همراه ما باشید
پیروزی نیوز
پايگاه خبري پیروزی نيوز

وزارت ورزش چه کسانی را برای ریاست فدراسیون تایید کرد؟

برگ برنده‌ای به اسم ائتلاف

برگ برنده‌ای به اسم ائتلاف

درست در زمانی که گمانه‌زنی‌ها در مورد رئیس بعدی فدراسیون به سمت و سویی می‌رفت که اصلا قرار نیست تا پیش از المپیک، انتخابات کشتی برگزار شود و تا توکیو، ورزش اول کشور با سرپرست اداره خواهد شد، وزارت ورزش با اعلام زمان ثبت‌نام از کاندیداها، همه را غافلگیر کرد.

به گزارش پیروزی، عصر روز 14 اسفند اعلام شد که از فردا (15 اسفند) ثبت‌نام از نامزدها به مدت 10 روز کاری طی روزهای 15 تا 28 اسفند ماه ثبت‌نام از کاندیداهای ریاست فدراسیون کشتی انجام خواهد شد و در روز اول ثبت‌نام، این امیررضا خادم بود که ثبت‌نام کرد و خیلی‌ها همین موضوع را دلیلی بر حمایت وزارت ورزش از رئیس پیشین فدراسیون کشتی دانستند.

روزهای ابتدایی و میانی ثبت‌نام، متقاضی شاخص و چندانی نداشت اما در سه روز پایانی، محل دبیرخانه فدراسیون روزهای شلوغی را سپری کرد و علیرضا دبیر، علیرضا حیدری، عباس جدیدی، مجید خدایی، حمید بنی‌تمیم، سیدهادی حسینی و... ثبت‌نام کردند تا درنهایت 21 نفر برای جانشینی رسول خادم کاندیدا شوند.

حالا همه منتظر تعیین زمان برگزاری انتخابات هستند که البته پیش از آن باید صلاحیت نامزدها از سوی مراجع بالاتر برای دراختیار گرفتن این پست تایید شود.

یکی از نهادهایی که باید صلاحیت نامزدهای ریاست فدراسیون‌ها را تایید کند، وزارت ورزش است که در همین خصوص شنیده می‌شود وزارتخانه صلاحیت 11 کاندیدا را به لحاظ مدیریتی تایید کرده و حالا گوش‌شکسته‌ها در انتظار گرفتن تاییدیه از سوی دیگر مراجع هستند. در بین این 11 نفر اسامی افراد نام‌آشنا و شاخص کشتی دیده می‌شود، نفراتی مثل بنی‌تمیم، دبیر، حیدری، خادم، خدایی، قربانی، حسینی و... حالا باید در انتظار تاییدیه‌های بعدی ماند تا پس از آن زمان برگزاری انتخابات کشتی مشخص شود.

وقتی تکلیف صلاحیت‌ها مشخص شود، گرچه بخش زیادی از راه انتخابات طی شده اما باز هم راه درازی تا انتخاب جانشین خادم وجود دارد و به نوعی می‌شود آن زمان را تازه ابتدای راهِ انتخاب دانست، جایی که نامزدهای قطعی باید نظر مثبت مجمع کشتی را جلب کنند.

 

* فقط ائتلاف جواب می‌دهد

مجمع هم حکایت جالبی دارد، آنها به این توافق نظر رسیده‌اند که پیش از تشکیل مجمع انتخاباتی روی یک نامزد خاص با هم به توافق برسند و البته تاکید دارند که به برنامه رای خواهند داد نه اسامی. البته برکسی پوشیده نیست که با تعدد نامزدها، حالا مجمع کشتی به سختی می‌تواند روی یک گزینه به توافق برسد.

در روزهای ابتدایی استعفای رسول خادم، صحبت از حمید بنی‌تمیم و علیرضا دبیر مطرح بود، اما در ادامه پای امیررضا خادم و در روزهای منتهی به ثبت‌نام علیرضا حیدری و مجید خدایی به انتخابات باز شد و درنهایت 21 نفر برای جانشینی رسول خادم ثبت‌نام کردند.

البته تحلیل‌ها اینطور بود که با توجه به ثبت‌نام امیررضا خادم، دیگر سرپرست فدراسیون در انتخابات شرکت نخواهد کرد اما او در ساعات پایانی ثبت‌نام کرد تا قاعده بازی دچار تغییراتی شود.

حالا یک صندلی است و چندین قهرمان جهان و المپیک که هرکدام‌شان در روزگار قهرمانی برای خود کیا و بیایی داشته‌اند. خیلی از کارشناسان کشتی معتقدند که اگر ائتلاف صورت بگیرد، آنوقت آرای واقعی‌تری به صندوق‌ها ریخته خواهد شد که البته روال موجود نشان می‌دهد خبری از ائتلاف نیست.

بعید به نظر می‌رسد هیچ‌یک از این نفرات به نفع دیگری کنار بروند و هرکدام هم نظرشان این است که بخشی از آرای مجمع را در اختیار دارند.

برخلاف دوره‌های گذشته این‌بار واقعا نمی‌شود رئیس بعدی کشتی را پیش‌بینی کرد. عده‌ای سیدهادی حسینی را گزینه وزارت ورزش می‌دانند اما به نظر می‌رسد او پیش از انتخابات از حضور در این عرصه انصراف دهد، درحالیکه همچنان خیلی‌ها امیررضا خادم را گزینه اصلی وزارت ورزش می‌دانند و در عین حال قرار نیست سرپرست کشتی از حضور در انتخابات منع و یا مجبور به استعفا شود.

چیزی که در وضعیت فعلی در مورد کاندیداها اهمیت دارد، منابع مالی‌ای است که آنها برای ورود به کشتی در اختیار دارند. با افزایش چندین برابری هزینه اداره فدراسیون‌های ورزشی، حالا بدون اسپانسرهای قوی نمی‌شود رشته‌ای المپیکی مثل کشتی را اداره کرد. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که اعضای مجمع در خصوص انتخاب رئیس جدید فدراسیون باید در نظر بگیرند، دسترسی به منابع مالی مطمئن و پایدار است.

منابعی که کشتی را اسیر امروز و فردای پرداخت بودجه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نکند و بتواند جوابگوی هزینه بالای حضور در تورنمنت‌های خارجی، برپایی اردوهای ملی و ... باشد.

 

مرضیه دارابی

انتهای پیام/

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه