چرا CAS اعلام رای پرونده پرسپوليس و النصر را به تاخير مياندازد؟نگران باشیم یا خیر؟

0 15

میلاد اعظمی – خبرنگار: پرونده شکایت بی‌مورد باشگاه النصر عربستان از پرسپولیس که حالا به بیشتر از یکسال می‌رسد را شاید بتوان عجیب‌ترین پرونده انضباطی فوتبال ایران، آسیا و حتی دادگاه CAS دانست. النصری‌‌‌‌ها پس از شکست مقابل پرسپولیس در نیمه نهایی فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا به دنبال برخی اطلاعات غلطی که از داخل ایران به آنها داده شد از پرسپولیس به خاطر استفاده از بازیکنان غیرقانونی شکایت کردند. مسئله‌ای که بدون هیچ سند و مدرک و فقط روی هیجان اتفاق افتاد، اما تا امروز باشگاه عربستانی پیگیری این موضوع است آنهم در شرایطی که فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا با نایب قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید و فصل جاری هم در مرحله یک‌چهارم نهایی قرار دارد!

با این وجود باشگاه النصر که الان می‌شود آنها را پیگیر‌ترین باشگاه جهان لقب داد، هنوز دنبال شکایت و پیگیری این مسئله است. آنهم در شرایطی که تا به امروز کمیته‌‌‌‌‌های انضباطی و استیناف فیفا و AFC این شکایت را رد کردند و آرا را به سود پرسپولیس صادر کردند، اما النصر این بار به سراغ دادگاه CAS رفته تا شاید آنجا بتواند به خواسته نامعقول خود برسد، مسئله که به نظر نمی‌‌رسد در نهایت نتیجه داشته باشد.
با وجود اطمینانی که مسئولان و مدیران باشگاه پرسپولیس از این دادگاه و رای دارند، اما تاخیر دادگاه CAS در اعلام رای پرونده باعث ایجاد برخی نگرانی‌‌‌‌ها بین هواداران پرسپولیس شده است، آن هم در شرایطی که تا به امروز چند باری اعلام رای این پرونده به تاخیر خورده و همین مسئله شائبه‌‌‌‌ها و نگرانی‌‌‌‌‌هایی را به وجود آورده است.
در همین خصوص به سراغ چند منبع معتبر و مسلط به این مسئله رفتیم تا در مورد چرایی تاخیرهایی که دادگاه CAS برای اعلام رای پرسپولیس و النصر دارد تحقیق کنیم و به جواب درست برسیم.
کرونا دلیل اصلی
اصلی‌ترین دلیل برای تاخیر در اعلام رای پرونده مسئله پاندمی کروناست. با توجه به شرایط کرونایی که در تمام جهان وجود دارد دیگر اینطور نیست که برای یک پرونده نمایندگان یک باشگاه به محل دادگاه CAS سفر کنند و از آنجا در جریان پرونده قرار بگیرند. الان شرایط طوری شده است که جلسات CAS به صورت آنلاین برگزار می‌شود.
برای مثال در طول روز ۴ یا ۵ جلسه ۲ ساعته برنامه‌ریزی می‌شود و در آنها به شکایات و پرونده‌‌‌‌ها رسیدگی شود ولی خیلی از این جلسات تا ۶ و ۷ ساعت هم به طول می‌کشد و همین مسئله باعث می‌شود که اتوماتیک وار در روز چندین جلسه به تعویق بیفتد؛ یعنی اگر جلسات به صورت حضوری برگزار می‌شد خیلی زودتر از این حرف‌ها این رای صادر می‌شد، اما پاندمی کرونا باعث شده که این اتفاق رخ بدهد.

رای CAS ربطی به کالدرون ندارد!
بعد از چند تاخیره دادگاه CAS شایعاتی مطرح شد مبنی بر اینکه این دادگاه اعلام رای پرونده پرسپولیس و النصر را نگه داشته تا ببینند آیا پرسپولیس پول کالدرون را می‌دهد یا به فینال آسیا میرسد یا خیر! منابع موثق در این خصوص تاکید کردند که چنین مسئله‌ای به هیچ عنوان صحت ندارد و تاخیر در صدور رای پرونده پرسپولیس و النصر هیچ ارتباطی به پرداخت پول کالدرون یا حتی فینالیست شدن پرسپولیس در فصل جاری ندارد.

آیا CAS رای فیفا و AFC را می‌شکند؟
نکته بسیار حائز اهمیت در این پرونده این است که تا قبل از رسیدن این پرونده به دادگاه CAS کمیته‌های انضباطی و استیناف فیفا و afc رای خود را را به سود پرسپولیس صادر کردند و اعلام کردند که شکایت النصر هیچ سندیت و درستی ندارد، اما با این وجود مسئولان باشگاه عربستانی ضمن پرداخت هزینه‌‌‌‌‌های سنگین شکایت و پیگیری آن این پرونده را به دادگاه CAS بردند تا شاید آنجا رای فیفا و afc شکسته شود.
پیش از این خیلی کم سابقه داشته که رای که از طرف کمیته‌‌‌‌‌های انضباطی و استیناف فیفا و afc صادر شده توسط CAS شکسته شود به خاطر همین به احتمال فراوان در این مورد خطری پرسپولیس را تهدید نمی‌کند و ممکن است که حتی باشگاه النصر پس از بازنده شدن قطعی در این پرونده مبلغی را هم به باشگاه پرسپولیس بابت غرامت پرداخت کنند.

فیفا تخلف کرده؟
با توجه به اینکه مجوز بازی هر بازیکن توسط سیستم TMS فیفا صادر می‌شود امکان ندارد یک بازیکن قرارداد به صورت غیرقانونی باشد و فدراسیون جهانی فوتبال و سیستم TMS آن بتواند کارت بازی آن بازیکن را صادر کند. به خاطر همین شکایت النصر به هیچ عنوان سندیت ندارد چون فیفا اگر تخلفی کرده بود حتماً در کمیته انضباطی یا کمیته استیناف این نهاد بین المللی به آن رسیدگی می‌شد، اما چنین اتفاقی رخ نداد و به نظر هم نمی‌رسد که دادگاه CAS بخواهد رای خلاف آرای صادره شده توسط فیفا و afc در این پرونده را صادر کند.

نکته طلایی که CAS گفت
در همین خصوص بعد از پیگیری‌‌‌‌‌هایی که باشگاه النصر در دادگاه CAS انجام داد از طرف این نهاد بین‌المللی اعلام شد که باشگاه النصر به دنبال حقوق خودش است وگرنه تا به امروز تمام آرا توسط فیفا و afc در این پرونده به سود پرسپولیس صادر شده است. یعنی عملاً دادگاه CAS در لفافه اعلام کرده که باشگاه النصر هیچ شانسی در این پرونده ندارد چون تمام آرای اعلام شده تا به امروز به یک شکل بوده و یک نتیجه را داشته شاید. خود مسئولان CAS به این مسئله اذعان دارند که النصری اا فقط و فقط به خاطر حق قانونی که دارند به‌دنبال این پرونده هستند وگرنه هیچ شواهد و قرائنی برای محکوم شدن پرسپولیس وجود ندارد.

تا روز اعلام رای استرس داشته باشیم؟
با توجه به اینکه دادگاه CAS اعلام کرده و این پرونده در اوایل آبان اعلام خواهد شد این مسئله پیش می‌آید که آیا پرسپولیسی‌ها تا روز اعلام رای باید استرس داشته باشند یا خیر؟ ‌پیگیری‌های ما از طریق منابع موثق این مسئله را می‌گوید که هیچ خطری پرسپولیس را تهدید نمی‌کند و حتی ممکن است به پرسپولیس در نهایت از باشگاه النصر غرامت هم بگیرد، اما به هر حال چون یک طرف قضیه عربستانی‌ها هستند و آنها هم همیشه خیلی از اتفاقات را با پول حل می‌کنند شاید کمی نگرانی وجود داشته باشد، اما از لحاظ قانونی هیچ مشکل و نگرانی نیست و این را مسئولان امر و منابع موثق تایید و تاکید می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.