اگر شجاع به بازي برنمی‌گشت گزينه اسکوچيچ کدام بازيکن بود؟دهمین پیروزی و خوشبختی با VAR

0 32
اگر شجاع به بازي برنمی‌گشت گزينه اسکوچيچ کدام بازيکن بود؟دهمین پیروزی و خوشبختی با VAR

در روزهایی که همه جا صحبت از کشتی و شکست تیلور و افتخارآفرینی شاگردان پژمان درستکار است؛ تیم‌ملی فوتبال هم خیال مان را راحت‌تر از قبل کرد.به گزارش پرسپولیس نیوز، شاگردان اسکوچیچ با این مربی آرام و بی‌حاشیه دهمین بردشان را به دست آوردند و این بار در مسیر رسیدن به جام‌جهانی، از سد امارات گذشتیم. در سومین روز از مسابقات نهایی انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر از ساعت ۲۰:۱۵ پنجشنبه در ورزشگاه زعبیل، تیم‌ملی کشورمان به مصاف امارات رفت و در حالی که یک پنالتی از دست دادیم و VAR یار اخراجی‌مان را به زمین بازگرداند، با گل دقیقه ۷۰ مهدی طارمی حریف را از پیش رو برداشته و صاحب نهمین امتیازمان در این مرحله شدیم.
تیم اسکوچیچ با این برد صدر جدول گروه A را که موقتا کره‌جنوبی از آن خود کرده بود، پیش از رویارویی 2 تیم در تهران، به خود اختصاص داد. کره‌جنوبی با ۷ امتیاز در رده دوم است و امارات، لبنان و عراق با ۲ امتیاز رده‌های سوم تا پنجم را از آن خود دارند. سوریه یک امتیازی هم قعرنشین این گروه است.
علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل‌زاده، محمدحسین کنعانی‌زادگان، امید نورافکن (۴۶ – علی قلی‌زاده)، صادق محرمی، سعید عزت‌اللهی، احمد نوراللهی (۸۵ – میلاد سرلک)، وحید امیری، علیرضا جهانبخش (۷۷ – احسان حاج‌صفی)، مهدی طارمی و سردار آزمون (۴+۹۰ – کریم انصاری‌فرد) بازیکنانی بودند که اسکوچیچ در این مسابقه به میدان فرستاد.
نقطه عطف این بازی، جدای از گل مهدی طارمی دقیقه ۵۹ بازی بود که کریستوفر جیمز بث داور استرالیایی این دیدار شجاع خلیل‌زاده را به دلیل خطا روی بازیکن امارات با کارت قرمز اخراج کرد. با توجه به مشکوک بودن صحنه، داور از VAR کمک گرفت تا مشخص شود خطا بیرون محوطه بوده یا پنالتی رخ داده است. پس از بازبینی مشخص شد که خطا پشت محوطه بوده و در ادامه هم بار دیگر از کمک داور ویدئویی کمک گرفته شد تا مشخص شود بازیکن امارات قبل از آنکه صاحب موقعیت شود، در آفساید بوده یا نه، ۵ دقیقه بازی از جریان افتاد اما درنهایت اتفاق ویژه‌ای برای ایران رخ داد و بازیکن اخراجی هم با نظر داور به زمین برگشت.
قطعا ده نفره شدن تیم‌ملی ایران در امارات، می‌توانست اتفاق خیلی بدی باشد و روی بازی تاثیر زیادی بگذارد اما با VAR هم ایران ده نفره نشد و شجاع به بازی برگشت و هم در ادامه این تیم ایران بود که به گل برتری رسید.
البته هنوز نه خیال ما برای صعود راحت شده و نه خیال اسکوچیچ، اما بی شک بخشی از راه را رفته ایم و اگر کره‌جنوبی را هم طی روزهای آینده در تهران، مغلوب کنیم، می‌شود تا حدود زیادی نسبت به آینده امیدوار بود.
اما اگر شجاع اخراجش باقی مانده و کمک داور ویدئویی به کمک مان نمی‌‌آمد، اسکوچیچ مجبور بود یکی از مهره‌‌‌‌‌های هجومی تیمش را از بازی خارج کند، سرمربی تیم‌ملی در این مورد گفته است: «اگر مجبور به تعویض می‌شدم، باید مهدی طارمی یا سردار آزمون را تعویض می‌کردم که با ورود یک مدافع جای شجاع خلیل‌زاده را پر کنیم. با این شرایط باید یکی از دست‌هایم (طارمی یا آزمون) را قطع می‌کردم.»
اگر کنعانی زادگان و شجاع در ترکیب دفاعی ایران نباشند، به نظر کار برای تیم اسکوچیچ سخت خواهد شد.
بگذارید فلش بکی به گذاشته داشته باشیم، جایی که در انتخابی المپیک ۲۰۱۶، محمد خاکپور سرمربیگری تیم امید را برعهده داشت، مسابقات در قطر برگزار شد و حسین کنعانی‌زادگان یکی از مدافعان تیم زیر ۲۳ سال ایران بود. آنجا هم دفاع مطمئنی نداشتیم که خاکپور، از روزبه چشمی در خط دفاعی استفاده کرد و این موضوع با انتقاد خیلی‌‌‌‌ها مواجه شد.
کاری که البته چندی بعد توسط کارلوس کی‌روش هم در تیم بزرگسالان امتحان شد، ما از همان روزها در خط دفاع مشکل اساسی داشتیم و نسل فعلی فوتبال ما در این خط فقیر است.
شجاع خلیل‌زاده هرچند در پرسپولیس یکی از بهترین مدافعان ایران شد، اما تجربه ملی او کم است و هنوز مهره خیلی مطمئنی برای تیم‌ملی نیست. پورعلی گنجی که خوب و باتجربه بود و از همه مهمتر اینکه می‌تواند از خط دفاعی بازیسازی کند با رباط صلیبی پاره جایی در تیم‌ملی ندارد. روزبه چشمی که یکی از مدافعان تیم کی‌روش در جام‌جهانی ۲۰۱۸ بود، به شدت افت کرده و تیم هم ندارد. مجید حسینی هم مثل چشمی رو به افول بوده و نمی‌‌تواند فیکس تیم‌ملی باشد و در این شرایط اسکوچیچ شجاع خلیل‌زاده و کنعانی‌زادگان را به بقیه ترجیح می‌دهد.
اگر شجاع اخراج می‌شد، اسکوچیچ مجبور بود یا از مجید حسینی و یا سیاوش یزدانی در این خط استفاده کند. از بین مدافعان پرسپولیس که عملکرد خوبی هم در ترکیب تیم خود دارند، سیدجلال حسینی که ۴۰ ساله است و از تیم‌ملی هم خداحافظی کرده، بقیه هم به خاطر نداشتن تجربه ملی در لیست اسکوچیچ جایی نداشتند. از استقلال هم عارف غلامی رباط پاره کرده است.
تیم‌ملی در دفاع راست صادق محرمی را دارد که شاید خیلی به چشم نمی‌‌آید و از او انتقاداتی می‌شود. می‌توانستیم رامین رضاییان را هم داشته باشیم، اما به هر دلیلی او دعوت نمی‌‌شود. برخی به ووریا غفوری هم اعتقاد دارند، اما کادرفنی نظری روی او ندارد. حتی سیامک نعمتی که در پرسپولیس عملکرد خوب و قابل دفاعی داشته همراه با دانیال اسماعیلی‌فر از سپاهان هم در تفکرات اسکوچیچ جایی ندارند. خوشبختانه تیم‌ملی در دفاع چپ مهره‌‌‌‌‌های خوبی دارد، و برخلاف سال‌‌‌‌‌های گذشته، یکی از مطمئن‌ترین خطوط خط دفاعی ماست.

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.