همراه ما باشید
پیروزی نیوز
پايگاه خبري پیروزی نيوز

رحیم یوسفی:

نمی‌شود از مربی‌ای که تیمش نتیجه گرفته انتقاد کرد؛

نمی‌شود از مربی‌ای که تیمش نتیجه گرفته انتقاد کرد؛

بعد از برد 5 بر صفر مقابل یمن، تیم ملی فوتبال کشورمان روز شنبه به مصاف ویتنام می‌رود. طبق عادت معمولِ 8 سال همکاری فدراسیون فوتبال ایران با کیروش، مرد پرتغالی بعد از برد باز هم گلایه‌هایش از دشمنان فرضی را آغاز کرد، درحالیکه حتی منتقدترین منتقدان کیروش هم این روزها به خاطر مصالح ملی سکوت اختیار کرده و برای تیم ملی کشورمان در امارات آرزوی موفقیت دارند.

به گزارس پیروزی؛ در همین خصوص صحبتی داشتیم با رحیم یوسفی پیشکسوت باشگاه پرسپولیس، با کسی که یکی از مخالفان جدایی گادوین منشا از جمع سرخپوشان است و البته نیم فصل دوم خوبی را در انتظار تیم برانکو می‌بیند.

گفت‌وگوی روزنامه پیروزی با رحیم یوسفی را در زیر می‌خوانید:

- کیروش بعد از برد مقابل یمن باز هم انتقاد کرد و پاسخ برانکو را داد.

کیروش که از گذشته اخلاقش همین بود، به نظر من کیروش و برانکو دو مربی بزرگ هستند و اینکه اینقدر علیه هم مصاحبه کنند جز اینکه به ذهنیت مردم و تماشاچیان لطمه بزنند، کار دیگری انجام نمی‌دهند و این به ضرر فوتبال ما است.

- یمن تیمی بود که بخواهیم برد پرگل مقابل این تیم را یک محک یا ارزیابی خوب برای شاگردان کیروش در جام ملت‌ها بدانیم؟

به نظر من یمن اصلا تیمی نبود که بخواهیم تیم‌مان را مقابل این تیم محک بزنیم. البته من چند بازی دیگر از این جام را هم دیده‌ام که در قیاس با جام ملت‌های گذشته، اصلا خوب نبودند. تیم‌ها ضعیف شده‌اند. فوتبال ایران نسبت به چنین تیم‌هایی همیشه برتر بوده، یمن با یک گل سریع به هم ریخت و به جای 5 تا، 6-7 گل هم می‌شد به این تیم زد، ایران راحت از این دور مقدماتی بالا می‌آید.

- اما عراق حریف ساده‌ای به نظر نمی‌رسد.

ما همیشه با عراق مشکل داشتیم، ولی این‌بار فکر می‌کنم راحت این تیم را شکست داده و صعود کنیم.

- با این شرایط که می‌گویید تیم‌ها ضعیف شده‌اند، چقدر می‌شود به قهرمانی امیدوار بود؟

قهرمانی دور از دسترس ما نیست. البته ژاپن تیم خوبی است، بازی کره جنوبی را دیدم زیاد خوب نبود، ولی بین 4-5 تیم برتر می‌آید. به نظر من ایران، عربستان، کره‌جنوبی و ژاپن به نیمه‌نهایی می‌رسند. البته اردن که استرالیا را شکست داد بیشتر یک اتفاق بود. مطمئن هستم که به جمع 4 تیم می‌رسیم و بعد هم به امید خدا در فینال هستیم.

- خیلی‌ها می‌گویند فوتبال هند نتیجه کار زیربنایی‌اش را مقابل تایلند گرفت. شما هم این اعتقاد را دارید؟

بازی را دیدید؟ من کامل دیدم. هندوستان هیچ‌وقت فوتبال نداشته، تایلند خیلی ضعیف بازی کرد که اینطور باخت، وگرنه هند هیچ بازی قابل توجهی ارائه نکرد. اگر تیم پیشکسوتان ما هم مقابل هر دو تیم قرار می‌گرفت آنها را شکست می‌داد، یعنی اینقدر هر دو تیم ضعیف بودند. البته همین تیم پیشکسوتان ما مقابل تیم پرسپولیس بازی را دو بر صفر واگذار کرد، هند و تایلند که دیگر تیمی نیستند که ما آنها را شکست ندهیم. فقط بازیکن شماره 11 آنها به نسبت خوب بود، باقی بازیکنانش فوتبال بزن زیرش بازی می‌کردند. البته آنها یک مقدار از نظر قدرت بدنی از تایلند بهتر بودند.

- گفته می‌شود که کیروش بعد از جام ملت‌ها از ایران می‌رود و خیلی جدی حرف از کلمبیا مطرح است.

اصلا مهم نیست که می‌رود یا نمی‌رود. مربی‌ای که از خارج می‌آید پول می‌خواهد، ضمن اینکه ما در داخل ایران هم مربیانی داریم که بتوانند مسئولیت تیم ملی را برعهده بگیرند.

- یعنی می‌خواهید بگویید که کیروش هم نباشد با همین پولی که به او می‌دهیم می‌توانیم یک مربی طراز اول دنیا را به خدمت بگیریم؟

بله، همین‌طور است. داریم پول می‌دهیم. کیروش شد، شد، نشد هم یک مربی دیگر. البته او هم مثل ایرانی‌ها شده، فقط لجبازی می‌کند، یک کارهایی انجام می‌دهد که صحیح نیست و کسی از یک مربی در سطح تیم ملی نمی‌پذیرد. او با تیم‌هایی مثل منچستریونایند کار کرده، نباید علیه کسی جبهه بگیرد. به نظر من او داخل فدراسیون نفوذ کرده، شده همه کاره فوتبال ما. کسی هم جرات ندارد چیزی بگوید، البته این ضعف فدراسیون فوتبال ما است. کیروش زحمت کشیده ولی فدراسیون به او خیلی اختیار عمل داده است.

- برویم سراغ پرسپولیس. نیم فصل دوم را برای سرخپوشان چطور می‌بینید؟

برانکو منشا را کنار گذاشت، من می‌گویم از مربی‌ای که تیمش نتیجه گرفته و خوب کار کرده نمی‌شود ایراد گرفت. او درست هم می گوید، برانکو گفته من تشخیص می‌دهم که منشا گل نمی‌زند و به جای او بهتر است فوروارد دیگری بیاوریم.

- پس مخالف کنار گذاشتن منشا بودید؟
بله ولی سلیقه مربی این بود و من نمی‌توانم ایراد بگیرم. اما اگر من مربی بودم بازیکنی مثل منشا را کنار نمی‌گذاشتم. آیا او به خوبی تغذیه شده و گل نزده؟ به نظر من پرسپولیس اگر تا اینجا آمد در لیگ قهرمانان و لیگ برتر، منشا خیلی در آن نقش داشت و خیلی در بازی زحمت می‌کشید. من اگر جای برانکو بودم چنین بازیکنی را کنار نمی‌گذاشتم.

- فکر نمی‌کنید شاید در مورد او مسائل دیگری هم مطرح باشد؟

ما همه زیر دست علی پروین کار کرده‌ایم، به هرحال دوره ما هم خیلی اشتباه می‌کردیم. بازیکن جوان است و جوان هم اشتباه می‌کند. بُعد فنی را باید در نظر گرفت، من خیلی موافق اخراج و کنار گذاشتن بازیکن نیستم.

- حالا این تیم با نفراتی که اضافه می‌شوند می‌تواند برای سومین سال متوالی قهرمان ایران شود؟

بازیکنان خوبی به تیم اضافه می‌شوند. مثلا ترابی خوب است. صحبت از یک کروات هم شده، اما یادتان هست که برانکو قبلا هم دو سه بازیکن آورد که خوب نبودند، اگر قرار باشد این بازیکن هم ضعیف باشد خب وقتی منشا را کنار می‌گذاریم باید یکی بهتر از او به پرسپولیس اضافه شود، کسی که بیشتر گل بزند. به هرحال من که فکر می‌کنم پرسپولیس به خاطر این تماشاگران و با وضعیت فنی‌ای که دارد امسال هم قهرمان می‌شود.

مرضیه دارابی

انتهای پیام/

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه