همراه ما باشید
پیروزی نیوز
پايگاه خبري پیروزی نيوز

استانکو باورِ بزرگ شدن را در من ایجاد کرد

نکیسا: سالانه ده‌ها میلیارد از پول مردم برای کیروش هزینه می‌شود او نباید این حرف‌ها را مطرح می‌کرد

پرسپولیس کاری کرد آسیا به تیمش احترام بگذارد

نکیسا: سالانه ده‌ها میلیارد از پول مردم برای کیروش هزینه می‌شود او نباید این حرف‌ها را مطرح می‌کرد

او یکی از بهترین گلرهای فوتبال ایران در دهه 70 بود که به جرات اگر حضورش در پرسپولیس و تیم ملی با احمدرضا عابدزاده هم‌زمان نمی‌شد می‌توانست تا سال‌ها مرد شماره یک و قابل اطمینان ایران باشد، هرچند که با وجود همزمانی دوره فوتبالش با عابدزاده، باز هم نیما نکیسا جام‌جهانی و مسابقات معتبر و مهم زیادی را تجربه کرد و کارنامه خوبی هم از خود به جا گذاشت.

نکیسا خاطرات بسیار خوبی از استانکو در پرسپولیس دارد، درگذشت پیرمرد کروات او را هم ناراحت کرده و او روزهایی را به یاد می‌آورد که استانکو همه تلاشش را به کار می‌بست تا روحیه گلر جوان تیمش را به مرز مدعی شدن در فوتبال ایران ارتقا دهد.

گفت‌وگوی خبرنگار ورزشی روزنامه پیروزی با نیما نکیسا را در زیر می‌خوانید:

- فکر می‌کنم از روزهای اول حضور استانکو در فوتبال ایران، شما هم در پرسپولیس حضور داشتید.

من از سال 73 در پرسپولیس بودم، یک سال و نیم. روز اول که استانکو آمد را یادم نمی‌آید. به نظر من ما در سال‌هایی که من فوتبال بازی می‌کردم دو مربی بسیار خوب از کرواسی داشتیم، که یکی از آنها استانکو بود و دیگری ایویچ. البته حالا هم برانکو را داریم که به نظر من مربی فوق‌العاده‌ای است، بسیار قابل احترام با شخصیتی بالا و والا. او از آدم‌های تاثیرگذار باشگاهی و ملی فوتبال ما بوده است.

- استانکو چه جور مربی‌ای بود؟

او بدعت‌هایی در فوتبال ما گذاشت و سبک جدیدی را پیاده کرد و خیلی خوش‌رو بود. ارسال از کناره‌ها، اهمیت بیشتر به ضربات سر؛ او به ما یاد داد که خیلی زود نقاط ضعف حریف را شناسایی کنیم، در زمان ایویچ هم همین اتفاقات رخ داد. او هم پایه گذار سبک جدیدی بود، در خصوص دفاع چند لایه و استفاده از ضدحملات. آنها بسیار تاثیرگذار بودند اما خب هر سلامی، یک خداحافظی دارد و مرگ نیز با تولد همراه است. چقدر خوب است که دو مربی در کشوری دیگر نیز این اندازه احترام برای خود کسب کرده‌اند، علاوه بر اینکه در کشورهای خودشان تاثیرگذار بوده‌اند در فوتبال کشور دیگری نیز ماندگار شده‌اند.

- در آن سال‌ها که به نظر می‌رسید همه نیما نکیسا را در سایه احمد عابدزاده می‌دیدند، استانکو چیزی به شما گفت که تا ابد در خاطرتان بماند؟

در زمان استانکو بازی‌های زیادی انجام دادم، او هم به من به عنوان یک بازیکن جوان باور داشت. خیلی با من صحبت می‌کرد، گاهی می‌خواست که در لابی هتل تنها با هم صحبت کنیم، نکات فنی زیادی را به من گوشزد می‌کرد و باور بزرگ شدن را او در ذهن من ایجاد کرد و این باور در سال 75 در من به اوج خود رسید که برای سپری کردن یک سال باقی‌مانده از خدمت سربازی‌ام به مقاومت مشهد رفتم. بعد از او مجید جلالی و محمد مایلی‌کهن هم خیلی در فوتبالم تاثیر داشتند.

- او برای آنکه حس اعتماد را در بین هواداران پرسپولیس ایجاد کند، دست به کار تازه‌ای زد.

بله، شال قرمز را می‌گویید، او اولین کسی بود که چنین کاری را باب کرد. البته من باید به مربی خوبم محمد مایلی‌کهن هم اشاره کنم و برای چندمین بار بگویم که به شاگردی او افتخار می‌کنم، او معلم بزرگی بود، مجید جلالی، کربکندی، چراغپور، همایون شاهرخی، سعید جوشش و... هم خیلی در فوتبال ما نقش داشتند.

- این روزها تیم ملی فوتبال برای شرکت در جام ملت‌های آسیا آماده می‌شود، اما با توجه به صحبت‌های کیروش و حاشیه‌سازی‌هایش متاسفانه هر روز از میزان محبوبیت او و همچنین پیگیری اخبار تیم ملی در بین مردم کاسته می‌شود. صحبت اخیر کیروش که گفته رویای ایران حضور در نیمه‌نهایی است، واکنش‌های زیادی به همراه داشت.

من واقعا نمی‌دانم کیروش چرا این صحبت‌ها را مطرح کرد، شاید این حرف‌ها را برمبنای بضاعت فوتبال ما می‌گوید و یک جاهایی ما کم و کسری‌هایی داشتیم. من آدم پروپوزال هستم و با منطق حرف می‌زنم. او 8 سال است که به فوتبال ما آمده به فوتبالی که رو به پیشرفت بوده، نه پسرفت. ما جزو معدود کشورهایی هستیم که VAR را وارد فوتبال‌مان کرده‌ایم و این نشان می‌دهد که فدراسیون ما رو به پیشرفت است و مدیران جوان از جنس فوتبال با تحصیلات عالیه مسئولیت‌هایی را برعهده گرفته‌اند. من مسئول فوتبال پایه کشور شده‌ام، شکوری سرپرست دبیری فدراسیون، ماجدی مسئول کمیته آموزش، حسین عبدی مسئول فوتبال بانوان و حالا تیمی که 3-4 گل در مسابقات می‌خورد، 5-6 گل به حریفانش می‌زند. اینها نشان می‌دهد که ما رو به پیشرفت هستیم.

- در چنین شرایطی اما همچنان کیروش طوری صحبت می‌کند انگار پیش از او ما تاریخی در فوتبال‌مان نداشته‌ایم.

فدراسیون ما هزینه زیادی برای تیم ملی فوتبال کرده، شاید آنقدر زیاد که تیم‌های پایه ما خیلی زیاد به چشم نمی‌آیند. کیروش این مسائل را بعد از 8 سال حضور در کشوری که مردمش این روزها خیلی سخت زندگی می‌کنند، مطرح می‌کند. الان وقت این حرف‌ها نیست. سالانه ده‌ها میلیارد از پول این مردم و بیت‌المال برای تیم ملی و کیروش هزینه می‌شود، پس او موظف است که قهرمان شود. ما یکی از گران‌قیمت‌ترین مربیان فوتبال جهان را روی نیمکت‌مان داریم، بازیکنان‌مان بسیار مستعد هستند و قابلیت‌های زیادی دارند، آنها در لیگ‌های معتبر بازی می‌کنند. آسیا امروز به ما به عنوان قهرمان ایران احترام می‌گذارد و بعد از نتایج خوبی که در جام‌جهانی گرفتیم، حالا مطرح کردن این حرف‌ها برای پایین آوردن سطح توقعات مردم، کار خوبی نیست که بعد وقتی قهرمان شدیم بگوید کار بزرگی انجام شده است.

- اگر از نظر بدنی و آسیب‌دیدگی ملی‌پوشان آماده باشند،‌ ما بازیکنان خوبی در جام ملت‌ها داریم.

درون دروازه ما بیرانوندی است که به تازگی تبدیل به یک فوق‌ستاره شده است. در باقی خطوط هم بازیکنان خیلی خوبی داریم و به نوعی با ترافیک بازیکنان خوب و ستاره مواجه هستیم. گفتن این حرف در این مقطع، فقط مردم را آزرده خاطر خواهد کرد و خستگی را به تن فدراسیون ما می‌گذارد. در این مدت فدراسیون ما خیلی اذیت شد، به خاطر تحریم‌ها نمی‌توانیم مطالبات‌مان را از AFC‌ و فیفا بگیریم، هر تیمی با ما بازی نمی‌کند، اگر هم بازی کنند رقم بالایی می‌خواهند که خارج از توان ما است و مجبوریم با تیم‌هایی بازی کنیم که مد نظر مردم نیستند. در این شرایط همه بضاعت ما در اختیار کیروش و تیمش قرار گرفته و این حرف‌ها ما را اذیت می‌کند.

- ادامه کار پرسپولیس در لیگ برتر را چطور می‌بینید؟

پرسپولیس تیم بسیار قابل‌احترامی است و من نایب‌قهرمانی آسیا را به این تیم تبریک می‌گویم. با آن بضاعت اندک، بازیکنان واقعا غیرت کردند و با مربی فهیم و باشعور و کادر مدیریتی مسئولیت‌پذیر دست به کار بزرگی زدند و پرسپولیس را به تیمی تبدیل کردند که آسیا به آن احترام می‌گذارد. ان‌شاءالله که در ادامه پرسپولیس بتواند قهرمانی‌هایش را تکرار کند.

 

مرضیه دارابی

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه