ميزان قرضی که مديران پرسپوليس انجام دادند، چقدر است؟صدری در صدر

0 28

میلاد اعظمی – خبرنگار: از زمانی که جعفر سمیعی به عنوان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس انتخاب شد، با توجه به اتفاقاتی که در حوزه اسپانسری و کارگزاری رخ داده بود و قراردادی که از قبل بسته شده بود، عملا طبق ادعای مدیران وقت باشگاه پرسپولیس، راهی برای درآمدزایی وجود نداشت و همین مسئله باعث شد تا جعفر سمیعی برای جفت‌و‌جور کردن پول و رفع مشکلات مالی باشگاه پرسپولیس به سراغ گزینه‌ای به عنوان قرض کردن برود.
از آن زمان تا به امروز همین قرض‌کردن به اصلی‌ترین منبع درآمد مدیران باشگاه پرسپولیس تبدیل شده و حالا به رقم وحشتناک بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است، رقمی که پرداخت آن برای هر مدیر در هر سطحی در پرسپولیس کاملا سخت و حتی غیرممکن است. یعنی مدیر بعدی باشگاه پرسپولیس عملا با منفی ۱۰۰ میلیارد تومان بدهی پا به باشگاه می‌گذارد. تازه باید به این مبلغ بدهی سنگین به گابریل‌کالدرون، بدهی به اوساگونا و احتمالا استوکس و پرداخت مطالبات بازیکنان و اعضای کادرفنی و امور جاری باشگاه را هم اضافه کرد تا متوجه شویم اوضاع مالی در پرسپولیس چقدر سنگین و اسفناک است.

قرض ۳۰ میلیاردی سمیعی
در همان ابتدای حضور جعفر سمیعی در پرسپولیس این مدیر وقتی که دید راهی برای درآمدزایی برایش باقی نمانده برای پرداخت مطالبات فصل گذشته بازیکنان مجبور شد که مبلغی حدود ۳۰ میلیارد تومان را قرض بکنند تا بتواند بدهی فصل گذشته بازیکنان را پرداخت کند. البته سمیعی در ادامه باز هم برای رفع و رجوع کردن مشکلات مالی رو به قرض‌کردن آورد، اما آن مبالغ دیگر با مسائلی مانند تبلیغات و این طور موارد به قول معروف رفع شد. به این ترتیب جعفر سمیعی در مدت زمان حضورش در پرسپولیس چیزی حدود ۳۰ میلیارد تومان قرض کرد؛ پولی که باید به هر حال پرداخت شود.

صدری در صدر!
بعد از سمیعی، صدری هم مجبور شد برای رفع‌ورجوع امورات پرسپولیس دست به قرض کردن بزند، آن هم در شرایطی که مدعی بود می‌تواند با توجه به ارتباط‌هایی که دارد برای پرسپولیس درآمدزایی کند. صدری وقتی دید راهی برای درآمدزایی ندارد و عملا نمی‌تواند این کار را بکند-آن هم در شرایطی که دیگر قرارداد با آتیه هم وجود نداشت- دست به قرض کردن زد تا به امروز بیش از ۷۰ میلیارد تومان قرض کرده تا امورات پرسپولیس را بگذراند. این مبلغ ۷۰ میلیارد تومان اصلا پول کمی نیست و به اضافه ۳۰ میلیارد تومانی که سمیعی قرض کرده به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

پرداخت قرض‌ها مصوبه هیات مدیره است
مسئله بسیار مهم در مورد قرض‌کردن‌ها این است که پرداخت این مبالغ کاملا به عهده مدیران بعدی پرسپولیس است. یعنی اگر فرض را بر این بگیریم که صدری مدیرعامل پرسپولیس نباشد، طبق مصوبه هیات‌مدیره هر مدیری که به این باشگاه بیاید باید این مبالغی که به صورت قرض گرفته شده را پرداخت کند. این به این معنی است که مدیرعامل و اعضای جدید هیات‌مدیره باشگاه پرسپولیس با چالش بزرگ و عجیبی به نام بدهی بیش از ۱۰۰ میلیاردی آن هم به خاطر قرض کردن روبه‌رو هستند. شرایط وقتی دشوار می‌شود طبق مصوبه هیات‌مدیره هر مدیری که بیاید باید این پول را پرداخت کند و این یعنی مدیران جدید نمی‌توانند از پرداخت این پول طفره بروند یا توپ را به زمین مدیران قبلی بیندازد.

صدری می‌ماند تا بدهی‌هایش را پرداخت کند
در همین خصوص شنیده می‌شود که وزارت ورزش قصد ندارد مجید صدری را از دایره مدیران باشگاه پرسپولیس خارج کند و حتی اگر صدری به‌عنوان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس انتخاب نشود، همچنان در هیات‌مدیره این باشگاه ماندگار است و احتمالا پست رئیس هیات‌مدیره را هم می‌گیرد. مدیران وزارت ورزش معتقد هستند صدری با توجه به قرض‌هایی که انجام داده و بدهی‌هایی که به بار آورده باید در هیات‌مدیره پرسپولیس بماند و خودش مسئولیت پرداخت این پول‌ها را به عهده بگیرد. ظاهراً مدیران وزارت ورزش نمی‌خواهتد با جدا کردن صدری از هیات‌مدیره، تمام بار پرداخت بدهی‌های زمان او را به دوش مدیران جدید بیندازد؛ پس بنابراین صدری در هیات‌مدیره می‌ماند تا بدهی‌هایش را پرداخت کند.

اعتراض بازیکنان به مشکلات مالی
گفته می شود که شرایط مالی باشگاه پرسپولیس اصلا به مذاق بازیکنان خوش نیامده و آنها حتی قبل از بازی با الهلال اعتراض خود را نسبت به این مسئله به گوش مدیران باشگاه رساندند. بازیکنان پرسپولیس معتقد هستند با وجود اینکه فصل جدید لیگ‌برتر شروع شده هنوز مدیران مطالبات فصل پیش آنها را پرداخت نکرده‌اند و برای فصل جدید هم یک ریال پرداختی نداشتند و این مسئله باعث اعتراض بازیکنان به صدری شده است. هرچند صدری طبق معمول وعده‌ای به آنها داده اما خبری از حداقل پرداخت مطالبات فصل گذشته نیست. آن هم در شرایطی که هفته گذشته مقداری پول به حساب بازیکنان واریز شد اما آن قدر نبود که مطالبات فصل گذشته آنها پرداخت شود.

مدیران نمی توانند درآمدزایی کنند
مسئله اسفناک در مورد شرایط پرسپولیس این است که واقعا مدیران این باشگاه هیچ راهی برای درآمدزایی ندارند و جز با قرض کردن نمی‌توانند به شکل دیگری برای پرسپولیس پول بیاورند. با وجود اینکه دیگر فضاهایی مانند اینستاگرام باشگاه پرسپولیس در اختیار کارگزار نیست، اما مدیریت فعلی باشگاه نتوانسته حتی یک ریال از این طریق ظرفیت رسانه‌های مجازی باشگاه پرسپولیس درآمدزایی بکند.
این مسئله به بزرگ‌ترین چالش مدیران فعلی تبدیل شده است؛ هر چند آنها معتقد هستند با حضور کارگزار جدید مشکلات مالی حل می شود، اما به نظر نمی رسد که حتی با حضور کارگزار ۲۰۰ میلیارد تومانی هم بشود این بدهی سنگین و بیش از 100میلیاردی زمان سمیعی و صدری که به صورت قرض بوده را پرداخت کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.