همراه ما باشید
پیروزی نیوز
پايگاه خبري پیروزی نيوز

به بهانه زادروز بهزادی؛

سرطلایی جاودانه در قلب ها

سرطلایی جاودانه در قلب ها

همايون بهزادی ستاره فقید پرسپولیس زاده 14 دی ماه 1320 در خرم آباد بود. سرطلایی فوتبال ایران در سال 1346 از تیم شاهین به پرسپولیس آمد و تا پایان دوران بازیگری اش در سال 52 به پیراهن سرخ این تیم وفادار بود. بهزادی در دهه 50 یکی از عناصر تاثیرگذار پرسپولیس بود. این مرد بزرگ را باید به نوعی جزو بنیانگذاران پرسپولیس دانست. او چه در قامت بازیکن و چه مربی برای پرسپولیس دستاوردهای بزرگی را به یادگار گذاشت که مهم ترین آن حماسه 6 تایی شدن استقلال در سال 52 بود. بهزادی که 40 روز قبل از این بازی در غیاب راجرز، سرمربی وقت سرخ ها را تمرین داده و آماده این نبرد حساس کرده بود روز مسابقه در حالی که مصدوم شد هم با به ثمر رساندن 3 گل نقش پررنگی هم در پیروزی تاریخی پرسپولیس داشت. و مصدومیت در این بازی زمینه خداحافظی زودهنگام او را از فوتبال فراهم آورد.

بهزادی با به ثمر رساندن 4 گل در دربی تهران رکوردی بی نظیری از خود به جا گذاشت. او در مجموع 2 داربی 12 و 13 جمعا 4 بار در 2 دیدار رفت و برگشت و در فاصله زمانی کمتر از 100 روز یک رکورد جاودانه را خلق کرد. همایون در زمان خودش جزو 5 سرزن برتر دنیا در زمان خودش به شمار می رفت. او پیشنهاد تیم های مطرح تیم های ترک و آلمانی از جمله گالاتاسرای را به دلیل عشق به وطنش رد کرد.

این روزها که در آستانه جام ملت ها قرار داریم بی مناسبت نیست که اگر یادآوری کنیم بهزادی از اولین نام های ماندگار تیم ملی در جام ملت های آسیاست. مهاجمی که در سال 1968 در هر 4 مسابقه ایران گلزنی کرد و نقشی کلیدی در اولین قهرمانی ایران در آسیا داشت . بهزادی با هت تریک در برابر عراق ، اولین هت تریک تاریخ بازی ها را برجای نهاد. او در راه صعود ایران به المپیک 5 گل زد هر چند که همراه با دیگر بازیکنان شاهین از حضور در تیم اعزامی به المپیک محروم شد اما بعد از بخشیده شدن  با تیم ملی نایب قهرمان بازی های آسیایی 1966 و قهرمان جام ملت های 1968 و 1972 را بدست آورد.  سرطلایی با 16 گل ملی تا اواسط دهه 50 بهترین گلزن تاریخ تیم ملی ایران بود.گفتنی است بهزادی در 35 بازی ملی 9 گل به ثمر رساند.

بهزادی یکی از اسطوره های تاریخ پرسپولیس و فوتبال ایران بود. حتی کنفدراسیون فوتبال آسیا در سال 2014 از این مرد بزرگ به عنوان بهترین گلزن جام ملت ها 1968 و یکی از 10 فوتبالیست افسانه ای قاره تجلیل به عمل آمد. بهزادی اگر زنده بود امروز77 سالگی اش را جشن می گرفت اما هواداران پرسپولیس با گذشت3 سال از درگذشت این ستاره تکرار نشدنی هنوز هر سال دی ماه که فرا می رسد از او یاد می کنند.

نگاهی به افتخارات سرطلایی فوتبال ایران 

باشگاهی

قهرمانی با پیکان در مسابقات تهران و جام بین المللی دوستی(1347)

قهرمانی با پرسپولیس در جام منطقه ای (1350)

قهرمانی با پرسپولیس در اولین دوره لیگ تخت جمشید(1352)

تیم ملی

نایب قهرمانی بازی های آسیایی 1996

قهرمانی جام ملت ها1968   

قهرمانی جام ملت های آسیا ۱۹۷۲

فردی

 

هت تریک در دربی با پیراهن پرسپولیس

آقای گلی جام ملت های آسیا 1968

عضویت در تالار مشاهیر پرسپولیس

عضویت در تالار مشاهیر آسیا

شیوا دورانگر

انتهای پیام

 

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه