عربشاهي: به خود و ارنج مان باختيم؛ داشتم سکته مي‌کردمروند تیم عوض نشود، شانس قهرمانی پرسپولیس ضعیف است

0 38

مرضیه دارابی – خبرنگار: پرسپولیس بازی بزرگ لیگ قهرمانان با الهلال را باخت، بد هم باخت. این یکی از بدترین شکست‌‌‌‌‌های سال‌های اخیر بود که تیم آنقدر بد بازی کرد که مستحق باخت هم بود. هرچند چنین عملکردی قطعا دلائل خاص خودش را دارد و یحیی گل‌محمدی هم گفته به زودی در موردش صحبت خواهد کرد، اما ضیا عربشاهی معتقد است که پرسپولیس به خودش، به ارنج‌اش و به ترس‌اش باخته است.

بازیکنی که سال‌‌‌‌ها لباس پرسپولیس را پوشیده، تعصب این تیم را دارد. او از این باخت خیلی ناراحت است. گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با این پیشکسوت را در زیر می‌خوانید:

 شکست شوک‌آوری بود. کسی فکرش را نمی‌‌کرد پرسپولیس اینطور به الهلال ببازد.

شما اینطور شوکه شدید، حالا ببینید من به عنوان کسی که ۱۴ سال در این تیم عضویت داشتم، شانس آوردم سکته نکردم.

 چرا تیم اینطور بازی کرد؟

ما به خودمان باختیم، در درجه اول با سیستمی که وارد زمین شدیم که اشتباه بود. از نفری که باید آن جلو باشد و کنار آل‌کثیر به عنوان مهاجم دوم بازی کند، خبری نبود. باخت مان را گردن عربستان و خستگی راه یا شرایط روحی بچه‌‌‌‌ها نینداریم.

 شنیدیم برخی گفته‌اند اینکه پرسپولیس یک بار به فرودگاه مراجعه کرده و پروازش یک روز به تعویق افتاده، در شکست سنگین دخیل بوده است.

من به هیچ وجه قبول ندارم. اینجا یک زمان پرواز عقب افتاد و به روز بعد موکول شد، ولی تمرین تیم پیگیری شده و پرواز هم یک روز بعد انجام شد. مهم این است که مهره را خوب بچینی و روانه میدان کنی، آن هم با روحیه خوب که ما شاهد چنین اتفاقی نبودیم. کُچ اشتباه یکی از اصلی‌ترین دلایل شکست بود. پرسپولیس باید با 2 مهاجم بازی می‌کرد و ما هم مهاجم داشتیم. زمانی هست می‌گوییم نداریم، ولی الان که از این نظر مشکل نداریم؛ متاسفانه ریسک اشتباه و ترس باعث شد با یک مهاجم بازی کنیم. ما ۴-۲-۳-۱ بازی می‌کردیم تیم مقابل هم همین بود، اما در موقع حمله آنها ۴-۳-۳ می‌شدند. یعنی 2هافبک شان هم در کنار سه مهاجم شان قرار می‌گرفتند و همین باعث می‌شد که نفوذهای‌شان همه خطرساز باشد. در تمام طول بازی 4، ۵بازیکن آنها در محوطه ۱۸ قدم پرسپولیس و نزدیک به آن بودند.

 پرسپولیس هم ریتم بازی را هرگز نتوانست تغییر دهد.

آنها تاکتیک پذیر بودند و خوب عمل کردند، ولی پرسپولیس اصلا نتوانست چنین کاری را انجام دهد. متاسفانه چند تا ادمین، بازیکنانی که در آن حد نیستند را بی دلیل بزرگ می‌کنند. در این بازی دیدیم که مربی حریف خیلی خوب و بابرنامه کار کرد و آنها آنالیز خوبی روی پرسپولیس داشتند، خط دفاع ما خیلی ضعیف عمل کردند. وظیفه‌ای به هافبک‌‌‌‌‌های دفاعی داده نشده بود و جلوی دفاع ما را خوب پر نمی‌‌کردند. اینها مزید برعلت شد، ضمن اینکه تیم حتی ۵۰ درصد هم در اندازه و قواره خودش هم نبود. ما از پیش باخته بودیم و با ترس و لرز به زمین رفتیم. آنها خوب حمله کردند، پرسپولیس هم که اصلا نتوانست حمله خطرناکی داشته باشد.

 خب دلیل‌اش را چه می‌دانید؟

اینها برمی گردد به کم و کاستی آقایان مدیرعامل و هیات‌مدیره که فقط بلدند عکس بگیرند و ادمین‌‌‌‌‌هایی که با تعریف الکی از آقایان، خیانت می‌کنند.

 چقدر اینکه پرسپولیس از بازی‌‌‌‌‌های رسمی دور بود، در این ناکامی تاثیر داشت؟

آنقدر هم از بازی رسمی دور نبود، مگر 6، ۷ بازیکن ما در تیم‌ملی نبودند.آنها بازی می‌کردند و تیم‌ملی را در بازی‌‌‌‌‌های مقدماتی جام‌جهانی همراهی کرده‌اند، خب اگر یکی، دو بازی مثل سوپرجام انجام می‌شد، خوب بود، ولی این تیم تمریناتش را داشت، بعد هم یک بازی تدارکاتی با سپاهان انجام داد. سپاهان تیم قدرتمندی است که شانس قهرمانی دارد؛ آنها امسال هدف‌شان با بازیکنانی که گرفته‌اند، قهرمانی است. جدای از سپاهان بازی‌‌‌‌‌های دیگری هم انجام داد. این دلیل مناسبی برای این شکست نیست، بهانه است. مشکل‌مان تاکتیک‌پذیری است که انجام نشد. ۴ تا پاس نمی‌‌توانستند به هم بدهند، اما الهلال چقدر خوب کار ترکیبی و تاکتیکی را انجام داد. این نشان از خلاقیت و کار تیمی آنها داشت.

 پرسپولیس در این 2 فصل خیلی از بازیکنانش را از دست داده و از ترکیب قهرمان چند سال اخیر فاصله زیادی گرفته، این هم تاثیری نداشت؟

من این را قبول ندارم، تمام اینها که اضافه شدند بازیکنانی هستند که یحیی انتخاب‌شان کرده بود و در تیم‌‌‌‌‌هایی حضور داشتند که گل‌محمدی هم بود و نسبت به آنها شناخت داشت. این بازیکنان را آقایان ایجنت‌‌‌‌ها و خودشان آوردند. اسدی و فرجی مگر در تیم‌‌‌‌‌های دیگر شاگرد یحیی نبودند؟

 قهرمانی ششم به خطر افتاد؟

پرسپولیس امسال خیلی شانسش برای قهرمانی کم است، اگر همین جوری ادامه دهد.

 کاری می‌شود کرد؟

کار تیمی، انتخاب تاکتیک مناسب و تاکتیک پذیری و جرات یک مربی می‌تواند شرایط را تغییر دهد. ما سه تا مهاجم داریم چرا از یکی استفاده شد؟ چرا وقتی عبدی و پاکدل را داریم از وینگر به عنوان مهاجم استفاده می‌شود؟ امیری و عالیشاه به عنوان مهاجم دوم نمی‌‌توانند بازی کنند. اینها باید از عقب حرکت کنند. امیری توپ را می‌گیرد از عقب می‌آید و به عنوان مهاجم دوم جواب نمی‌‌دهد. شانس آوردیم ۴، ۵ گل از الهلال نخوردیم درصورتی که اگر با 2 مهاجم بازی می‌کردیم آنها نمی‌‌توانستند به این شکل در طول ۹۰ دقیقه برای ما خطرساز شوند. آنها بازی را از قلب دفاع شروع می‌کردند و در کار ترکیبی و تیمی موفق بودند. ما به ارنج و خودمان و تاکتیک تیمی‌مان باختیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.