همراه ما باشید
پیروزی نیوز
پايگاه خبري پیروزی نيوز

حداقل انتظار از تیم ملی قهرمانی در جام ملت‌هاست

افاضلی: پرسپولیس قطعا مدعی اصلی قهرمانی این فصل است

افاضلی: پرسپولیس قطعا مدعی اصلی قهرمانی این فصل است

او در سال‌های اخیر یکی از منتقدان رفتار و گفتار کارلوس کیروش پرتغالی بوده است اما مثل هر ایرانی‌ دیگری، حالا که تیم ملی‌مان در جام ملت‌های آسیا به سر می‌برد و یکی از مدعیان اصلی قهرمانی است، دیگر در مورد سرمربی این تیم صحبتی نمی‌کند.

به گزارش پيروزي؛‌در آستانه حساس‌ترین بازی مرحله گروهی تیم‌مان در جام ملت‌های آسیا با هومن افاضلی مربی و کارشناس فوتبال صحبت کردیم. گفت‌وگوی روزنامه پیروزی با افاضلی که سابقه حضور چندین‌باره در کادرفنی تیم ملی فوتبال و همچنین سرمربیگری تیم ملی امید را در کارنامه دارد، در زیر می‌خوانید:

- هرچند همه از قبل می‌دانستیم اصلی‌ترین حریف‌‌مان در مرحله گروهی عراق است، اما به نظر می‌رسد این تیم را خیلی بیشتر از حد فنی‌اش برای خود بزرگ کرده‌ایم.

بله از قبل هم مشخص بود که عراق سخت‌ترین حریف‌مان در این گروه است، اما همانطور که شما گفتید این تیم تا اینجای کار لااقل آنقدر متقاعد کننده بازی نکرده و از این تیم یک تیم بزرگ بسازیم و شرایطش به آن شکلی نیست که شاید در دوره‌های گذشته جام ملت‌ها بود.

- چیزی از که نتایج گروهی تا به اینجای کار برمی‌آید، هنوز هیچ تیمی خیلی خودش را از بقیه جدا نکرده و خیلی مقتدر ظاهر نشده است.

به غیر از ژاپن که کلیت تیمش را حفظ کرده و البته رشدی هم نداشته، به نظر من تیم‌های کره‌جنوبی و استرالیا روند نزولی داشته‌اند به این دلیل که نسل عوض می‌کنند. قبلا که مسابقات جام ملت‌ها، با فاصله دو سال از جام‌جهانی برگزار می‌شد، به این ترتیب که دو سال درمیان جام‌جهانی و جام ملت‌های آسیا را داشتیم، مسابقات از کیفیت بهتری برخوردار بود و تیم‌ها رشد بهتری داشتند اما اکنون که جام ملت‌ها در همان سالِ جام‌جهانی برگزار می‌شود خیلی از تیم‌ها تصمیم می‌گیرند در ابتدای مسیر جام‌جهانی بعدی، تغییر نسل دهند که در جام بعدی تیم جوان‌تر و بهتری را شرکت دهند و به همین دلیل در جام ملت‌ها خیلی خوب ظاهر نمی‌شود.

- اما تیم ما تغییر آنچنانی نداشته.

تنها تیمی که به خاطر شرایط سنی، کیفیت رو به رشدی داشته و همه نفراتش را حفظ کرده است، تیم ملی ایران است. لااقل سه-چهار سال است که بچه‌ها در کنار هم هستند. بعد از جام‌جهانی 2014 که تغییر نسل دادیم، همین بچه‌ها تجربه حضور در لااقل 2 تورنمنت بزرگ را دارند و میانگین سنی‌شان مناسب است. تنها چیزی که این تیم می‌خواهد شجاعت و کیفیت هجومی‌تر بالاتر است. شاید تنها دو، سه بازیکن فانتزی در تیم‌مان کم داریم که در فاز هجومی کارهای بیشتری انجام دهند. من در این جام هیچ تیمی را رقیب ایران نمی‌بینم و چیزی که باید این تیم به دست آورد، قهرمانی است. ما شرایطی داریم که دیگر تیم‌ها ندارند. ثبات‌مان در کادرفنی و بازیکنان از هر چیزی مهم‌تر است. ضمن اینکه یک اردوی خیلی خوب در قطر داشتیم، جایی که بهترین تیم‌های جهان اردو زده‌اند و مربی‌مان 8 سال فرصت داشته که ایده‌هایش را در زمین پیاده کند. تنها توقعی که از این تیم وجود دارد، قهرمان است. البته می‌توانیم یکی، دو بازی نسبتا ضعیف و یا نوسان را از این تیم بپذیریم که ممکن است در هر جامی رخ دهد اما باید به خاطر این کیفیت درنهایت قدرتمندانه اول شویم.

- تا اینجای کار همه تیم‌های آسیایی 2 بازی انجام داده‌اند. تیمی بوده که به نظر شما بتواند لقب پدیده یا شگفتی‌‌ساز را به خود اختصاص دهد؟

من تیم هند را خیلی پسندیدم و به نظرم فوتبال خوبی را ارایه می‌کند. شناخت خوبی هم از استفان کنستانتین سرمربی این تیم دارم که از دوستان خوبم هست و مربی کاربلدی است. این تیم نشان داد که فوتبال هند رشد کرده و نماینده خوبی برای فرهنگ و کشور هندوستان شده است. این تیم من را تحت تاثیر قرار داد.

- پیش‌بینی‌تان از بازی امروز (چهارشنبه) ایران و عراق چیست؟

این بازی برای بحث صدرنشینی هر دو تیم خیلی اهمیت دارد، هرچند که تیم عراق با تمام قدرتش برای پیروزی مقابل ایران می‌آید اما این تیم تا اینجا در آن سطحی نشان نداده که بتواند به برد مقابل ایران برسد. ضمن اینکه تیم ما در بهترین شرایط قرعه‌ای کار را در جام ملت‌ها آغاز کرده، با 2 بازی آسان که درحقیقت به بازی‌های تدارکاتی قبلی ما اضافه شدند و درواقع جام ملت‌ها برای ایران از بازی با عراق آغاز می‌شود. علاوه بر این ما اگر عراق را شکست دهیم آن وقت تا نیمه‌نهایی هیچ حریف سختی نخواهیم داشت و به راحتی پیش خواهیم رفت.

- لیگ برتر ما هرچند تعطیل شده اما تیم‌ها دارند خودشان را برای نیم فصل دوم آماده می‌کنند. به نظر شما چیدمان لیگ چقدر در آغاز بازی‌ها تغییر می‌کند؟

امسال هم پرسپولیس مدعی اول قهرمانی است و تنها تیمی که می‌تواند برای این تیم چالش درست کند، سپاهان است. پرسپولیس با یارانی که گرفته و تیمش را تقویت کرده، توانش بیشتر از قبل خواهد شد و می‌تواند به مهره‌هایی که فصل گذشته دائما بازی می‌کردند هم گاهی استراحت بدهد. با شناختی که از برانکو دارم، قطعا این تیم مدعی اصلی قهرمانی این فصل است، اگر این اتفاق رخ ندهد به نظر من چیز چیز غیرمترقبه‌ای اتفاق افتاده. البته این به معنای دست‌کم گرفتن سپاهان نیست چون اصفهانی‌ها در کنار مربی خوب‌شان، امکانات بی‌نظیر و سازماندهی خوبی دارند.

- کنار گذاشتن گادوین منشا از این تیم، موافقان و منتقدان زیادی داشت. شما به عنوان یک کارشناس این تصمیم را چطور دیدید؟

در فوتبال همه چیز برمبنای عرضه و تقاضا رخ می‌دهد. با توجه به قیمت ارز، شما وقتی یک بازیکن خارجی را جذب می‌کنید باید ببینید در مقابل پولی که می‌گیرد چه کارایی‌ای دارد. توقع از منشا این بود که حداقل در یک فصل بین 8 تا 10 گل بزند تا بتواند به پرسپولیس کمک کند. این چیزی است که از یک سانتر فوروارد با آن قیمت انتظار می‌رو که او با وجودی که خیلی برای پرسپولیس زحمت کشید و در زمین تلاش می‌کرد که دائم کیفیت بهتری از خودش را نشان دهد، اما نتوانست این تعداد گل بزند و به همین دلیل برانکو به دنبال مهاجم دیگری رفت.

- تیمی که به تازگی مسوولیت فنی‌اش را دست گرفته‌اید چه وضعیتی در لیگ یک دارد؟

زمانی که من به تیم کارون الوند اضافه شدم و کمی قبل‌تر از آن، 12- 13 بازیکن با مربی قبلی از این تیم رفتند و با شرایط بسیار سختی استارت کار را زدیم. یعنی همین پنجشنبه گذشته که استارت نیم فصل دوم لیگ یک را زدیم، ما فقط 12-13 بازیکن داشتیم.

- شبیه به پرسپولیس در نیم فصل اول لیگ برتر؟

نه، باز برانکو بازیکنانی داشت که با آنها نیمکتش را پر کند، اما ما نداشتیم و دست و بال‌مان کاملا بسته بود. امیدوارم بتوانیم چند بازیکن جدید به تیم‌مان اضافه کنیم.

- با این وضعیت شانس صعود به لیگ برتر را ندارید؟

این انتظار امسال غیر واقعی است. چون کارون سال گذشته تازه از لیگ 2 به لیگ یک آمده است و امسال باید خودش را در لیگ یک تثبیت کند. مدیرعامل ما آدم مطلعی است و شرایط تیم را می‌داند. ما سال آینده می‌توانیم به حضور در کورس تیم‌های برتر لیگ یک برای صعود به لیگ برتر فکر کنیم.

 

مرضيه دارابي

انتهاي پيام/

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه