VAR و دورنماي متفاوت؛ بازي با امارت يک اخراج اصلاح شد و در بازي با کره يک پنالتي از دست رفتخودکشی

0 39
VAR و دورنماي متفاوت؛ بازي با امارت يک اخراج اصلاح شد و در بازي با کره يک پنالتي از دست رفتخودکشی

تیم‌ملی فوتبال ایران بعد از ۱۰ پیروزی پیاپی در برابر کره جنوبی متوقف شد. شاگردان اسکوچیچ علیرغم تساوی نمایش بهتری نسبت به بازی‌‌‌‌‌های گذشته داشتند و هماهنگ‌تر از قبل ظاهر شدند. با این حال کسب این نتیجه زنگ خطر را برای ملی‌پوشان کشورمان به صدا در آورد و فدراسیون فوتبال و کادرفنی تیم طی یکماه آینده باید برنامه و تدارکات مناسبی برای ادامه مسابقات در نظر بگیرند تا ملی‌پوشان بتوانند به روند صعودی خود ادامه داده و به جام‌جهانی صعود کنند. در حال حاضر، مهمترین مشکل تیم‌ملی عدم هماهنگی بین بازیکنان است که باعث شده شاهد بازی خوبی از تیم‌ملی نباشیم. البته همین که تیم اسکوچیچ در کسب نتیجه موفق بوده، با توجه به جلسات تمرینی کم و عدم بازی‌‌‌‌‌های تدارکاتی در جای خودش قابل قبول است. اما شرایط قطعا به یک شکل نخواهد ماند و رقبا هم در ادامه مسابقات خود را تقویت خواهند کرد تا تیم‌ملی را از صدر به زیر بکشند.
تیم‌ملی برای اینکه بتواند صعود راحت و بی دردسری به جام‌جهانی داشته باشد نیاز به تجهیزات بهتر و اردوهای تدارکاتی مناسب دارد. نه اینکه کادرفنی مجبور باشد ملی‌پوشان را بدون انجام بازی به جنگ حریفان بفرستد و در استادیوم خالی از تماشاگر میزبان حریفانش باشد.
در بازی مقابل کره جنوبی قرار بود ۷ هزار تماشاگر از ملی‌پوشان حمایت کنند، اما نه تنها این اتفاق رخ نداد که حتی خبری از VAR نشد، تا تیم‌ملی عملا هیچ بهره‌ای از میزبانی نبرد. این در حالی است که مسوولین در روزهای گذشته مکررا وعده انجام آن را می‌دادند . البته از ابتدا مشخص بود تمام آن حرف‌‌‌‌ها و قول‌‌‌‌ها مبنی بر حضور تماشاگران و استفاده از VAR نمایشی بیش نیست،چرا که هنوز بستر و ابزار آن هنوز در فوتبالمان به طور کامل مهیا نشده است.
شهریور۹۸ هدایت ممبینی رئیس کمیته داوران اعلام کرد تلاش‌‌‌‌‌های اولیه برای آوردن VAR به داخل کشور شروع شده و در یک پروسه 6 تا 9 ماهه این اتفاق اجرایی می‌شود. قرار بود
برای آشنایی با تکنولوژی ویدئو چک در لیگ‌برتر نوزدهم چند مسابقه با حضور این سیستم به طور آزمایشی برگزار شود و از لیگ بیستم کمک داور ویدئویی به صورت ثابت در فوتبال ایران استفاده شود اما با گذشت دو سال از این موضوع نه تنها اتفافی نیفتاده که در بازی ایران و کره جنوبی هم خبری از این تکنولوژی نبود و وی‌ای آر به صورت آفلاین مورد استفاده قرار گرفت که بود و نبودش تاثیری در روند بازی نداشت.
نکته اینجاست مسوولین طی ماه‌‌‌‌‌های اخیر بار دیگر این وعده را به علاقمندان فوتبال دادند که در مسابقات ملی و لیگ‌برتر فوتبال باشگاه‌‌‌‌‌های کشور از این تکنولوژی استفاده خواهد شد و حتی رئیس فدراسیون فوتبال گفته بود ورزشگاه‌‌‌‌‌های مطرح کشور براساس برنامه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به varمجهز می‌شوند! چه خوب است وقتی مسوولین توان انجام کاری را ندارند حداقل با مردم رو راست باشند.
اینکه صحنه‌‌‌‌‌های مهم بازی ضبط شود و بعد از پایان مسابقه در ورزشگاه مورد انالیز کارشناسان داوری قرار بگیرد حکم نوشدارو را دارد.
در جریان دیدار ایران و کره جنوبی چند صحنه حساس داوری وجود داشت که نیاز به بازبینی آن توسط کمک داور ویدیویی بود; از جمله گل که تیم‌ملی به ثمر رساند و آفساید اعلام شد و خطای روی طارمی در محوطه جریمه کره جنوبی، که اولی را کارشناسان تایید کردند و دومی را پنالتی دانستند; یعنی احمد الکاف در یکی از دو صحنه مهم بازی مرتکب اشتباه شد. که می‌توانست عکس این هم اتفاق بیفتد یعنی داور به اشتباه یک گل را تقدیم ما کند که در آنصورت این حریف بود که متضرر می‌شد. جالب اینجاست که قبل از بازی اکثر رسانه‌‌‌‌ها با برشماری اشتباهات داور عمانی در بازی‌‌‌‌‌های تیم‌ملی و نمایندگان کشورمان در مسابقات آسیایی از بابت قضاوت او در دیدار ایران و کره ابراز نگرانی کرده بودند. که با وجود عدم اعلام پنالتی می‌توان گفت الکاف عملکرد بدی در جریان بازی نداشت. حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که این داور عمانی از روی غرض بر علیه کشورمان سوت زده باشد وی‌ای ار جای هیچ سهل انگاری را بر وی نمیگذاشت.
گرچه تیم‌ملی توانست با گل جهانبخش بازی باخته را به تساوی بکشاند و صدرنشین جدول گروه باقی بماند،اما دو امتیاز مهم خانگی را بر اثر سهل انگاری فدراسیون فوتبال از دست داد،چرا که اگر از کمک داور ویدیویی استفاده شده بود پنالتی تیم‌ملی در آزادی نمی‌‌سوخت. تیم‌ملی در روزهای ۷ و ۱۲ بهمن دو بازی حساس با عراق و امارات در تهران دارد و اخرین بازی خانگی تیم‌ملی کشورمان با لبنان است که روز نهم فروردین برگزار می‌شود. باید دید تا آن زمان فوتبال کشورمان به VAR مجهز خواهد شد یا همچنان می‌خواهیم از تکنولوژی روز دنیای فوتبال عقب باشیم؟ شاید این راه چارهدای باشد بر کاهش اشتباهات داوران در لیگ‌برتر و باعث شود کمتر شاهد اعتراض تیمها باشیم. ناگفته نماند که پرسپولیس از جمله تیم‌‌‌‌‌هایی بوده که در فصول گذشته از این اشتباهات ضربه خورده است. چه بسا اگر VAR بود پرسپولیس در دو فصل اخیر با اشتباهات داوری از جام حذفی کنار نمی‌‌رفت و می‌توانست به تعداد جام هایش اضافه کند. یا در فصل پانزدهم جام را روی تفاضل گل به استقلال خوزستان واگذار نکند.

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.