دستاورد کشتی آزاد جام یاشادوغو – استانبول ترکیه/ دریافت مدال یا کسب تجربه؟!

0 65

 

برگزاری رقابتهای بین‌المللی کشتی آزاد رنکینگ جهانی با نام جام یاشاردوغو طی روز های هفتم و هشتم اسفند ماه در شهر استانبول ترکیه، موقعیت مناسبی بود تا پژمان درستکار بتواند پس از برگزاری رقابت های قهرمانی کشور در گرگان، برای مشخص شدن عیار کشتی گیران، مدعیان اوزان مختلف را محک جدی بزند.

 

اما برای اهالی کشتی از جمله نگارنده مشخص نشد که چرا در ۱۲۵ کیلو گرم با توجه به‌ حضور مدعیانی مانند: یدالله محبی، سید مهدی هاشمی، محمد مرادی، علیرضا گرزبر، در رقابت های سنگین وزن قهرمانی کشور که در گرگان برگزار شد، نماینده ای در این وزن نداشتیم و با صلاحدید سرمربی تیم صرفا ۱۳ کشتی گیر در ۹ وزن انتخاب و به چنین رقابت های مهمی اعزام شدند.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی پرسپولیس نیوز، کسب ۳ مدال طلا و یک برنز نتیجه قابل قبولی برای آزادکاران کشورمان محسوب می شود اما آنچه مسلم است درستکار با نگاه کسب مدال وارد این میدان نشده بود بلکه مهمترین دستاورد این جام برای ایشان (کادر فنی و مسئولین فدراسیون) شناسایی و محک کشتی گیران است که بتوانند در مقابل افراد صاحب نام و عنوان دار جهانی و المپیک در قواره نام کشتی ایران به روی تشک مبارزه بروند.

 

با این مختصر مقدمه نقدی خواهیم داشت بر عملکرد کشتی گیرانمان در اوزان مختلف:

در ۵۷ کیلو گرم سید علی عظیمی که در رقابتهای قهرمانی کشور در استان گلستان به جایگاهی بهتر از پنجم نرسیده بود اما نظر کادر فنی را به خود جلب کرد ، انتخاب و حضور او در این جام نشان از اعتماد کادر فنی به جوانان جویای نام است بنابر این عظیمی میتوانست از این موقعیت به نحو شایسته تری استفاده نماید اما حاصل کار وی دو شکست مقابل کشتی گیران گرجستان و مغولستان بود و همچنین آسیب دیدگی که احتمالا برای مدتی از تمرینات سنگین معاف خواهد شد!

 

در ۶۱ کیلو گرم دو نماینده کشورمون  محمد باقر یخکشی و سعید انوری که به ترتیب  دوم و سوم کشور شده بودند بر حسب قرعه خیلی زود در مقابل همدیگر قرار گرفتند و پیروزی یخکشی باعث شد انوری حذف و نتواند خود را مقابل رقیبان خارجی کشتی بگیرد، اما یخکشی که با ضربه فنی بر سلیمان آتلی با تجربه پیروز شده بود در ادامه راه نتوانست انتظارات را برآورده کند حتی کشتی خودش را هم نگرفت و دو شکست را مقابل کشتی گیران هند و آمریکا پذیرفت و در جایگاه پنجم قرار گرفت که می توانست بر روی سکو برود.

 

در وزن ۶۵ کیلو گرم نیز هیچ کدام از دو نماینده کشورمان (مرتضی قیاسی و رحمان رحیم پور) با یدک کشیدن عناوین دوم و سوم  کشور نتوانستند در حد و اندازه های خود ظاهر شوند.

قیاسی در دور اول با غلبه بر رحیم پور عامل حذف وی شد و در ادامه رقابت ها  مقابل کشتی گیرانی از کشورهای روسیه و ازبکستان شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت، بنابر این نتوانست انتظارات کادر فنی را برآورده کند و باعث شد پژمان درستکار برای پشتوانه این وزن در صدد راهکار مناسب تری باشد.

 

وزن ۷۰ کیلو گرم علی اکبر  فضلی و امیر محمد یزدانی نفرات دوم و سوم کشور به رقابت با حریفان خارجی پرداختند، فضلی با دو پیروزی مقابل کشتی گیرانی از آمریکا (جردن الیور) و مغولستان و دو شکست سنگین مقابل کشتی گیرانی از امریکا و روسیه به کار خود پایان داد، البته شکست ۱0 بر صفر  وی  در مقابل جیمز گرین آمریکایی نشان داد که فضلی نباید در باد کسب عنوان دوم کشوری بخوابد بلکه باید بداند این اول راه است و نیاز به تلاش مضاعف دارد.

امیر محمد یزدانی دیگر نماینده کشورمان در این وزن که مهمترین فاکتور این جوان شایسته مازنی روحیه بالای اوست بخوبی از عهده رقابت با حریفان صاحب نام خود برآمد و با شجاعت تمام و سه پیروزی، خود را به فینال رساند و در دیدار نهایی مقابل جیمز گرین آمریکایی (حریفی که ۱۰ بر صفر فضلی را مغلوب کرده بود ) بدون توجه به نام این حریف عنوان دار جهانی، توانست دارنده مدال نقره و برنز جهان را ( ۸ بر دو ) شکست دهد و ثابت کند می‌تواند یکی از مدعیان اصلی این وزن باشد.

 

در وزن ۷۴ کیلو گرم محمد صادق فیروزپور نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور تا مرحله نیمه نهایی بخوبی پیش آمد علاوه بر شکست دادن حریفانی از کویت و قزاقستان موفق شده بود در یک کشتی نزدیک و نفس گیر با حساب ۲بر ۲ کایپانوف قزاقستانی دارنده مدال نقره جهان را شکست دهد اما در مقابل دمیرتاش دارنده مدال برنز المپیک از ترکیه نتوانست در حد و اندازه های خودش ظاهر شود در حالی که ۵ بر ۲ عقب بود به دلیل مصدومیت به رقابت ادامه نداد و دیدار رده بندی را نیز از دست داد.

 

در وزن ۷۹ کیلو گرم علی سوادکوهی در عمل نشان داد به شایستگی قهرمان کشور شده و در این رقابت ها  با شکست دادن کشتی گیرانی از قزاقستان و گرجستان به مرحله نیمه نهایی رسید و در مقابل باتجربه ای همچون جردن باروفس خوش درخشید و اگر کمی بیشتر دقت می‌کرد و گوش به فرمان درستکار بود  بدون شک دستش مقابل این قهرمان نامدار آمریکایی بالا می رفت، اگر دستش چه بصورت عمدی و یا غیر عمد در دوبنده این حریف گیر نمی‌کرد طلسم پیروزی های جردن در مقابل ایرانیان شکسته می شد، هر چند سوادکوهی این کشتی را ۲ بر یک  واگذار کرد اما نشان داد با تلاش بیشتر می تواند در مقابل بهترین‌های دنیا موفق باشد، این کشتی گیر خوب کشورمان در دیدار رده بندی در مقابل مراد آلیخمایف از روسیه در یک کشتی حساس موفق شد حریف روسی را با امتیاز ۴ بر ۵ مغلوب و به مدال برنز برسد و خیال پژمان درستکار راحت شد که برای کسب موفقیت در این وزن می‌تواند حساب ویژه ای باز کند.

 

در ۸۶ کیلو گرم هیچ کدام از دو شرکت کننده (مجتبی اصغری و علی منصوری نفرات دوم و سوم کشور ) نتوانستند صاحب مدال شوند، منصوری پس از دو پیروزی با ضربه فنی در مقابل کشتی گیران ترکیه و هند، در مقابل حریف آلمانی نتیجه را با امتیاز ۸ بر ۶ نتیجه را واگذار کرد و نشان داد برای پیروزی در مقابل حریفان نامدار نیاز به تلاش و میدان دیدن بیشتری دارد ایشان هم باید به خودباوری برسد و گوش به فرمان سرمربی تیم باشد تا بعنوان یک کشتی گیر ۶ دانگ به عضویت تیم ملی در بیاید.

اصغری دیگر نماینده ما در این وزن پس از غلبه بر حریف مغولی در مقابل فاتح اردین دارنده مدال نقره جهان از ترکیه می توانست پیروز مبارزه باشد اما واگذاری نتیجه با امتیاز ۶ بر ۸ و همچنین شکست سنگین ۱۰ بر صفر در مقابل سعید اف آذربایجانی نشان داد برای به دست آوردن دوبنده تیم‌ ملی کار سختی را در پیش دارد.

 

در وزن  ۹۲ کیلو گرم  احمد بذری که به دلیل نایب قهرمانی در رقابت های کشوری نظر کادر فنی را به‌ خود جلب کرده بود از این موقعیت به دست آمده به نحو مطلوب بهره برد و با پیروزی مقابل حریف قرقیزستان و  درخشش و برتری مقابل حریفان صاحب عنوان خارجی از جمله دیپاک پونیا دارنده مدال نقره جهان از هند، مهر تاییدی بر انتخاب درستکار زد تا همچنان بعنوان یکی از مدعیان اصلی این وزن به حساب بیاید.

 

و بالاخره در وزن ۹۷ کیلو گرم  همانطوری که از محمد حسین محمدیان قهرمان کشور انتظار می رفت در مقابل حریفان، با رشادت و اقتدار ظاهر شد و پس از سه پیروزی با امتیاز عالی در مقابل کشتی گیرانی از کشورهای ازبکستان، قزاقستان و ترکیه به فینال راه یافت و در کشتی پایانی،  با هوشیاری و حساب شده توانست با نتیجه ۴ بر ۳ جبرئیل اف روسی دارنده مدال برنز جهان از روسیه را شکست دهد و ضمن کسب مدال طلا خود را بیش از پیش به کادر فنی ثابت کرد تا همچنان از امید های اول تیم در کسب مدال طلا در رقابت های آتی باشد.

 

در حاشیه:

–  برگزاری مسابقات کشتی آزاد بسیار فشرده بود و به دلیل اینکه می خواستند هر وزن یک روزه به اتمام برسد از 9 صبح که تیم اعزام می شد تا ساعت 22 شب یک سره ادامه داشت که برای شرکت کنندگان بسیار خسته کننده بود.

 

– جواد معبودی فر سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول و عضو هیئت رئیسه فدراسیون کشتی و تعدادی از همکارانشان در شب پایانی ناظر بر مسابقات بود و مدال قهرمانی احمد بذری را اهدا کرد.

لازم به ذکر است ایشان از تیم اعزامی دعوت کرد و ناهار روز دوشنبه 9 اسفند هنگام بازگشت به تهران میهمان وی در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران بودیم، ایشان ضمن خوش آمدگویی از اعضای تیم اعزامی تقدیر و تشکر کرد.

 

– در روز اول و شب پایانی نیز شاهد حضور هموطنان ایرانی مقیم استانبول همراه با خانواده هایشان بودیم که با تشویق های خود، گرمابخش قهرمانان کشورمان و سالن مسابقات بودند.

یکی از این هموطنان می گفت، هر کجای دنیا که کشتی باشد ایرانی ها نیز حضوری فعال دارند.

انتهای پیام/

صادق رضایی خبرنگار اعزامی به رقابت های کشتی آزاد جام بین المللی یاشاردوغو ترکیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.