همراه ما باشید
پیروزی نیوز
پايگاه خبري پیروزی نيوز

به بهانه زادروز مهندس پرسپولیس

عاشوری، ستاره ای که پیشنهاد تابعیت قطری ها را رد کرد

عاشوری، ستاره ای که پیشنهاد تابعیت قطری ها را رد کرد

محسن عاشوری، ستاره سابق پرسپولیس و تیم ملی متولد ۱۲ دی ۱۳۴۳ و اهل شهر نوشهر می باشد. این بازیکن، فوتبال خود را از زمین های خاکی آغاز کرد. سعد آباد شمیران(سایپا) نخستین تیمی بود که عاشوری فوتبال را به شکل رسمی در آن استارت زد. او بعد از پایان خدمت سربازی در سال 66، در 23 سالگی به پرسپولیس پیوست و بعد از 5 سال بازی در این تیم یک سال و نیم به صورت قرضی به الغرافه قطر پیوست و سپس مجددا به تیم محبوبش بازگشت. عاشوری تا سال 74 عضو پرسپولیس بود و در ۱۷۹ بازی که برای این تیم انجام داد ۲۰ گل به ثمر رساند. او پس از جدایی از پرسپولیس به برق تهران پیوست و بعد از 6 ماه بازی برای این تیم از دنیای بازیگری خداحافظی کرد.

عاشوری 12 بازی ملی هم در کارنامه دارد. او نخستین بار در ششم خرداد 67 مقابل هنگ کنگ به میدان رفت و آخرین بازی ملی خود را در تیرماه 71 مقابل پاکستان انجام داد. از جمله افتخارات مهم وی می توان به قهرمانی با تیم ملی در بازی های آسیایی 1990 پکن اشاره کرد.

هواداران قدیمی فوتبال این هافبک خوش تکنیک را با پاس های طلایی اش می شناسند و در زمانی که بازی می کرد به وی لقب مهندس فوتبال داده بودند. عاشوری هافبکی خوشفکر و باتکنیک بود که خوب توپ‌گیری می کرد و مانند یک لیدر قدرتمند خط هافبک را رهبری می کرد. او مهارت خاصی در بازیسازی و گلسازی داشت و در دهه 60 که پرسپولیس، تیمی هجومی و زلزله شهرت گرفته بود و یک به یک جام ها را درو می کرد، محسن عاشوری یکی از ستاره‌های تیم پروین بود. به جرات می توان گفت فرشاد پیوس، برترین گلزن تاریخ پرسپولیس نیمی از گل‌هایش برای پرسپولیس را با پاس های بی نقض این هافبک خوش تکنیک برای پرسپولیس به ثمر رساند و اغراق نیست اگر بگوییم عاشوری بهترین پاسور و بازیساز فوتبال ایران در دهه 60 بوده است. تا جایی که حتی قطری ها به این هافبک طراح و خوشفکر پیشنهاد تابعیت دادند اما عاشوری که از جمله بااخلاق ترین بازیکنان دوران خود بود بخاطر عرق و علاقه ای که به پیراهن تیم ملی داشت این پیشنهاد را رد کرد.

عاشوری مربیگری را از سال ۸۹ با امیدهای پرسپولیس شروع کرد و بعد از ۵ سال  به عنوان سرمربی در تیم جوانان پرسپولیس مشغول به کار شد که حاصل آن پرورش بازیکنانی نظیر علیرضا حقیقی، امیرحسین فشنگچی و... بود. او بعد از آن یک سال مسوولیت تیم دوم پیکان(سمند)تهران، که در لیگ3 کشور حضور داشت را برعهده گرفت و یکسال بعد در تیم بزرگسالان پیکان به عنوان دستیار در کنار مدیر روستا مشغول به فعالیت شد و سپس همراه با او به پاس همدان رفت. و در سال 90 با استیلی به پرسپولیس برگشت و بعد از جدایی این مربی مدتی دستیار مصطفی دنیزلی و مانوئل ژوزه بود. عاشوری بعد از جدایی از پرسپولیس مدتی سرمربی پاس همدان بود و در تیم خونه به خونه به عنوان کمک مربی فعالیت کرد و سپس هدایت شهرداری فومن را پذیرفت و هم اکنون نیز هدایت تیم خوشه طلایی در لیگ دسته دوم را برعهده دارد. برای ستاره سابق پرسپولیس در زادروزش بهترین ها را آرزو داریم.

افتخارات عاشوری:

پرسپولیس

قهرمانی باشگاه های تهران  (1366)

 قهرمانی جام حذفی کشور (1366،1370) 

 قهرمانی باشگاه‌های تهران (1369،1368، 1367) 

 قهرمانی جام در جام آسیا (1370)   

 قهرمانی لیگ آزادگان (1374)

تیم ملی

قهرمانی بازی های آسیایی پکن(1990)

شیوا دورانگر

انتهای پیام/

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه