بازیکن جدید پشت خط کالدرون؟کی‌روش پشت کوه بدهی 700 هزار دلاری

0 34
بازیکن جدید پشت خط کالدرون؟کی‌روش پشت کوه بدهی 700 هزار دلاری

در روزهای گذشته، بحث بر سر پرداخت مطالبات گابریل کالدرون داغ شده است و در این حوزه، اتفاقاتی در حال وقوع است. در همین ارتباط همچنین اخبار و اطلاعات عجیبی به گوش می‌رسد که در ادامه به بعضی از آن‌‌‌‌ها اشاره خواهیم کرد.
نکته اساسی این است که هیچ‌کس نمی‌داند اقدام بعدی کالدرون و به طبع ان کمیته انضباطی فیفا در ارتباط با این پرونده چه زمانی خواهد بود. در این مطلب به مجموعه‌ای از موارد، مرتبط با این موضوع خواهیم پرداخت. از کارشکنی‌های که در حال اتفاق افتادن است تا فوریت‌هایی که باشگاه و وزارت ورزش و جوانان در ارتباط با این موضوع روبه‌رو هستیم.
بازیکن جدید پشت خط کالدرون؟
در ابتدا به ضرورت‌ها برای لزوم سریع‌تر حل و فصل این پرونده اشاره می‌کنیم. اصلی‌ترین مشکل در بدو امر به اعمال محرومیت بسته‌شدن پنجره نقل‌وانتقالاتی مربوط می‌شود که تا زمان پرداخت بدهی، به همین وضعیت خواهد ماند.
آیا پرسپولیس به دنبال باز کردن پنجره است تا نسبت به جذب بازیکن جدید اقدام کند؟ پرسپولیس با اعمال محرومیت داخلی برای جذب بازیکن و مربی خارجی هم محکوم است که برداشته شدن این محرومیت هم منوط به پرداخت بیش از 700 هزار دلار مطالبات کالدرون و خوآکین، شامل معوقات، غرامت و سود سالیانه 5 درصدی است. نقل‌وانتقالات تابستانی تا 16 آبان ادامه دارد. پس از آن نیز امکان به خدمت گرفتن بازیکنان ازاد وجود دارد. به عنوان مثال؛ کی‌روش استنلی که سپاهان در نهایت او را مناسب ادامه فعالیت ندید یکی از خارجی‌های آزاد است. دلال‌ها اصرار زیادی دارند با انتقال این بازیکن به پرسپولیس، هم او را برای انتقال بعدی احیا کنند و هم سود خوبی ببرند.
این در حالی است که بخشی از جامعه هواداری پرسپولیس، چنین اقدامی را فاجعه‌بار توصیف کرد و تکرار موردی مانند آنتونی استوکس می‌دانند. این البته باید در جای دیگر بحث شود؛ ولی در حال حاضر باشگاه هم موضع خود را اعلام نکرده است که آیا برنامه‌ای برای جذب بازیکن دارد در حالی که در همین بازی با الهلال، مشکل اصلا کمبود بازیکن نبود.
مجوز حرفه‌ای در خطر؟
موضوع دیگری که این روزها بسیار درباره آن صحبت می‌شود، موضوع دریافت مجوز حرفه‌ای است که از ضرورت‌های شرکت در لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود.
برای صدور مجوز حرفه‌ای، موارد بسیاری مورد توجه قرار می‌گیرد که کمیته‌ای مختلفی دارد. بخش مالی، یکی از این موارد است و عدم بدهی فعال به افراد و شرکت‌ها هم یکی از موارد برجسته در بخش مالی است. در واقع یکی از فرم‌هایی که باشگاه باید به عنوان مستندات ارایه دهند، فرم عدم بدهی است. به نظر می‌رسد که پرسپولیس تا وقتی این بدهی را پرداخت نکند، نمی‌تواند چنین فرمی را تمام و کمال ارایه دهد. البته در این مواقع معمولا توضیحات ارایه می‌شود. هیچ استاندارد تعریف شده‌ای هم وجود ندارد که مثلا اگر فلان مبلغ بدهکار باشید یا به بهمان تعداد نفر مقروض، مجوز حرفه‌ای صادر نمی‌شود. کنفدراسیون بر اساس کلیه موارد امتیازاتی می‌دهد و این موضوع تعیین کننده خواهد بود.
با کنار هم قرار دادن همه این اوصاف، شاید از دلایل پرسپولیس برای تعجیل در کار همین باشد که مبدا از این ناحیه وارد چالش شود.
اتحاد برای اخلال در نظام اقتصادی پرسپولیس
و اما این بدهی قرار است چگونه پرداخت شود در حالی که پرسپولیس به خاطر تحریم‌ها، هم مشکل انتقال پول به کالدرون دارد و هم با مانع بر سر راه دسترسی به منابع مالی خود نزد کنفدراسیون فوتبال آسیا.
ترجیح ما این بود که اصلا در این ارتباط صحبتی نشود حتی تا پایان انجام کار. این هم از جهت کمک به عدم ایجاد اخلال در کار بود و هم به سبب وارونه‌نمایی‌هایی که در این گونه مواقع صورت می‌گیرد.
پرسپولیس در این مدت به طرق مختلف چندبار اقدام به انجام این کار کرده است ولی افشای موضوع و مسیر انجام کار به اشکال گوناگون از جمله پست‌ها و استوری‌های نابه‌جای بعضی مدیران باعث شد اقدامات خرابکارانه برای ایجاد اخلال صورت بگیرد و پروژه ناکام بماند.
