قانون برای استقلال دور زده می‌شود؟بازگشت استراماچونی، اجحاف به سایر تیم‌هاست

0 16
قانون برای استقلال دور زده می‌شود؟بازگشت استراماچونی، اجحاف به سایر تیم‌هاست

شیوا دورانگر – خبرنگار: مدتی است که بحث بازگشت آندره آ استراماچونی به فوتبال ایران مطرح است و حتی بعد از فینال حذفی مدیران استقلال با تأیید این موضوع، از مذاکره با این مربی خبر دادند.

آن هم در شرایطی که سازمان لیگ عقد قرارداد با بازیکنان و مربیان خارجی جدید را برای باشگاه‌ها ممنوع کرده است. آبی‌ها در ابتدا این‌طور عنوان کردند که این قانون شامل حال استراماچونی نمی‌شود و بر این باور بودند این مربی ایتالیایی به خاطر قراردادی که با استقلال دارد می‌تواند به فوتبال ایران بازگردد، ولی سازمان لیگ و کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال اعلام کرد چون استراماچونی قراردادش را با باشگاه استقلال فسخ کرده طبق قانون حق بازگشت به لیگ برتر را ندارد. بااین‌وجود تلاش استقلالی‌ها به‌صورت جدی برای بازگرداندن این مربی ادامه دارد. تا جایی که رسانه‌های ایتالیایی بازگشت استراماچونی به استقلال را نزدیک دانستند و اعلام کردند آبی‌ها قرارداد 2 ساله و بسیار پرزرق‌وبرق به سرمربی سابق خود پیشنهاد داده‌اند.
حسن روشن: استقلال از 2 ماه پیش به دنبال استراماچونی بود
حتی یکی از پیشکسوتان باشگاه استقلال در مصاحبه‌ای پرده از یک اتفاق جنجالی برداشت و اعلام کرد مسوولان این باشگاه از ماه‌ها پیش به دنبال بازگشت این مربی بوده‌اند. روشن گفته است: حدود 70، 60 روز پیش برای افتتاح یک نمایشگاه ماشین با چند نفر از دوستان‌مان دورهم جمع شدیم و در آنجا بود که دوست مشترک به من گفت مسوولان باشگاه استقلال خواستار 500 هزار دلار از من شدند تا استراماچونی را برگردانند! با خودم گفتم مگر سرمربی فرهاد مجیدی نیست، اما آن دوست ما گفت مدیران باشگاه به ما اعلام کردند استراماچونی یک‌میلیون و 800 هزار دلار از استقلال برای بازگشت می‌خواهد و خودش اعلام کرده 800 هزار دلار را می‌بخشد و یک‌میلیون دلار دیگر را می‌گیرد. مسوولان باشگاه به من گفتند 500 هزار دلار کمک کن و 500 هزار دلار دیگر را خودمان می‌دهیم تا این مربی را برگردانیم. ‌نمی‌دانم چه کسی این مشورت را به مدیرعامل استقلال داده اما دوست مشترک ما از 70 روز پیش می‌دانست که مسوولان باشگاه به دنبال جذب استراماچونی هستند!
شروط استراماچونی برای بازگشت به استقلال
روز گذشته هم یک خبرگزاری داخلی افشا کرد باشگاه استقلال شروط آندره‌آ استراماچونی برای بازگشت به این تیم را پذیرفته و منتظر حل مشکلات قانونی برای بازگشت این مربی است. ازجمله اینکه یک‌میلیون و 800 هزار یورو به‌عنوان دستمزد دریافت کند. این مبلغ علاوه بر استراماچونی شامل 3 دستیار خارجی او نیز خواهد شد. درصورتی‌که باشگاه استقلال قسط اول را واریز کند، قرارداد رسمی و رونمایی خواهد شد. گفته می‌شود قسط اول بین 20 تا 30 درصد کل قرارداد است. در قرارداد این مربی، متمم‌هایی چون صعود به مراحل حذفی لیگ قهرمانان آسیا، قهرمانی در لیگ برتر، حذفی و … نیز وجود دارد و همچنین خواستار حضور یک بازیکن فرانسوی شده است و…
اینکه استقلالی‌ها تا پای توافق با استراماچونی پیش رفته و خواسته‌های این مربی را هم پذیرفته‌اند، جالب‌توجه است. آن هم وقتی قانون مقابل این تیم تابلو ایست نشان داده است. این موضوع از 2 حالت خارج نیست یا به قول درودگر استقلال قدرتی مافوق قانون دارند، یا این مذاکره با استراماچونی در جهت ساکت کردن صدای هواداران استقلال است که استراماچونی را فرشته نجات تیم‌شان می‌بینند! هر چه که هست قانون اجازه بازگشت به این مربی را نمی‌دهد. در روزهای گذشته هم مسوولان فدراسیون صراحتاً اعلام کردند برای جذب مربی و بازیکن خارجی تبصره‌ای نمی‌گذارند و حالا باید دید چقدر به قانونی که تصویب کرده‌اند پایبند می‌مانند؟
درودگر: سعادتمند قدرت فراقانونی دارد
