حمله يحيي به رکوردهای پروين و برانکو؛شاگرد خیلی خلف

0 19

یحیی گل‌محمدی قرارداد خود با پرسپولیس را تا پایان فصل 03-1402 تمدید کرد. این در حالی بود که او با تمدید قرارداد خود در کمتر از یک سال قبل و زمانی که جعفر سمیعی عهده‌دار مدیرعاملی پرسپولیس بود، تا پایان فصل پیش رو با پرسپولیس قرارداد داشت. این اتفاق به شکل ناگهانی روی داد و پس از آن حادث شد که سید مجید صدری در روزهای گذشته وعده کرد خبر خوبی به هواداران خواهد داد. با توجه به مشکلاتی که این روزها پرسپولیس با آن درگیر است و حل آنها فوریت داشت، کمتر کسی ذهنش به سمت این اتفاق می‌رفت.
این مساله جدای از آن راهی است که یحیی گل‌محمدی به دنبال طی کردن آن است. شاگرد پروین و برانکو، خیلی خلف از کار درآمد و حالا می‌رود تا اثر، ردپا و فلسفه خودش را در تاریخ پرسپولیس به جا بگذارد و به چیزی بیش از کسب قهرمانی‌ها و ثبت رکوردهای جدید برسد. ایا این قرارداد جدید پیش درآمد این اتفاق است یا بعضی را هوشیار می‌کند که جدی‌تر از قبل برای زمین‌گیر کردن پرسپولیس و بیرون کردن او دست به کار شوند؟
رئیس هیات‌مدیره پرسپولیس که اکنون سرپرستی باشگاه را برعهده دارد به طور مشخص و غیر قابل‌انکار علاقمند به فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی است. طبعا در روزهایی که نگرانی‌هایی زیادی ذهن هواداران را درگیر کرده است، این مساله آن طور که باید احساسات را برانگیخته نکرد حال آن که همین اتفاق مثلا در انتهای فصل پیش رو می‌توانست مانند یک حماسه باشد. با شناختی که وجود دارد شاید این تمایل نزد مدیران پرسپولیس وجود داشت که بر سر این موضوع سرو صدای به مراتب بیشتری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به راه بیندازد ولی به نظر، زمان انتخابی برای نیل به چنین خواسته‌ای مناسب نبود در حالی که هنوز تکلیف پرونده کالدرون، معلوم نیست. پنجره نقل‌وانتقالات بسته است. وضعیت کارگزاری و اسپانسری مشخص نیست، اعضای تیم هم منتظر وصول مطالبات فصل گذشته هستند و هواداران هم نگران بالاگرفتن ماجرای کالدرون و تنبیهات انضباطی جدید هستند.
تمدید قرارداد یحیی گل‌محمدی البته به ذات اتفاق خوب و خوشایندی با توجه به کارنامه‌ او است و در نهایت نیز می‌تواند به نقطه مثبتی در کارنامه مدیران بدل شود. البته این مساله با توجه به فراز و نشیب‌های فوتبال بستگی زیادی به بندهای قرارداد دارد که نه فقط برای سرمربی بلکه برای باشگاه نیز حاشیه امنیت لازم را برای شرایط خاص ایجاد کند. در هر صورت موضوع تمدید قرارداد یحیی گل‌محمدی، زیر سایه مسایل حل نشده‌ قرار گرفت و معلوم بود که واکنش‌ها مانند ماجرای تمدید قرارداد مصطفی آجورلو با فرهاد مجیدی نباشد. البته شاید این اقدام تدبیری بود برای این که یحیی را مقابل مسایلی که وجود دارد، صبورتر کند. آیا این مساله به ادامه مدیریت صدری هم کمک خواهد کرد؟ در این ارتباط باید صبور و منتظر بود.

53 پیروزی در 88 مسابقه
و اما نگاهی به عملکرد یحیی در پرسپولیس هم جالب توجه است.این در حالی است که او در 2 دوره فعالیت در پرسپولیس، تاکنون در 88 مسابقه رسمی داخلی و آسیایی، هدایت سرخپوشان ایران را برعهده داشته است که در 53دیدار از آن به پیروزی رسید و تنها 8 شکست را تجربه کرده است. این آمار البته با احتساب بازی با تراکتور در فصل دوازدهم است که وی قبل از آن به جهت پیامدهای ناکامی برابر سپاهان و زلاتکو کرانچار استعفا کرده بود، ولی برای آن مسابقه سرمربی جدیدی معرفی نشد. در بعضی منابع آماری برای آن دوره، 21 بازی در نظر گرفته می‌شود ولی در واقع باید بازی با تراکتور را هم در کارنامه کاری یحیی گل‌محمدی قرارداد.

