدرنشینی کافی نبود، چرا که تیم‌های ایران و اردن در شرایطی برابر به لحاظ تفاضلی قرار گرفتند اما به دلیل رتبه بالاتر اردن در رنکینگ فیفا، این تیم صدرنشین گروه ماند.

ملی‌پوشان فوتبال زنان ایران برای سرگروهی در این گروه و صعود به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۲ هند، محکوم به پیروزی مقابل اردن هستند و نتیجه‌ای جز پیروزی، صدرنشینی و صعود اردن به جام ملت‌ها را رقم خواهد زد. احتمالی که هرگز دور از دسترس نیست. با ذره بین، به دنبال پیدا کردن سوژه در فعل و انفعالات داخلی نگردید. با خط و نشانِ امروز دختران ایران زمین مقابل بنگلادش، حریفان بیش از پیش به آنها احترام خواهند گذاشت.

دیدارِ پر گلِ دخترانِ ایران، در شرایطی که آنها انواع و اقسام حواشی را پیش از اعزام به مسابقات و حتی روزِ قبل از بازی‌شان تجربه کردند، دستِ کمی از خلق یک شاهکار هنری نداشت. آثار ماندگار در تاریخ هنرِ جهان، همواره در بدترین شرایط خلق شده‌اند. گاهی جنگ، گاهی قحطی، گاهی شیوع بیماری‌های مسری و کشنده و گاهی نیز شرایطِ کاملاً نابرابر؛ در حالی که همه شمشیرها را از رو بسته اند، همه و همه مختوم به یک نقطه عطف تاریخی شده‌اند. از گیتاریستِ پیرِ پابلو پیکاسو گرفته تا گرنیکای سورئال و سرشار از اعتراض.

نمایشِ دختران ایران مقابل حریفشان، بی‌نظیر بود. همچون یک رقصِ آزاد و سبک بالانه روی استیج، درحالی که تمام دنیا دارد با محدودیت‌ها، تماشایت می‌کند. دختران ایران، دیروز در ابتدای راه گل کاشتند و در ادامه نیز آماده قلع و قمع کردن ِحریفان خواهند بود. لذت ببریم از افتخار آفرینیِ دخترانِ این سرزمین، دخترانی که ترس از جنگ ندارند. آنقدر می‌جنگند و می‌جنگند و می‌جنگند تا تمامِ دنیا، بهت زده به آنها افتخار کند.

اطلاعات دیدار:

دیدار دوم گروه از گروه هفت مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۲ هند

چهارشنبه ۳۱/۰۶/۱۴۰۰

ساعت: ۱۳:۳۰

ورزشگاه: بنیادکار تاشکند

گروه داوری: داور: وحید صالحی (ازبکستان)

کمک ها: زیلولا راخامتوف (ازبکستان) و کریستینا سردا (ازبکستان)

داور چهارم: آنا سیدرف (ازبکستان)

ناظر: ویکتوریا کاپالوف (قرقیزستان)

ترکیب اولیه تیم ملی فوتبال دختران ایران:

زهره کودایی، غزاله بنی طالبی، گلنوش خسروی، بهناز طاهرخانی (کاپیتان)، ملیکا محمدی، ملیکا متولی، ثنا صادقی (دقیقه ۵۳ – سارا ظهرابی‌نیا)، زهرا سربالی (دقیقه ۹۰ – مرضیه نیکخواه)، هاجر دباغی (دقیقه ۷۰ – یاسمن فرمانی)، سمانه چهکندی (دقیقه ۷۰ – زهرا قنبری) و نگین زندی (دقیقه ۹۰ – زهرا معصومی)

شرح گل‌ها:

دقیقه چهارم، ملیکا متولی روی ارسال ضربه ایستگاهی به دست آمده از سمت چپ دروازه بنگلادش توسط سمانه چهکندی، با ضربه سر دقیق توانست دروازه بنگلادش را خیلی زود باز کند.
سپس ۹ دقیقه بعد، سمانه چهکندی با ارسال کرنر از سمت راست گلنوش خسروی مدافع پیش‌تاخته تیم ملی فوتبال زنان ایران را در موقعیت گلزنی قرار داد و ضربه سر او پس از برخورد به مدافع بنگلادش وارد دروازه این تیم شد.
نیم ساعت از زمان بازی گذشته بود که ضربه آرنج چاکما، دروازه‌بان بنگلادش به هاجر دباغی، مهاجم ایران در جدال هوایی باعث اعلام پنالتی از سوی داور شد که ضربه پنالتی را بهناز طاهر خانی کاپیتان تیم ملی فوتبال زنان ایران به وسط دروازه زد و گل سوم را این‌گونه به ثمر رساند.
تنها ۱۰ دقیقه پس از آغاز نیمه دوم، هاجر دباغی اختلاف را به چهار گل رساند. روی پرسینگ عالی ملی‌پوشان فوتبال زنان ایران و توپ‌گیری نگین زندی، زندی توپ را به دباغی رساند و هاجر دباغی با یک شلیک تماشایی توپ را به زیرطاق دروازه بنگلادش چسباند. دباغی اینگونه چهارمین گل تیم ملی فوتبال زنان را به تور چسباند.
اما این پایان کار نبود و پنج دقیقه بعد، پس از دفع ناقص توپ روی ارسال کرنر سمانه چهکندی، چهکندی مجددا اقدام به سانتر کرد که توپ ارسالی او به دست مدافع بنگلادش برخورد کرد و داور نقطه پنالتی را نشان داد؛ این پنالتی هم توسط بهناز طاهرخانی نواخته شد. ضربه او به سمت راست دروازه بنگلادش رفت و به تور چسبید تا برتری پنج گله ایران تکمیل شود.

پیش بینی که به حقیقت پیوست

گلنوش خسروی، مدافع پیش‌تاخته تیم ملی دختران ایران که دومین گل دیدار را به ثمر رساند، بعد از به صدا درآمدن سوت پایان بازی، پرده از یک پیش بینی عجیب و غریب برداشت. خسروی که بازیکنی با قابلیت بازی در چند پست به شمار می‌رود، مقابل بنگلادش در پست غیر تخصصی خود یعنی مدافع میانی به میدان رفت. او در دقیقه ۱۳ با نفوذ عالی روی ارسال کرنر توانست گل دوم تیم ملی زنان را بزند و شادی پس از گل ویژه‌ای را هم انجام داد.

اما پس از بازی، ستاره جوان و ۲۰ ساله تیم ملی فوتبال زنان در پیامی اینستاگرامی، از یادداشت خود در رختکن تیم ملی پیش از بازی با بنگلادش رونمایی کرده است؛ یادداشتی که روی آن دقیقا صحنه گل نوشته شده بود. به عبارت دیگر، خسروی درخشش خود در مقابل بنگلادش را مو به مو پیش‌گویی کرده بود. روی یادداشت، عیناً نوشته شده بود: “من از روی ضربه کرنر، با ضربه سر گل می‌زنم و شادی‌ام را به خدا تقدیم می‌کنم و بعد به سمت خانم ایراندوست می‌آیم.”

او پس از آن‌ که دروازه بنگلادش را باز کرد، همانطور که قول داده بود، گلش را به خدا تقدیم کرد و دوان دوان به سوی نیمکت تیم ملی و سرمربی رفت تا عیناً اتفاقاتی که پیش ‌بینی کرده بود، مو به مو در زمین مسابقه رخ بدهد.

طلسم ۹۰۰ روزه شکست

تا پیش از این پیروزیِ بزرگ، از آخرین پیروزی تیم ملی فوتبال دختران ایران، دقیقاً ۹۰۰ روز می‌گذشت. آن‌ها آخرین بار مقابل فلسطین در مرحله دوم مسابقات انتخابی المپیک به برتری ۹ بر صفر دست پیدا کردند و پس از آن در پنج مسابقه بعدی، مقابل چین تایپه، بلاروس و ازبکستان (سه مسابقه) نتوانستند به پیروزی برسند تا ثمره تلاش آنها، ۴ شکست و یک تساوی را در کارنامه ملی‌پوشان فوتبال دختران ایران به ثبت برساند.

حالا دیدار نهایی گروه، میان تیم‌های ملی فوتبال دختران ایران و اردن، دیداری فینال‌گونه خواهد بود؛ چرا که این مسابقه سرنوشت تیم صعود کننده به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۱ را رقم خواهد زد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.