افراد با دلایل گوناگون ممکن است در این مسیر گام بردارند. اگر عده‌ای بر این باور باشند که به صلاح است در این مقطع پرسپولیس به قدری تضعیف شود که عدم قهرمانی در لیگ‌برتر تضمین گردد، انگیزه کافی برای انجام این کار دارند. تیم‌های رقیب اعم از هواداران‌شان تا مدیران‌شان هم از این اخلال در نظام اقتصادی باشگاه پرسپولیس سود می‌برند.
کسانی که با شخص مجید صدری مشکل دارند یا به دنبال جارو کردن زیر پای او به عنوان مدیر فعلی و خالی شدن کرسی مدیرعاملی برای خود یا افراد دیگر هستند هم قاعدتا نباید اجازه بدهند پرسپولیس از این مشکل رها شود. حالا به این انگیزه‌مندان، آنهایی هم اضافه شده‌اند که با سجادی، وزیر ورزش و جوانان مشکل دارند.
تلاش شبانه‌روزی برای بر هم زدن پروژه
حالا در این شرایط تحریم و وضعیت پرسپولیس که هنوز به درآمدهای خود دسترسی ندارد این موضوع قرار است به چه شکل انجام شود. در روزهای گذشته حتما با این خبر روبه‌رو شده اید که فدراسیون فوتبال هر گونه کمک مالی به پرسپولیس را رد کرده است. البته این مسئله ناگفته هم پیدا بود. در واقع فدراسیون فوتبال حتی به بعضی از وظایف و مسئولیت‌های خود در قبال پرسپولیس هم عمل نمی‌کند چه رسد که بخواهد کمک مالی از جیب و منابع خود داشته باشد. اصولا ادعای چنین مطلبی اصلا نمی‌تواند عاقلانه باشد. فدراسیون فوتبال خیلی هنر می‌کرد، بدهی خودش به شستا را می‌داد که 3 دانگ ساختمان پرسپولیس، روی هوا نرود و فدراسیون از این منظر، بدهکار پرسپولیس هم به حساب می‌آید.
در روزهای گذشته دیگر عیان شد که قرار است این مبلغ را وزارت ورزش تامین کند. وزارت ورزش البته به پرسپولیس پولی نمی‌دهد. کمک آنها در واقع، کمک این وزارتخانه به یک فدراسیون است و پرسپولیس هم با فدراسیون طرف حساب می‌شود. الان بعضی دنبال داستان درست کردن برای همین موضوع هستند. از کری‌های مجازی گرفته که بگویند پرسپولیس مورد توجه ویژه واقع شده است تا افرادی که مثل همیشه در قالب مصاحبه یا تماس و ارتباط گرفتن با نمایندگان مجلس تلاش خواهند کرد از این مسئله برای وزارت ورزش و جوانان و وزیر هزینه به بار آورند؛ حالا یا از بغض حمید سجادی یا از حب رقبای پرسپولیس. این‌‌‌‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که رقبای خاصه پرسپولیس قبل از این، از توجهات ویژه بهره مند شده‌اند که بسیار درباره‌اش صحبت شده است. از امتیازهایی که برای تراکتور وجود داشت و برای تیم‌‌‌‌‌های صنعتی وجود دارد تا هزینه عجیب و غریب استقلال با درآمدهای کمتر از پرسپولیس که در این سال‌ها اتفاق افتاد.
نه خانی رفته و نه خانی آمده
این‌‌‌‌ها در حالی اتفاق افتاده است که اصلا به نظر نمی‌رسد که به پرسپولیس کمک مالی بشود و بر اساس اخبار دریافتی فقط با یک کمک تدارکاتی روبه‌رو هستیم. به این ترتیب که وزارت ورزش پول را به فدراسیون می‌دهد. فدراسیون فوتبال هم می‌تواند بدون آن که ریالی یا دلاری از حسابش کم شود، ما به ازای مبلغ دریافتی را از منابع و اعتبارات خود مثلا در فیفا به کالدرون منتقل کند. وزارت ورزش هم این پول را یا بعد از جذب کارگزار و باز شدن دست پرسپولیس یا از محل منابع مالی باشگاه نزد کنفدراسیون در آینده پس بگیرد. اگر این اتفاق بیفتد برخلاف آن چه سعی در القای آن وجود دارد اصلا کمک مالی اتفاق نیفتاده است.
بدهی 700 هزار دلاری وزارت ورزش به پرسپولیس در ماجرای برانکو
تمام این مسایل در حالی مطرح می‌شود که وزارت ورزش به پرسپولیس بدهکار است. حالا منظور وزارت در دوره سید حمید سجادی نیست ولی به هر حالا اشتباهات وزارت در انتخاب افراد فقط در یک سال از اردیبهشت 98 تا اردیبهشت 1399 نزدیک به 140 میلیارد خسارت به پرسپولیس وارد کرد. فقط در یک مورد، دخالت مستقیم وزارت ورزش در عدم توافق مالی با برانکو با احتساب مالیاتی که تعلق گرفت باعث، افزایش پرداخت تا 700 هزار دلار شد. پرسپولیس محکوم به پرداخت 700 هزار دلار بیشتر شد چون از وزارت مانع توافق شدند. این به وزیر فعلی ربطی نداشت ولی این تعهد و دین وزارت است که هیچ‌گاه پرداخت نشد و نمی‌شود.

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.