داستان تکراری تيم‌ملی و باشگاهی ايران در قاره کهنزورمان به هند هم نمی‌رسد

0 17
داستان تکراری تيم‌ملی و باشگاهی ايران در قاره کهنزورمان به هند هم نمی‌رسد

تیم فوتبال پرسپولیس در حالی شنبه هفته آینده باید در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا به میدان برود که تیم میزبان قصد دارد از همه ظرفیت ورزشگاه برای تماشاگران استفاده کند.

گرچه باشگاه الهلال هنوز تعداد تماشاگرانش را به AFC اعلام نکرده است، اما با توجه به اینکه رقابت‌های فصل جدید لیگ برتر عربستان با حضور کامل و بدون محدودیت هواداران فوتبال در حال برگزاری است، احتمال آن وجود دارد در بازی پرسپولیس و الهلال همه سکوهای ورزشگاه فیصل بن فهد که گنجایش 22 هزار و 250 نفر را دارد به تماشاگردان اختصاص داده شود.طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا در بازیهای مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان 50 درصد از ظرفیت ورزشگاه به طور مساوی به هواداران دو تیم اختصاص داده می‌شود و پرسپولیس می‌تواند از حمایت هوادارانش برخوردار شود، اما با کارشناسی عربستانی‌‌‌‌ها این امر تاکنون محقق نشده و آنها اجازه ندادند هواداران ایرانی تیمشان را در سفر به این کشور همراهی کنند. باشگاه پرسپولیس چند روز قبل در این خصوص به AFC نامه زده و درخواست کرد به اندازه تعداد تماشاگران میزبان در ورزشگاه هوادار داشته باشند و باید دید در روزهای آینده چه تصمیمی در این باره گرفته خواهد شد؟

متاسفانه در 2 فصل اخیر، پرسپولیس نه‌تنها از حضور هواداران پرشمارش که از میزبانی در ورزشگاه آزادی محروم مانده است که این نشان از ضعف دیپلماسی مدیران فدراسیون فوتبال ایران دارد. همانطور که شاهد بودید در مرحله قبل درخواست میزبانی هر ۴نماینده کشورمان رد شد و پرسپولیس در هند به میدان رفت و استقلال و فولاد در عربستان و تراکتور در امارات مسابقاتش را به پایان رساند.
البته این قصه مال امروز و دیروز و نیست و سال‌هاست حق تیم‌‌‌‌‌های ملی و باشگاهی ما در آسیا تضییع می‌شود و مسئولان به جای تلاش برای تغییر اوضاع، تماشاگر قدرت گرفتن کشورهای منطقه هستند. کار به جایی رسیده که امروز نه تنها زورمان به عربستان و قطر نمی رسد که حریف کشوری چون هند که یک‌سوم ما اعتبار و امکانات ندارد از فوتبالمان در زمینه گرفتن میزبانی جلو می‌زند و ما همچنان هر جا که کم می‌آوریم توپ را در زمین ای اف سی انداخته و از نفود و لابی گری رقبا سخن می‌رانیم. برفرض که اینها درست باشد که کمی تا قسمتی هست. اما سوال اینجاست چرا فوتبال ایران که جزو ابرقدرت‌‌‌‌‌های قاره محسوب می‌شود و صاحب نام و عنوان است نباید در ای اف سی صاحب کرسی باشد و بتواند مثل عربستانی‌‌‌‌ها در تصمیمات مهم نقش داشته باشد؟ ما‌شاءا… که همه مدیران فدراسیون به حرف، مدعی و همه فن حریف هستند ولی زمان عمل که می‌رسد هیچ کاره هستند و دیگران حقشان را خورده اند!
به طور مثال روز سه‌شنبه قرار است تیم‌ملی از کره‌جنوبی در تهران میزبانی کند، اما با وجود اینکه کنفدراسیون آسیا به فوتبال ایران این امکان را داده است که بتواند از حمایت تماشاگرانش در این بازی استفاده کند هنوز تکلیف این موضوع به طور دقیق مشخص نیست و برخی شایعات از عدم نامه نگاری با ای اف سی و برگزاری این بازی بدون تماشاگر می‌دهد. اما مسئولان فدراسیون فوتبال قویا این موضوع را رد و مدعی اند مکاتبات لازم را با کنفدرسیون فوتبال آسیا جهت حضور ۷ هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی انجام داده اند. البته اگر این یکی هم مثل ماجرای استفاده از VAR تو خالی از آب در نیاید. ناگفته نماند در حالی که تا قبل از این مسوولین فدراسیون گفته بودند بازی ایران و کره‌جنوبی با این تکنولوژی برگزار خواهد شد، اما کامرانی‌فر روز شنبه اعلام کرد برای این بازی این تکنولوژی آفلاین است و VAR نخواهند داشت.
جالب اینجاست که مسئولان با این شرایط وعده حضور تماشاگران و استفاده از VAR در لیگ بیست و دوم را هم می‌دهند!
اتفاقات این چند روز به خوبی نشان داد که فوتبال ما با ضعف‌‌‌‌‌های ساختاری مواجه است و ثابت شد بی دلیل نیست که میزبانی به تیم‌‌‌‌‌های باشگاهی ما داده نمی شود که پرسپولیس بیش از دیگران از این مسئله ضربه خورده است.
چه خوب بود حداقل همین یکبار مسئولان به جای شلوغ بازی و پیدا کردن مقصر، به کم‌کاری و سهل‌انگاری خود در گرفتند میزبانی و استفاده از تماشاگر اعتراف می‌کردند. اگر عربستانی‌‌‌‌ها لابی و نفوذ دارند، در کنارش مدیریت و برنامه‌ریزی هم بلدند. اگر کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال عربستان اجازه داده در مراحل نهایی لیگ قهرمانان میزبان باشد و همه بازی‌‌‌‌ها را با حضور تماشاگران برگزار کند به این خاطر که آنها در لیگ کشور خود این تجربه را پشت سر گذاشته اند و از آزمون موفق بیرون آمده اند. در عربستان بعد از بازگشایی مسابقات هوادارانی را که واکسن زده بودند رفته رفته وارد ورزشگاه‌‌‌‌ها کردند و در حالیکه در ابتدا قرار بود نیمی از سکوها به هواداران اختصاص داده سود اما تهمیدات لازم برای حضور کامل تماشاگران انجام شد.
در لیگ امارات هم به تیم‌‌‌‌ها اجازه داده شده که از ۸۰ درصد ظرفیت ورزشگاه‌‌‌‌ها برای تماشاگران استفاده کنند. و همانطور که شاهد بودید بازی تیم‌ملی فوتبال این کشور با ایران در مقدماتی جام‌جهانی با حضور 8 هزار تماشاگر برگزار شد. ایران از معدود کشورهای آسیایی است که مسابقات داخلی اش بدون تماشاگر برگزار و نتوانسته هنوز بستر لازم را برای حضور افرادی که به فوتبال علاقه دارند در استادیوم‌‌‌‌ها فراهم کند.

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.