2 مدعی قهرمانی به اضافه میزبان هم‌گروهان زنان ایران در جام‌ملت‌های فوتبالصعود، فیلمنامه بالیوودی می‌خواهد

0 63

بیستمین دوره جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا قرعه‌کشی شد و تیم‌ملی کشورمان در گروه A این رقابت‌ها باید به مصاف چین، چین‌تاییه و هند برود. شاگردان مریم ایراندوست برای صعود از این گروه باید از سد چین، به عنوان پرافتخارترین تیم این تورنمنت‌ و چین‌تایپه مدعی قهرمانی بروند. دیگر تیم این گروه هم هند است که امسال سودای کسب نخستین قهرمانی و حفظ جام در خانه را دارد. البته با وجود قرعه‌کشی سخت برای تیم‌ملی کشورمان، فدراسیون فوتبال از برگزاری چند دیدار و اردوی تدارکاتی برای افزایش آمادگی ملی‌پوشان پیش از اعزام به هند خبر می‌دهد تا نخستین حضور ملی‌پوشان ایرانی در جام ملت‌های فوتبال زنان آسیا با کسب مقام به خاطره‌ای خوش برای فوتبال کشورمان بدل شود. همچنین در گروه دوم این رقابت‌ها استرالیا، تایلند، فیلیپین و اندونزی و در گروه سوم هم ژاپن، کره جنوبی، ویتنام و میانمار به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

صعود موفق پس از 2 سال ناکامی
اوایل مهر بود که تیم‌ملی فوتبال زنان ایران در آخرین دیدار مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۲ مقابل تیم‌ملی زنان اردن قرار گرفت و در ضربات پنالتی موفق به حذف رقیب قدرتمند خود شد. در پایان این دیدارها با اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا به جز ایران تیم‌های ویتنام از گروه B، اندونزی از گروه C، کره‌جنوبی از گروه E، فیلیپین از گروه F و تایلند از گروه H، ۶ تیم راه یافته به جام ملت‌های آسیا ۲0۲۲ بودند تا به همراه هند، ژاپن، استرالیا، چین، چین‌تایپه و میانمار ۱۲ تیم حاضر در این رقابت‌ها باشند. پیش از این و در ۱۹ دوره برگزار شده جام‌ملت‌های فوتبال زنان آسیا، ژاپن و تایلند با ۱۶ دوره و چین و هنگ‌کنگ هم با ۱۴ دوره بیشترین حضور را در این رقابت‌ها داشته‌اند. همچنین چین با ۸ قهرمانی، کره‌شمالی و چین تایپه (تایوان) با 3قهرمانی و ژاپن با ۲ قهرمانی بهترین عملکرد را در مسابقات ثبت کرده‌اند. بیستمین دوره این مسابقات هم از ۳۰ دی امسال به میزبانی هند آغاز می‌شود و ۱۲ تیم حاضر در 3 گروه به مصاف هم می‌روند. در پایان دور گروهی هم دو تیم برتر به همراه دو تیم از برترین تیم‌های سوم راهی مرحله یک چهارم نهایی خواهند شد. زنان فوتبالیست ایرانی هم در حالی نخستین حضورشان در این رقابت‌ها را رقم زدند که فعالیت‌های این تیم طی 2 سال گذشته تعطیل و حتی از رنکینگ فیفا خارج شده بودند، اما آنها صعود موفقی پس از دو سال ناکامی و دوری از فوتبال داشتند، هر چند که آنها قرعه سختی پیش‌روی خود دارند و باید از سد سه تیم مدعی این رقابت‌ها عبور کنند.

گروه سخت اما پرامید برای ایران
در بیستمین دوره رقابت‌های جام‌ ملت‌های فوتبال زنان آسیا، ایران تنها تیمی است که نخستین تجربه خود را در این تورنمنت تجربه می‌کند و سایر تیم‌ها سابقه حداقل یکبار حضور در این رقابت‌ها را در کارنامه دارند. بر این اساس نخستین رویارویی شاگردان مریم ایراندوست با تیم‌های سطح اول فوتبال آسیا می‌تواند دستاورد بزرگی برای فوتبال زنان ایران باشد هرچند که سخت‌ترین دیدار هم در گروه A برای ایران، چین‌تاییه و هند وجود دارد چرا که باید از سد پرافتخارترین تیم جام‌ملت‌ها عبور کنند. چینی‌ها تاکنون 8 بار عنوان قهرمانی این مسابقات را به خود اختصاص داده‌اند. زنان فوتبالیست چین نخستین قهرمانی را در مسابقات ۱۹۸۶ کسب کردند و این قهرمانی در ۶ دوره پیاپی پس از آن هم به خودشان اختصاص دارد تا اینکه در سال ۲۰۰۱ کره شمالی قهرمان شد و چین در جایگاه سوم قرار گرفت. آنها اما در مسابقات سال ۲۰۰۳ به جایگاه دوم رسیدند و دور بعد هشتمین بار عنوان قهرمانی را به نام خود ثبت کردند. یک مقام دومی و چهارمی و 2 مقام سومی هم دیگر نتایج این تیم از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ است.
دیگر حریف این گروه برای تیم‌ملی ایران چین‌تایپه است که ۱۴ بار جواز حضور در این مسابقات را در کارنامه دارد. این تیم در اولین حضور خود در سال ۱۹۷۷ قهرمان شد و این عنوان را در 2دور بعد هم حفظ کرد. پس از آن هم همراه با کره‌شمالی (با 3 قهرمانی) پس از چین در جایگاه دوم کسب جام قرار دارد. آنها طی دو دوره موفق به کسب جواز حضور در این رقابت‌ها نشدند، اما در سال سوم توانستند جایگاه دوم را به خود اختصاص دهند. از دیگر عناوین این تیم در جام‌ملت‌ها یک مقام دومی، دو مقام سومی و دو مقام چهارمی طی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۹ است. از آن پس چین تایپه در 4 دوره بعد موفق به صعود از دور گروهی نشد و از سال ۲۰۱۰ هم در این مسابقات شرکت نکرد تا اینکه امسال موفق به صعود در رقابت‌های ۲۰۲۲ هند شدند.
سومین حریف ایران در این گروه هم هندی‌های میزبان هستند که طی 9 دوره حضور در این مسابقات مقام قهرمانی نداشته‌اند، اما امسال سودای حفظ جام در خانه را دارند. هندی‌ها در نخستین حضور خود در سال ۱۹۷۹ در جایگاه دوم قرار گرفت و در دو دوره بعدی هم به ترتیب سوم و دوم شد آنها در 4 دوره بعدی حضور نداشتند و پس از ورود دوباره از مرحله مقدماتی صعود نکردند. در ادامه هم در ۶ دوره دیگر شرکت نکردند تا اینکه میزبان جام ملت‌های ۲۰۲۲ شدند.

دیدارهای تدارکاتی برای شاگردان ایراندوست
با این وجود به نظر می‌رسد که تیم‌ملی فوتبال زنان ایران در نخستین تجربه رسمی خود برای حضور در این تورنمنت مسیر چندان راحتی برای صعود نخواهد داشت، اما بر اساس اعلام فدراسیون این تیم تا پیش از اعزام به هند چند اردوی تدارکاتی و دیدار با تیم‌های قوی را پیش‌رو خواهد داشت. شهره موسوی، نایب‌رئیس کمیته بانوان در این باره می‌گوید: «با توجه به میزبانی هند در این رقابت‌ها بدون شک شرایط ساده‌ای نداشته و در گروه سختی قرار گرفته‌ایم. چین قهرمان چندین دوره و چین‌تایپه هم جزو یکی از تیم‌های خوب و مطرح قاره آسیاست. البته هر گروهی که قرار می‌گرفتیم، برای ما فرقی نداشت و تیم ما با تلاش به موفقیت خواهد رسید.» به گفته موسوی با توجه به قرعه‌کشی انجام شده پیش‌بینی صعود از این گروه محقق خواهد شد و بر این اساس تیم‌ملی در یک اردوی تدارکاتی در کشور بلژیک و تورنمنت ۴ جانبه را تا زمان مسابقات حضور خواهد داشت.» او تاکید می‌کند:‌ «تلاش می‌کنیم تا تیم خوب و آماده‌ای را به مسابقات اعزام کنیم و بر این اساس مکاتباتی با ژاپن صورت گرفته تا ملی‌پوشان تجربه بازی بیشتر با حریفان قدرتمند را کسب کنند و بتوانند در دیدارهای مهم پیش‌رو با آمادگی کامل به مصاف رقبای خود بروند.» به گفته نایب رئیس کمیته بانوان تیم‌ملی بانوان تا چند روز آینده اردوی تدارکاتی در جزیره کیش هم برگزار خواهد کرد. مریم ایراندوست، سرمربی تیم‌ملی هم پس از اعلام قرعه‌کشی و همگروهی شاگردانش با تیم‌های چین تایپه، چین و هند می‌گوید: «در گروه آسانی قرار نداریم، اما امیدوارم با حمایت‌هایی که تاکنون از سوی فدراسیون فوتبال صورت گرفته، با تدارکات قوی پیش برویم. معتقدم ایران می‌تواند حریف قوی برای تیم‌های همگروه خود باشد.» به گفته ایراندوست تیم‌ملی چین قهرمان چند دوره این رقابت‌ها بوده و چین تایپه هم حریف دست و پا بسته‌ای نیست، اما شاگردان او هم هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند تا نماینده شایسته‌ای ایران در این مسابقات باشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.