تيم بنا رکورد فيناليست‌هاي تاريخ کشتي فرنگي ايران در جهاني‌ها را شکست؛از دوی جهانی تا سه‌ی المپیک؛ و حالا چهارِ جادویی

0 16
تيم بنا رکورد فيناليست‌هاي تاريخ کشتي فرنگي ايران در جهاني‌ها را شکست؛از دوی جهانی تا سه‌ی المپیک؛ و حالا چهارِ جادویی

کشتی آزاد با وجود لحظات درخشانی که در اسلو رقم زد، اما به رکورد سال ۱۹۶۱ تیم‌ملی نرسید. جایی که در جهانی یوکوهاما ۶ فینالیست داشتیم و ۵ تای آنها به مدال طلا رسیدند و فقط یک کشتی‌گیر به نقره بسنده کرد.
تیم پژمان درستکار در جهانی ۲۰۲۱ توانست به رکورد ۶ فینال برسد، حسن یزدانی، کامران قاسمپور و امیرحسین زارع فینال‌‌‌‌‌های شان را با برد تمام کردند و به طلا رسیدند، اما علیرضا سرلک، امیرمحمد یزدانی و محمد نخودی در فینال باختند تا هرچند به رکورد یوکوهاما نزدیک شدیم ولی به آن نرسیم.
تیم محمد بنا اما باز روی دست آزاد زد. هرچند تعداد فینالیست هایش کمتر بود اما نایب قهرمان جهان شد، 2 طلا و 2 برنز در روزهای دوم و سوم گرفت و دیشب هم دو مبارزه برای طلا داشت.
تیم بنا قبل از فینال، رکورد اصلی را زده بود و آنهم رسیدن ۴ کشتی‌گیر به فینال رقابت‌‌‌‌‌های جهانی بود.
بعد از آنکه محمدهادی ساروی و علی اکبر یوسفی به فینال اوزان ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم رسیدند، هنوز رکوردی درخصوص فینالیست‌های کشتی فرنگی برای ایران جابه جا نشده بود؛ چراکه قبل‌تر نیز در این رشته چندین مرتبه صاحب 2فینالیست شده بودیم؛ اما در روز سوم مسابقات که کشتی‌ها در اوزان ۶۳ و ۶۷ کیلوگرم دنبال شد و محمدرضا گرایی و میثم دلخانی نیز فینالیست شدند، رکوردی جدید به نام کشتی‌فرنگی ایران و البته بار دیگر به نام محمد بنا به ثبت رسید.
هرچند که کشتی فرنگی رکورد جاودانه را در تاریخ بازی‌های المپیک برای کشتی ایران در سال ۲۰۱۲ در لندن رقم زد و شاگردان محمد بنا در آن المپیک با حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی علاوه بر اینکه فینالیست شدند، به مدال طلا هم رسیدند.
در مسابقات قهرمانی جهان تاکنون در ماردل پلاتا، بوداپست، مسکو، استانبول و تاشکند کشتی فرنگی تجربه دو فینالیست را داشته که در این بین 3 مرتبه نیز هدایت تیم برعهده محمد بنا بوده است.
این بار در جهانی ۲۰۲۱ اسلو، کشتی فرنگی ایران در مسابقاتی که البته در ۱۰ وزن برگزار می‌شد، با هدایت محمد بنا ۴ فینالیست داشت که تا این لحظه ساروی و یوسفی صاحب مدال طلا شده‌اند و رضا گرایی و میثم دلخانی نیز برای رسیدن به طلا شانس زیادی دارند.
۵ مسابقه جهانی که با دو فینالیست برای کشتی فرنگی ایران همراه بود را در زیر مشاهده می‌کنید:
۱۹۶۹ ماردل پلاتا (آرژانتین)
۴۸ کیلوگرم:‌ رحیم علی‌آبادی (نقره)
۵۸ کیلوگرم: فیروز علیزاده (طلا)
۲۰۰۵ بوداپست (مجارستان)
۵۵ کیلوگرم: حمید سوریان (طلا)
۶۰ کیلوگرم: علی اشکانی (نقره)
با نخستین سرمربیگری محمد بنا در تیم‌ملی بزرگسالان، مدیریت فنی این تیم را نیز حسن بابک برعهده داشت.
۲۰۱۰ مسکو (روسیه)
۵۵ کیلوگرم: حمید سوریان (طلا)
۹۶ کیلوگرم: امیر علی‌اکبری (طلا)
هدایت این تیم نیز برعهده محمد بنا بود.
۲۰۱۱ استانبول (ترکیه)
۶۰ کیلوگرم: امید نوروزی (طلا)
۶۶ کیلوگرم: سعید عبدولی (طلا)
2 فینال این مسابقه جهانی نیز با هدایت محمد بنا اتفاق افتاد.
۲۰۱۴ تاشکند (ازبکستان)
۵۹ کیلوگرم: حمید سوریان (طلا)
۶۶ کیلوگرم: امید نوروزی (نقره)
احد پازاچ سرمربیگری تیم‌ملی را برعهده داشت.
نکته دیگر اینکه پیش از برگزاری رقابت‌‌‌‌‌های روز پایانی مسابقات، نایب قهرمانی تیم‌ملی کشتی فرنگی ایران در جهانی اسلو و البته قهرمانی روس‌‌‌‌ها قطعی شد.
شاگردان محمد بنا با 2 مدال طلا، 2برنز، یک عنوان پنجمی و یک عنوان هشتمی موفق به کسب ۹۶ امتیاز شدند، در حالی که تیم‌ملی کشتی فرنگی روسیه با یک مدال طلا، 3 مدال نقره و 3 مدال برنز صاحب ۱۳۰امتیاز شد.
با وجود داشتن 2 فینالیست در اوزان ۶۳ و ۶۷ کیلوگرم، با توجه به اینکه روس‌‌‌‌ها هم شانس یک طلا و یک برنز دیگر را داشتند، قهرمانی‌شان مسجل شد.

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.