اکثر مردم نمي دانند چه خبر استرعدی: با این تدارکات، صعود می کردیم ظلم بود

0 29

رضایت‌بخشی در جام‌جهانی لیتوانی نداشت، این تیم دوشنبه شب با قبول شکست مقابل ازبکستان، از رسیدن به نیمه نهایی بازماند. شاگردان ناظم‌الشریعه در دوره گذشته عنوان سومی جهان را به خود اختصاص داده بودند و از این رو توقع از این تیم بالا بود. در ظاهر امر نرسیدن به نیمه‌نهایی اتفاق تلخ و نتیجه غیرقابل قبولی است، اما اگر اخبار ماه‌‌‌های اخیر را جستجو کنیم، همه خبرهای مربوط به فوتسالِ ملی، صرفا در محدوده لغو تورنمنت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و اعزام‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و عدم تشکیل اردو در زمان مناسب می‌گنجید.
هرچند در روزهای منتهی به اعزام، فدراسیون فوتبال و رئیس‌اش پای کار آمدند، اما برای نتیجه گرفتن، انگیزه دقیقه نودی و حمایت لحظه آخری چندان مفید نیست. در رابطه با عملکرد تیم‌‌‌ملی فوتسال در لیتوانی با علی رعدی، مربی سرشناس فوتسال کشورمان که قبلا مربیگری تیم‌‌‌ملی را هم برعهده داشته و سابقه زیادی در این رشته دارد، صحبت کردیم. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با این مربی و کارشناس فوتسال را در زیر می‌خوانید:

آقای رعدی بعد از اتفاقاتی که در گذشته رخ داد، همچنان با فدراسیون فوتبال همکاری می‌کنید؟
نه، بعد از آنکه از تیم بانوان جدا شدم، صرفا همکاری‌ام در حد تدریس در کلاس و همکاری با کمیته آموزش بوده است. همکاری من با آن‌‌‌‌ها در همین حد بود. حالا نه یکی از اعضای فدراسیونم و نه مربی تیم‌ملی.

پیش‌بینی شما از تیم‌‌‌ملی فوتسال در جام‌جهانی چه بود؟ همین نتیجه‌‌‌‌ای که حاصل شد؟
حقیقتا باتوجه به نتیجه دوره گذشته سخت بود آدم اینطور پیش‌بینی کند. با دیدگاهی که از تیم ایران ایجاد شده و با پتانسیل قبلی می‌گفتیم صددرصد فینالیست می‌شود، اما وقتی کار را به صورت منطقی بررسی کنی، می‌بینی که این خواسته ما غیرمعقول بود چون همه تیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حداقل ۶ماه قبل از جام‌جهانی، اردوها و بازی‌‌‌های تدارکاتی زیادی داشتند ولی تیم ما این شرایط را نداشت. بنده خدا هر وقت این مربی برنامه داد کنسلش کردند. این اواخر یک تورنمنت چندجانبه رفتند تایلند که کیفیت لازم را نداشت، دو بازی با بلاروس هم داشتند که برای تیمی چون ایران بازدهی نداشت. تیمی که می‌خواهد به جام‌جهانی برود باید تدارکاتش جهانی باشد، تمرینش، اردوهایش و بازی‌‌‌های تدارکاتی‌اش. ما هیچ‌کدام اینها را نداشتیم درحقیقت برای اینکه موفق شویم هیچ کدام از فاکتورهای موفقیت را نداشتیم فقط بازیکنانی داشتیم که تجربه و سابقه آن‌‌‌‌ها بالا بود، میدان دیده بودند ولی در عمل هر چه تیم جلو رفت، دچار تحلیل شدیم. نمی‌‌‌خواهم بگویم بدنسازی ضعیف بود، اما متاسفانه بدن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها آمادگی لازم را نداشت.

علی رعدی سرمربی تیم ملی فوتسال ناشنوایان شد

درنهایت هم با آن تدارکات خراب، مقابل ازبکستان متوقف شدیم.
اگر می‌رفتیم، جزو ۴ تیم، به فوتسال کشورمان ظلم می‌شد همانطور که الان هم ظلم شده، تیم می‌خواست در جام‌جهانی شرکت کند، اما اصلا نگاه جهانی روی آن وجود نداشت. این خیلی بد بود که ما با این تدارکات خراب می‌رفتیم بالا، آن وقت می‌گفتند این تیم چه اردو برود و چه نرود، باز هم جزو ۴ تیم برتر قرار می‌گیرد. این ضربه خوبی بود، به نظر من به نفع فوتسال می‌شود. تیم ازبکستان یک سال در اسپانیا اردو بود، با پرتغال، اسپانیا و برزیل و آرژانیتن بازی کرد، تازه هدفش قهرمانی نبود، فقط می‌خواست بیاید جزو ۸ تیم.