درگیری‌های سرمربی کم تجربه با کاپیتان پرتجربه
یحیی البته خود قصد استعفاء نداشت ولی وقتی بعضی دوستان او در خود باشگاه به وی خبر دادند که برای خواباندن سرو صداها در آستانه برکناری قرار دارد، ترجیح داد با استعفاء، ضمن حفظ شان خود، شانسش برای آینده را باقی بگذارد. در واقع برای او انتخاب بین بد و بدتر بود.
مشکل دیگر یحیی این بود که خود را درگیر برخوردهای بی‌سبب با بعضی بازیکنان کرد. مهمترین آنها مهدی مهدوی‌کیا بود. این در حالی بود که کاپیتانی مانند مهدوی‌کیا، می‌توانست ابزاری قدرتمند برای او باشد و بسیاری هم بر این باور بودند اگر او این سرمایه را حفظ می‌کرد، در همان روز سرنوشت‌ساز نه تنها نتیجه بازی را به سپاهان نمی‌داد بلکه با قهرمانی در آن مسابقه بقای او برای فصل بعد تضمین می‌شد.
هیچ‌گاه مشخص نشد که دلیل آن تنش با کاپیتان با تجربه 35 ساله چه بود که حتی دوستان مشترک قدیمی هم راه به جایی نبردند و نتوانستند موضوع را حل و فصل کنند. در نهایت آن چه برای مهدوی‌کیا و شکل خداحافظی او روی داد احساسات هواداران را بیشتر برانگیخته کرد تا در واقع یحیی خود شرایط جدایی خود را رقم زده باشد. در حالی که نتایج در لیگ رای قطعی به حفظ او می‌داد. البته شاید آن اتفاقات عجیب نبود چون به عنوان کسی که با تجربه کمی به عنوان سرمربی، در 42 سالگی سرمربی پرسپولیس شد، نیاز داشت چنین تجربه‌هایی را در فوتبال ایران پشت سر بگذارد و خوشبختانه سرنوشت به شکلی نشد که امروز بگوییم پرسپولیس یکی از پتانسیل‌های مربیگری خود را سوزاند.

آوار درگیری‌های خودساخته
یحیی گل‌محمدی کار خود به عنوان سرمربی را با پیروزی 6 بر صفر بر ملوان بندرانزلی در جام حذفی و طوفانی شروع کرد. اتفاقا در آن مسابقه هادی نوروزی هم 2 گل زده بود که بعدها یحیی با او هم به چالش خورد تا وی ناچار از جدایی قرضی از پرسپولیس شود. شروه در لیگ هم با تساوی برابر نفت آبادان بود.
گل‌محمدی وقتی دستیار مانوئل ژوزه شده بود که در لیگ‌برتر به عنوان یک سرمربی شناخته می‌شد. همین مساله، بعضی را به این باور رساند که انتقال قدرت کلید خورده است و محمد رویانیان، با وجود هزینه‌ سنگین و غیرمتعارف برای استخدام مربی پرتغالی، در درستی این تصمیم دچار تردید شده است. از سوی دیگر مشکل تراشی‌های کیروش برای ژوزه و پرسپولیس و عدم سازگاری علی کریمی با او در کنار کسب نتایج نامطلوب که متاثر از این مسایل نیز بود، شرایطی را فراهم آورد که قبل از پایان پاییز، یحیی سرمربی تیم شود. 20 اذرماه سال 1391 بود که در نهایت اعلام شد، یحیی گل‌محمدی سرمربی موقت پرسپولیس است در حالی که باشگاه هنوز در کش و قوس نافرجام با مربی پرتغالی بود که نسخه نحوه جدایی او را بعضی لیدرها پیچیده بودند!
یحیی شروع خوبی داشت ولی این شرایط خوب با وجود دوری از شکست وبا پیروزی‌های خوب ادامه پیدا نکرد شاید بخشی از این مساله ناشی از عدم باور توانایی‌های او بود و بخشی هم به تجربه‌های بیشتری که برای کار در جایی مانند پرسپولیس باید کسب می‌کرد تا عملکرد خوب را زیر آوار درگیری‌های خودساخته نرود.

بهتر از ژوزه نجومی ولی …!
در لیگ دوازدهم کسب فقط 21 امتیاز در 17مسابقه تا قبل از سرمربیگری او، کار را سخت کرده بود. او در 17 مسابقه بعدی 29 امتیاز را به ارمغان آورد. به هر حال او تیم در هم ریخته‌ای را تحویل گرفته بود و تجربه‌های امروز را هم نداشت با این وجود، بد عمل نکرده بود. با تمام این اوصاف، همان نخستین شکست که برابر راه‌آهن رقم خورد باعث شروع زمزمه‌ها شد. برای او در آن مقطع از 20 آذر 1391 تا اواخر اردیبهشت 1392، 22مسابقه ثبت شد که در آن 10 پیروزی، 10 تساوی و 2 شکست رقم خورد. البته بعضی منابع بازی آخر آن فصل برابر تراکتور را از این آمار کنار می‌گذارند. پرسپولیس در پایان آن لیگ به مکان هفتم رضایت داد و در فینال جام حذفی برابر سپاهان بازی به تساوی دو بر دو انجامید و قهرمانی در روز خداحافظی مهدی مهدوی‌کیا در ضربات پنالتی به حریف رسید.

آمار عجیب در شروع دوباره
یحیی دربازگشت دوباره به پرسپولیس، حضور و عملکردی فوق‌العاده را پس از استقبالی متفاوت از خود به جا گذاشت. این بار او به عنوان یک مربی باتجربه، کارآمد و موفق پذیرفته شده بود. او به جای کالدرون آمد و از 23 دی 1398 به عنوان سرمربی معرفی شد. 71 درصد پیروزی در 14 مسابقه لیگ نوزدهم گویای همه چیز بود و دربی جام حذفی که در واقع به تساوی کشید و صعود کننده با ضربات پنالتی اعلام شد خللی به آن وارد نکرد. نتیجه آن شرایط و اتحاد، رسیدن به فینال لیگ قهرمانان 2020 و نایب قهرمانی در آن با 5 پیروزی، 2 تساوی، 3 باخت، 13گل زده و 8 گل خورده بود. یحیی در لیگ نوزدهم برای مقطعی که هدایت پرسپولیس را برعهده داشت میانگین 2/36 امتیاز برای هر بازی را رد آن 14 مسابقه رقم زد تازه باید در نظر گرفت پرسپولیس با قهرمانی زودهنگام، انگیزه‌ها و اشتهای خود برای کسب امتیازهای بیشتر را از دست داده بود. پرسپولیس عملا 4 هفته زودتر از پایان مسابقات قهرمان شد و این خودش یک رکورد بود.

از اولین پوکر و گلات تا حمله به رکوردهای برانکو و پروین
او در حضور دوباره خود نه فقط به قهرمانی‌ها که به رکورده نیز حمله کرد. هر چند این زمین حاصلخیز، محصول تلاش و فلسفه برانکو بود ولی یحیی کار بزرگی کرد که موفق به ادامه شد و اولین پوکر قهرمانی تاریخ فوتبال ایران و پس از آن اولین گلات قهرمانی در زمان سرمربیگری او رقم خورد. پرسپولیس در هر دو دوره اخیر لیگ‌برتر با حضور یحیی گل‌محمدی رکورد مجموع و میانگین امتیاز کسب شده در این مسابقات را به نام خود ثبت کرده است و سال قبل با 21 پیروزی در 30 مسابقه نه فقط بهترین رکورد لیگ‌برتر را از آن خود کرد بلکه این بهترین حدنصاب در کل ادوار مسابقات سراسری، پس از انقلاب بود.
حالا شاگر علی پروین در پرسپولیس و برانکو در تیم‌ملی در حال ارتقای رکوردهای آن‌‌‌‌ها و باز کردن دروازه‌های جدید است.
یحیی گل محمدی از 23 دی 1398 تا کنون، در 66 مسابقه رسمی پرسپولیس را هدایت کرده است که حاصل آن 43 پیروزی(بیش از 65 درصد مسابقات)، 17 تساوی، 6 شکست، 111 گل زده و 40 گل خورده بوده است. پرسپولیس تقریبا در 85 درصد مسابقات خود، موفق به گلزنی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.