پيروزي بر کره‌جنوبي ما را به دروزاه قطر 2022 نزديک مي‌کنداین رشته سر دراز دارد

0 13

مهتاب لطفیان- خبرنگار: تیم‌ملی فوتبال ایران امروز برای چهارمین بار از سری مسابقات مرحله مقدماتی و نهایی جام‌جهانی 2022 در ورزشگاه آزادی از ساعت 17 به مصاف کره‌جنوبی، سرسخت‌ترین حریف خود می‌رود.
به گزارش پرسپولیس نیوز، این بازی در شرایطی انجام می‌شود که شاگردان اسکوچیچ با روحیه‌ای فوق العاده پا به میدان می‌گذارند؛ چرا که از 10 بازی گذشته مرحله مقدماتی سربلند بیرون آمده‌اند و حالا می‌دانیم بازیکنانمان نه آنقدر بی‌تجربه هستند که در باد غرور بخوابند نه کره، حریفی است که با ساده‌انگاری مقابل آنها به نتیجه برسند.
آمار به نفع ایران
تقابل امروز تیم‌ملی ایران و کره‌جنوبی، سی‌ودومین مسابقه‌ای است که 2 تیم برگزار خواهند کرد. در این میان همه اعداد به نفع ایران شهادت می‌دهند و کره‌ای‌‌‌‌ها نمی‌‌توانند در این باره ادعایی داشته باشند. حاصل 31 مسابقه انجام شده، 13پیروزی برای ایران، 9 باخت و 9 تساوی بوده است و اگر بخواهیم به بُعد اصلی این اعداد اشاره کنیم آن است که شاگردان پائولو بنتو از ژانویه سال 2011 نتوانسته‌اند مقابل ایران به پیروزی برسند و حالا تشنه به دست آوردن آن هستند.
باید در نظر گرفت که آمار از آن دسته چیزهایی است که باید شنید، اما باور نکرد! نه اینکه حقیقت نداشته باشد چون توجه بیش از اندازه به آن می‌تواند واقعیت را از مخاطبش دور کند و آنها را گول بزند. اتفاقا بنتو نیز در نشست خبری خود به این موضوع اشاره و البته اندکی در حق ما کم لطفی کرده و اینگونه بیان داشته است که « می‌دانیم بازی فردا سخت و متفاوت خواهد بود و ایران نیز از این موضوع با خبر است. ایران هم می‌داند که آن بازی‌‌‌‌ها مربوط به گذشته است». پر بیراه نیست که نتایج گذشته ارتباطی به این بازی ندارد و شاگردان اسکوچیچ برای آسودگی خاطر احتیاج به 3امتیاز این دیدار خانگی دارند.

هوادار؛ امتیازی که از خودمان سلب کردیم
به برتری‌‌‌‌‌های آماری که تیم‌ملی ایران نسبت به کره‌جنوبی دارد، نباختن در ورزشگاه آزادی را نیز اضافه کنید، اما فراموش نکنیم ورزشگاه آزادی امروز با همیشه برای کره‌ای‌‌‌‌ها و هر رقیب دیگری فرق دارد.
تا همین چند روز پیش و پس از سخنرانی‌‌‌‌‌های متعدد آقای رئیس فدراسیون تصور می‌کردیم بالاخره پس از ماه‌‌‌‌ها می‌توانیم سکوهای آزادی را مُزَین به هوادارانش مشاهده کنیم، اما گویا تصوراتمان رویایی بود که به حقیقت بدل شدنش، نیاز به توجه و عملکرد به موقع داشت.
فدراسیون فوتبال با سهل‌انگاری و به قول دوستان رسانه‌ای گاف خود، نعمت حضور هواداران در ورزشگاه را از بازیکنان دریغ کرد؛ یعنی در همان زمان که شاهد وعده‌‌‌‌‌های فدراسیون‌نشینان در اینباره بودیم اگر قوانین و پروتکل‌‌‌‌‌های AFC را مرور کرده بودند و 14روز پیش به کنفدراسیون فوتبال آسیا حضور هواداران را اطلاع می‌دادند، امروز کره‌ای‌‌‌‌ها در شرایط همیشگی پا به آزادی می‌گذاشتند. لطف میزبانی 50 درصد آن به حضور هواداران مربوط می‌شود که ما آن را از خود دریغ کردیم.
البته همچنان می‌توان خوشحال بود؛ چرا که کره‌جنوبی پس از 3 بازی پیاپی در خانه و کسب یک تساوی و 2 پیروزی ، امروز میهمان ماست و با توجه به تفاوت ساعت در منطقه شرق و غرب آسیا و وضعیت آب و هوایی همچنان از شرایطی به نفع خود می‌توانیم بهره ببریم.

ترس کره‌ای‌‌‌‌ها از گلزن‌‌‌‌‌هایی با کلاس اروپا
رسانه‌‌‌‌‌های کره‌ای طی روزهای گذشته نگرانی و همچنین تمجید خود را از تیم‌ملی کنونی ایران اعلام کرده اند. در واقع کمتر کسی تصور می‌کرد پس از ماجراهای ویلموتس تیم‌ملی ایران بتواند دوباره جان بگیرد و از مرحله قبل با کمترین اما و اگر صعود کند و حالا که این مهم محقق شده است تیمی در منطقه نمی‌‌تواند ادعا کند از تقابل با ما نمی‌‌ترسد.
بازیکنانی که هر کدام برای خودشان اسم و رسمی در فوتبال اروپا و آسیا بر هم زده‌اند ترس بر جان کره‌ای‌‌‌‌ها انداخته و رسانه‌‌‌‌‌های آنها را مجبور به واکنش کرده اند. آنها نسبت به مثلث جهانبخش، طارمی و آزمون ابراز نگرانی کرده و به کادر فنی تیم‌ملی کره هشدار داده‌اند تا برای مهار آنها برنامه ویژه‌ای را اتخاذ کنند.
با نگاه به جدول گروه A مرحله سوم مقدماتی متوجه خواهیم شد وضعیت ایران در دفاع و حمله از کره بهتر است. آنها تا به اینجای کار از 3 بازی داخل خانه 7 امتیاز کسب کرده،3 گل زده دارند و یک گل خورده در حالی که ایران، صدر نشین گروه، تنها یک بازی در ورزشگاه آزادی انجام داده اما 9 امتیاز کسب کرده و 5گل زده و صفر گل خورده به نام خود ثبت کرده است . سایر رقبا نیز اختلاف فاحشی با ایران و کره دارند و فعلا نمی‌‌توانند خطر آفرین ظاهر شوند.
اسکوچیچ، ناراحت از منتقدان
دراگان اسکوچیچ که تا به امروز سیاست سکوت و سازشی را پیش گرفته و نسبت به کمبود بازی‌‌‌‌‌های تدارکاتی ، مدت زمان برگزاری اردوها و شرایط دیگر هیچ بر زبان نمی‌‌آورد، در نشست خبری روز گذشته برای نخستین بار گلایه‌ای نسبت به منتقدان خود داشت.
پس از بازی با امارات منتقدان بر این باور بودند که تیم‌ملی بازی چشم‌نوازی را ارائه نداده و نتیجه تنها نکته مثبت آن دیدار بوده است. دراگان اسکوچیچ در پاسخ به منتقدان خود گفت:» ما از 10 بازی گذشته حداکثر امتیازات را کسب کردیم. من هم دوست دارم تیم‌ملی خوب و چشم‌نواز بازی کند و هم پیروز شود. البته می‌دانم؛ چرا این سوالات پرسیده می‌شود، شاید خیلی‌‌‌‌ها علاقه دارند جایگاه سرمربی تیم‌ملی را در اختیار داشته باشند و جای من باشند. البته به آنها می‌گویم زمان مناسبی را برای این موضوع و انتقاد از من انتخاب نکرده اند.»
این صحبت‌‌‌‌ها بیشترین واکنشی است که طی 6ماه اخیر از اسکوچیچ دیده و شنیده ایم و شاید زمان تنها چیزی باشد که سرمربی کروات تیم‌ملی را بتواند به منتقدانش اثبات کند.

دو تیم بدون محروم و مصدوم
برای نخستین بار است که تیم‌ملی کره هیچ مصدومی ندارد. به گفته یکی از مقامات فدراسیون فوتبال کره، سون هیونگ مین که در بازی با سوریه کمی آسیب دیده بود، مشکل بزرگی ندارد و کیم‌مین‌جائه هم که در پاهای خود احساس درد داشت یک روز پس از بازی با سوریه در تمرین ریکاوری حضور یافت و مشکل خاصی ندارد.فدراسیون فوتبال کره‌جنوبی تصمیم گرفت تا این تیم را با پروازی چارتر عازم ایران کند تا خستگی ناشی سفر دور و طولانی بازیکنان این تیم کاهش یابد.
در مقابل اسکوچیچ نیز تمام نفرات خود را در اختیار دارد و محروم و مصدومی برای بازی امروز ندارد.تنها بازیکنی که با احتیاط بیشتر باید از او باز یگرفته می‌شود احسان حاج صفی است که به تازگی از بند مصدومیت رها شده و مقابل امارات نیز دقایقی برای تیم‌ملی بازی کرد.

اظهار نظرها درباره ایران-کره جنوبی
کارشناسان و پیشکسوتان فوتبال ارزیابی‌‌‌‌‌هایی از این بازی داشته‌اند که خلاصه‌ای از آنها را می‌خوانید:
* مرتضی فنونی زاده: کُره همیشه برای ما دردسرساز بوده
* ناصر ابراهیمی: بازی با کره‌جنوبی جنگ هافبک‌ها است
* خداداد عزیزی: سطح کره‌جنوبی بالاتر از سایر رقیبان تیم‌ملی فوتبال است
* حشمت مهاجرانی: در حمله می‌توانیم برای هر تیمی دردسرساز شویم/ ایران و کره برتری خاصی نسبت به هم ندارند
* علیرضا اکبرپور: از لحاظ روحی و روانی برتر از کره هستیم
* رحمان رضایی: مقابل کره باید با تمرکز بیشتری وارد زمین شویم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.