چند بازیکن مصدوم هم داشتیم، تیم بد هم آورد.
من هم با شما موافقم، حالا نگوییم بدشانسی، می‌شود گفت که شانس هم نیاوردیم. فخیم و طیبی را نداشتیم. 2 مهره کلیدی‌‌‌‌‌‌‌‌‌مان را از دست دادیم. ضمن اینکه قزاقستان از اول بازی پاورپلی کرد. این تیم از دقیقه یک از گلرش استفاده کرد اینها خودبه خود باعث شد که تیم براثر فشار عقب نشینی کند. ما بدنسازی مناسب نداشتیم. هرچه بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها جلوتر رفت بچه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از نظر بدنی افت کردند. گفتند جاوید در زمین راه می‌رفت، درحالی که جاوید سبک بازی‌اش همین است، ضمن اینکه در حد آمادگی آنچنانی هم نبود. ما اینها را می‌فهمیم. من می‌گویم انصاف نیست مربی‌‌‌‌ای که ۶ سال زحمت کشیده و از زندگی و وقتش و همه چیزش زده را اینطور بزنیم. این اصلا قشنگ نیست. البته ما جایی زندگی می‌کنیم که همیشه تیم بازنده را می‌زنند.

تیم چرا اینهمه خشن بود؟ آمار کارت زرد و قرمز ما خیلی بالاست.
تیم از نظر روانی مشکل داشت. بزرگترین فاکتور بعد از بازی تدارکاتی، آمادگی روانی تیم بود. ضمن اینکه اینها وقتی از ایران رفتند همه گفتند ما می‌خواهیم برویم فینال، خود اینها استرس زاست. کسی که بازی کرده متوجه این می‌شود. فشار روی تیم ایران در بازی با ازبکستان خیلی بالا بود و بعد هم دیدار سنگینی با قزاقستان داشتیم. فشار روی بازیکنان بی نهایت بالا بود؛ چرا دروازه‌بان خوب و باتجربه‌‌‌‌ای چون صمیمی دقیقه 2 باید اخراج شود؟ حالا اشتباه داوری را کاری نداریم ولی من می‌خواهم بگویم این بازیکن یک مقدار تمرکزش را از دست داده بود. اینها دست به دست هم می‌دهد تیم نتیجه نگیرد.
از دیدگاه شما فوتسال اصلا اولویت این فدراسیون است؟
ما که در عمل ندیدیم. الان تیم ما رفته جام‌جهانی، رئیس کمیته فوتسال چه کسی است؟ وقتی خانواده سرپرست ندارد، چه انتظاری می‌رود. مردم اکثرا نمی‌‌‌دانند چه خبر است. برخی هم به خاطر منافع شخصی تیم را می‌زنند. در این بازار آشفته یکی به نعل می‌زند و یکی به میخ. فوتسالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌دانند رعدی دنبال داستان این داستان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیست. در این شرایط حق ناظم‌الشریعه نیست هر کسی از راه می‌رسد او را بکوبد. این به دور از جوانمردی است.
سنگ سفیدی را چرا کادرفنی اخراج کرد؟
ما که آنجا نبودیم، نمی‌‌‌دانم.
این عدم صعود، به توجه بیشتر فدراسیون به فوتسال منجر می‌شود و یا به بی توجهی بیشتر؟
پیشرفت یک جامعه، فوتسال را منظورم هست، به لیگش برمی گردد. ما باید ببینیم لیگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌مان به چه شکل برگزار می‌شود. مربیان در لیگ ما چه کسانی هستند؟ از 4، 5 مربی کاربلد بگذریم لیگ ما واقعا ضعیف شده و وقتی لیگ ضعیف می‌شود، اثراتش را در تیم‌‌‌ملی می‌بینیم. در این 2، 3سال اخیر چه مهره جدیدی از لیگ رو شده؟ فخیم چرا با این سال بالا و در ۴۰ سالگی آقای گل لیگ ما می‌شود؟ وقتی بخواهیم بشکافیم اصلا این شکست به ناظم الشریعه ارتباط ندارد، مجموعه کار ایراد دارد و فوتسال زیربنایی خراب شده است.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.