اعلام شماره حساب در سوئيس و گره کور مطالبات کالدرونترکیه آجیل مشکل‌گشای پرسپولیس می‌شود؟

0 34
اعلام شماره حساب در سوئيس و گره کور مطالبات کالدرونترکیه آجیل مشکل‌گشای پرسپولیس می‌شود؟

پرسپولیس، اعتبار لازم برای پرداخت مطالبات گابریل کالدرون و خوآکین را تامین کرده است و حالا چالش اصلی به نحوه پرداخت مربوط می‌شود.
آن چه خواندید ماحصل اظهارنظرهای مسئولان باشگاه پرسپولیس است. کسی این پول را ندیده است و محل تامین آن نیز اعلام نشد. درباره نحوه پرداخت که قاعدتا نباید چیزی بگویند تا انجام شود ولی خب یک عده هستند که می‌گویند هر قدر که رسانه‌ها بخواهند، کاسه داغ‌تر از آش هم بشوند که مبادا مشکلی پیش نیاید. مثل همین داستان پیراهن جدید که هر جور مخفی‌کاری از سوی باشگاه انجام شده بود، ولی قبل از این که پارت اول لباس‌ها به دست پرسپولیسی‌ها برسد، تولید و شاید عرضه‌اش در منیره تهران شروع شده بود. به هر حال آل‌اشپورت داستان‌های خودش را دارد؛ چه در تامین رضایت عوامل باشگاه‌ها و چه برای حضور دربازار مصرف‌کننده.
و اما موضوع اصلی این روزها، گابریل کالدرون است. موضوع از حد نگرانی برای کسر امتیاز احتمالی در صورت ادامه پیگیری حقوقی از سوی کالدرون یا باز شدن پنجره برای جذب بازیکن جدید جهت جلب رضایت هواداران دستپاچه شده از خرید استقلال و گرفتن جلوی بهانه سرمربی تیم به این جا رسیده است که آیا با این شرایط اصلا پرسپولیس مجوز حرفه‌ای برای حضور در لیگ قهرمانان را می‌گیرد؟ جالب است که استقلال هم به خاطر مشکلاتی مشابه در معرض همین مشکل قرار دارد ولی خب استقلال تیمی دارای حمایت‌های خاص است و می‌تواند بازیکن خارجی بگیرد و پرسپولیس نمی‌تواند! گذشته از این که همان بهتر پرسپولیس نتواند بازیکن خارجی بگیرد، این تبعیض باید به یاد همه باشد همان‌طور که بالاخره معلوم است چه آدم‌هایی اطراف فدراسیون فوتبال و رئیس آن می‌چرخند.
پرداخت بدهی کالدرون برای رسیدن فدراسیون به دارایی‌ها نزد فیفا
در حال حاضر سوال این است که پرسپولیس در این شرایط تحریمی چگونه می‌تواند مطالب کالدرون و دستیارش را منتقل کند.
یک ایده در روزهای گذشته این بود که فدراسیون این وجه 700 هزاردلار یا معادل ریالی آن را ردیافت کند در صورتی که فیفا بپذیرد از محل دارایی‌های فدراسیون نزد خود مطالبه کالدرون و دستیاران وی را پرداخت کند. به این ترتیب فدراسیون فوتبال هم بخشی از پول بلوکه شده خود را در اختیار می‌گرفت بدون آن که برای آن هزینه کند.
با فرض قبول این امر از سوی فیفا، این بهترین راهکار بود. در حال حاضر دقیقا مشخص نیست که ایا قرار است این کار انجام شود یا نه؟ آیا فدراسیون اصلا در این ارتباط نامه‌نگاری با فیفا داشت یا به دلیل این که پای پرسپولیس در میان است، هیچ‌کس حاضر نیست گامی بردارد حتی اگر به سود خود فدراسیون باشد؟ به هر حال شایسته است که در این باره توضیح داده شود.
قرض، قرض است
درباره منابع مالی هم حرف و سخن بسیار است. آن چه مسلم است که اعتبار لازم درآمد نیست. کمک هم نیست. قرار است قرض باشد. بعضی می‌گویند قرض صدری از شرکت‌هایی که زمانی مدیران آنها پشت در اتاق او می‌نشستند و هنوز هم روی روابط او در صنعت بی‌سر و ته مخابرات و دیتای ایران نیااز دارند و بعضی مدعی هستند از وزارت ورزش و جوانان. در حالت دوم البته زور وزارت می‌رسد پول خود را به صورت ریالی از مبالغ واریزی کارگزار آینده یا به صورت ارزی از درآمد پرسپولیس نزد کنفدراسیون بردارند.
رهایی در ترکیه؟
و اما تدبیر جدیدی که درباره‌اش صحبت می‌شود این است که پول در ترکیه نقل و انتقال شود که به نظر در بانک‌هایش هنوز به مراودات مالی ما ایرانی‌ها باز است. حداقل برای خالی کردن جیب ایرانی‌ها برای اعطای اقامت، کمی آزادی‌های رفتاری و سرازیر شدن همان مقدار اندک ارزی که از دست بالادستی‌ها می‌چکد به کشورشان که تا حدودی در همراهی با تحریم‌های بانکی خزانه‌داری آمریکا شُل آمده‌اند.
به هر حال گویا ترکیه از معدود کشورهایی است که می‌توانیم چنین مراودات مالی قانونی در آن انجام بدهیم. البته این طور می‌گویند.
در این ارتباط عنوان شده است که کالدرون هم مشکلی با این مساله ندارد و برایش مهم است که به پول خود برسد. براساس همین شنیده‌ها وی یا وکیل قانونی او باید رسما و از طریق فیفا شماره حسابی در ترکیه را معرفی کنند که گویا با این هم موافقت کرده‌اند.
از لقمه حاضر و آماده خبری نیست
ناگفته پیداست که موضوع قطعا به این سادگی هم نخواهد بود. خزانه‌داری آمریکا به هر حال حضور فعال برای ایجاد تحریم‌های هوشمند دارد. قبل از هر چیز، کالدرون از طریق وکلای خارجی خود این مساله را بررسی خواهد کرد که چنین مراوده مالی با طرف ایران، او و سایر حساب‌هایش در دیگر بانک‌ها را دچار اشکال کند. اگر مراوده مالی در ترکیه به این آسانی بود که الان در بسیاری حوزه‌ها دغدغه‌ای وجود نداشت. پس با یک موضوع ساده و طفیلی روبه رو نیستیم. آمریکا در مواقعی که برای اعمال تحریم دستش کوتاه می‌ماند، در جای دیگر یقه طرف‌های تجاری با ایران را می‌گیرد. البته اگر کالدرون قبول می‌کرد به جای پول، جنس چینی بگیرد شاید می‌شد کاری کرد که خب این یک شوخی است.
با این اوصاف در ابتدای امر این اطمینان باید برای کالدرون حاصل شود که در جای دیگر به مشکل می‌خورد. از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد کار از طریق موسسات مالی بزرگ و گسترده ممکن باشد، چون آمریکا تحت فشار قراردادن شعبات سازمان‌ها و شرکت‌هایی که با ایران مناسبات دارند را در کشورهای مختلف در دستور کار قرار می‌دهد.
همین چندی پیش وقتی نمایندگانی از فوتبال ایران به مالزی رفتند برای گرفتن هتل به مشکل خوردند. توضیح هتل این بود که با دادن اتاق به مقام‌های ایرانی، برای شعبات دیگرشان در سایر کشورها مشکل ایجاد می‌شود. خود کنفدراسیون گفته است برای انتقال پول مشکل دارد چون بانک‌ها به دلیل بروز مشکل برای شعبات دیگرشان این کار را انجام نمی‌دهند و مدعی بودند از خزانه‌داری آمریکا به خاطر اقدام بار قبل خود تذکر دریافت کردند. البته جالب است که وقتی کنفدراسیون برای هزینه‌های خودش از همان حساب به نام پرسپولیس یا هر باشگاه ایرانی پول برمی‌دارد خزانه داری آمریکا مشکلی ندارد. این هم برای خودش تناقض عجیبی است.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.