همراه ما باشید
پیروزی نیوز
پايگاه خبري پیروزی نيوز

فوتبال بدون آقایان

اولین میزبانی آزادی از تیم ملی بانوان

به گزارش پیروزی؛ تیم ملی فوتبال بانوان ایران که خود را برای حضور در مرحله دوم انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو آماده می‌کند، در ورزشگاه آزادی در یک بازی دوستانه میزبان تیم ملی فوتبال بانوان روسیه خواهد بود. این بازی در حالی برگزار می‌شود که تیم ملی بانوان ایران برای اولین‌بار بعد از انقلاب اسلامی قرار است در ورزشگاه آزادی بازی کنند. البته این دیدار تنها با حضور تماشاگران زن در ورزشگاه برگزار خواهد و به تایید فدراسیون فوتبال و با همکاری وزارت ورزش جوانان مجوز حضور آقایان در این دیدار صادر نمی‌شود. این خبر تنها خبر خوب برای فوتبال بانوان ایران و علاقه‌مندان به آن نبود. وزیر ورزش هم دیروز از تلاش برای تغییر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داد. مسعود سلطانی‌فر، در نشست روز گذشته کمیسیون فرهنگی، تربیت بدنی و ورزش کشور از تلاش یک و نیم ساله وزارت ورزش و جوانان برای ایجاد زیر‌ساخت‌های لازم ورود بانوان به ورزشگاه‌ها گزارشی ارائه کرد و مخبر دزفولی، سخنگوی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با اشاره به این اقدامات از بررسی مجدد مصوبه سال 84 این شورا که ورود بانوان به ورزشگاه‌ها را منع کرده بود خبر داد. اتفاقی که می‌تواند حضور بدون مانع زنان هوادار فوتبال را در ورزشگاه آزادی رقم بزند.

بزرگترین حرکت ورزشی کشور

سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان برگزاری این دیدار دوستانه در ورزشگاه آزادی را بزرگترین حرکت ورزشی کشور عنوان کرد و گفت: از بعد انقلاب اسلامی پیش نیامده که چنین مسابقه بزرگی در ایران برگزار شود. فکر می‌کنم این موضوع بزرگترین حرکت ورزشی کل کشور برای تمامی رشته‌های ورزشی باشد، چرا که فوتبال رشته‌ای محبوب‌، پر‌طرفدار و پرحاشیه است و اگر چنین اتفاقی بیفتد برای فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و جوانان و کل کشور یک برد محسوب می‌شود.

مریم آزمون در مورد استقبال بانوان از این بازی عنوان کرد: خانم‌ها نشان دادند که به این حرکت علاقه‌مند هستند و سال‌ها منتظر چنین اتفاقی بودند و چه بهتر که برای فوتبال بانوان این امکان فراهم شود. فکر می‌کنم ورزشگاه را پر کنند چون همه مشتاق هستند به ورزشگاه بیایند و تیم ملی کشورشان را تشویق کنند.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال هم با تایید این خبر اظهار کرد: هنوز زمان برگزاری این دیدار مشخص نیست.

تجدید نظر در مصوبه سال 84

خبر برگزاری دیدار دوستانه تیم ملی فوتبال زنان ایران با همتای روسی در ورزشگاه آزادی در حالی منتشر شد که وزیر ورزش هم روز گذشته از فراهم شدن شرایط حضور بانوان در ورزشگاه‌ها خبر داد.

در این رابطه گفته می‌شود شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در جلسه آینده‌ موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها را مجددا بررسی خواهد کرد. بر این اساس قرار است مصوبه سال 84 شورای عالی انقلاب فرهنگی مجددا مورد بررسی قرار بگیرد تا اگر زیرساخت‌های لازم برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها فراهم شده باشد قانون منع ورود بانوان را لغو کند.

مسعود سلطانی‌فر با حضور در نشست کمیسیون فرهنگی، تربیت بدنی و ورزش کشور، اظهار کرد: وزارت ورزش یک سال‌و‌نیم تلاش کرد تا شرایط حضور بانوان در ورزشگاه‌ها با رعایت ملاحظات فرهنگی و شرعی فراهم کند. در حال حاضر زیرساخت‌ها فراهم است و در دو سه مسابقه‌ای که حضور پیدا کردند، هیچ اتفاقی نیفتاد. تمام ملاحظات شرعی تاکنون رعایت شده و امیدواریم بتوانیم با فراهم کردن شرایط بیشتر، امکان حضور بانوان را در مسابقات مختلف فراهم کنیم.

سلطانی‌فر حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را نیز حق  آنها عنوان کرد و گفت: در یکسال نیز موفق شدیم با پیگیری‌ها ‌و هماهنگی‌ها ‌در چند نوبت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها ‌را در رویدادهای بین المللی فراهم کنیم و این حضور توام با ملاحظات فرهنگی و شرعی بوده است و من اعلام می‌کنم کلیه زیرساخت از ورودی مجزا تا امکانات دیگر و شرایط  فرهنگی و شرعی  برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها ‌فراهم است. حضور بانوان در طی یکسال اخیر در ورزشگاه از جمله هنگام برگزاری بازی های ایران در جام جهانی که تصاویر بازی‌ها ‌در ورزشگاه آزادی پخش شد، همچنین بازی ایران – بولیوی و بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا را بسیار مثبت بود.

رفع محرومیت از جامعه چهل و چند میلیونی بانوان

معاون وزیر ورزش هم در این نشست به دفاع از حضور زنان در استادیوم‌ها پرداخت و گفت: بانوان ایرانی در قالب تیم‌های مختلف ورزشی در عرصه‌های بین المللی شرکت می‌کنند، قهرمان می‌شوند و روی سکو می‌روند. اما سوالی که دنیا همیشه از مسئولان ورزش ایران دارد این است که چرا با وجود این که بانوان ایرانی فعالیت حرفه‌ای ورزشی دارند، ولی اجازه حضور در استادیوم‌های ورزشی برای تماشای مسابقات را ندارند؟

محمدرضا داورزنی افزود: واقعیت این است که نباید بد‌رفتاری‌ها و بی‌اخلاقی‌ها در یک مسابقه را به کل جامعه ورزش و تماشاگران تعمیم دهیم. آمارها نشان می‌دهد که در مسابقات ملی هیچ مشکل اخلاقی و بدرفتاری تماشاگران وجود نداشته است. نباید به صرف این که در یک مسابقه چندین تماشاگرنما بدرفتاری می‌کنند، جامعه چهل میلیونی بانوان و چند میلیون نفری بانوان ورزشکار و خانواده‌های آنها را از تماشای مسابقات فرزندان خود و تیم‌های ملی محروم کنیم.

وی تاکید کرد: از دوستان شورای عالی انقلاب فرهنگی تقاضا می‌کنم به این موضوع که حق مسلم بانوان ایرانی است توجه بیشتری داشته باشند تا بانوان ما در فضای سالم‌تر و آرام‌تر بتوانند در استادیوم‌ها حضور پیدا کنند.

جلوی فحاشی مردان را بگیریم نه ورود زنان به ورزشگاه!

در این باره استاد حوزه علمیه قم، هم پیش از انتشار اخبار روز گذشته کمیسیون فرهنگی، از آزاد شدن ورود بانوان به ورزشگاه آزادی در آینده‌ای نزدیک خبر داده بود. محسن غرویان در این باره اظهار کرد: از منظر فقها، ورود زنان به ورزشگاه‌ها فی‌نفسه گناه نیست اما می‌تواند مقدمه گناه باشد. یعنی ممکن است زنان در معرض فحاشی مردان قرار ‌گیرند. اما این استدلال جواب دارد. جوابش این است که ما نمی‌توانیم زنان را از حقی محروم کنیم به این دلیل که مردان فحاشی می‌کنند. در واقع ما باید جلوی فحاشی مردان را بگیریم نه جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها را.

محسن غرویان درباره سکوت اکثر مراجع هم عنوان کرد: بعضی از آقایان محافظه‌کاری‌هایی دارند و نمی‌خواهند اگر ورود زنان به ورزشگاه تالی فاسد داشت، کسی سراغ آنها بیاید و بگوید شما این حکم را صادر کردید. ولی عده‌ای هم هستند که می‌گویند ما نظرمان را با دلیل شرعی بیان کردیم و هر کسی وظیفه‌ای دارد. یعنی علما باید حکم شرعی را بیان کنند، مسئولان دولتی هم باید فضا را مساعد کنند.

مریم سرخوش

 انتهای پیام/

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه