کمیته اخلاق زنده استاخلاق چه‌طور؟

0 35
کمیته اخلاق زنده استاخلاق چه‌طور؟

کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ایران یک بار دیگر علائم حیاتی را از خود بروز داد و اهالی فوتبال را از نگرانی خارج کرد. این بار هم مانند بسیاری دفعات دیگر، پای پرسپولیس در میان بود. سیدجلال حسینی، امید عالیشاه و سعید آقایی، 3 بازیکن پرسپولیس هستند که به این کمیته فراخوانده شدند. دلیل موضوع تا این لحظه نامعلوم است. مسئولان باشگاه از دلیل این دعوت‌ها تا لحظه نگارش این مطلب اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند. پاسخ یکی از اعضای کمیته به یکی از مسئولان باشگاه این بوده است که موضوع به خود بازیکنان مربوط می‌شود و به خود آن‌ها گفته خواهد شد موضوع از چه قرار است و پای باشگاه در میان نیست.
البته درک این مساله نباید دشوار باشد که هر موضوعی که به بازیکن در عرصه فوتبال ربط پیدا کند به باشگاه هم مرتبط می‌شود چون ذینفع اصلی است. در واقع اگر باشگاهی در کار نباشد هیچ فردی در جایگاه حقوقی بازیکن و مربی قرار نمی‌گیرد که کمیته اخلاق بخواهد ابراز وجود کند ولی خب توضیح این مسایل بدیهی هم در فوتبال ایران، کار دشواری است.

*هم‌زمانی عجیب احضار به کمیته اخلاق با اشتباه فاحش داوری
باید منتظر بود و دید ماجرای دعوت بازیکنان پرسپولیس چیست؟ بعضی هم می‌گویند که قرار است بازیکنانی از استقلال هم دعوت شوند. البته بعید نیست برای نمایش بی‌طرفی.
نگرانی اصلی با فضا و جوی که نسبت به پرسپولیس وجود دارد این است که مبادا این دعوت‌ها، بهانه‌ای شود برای آینده تا با بروز کوچک‌ترین موارد، بساط محرومیت فراهم شود. در هر صورت باید منتظر بود و دید ماجرا به کجا ختم می‌شود. در این باره البته گفته می‌شود که ماجرا شاید به مصاحبه‌هایی از فصل قبل مربوط شود که در این صورت سوال پیش می‌آید که چرا باید این قدر دیر به موضوع رسیدگی شود.
آیا این ماجرا درست در شرایطی که همین هفته، داورمسابقه با نساجی مرتکب اشتباه فاحشی شد که می‌توانست 2 امتیاز حساس را از پرسپولیس بگیرد، معنا و پیام خاصی را در دل خود دارد. به ویژه که در نهایت پرسپولیس تنها تیمی شد که برای جذب بازیکن خارجی هم با محدودیت صورت گرفت؟

*کمیته‌اخلاقی که در بزنگاه‌ها نبود
ممکن است کل این ماجرا چندان هم حاد نباشد؛ ولی مسایل که کنار هم قرار می‌گیرند، وضعیت حادی را خبر می‌دهند. مساله این است که در همین فصل گذشته موارد متعددی وجود داشت که به خاطر آن انتظار می‌رفت افراد مخلفی به کمیته اخلاق دعوت شوند ولی این گونه نشد. درگیری بازیکنان استقلال با مردم در فرودگاه از جمله این موارد بود. تمام مواردی که در جریان آن عوامل دیگر تیم‌ها اظهار نظرهای دروغین درباره حمایت از پرسپولیس داشتند جزو این موارد بود؛ چون به هر حال در دل آن ادعا و اتهام نسبت به باشگاه دیگر، فدراسیون و سازمان لیگ نهفته بود. همین فصل قبل چند بازیکن سپاهان مطالب وارونه‌ای را مطرح کردند ولی از کمیته اخلاق خبری نبود و در همان مقاطع ابراهیم شکوری که معاون اجرایی باشگاه بود به خاطر یک توییت سربسته به این کمیته فراخوانده شد!
این تفاوت در رفتارها از کجا می‌آید؟ آیا برای فصل جدید ابعاد تازه‌تری به خود می‌گیرد؟ همین فصل قبل سرمربی استقلال به خاطر اظهارنظری باید فراخوانده می‌شد؛ چون رسما ارکان فوتبال را متهم کرد در حالی که در همان مقطع مشخص شد اشتباهات داوری به زیان استقلال در زمان‌هایی اتفاق افتاد که تاثیری در امتیاز کسب شده نداشت؛ ولی اشتباهات به سود استقلال درست باعث فرار این تیم از شکست یا حتی کسب پیروزی می‌شد. ماجرای حمله به اتوبوس پرسپولیس در اصفهان و اسناد ارتباط عوامل آن با ارکان باشگاه سپاهان در فضای مجازی دست به دست می‌شد و هر چند این به تنهایی برای محکوم کردن کافی نبود ولی موضوع بود که در کمیته اخلاق هم قابل رسیدگی بود، حداقل به اندازه سوال و جواب می‌شد. این کمیته در بزنگاه‌های حساسی غایب بوده است به ویژه وقتی که باید با یکی از 3 تیم سپاهان، تراکتورسازی و استقلال روبه‌رو می‌شدند.

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.