فردوسی‌پور منعی برای برگشت به شبکه 3 ندارد؛چراغ سبز رئیسِ عادل

0 31

مریم سرخوش – خبرنگار: پیمان جبلی، رئیس جدید صدا‌و‌سیما با گفتن جمله‌ منعی برای بازگشت عادل فردوسی‌پور وجود ندارد و تایید بازگشت او، موجی از شادی را میان طرفداران این مجری محبوب فوتبالی رقم زد و البته نشان داد که احتمالا مسیری متفاوت از مدیر سابق این سازمان را پیش روی خود قرار داده است. البته درباره فردوسی‌پور بحث بازگشت به رسانه‌ملی مطرح نیست؛ چرا که او کارمند صداوسیماست و در همین سال‌های دوری‌اش از شبکه 3، برنامه فوتبال 120 را در شبکه ورزش تهیه‌کنندگی کرده، اما آن چیزی که اهمیت دارد، بازگشت یک برنامه پرمخاطب ورزشی با اجرای دوباره مجری محبوبی است که حتی با وجود نزدیک به 3 سال دوری از پخش زنده فوتبال و اجرای ورزشی همچنان مورد استقبال هوادارانش است.

* سکوتی که نشکست
البته بازگشت فردوسی‌پور به شبکه 3 کمی سخت به نظر می‌رسد، به چند دلیل و یکی از مهم‌ترین دلایلش اولویتی است که او برای بازگشت برنامه 90 به کنداکتور شبکه دارد و محقق شدن آن هم احتمالا به تغییراتی در سطح مدیریتی شبکه سه نیاز خواهد داشت. فردوسی پور بارها اعلام کرده فقط با برنامه محبوبش برمی‌گردد و گزارشگر فوتبال در این شبکه نخواهد بود. این مساله را سال گذشته مدیر شبکه 3 هم تائید کرده و گفته بود «ما به فردوسی‌پور گفتیم برگردد و بازی‌ها را گزارش کند اما او قبول نکرد.» البته مسئولان شبکه 3 هیچ زمانی زحمت توضیح درباره چرایی تعطیلی برنامه 90 را با وجود خواست میلیونی بینندگانش به خود ندادند، اما حالا دیگر بحث دلایل حذف 90 و مجری محبوبش در گذشته دیگر برای مردم اهمیتی ندارد و آن‌‌‌‌ها فقط خواهان بازگشت فردوسی‌پور به شبکه 3 در مقطع زمانی کنونی هستند. فردوسی‌پور یکی از چهره‌های دوست‌داشتنی ماندگار ورزش کشورمان است که محبوبیت زیادی در بین اقشار مختلف جامعه دارد و به‌رغم دوری بیش از 2 ساله از آنتن پخش زنده تلویزیون هنوز هم مورد لطف طرفداران پرشمارش قرار دارد. او از اواخر سال ۹۷ برنامه نودش را از دست داد و عکس‌های نمایشی دکور برنامه‌اش در یک هندوانه فروشی هم باعث نشد که علیه مدیران صداوسیما و آنچه درباره حذفش رخ داده صحبتی را مطرح کند. فردوسی‌پور در تمام این مدت مشغول تهیه برنامه فوتبال ۱۲۰ بوده و در کنارش به ورزش کردن و سایر کارهای روزمره زندگی‌اش پرداخته است. او حتی مجله لیگ قهرمانان اروپا را هم که با صدایش روی آنتن شبکه ورزش می‌رفت از دست داد و راهی فیلیمو شد تا اپلیکشن مجله لیگ قهرمانان اروپا را دوبله کند. در همین مدت دوری از صدا و سیما هم این تهیه کننده، برنامه‌ای اینترنتی به نام «کلاسیکو» را برای بستر فضای مجازی ساخت و رکورد شکست، اما برای یک برنامه ۱۵ قسمتی با نام ۹۹ که قرار بود به فوتبال ایران بپردازد موفق به دریافت مجوز ساترا نشد. سال گذشته اما باز هم محبوبیت چهره‌ این مجری دوست‌داشتنی تقویت شد و AFC او را فینال لیگ قهرمانان آسیای بین تیم‌های پرسپولیس و اولسان دعوت کرد تا این دیدار را برای مخاطبان فارسی زبان پیج کنفدراسیون فوتبال آسیا گزارش کند. اتفاقی که سبب شد تعداد دنبال کنندگان پیج فارسی AFC چند میلیون ‌نفر افزایش پیدا کند و داغ هواداران فردوسی‌پور برای حذف صدایش از گزارش‌های صداوسیما تازه شود. در آن مقطع محبوبیت عادل در ایران، بهت و حیرت مسئولان بلندپایه AFC را رقم زد و اما در داخل کشور هجمه‌های زیادی علیه این مجری شکل گرفت و حتی انگ وطن‌فروشی هم به او زدند.

* 90 اولویت فردوسی‌پور
حالا از صبح دیروز باز هم بحث بازگشت او به شبکه 3 سرخط رسانه‌های خبری قرار گرفته و انعکاس مثبتی از بازگشت او میان طرفداران این چهره دوست داشتنی رقم خورده است. حالا طرفدارانش منتظر محقق شدن وعده مسئولان برای بازگشت دوباره 90 و فردوسی‌پور به شبکه 3 در دولت سیزدهم و ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی هستند. تیر ماه امسال بود که محمد مهدی فروردین، رئیس فراکسیون ورزش مجلس در این باره گفته بود «قرار شده دوستان در صداوسیما مسئله بازگشت عادل فردوسی‌پور به برنامه نود را بررسی کنند و ان‌شاا… در دولت آینده شاهد بازگشت او باشیم. علاقه داشتیم همان اول کار آقای عادل فردوسی‌پور به برنامه ۹۰ برگردد اما با تاخیر مواجه شد.» فروردین با اشاره به چهره انقلابی و روحیه مبارزه با فساد ابراهیم رئیسی، تاکید کرده بود «همه مردم برنامه نود را با مبارزه علیه فساد در ورزش می‌شناسند، از محبوبیت عادل خبر داریم و امیدواریم با حضور دولت جدید (رئیسی) وعده بازگشت عادل را فراهم کنیم. ما نوکر مردم هستیم و باید به خواسته آن‌‌‌‌ها توجه شود.» رئیس صداوسیما هم چند روز پیش بر مردمی بودن صدای و سیما تحت مدیریتش اشاره کرده و گفته بود «می‌خواهد رسانه افرادی باشد که صدایشان به جایی نمی‌رسد». حال او صبح دیروز و در سومین روز از انتصابش صراحتا با بازگشت فردوسی‌‌پور به برنامه 90 موافقت کرده و گفته «عادل فردوسی‌پور می‌تواند دوباره به تلویزیون برگردد و از نظر ما منعی ندارد». صحبت‌های جدید رئیس صداوسیما اما سوالات بسیار زیادی را رقم زده و این که آیا بازگشت عادل با برداشتن محدودیت‌های اعمال شده علیه او صورت خواهد کرد. از سوی دیگر خیلی‌ها بازگشت فردوسی‌پور را مشروط به برکناری علی فروغی از ریاست شبکه 3 و حتی حذف محمد میثاقی و برنامه فوتبال‌برترش می‌دانند. از سوی دیگر هنوز هم معلوم نیست که دست‌اندرکاران شبکه 3 بازگشت مجدد 90 به آنتن شبکه 3 را تایید کنند. خود فردوسی‌پور هم درباره بازگشت به شبکه 3 خبر خاص و جدیدی ندارد و صحبتی هم با او در این باره صورت نگرفته است اما بسیاری از نزدیکان او تاکید می‌کنند که اجرای دوباره 90 برای او مهم‌ترین اولویت است و البته موافقت با برخی شروط دیگر.

*وعده‌ای که شاید محقق نشود
آنچه از صحبت‌های جبلی می‌توان فهمید این که او به تنهایی نمی‌تواند درباره بازگشت فردوسی‌پور تصمیم‌گیرنده باشد و شاید تایید او مبنی بر نبود منعی برای بازگشت عادل به شبکه3 به وعده‌ای محقق نشده یا حتی کسب محبوبیتی موقت بدل شود. به همین دلیل اگر تصور کنیم که اکنون همه‌چیز در حد حرف است، بعید به نظر می‌رسد حداقل به این زودی‌ها اتفاق خاصی برای بازگشت عادل به کنداکتور شبکه 3 رخ بدهد. آن هم در حالی که پروژه بازگشت عادل به عنوان راه نجات برای رسانه‌ای که با حذف بی‌توضیح و دلیل پرمخاطب‌ترین برنامه‌ ورزشی‌اش بخش قابل توجهی از مخاطبانش را از دست داد هم مطرح است و مسلما بازگشت احتمالی او به شبکه 3 و بازگشت برنامه ۹۰ به کنداکتور دوشنبه‌ شب‌ها برای همه فوتبالدوستان ایرانی اتفاقی جذاب و هیجان‌انگیز خواهد بود؛ حتی جذاب‌‌‌‌‌‌تر از شروع دوباره رقابت‌های لیگ برتر در فصل 21.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.