صادق درودگر، در مورد اینکه آیا طبق قوانین استراماچونی می‌تواند دوباره به استقلال برگردد یا خیر اظهار داشت: استراماچونی قراردادش را با باشگاه استقلال فسخ کرده و همچنین از این باشگاه شکایت کرده است. از سوی دیگر استقلال هم با فرهاد مجیدی قراردادی به مدت یک سال و نیم امضا کرده بنابراین این مربی ایتالیایی نمی‌تواند به‌هیچ‌عنوان به استقلال برگردد. همان‌طور که کالدرون هم با پرسپولیس قراردادش را فسخ کرد و دیگر نمی‌تواند به این باشگاه برگردد.
عضو هیأت رییسه سازمان لیگ فوتبال ایران بعد از فینال جام حذفی هم در واکنش به بیانیه استقلالی‌ها مبنی بر مذاکره با این مربی گفته بود: آن‌ها حتماً قدرتی فراقانونی دارند. ممنوعیت جذب بازیکن و مربی خارجی، به‌عنوان یک قانون در هیأت‌رییسه فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ لازم‌الاجراست. اگر استقلال با استراماچونی به توافق برسد، این قرارداد به‌هیچ‌عنوان ثبت نخواهد شد.
قنبرزاده: استراماچونی با استقلال قرارداد ندارد و شامل قانون جدید می‌شود
قنبرزاده دیگر عضو هیات رییسه سازمان لیگ هم در واکنش به اطلاعیه باشگاه استقلال برای بازگشت استراماچونی به ایران گفته بود: استراماچونی با استقلال قراردادی ندارد و با این تیم فسخ کرده است، الآن سرمربی استقلال فرهاد مجیدی است که در لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا نامش ارسال‌شده است. وقتی او به‌عنوان سرمربی روی نیمکت تیم حضورداشته، یعنی استراماچونی قراردادی با استقلال نداشته است، بنابراین طبیعتاً اگر بیاید باید قرارداد جدیدی امضا کند و این مساله مشمول قانون جدید تصویب‌شده است. قنبرزاده در خصوص این‌که آیا این قانون تبصره‌ای دارد که استقلال بتواند با استفاده از آن برای بازگشت استراماچونی اقدام کند، گفت: قانون می‌گوید استراماچونی نمی‌تواند برگردد و هیچ تبصره‌ای هم ندارد. مقررات اجازه بازگشت او را نمی‌دهد و چیزی که تصویب‌شده همین است.
نورشرق: استراماچونی نمی‌تواند مجدداً هدایت آبی‌ها را بر عهده بگیرد
رییس کمیته تعیین وضعیت هم با تأیید صحبت‌های اعضای هیات رییسه سازمان لیگ ابراز داشت: استراماچونی شامل قانون منع حضور مربیان خارجی می‌شود و نمی‌تواند مجدداً هدایت آبی‌ها را بر عهده بگیرد. باشگاه استقلال بعد از فسخ قرارداد این مربی، با فرهاد مجیدی قرارداد رسمی امضا کرده و برای این مربی کارت مربیگری دریافت کرده بنابراین بازگشت استراماچونی مشمول عقد قرارداد جدید است و این مربی نمی‌تواند به این باشگاه بپیوندد.
کارشناس حقوقی: استراماچونی نمی‌تواند به استقلال برگردد
غلامرضا رفیعی کارشناس حقوقی فوتبال هم بازگشت استراماچونی را غیرقانونی دانست و بیان کرد: این مربی در نیم‌فصل اول قراردادش را با استقلال فسخ کرده و به‌صورت یکطرفه از این باشگاه جداشده است. و اگر قرار است به این باشگاه برگردد طبعاً باید قراردادی جدید و به تاریخ روز امضا کند، که طبیعتاً وقتی قرارداد جدید منعقد می‌شود این مربی مشمول عدم حضور خارجی‌ها در فوتبال ایران می‌شود.
رایزنی وزارت ورزش برای بازگشت استرا؟
صرف‌نظر از قانون اخیر سازمان لیگ، خرید بازیکن و مربی خارجی از سوی وزارت ورزش هم برای سرخابی‌ها منع شده بود و به‌درستی مشخص نیست که مدیران استقلال با چه مجوزی به دنبال تحقق این مساله هستند؟ از جایی که وزارت ورزش متولی پرسپولیس و استقلال است بر تصمیمات عمده و کلان 2 باشگاه نظارت مستقیم دارد و ساده‌انگارانه است اگر تصور کنیم در جریان مذاکرات استقلال با استراماچونی قرار ندارد، که این با توجه به قانونی که اخیراً برای 2 باشگاه وضع شده عجیب و سوال برانگیز است.
قانون غلط بهتر از بی‌قانونی
همان‌طور که قبلاً هم در این موردبحث شد، اشکالات زیادی به این قانون می‌توان وارد آورد و این تصمیم می‌تواند برای فوتبال ما هم خوب و سازنده باشد و هم زیانبار و همان زمان هشدار داده شد که این قانون می‌تواند باعث افزایش بی‌رویه دستمزد بازیکنان ایرانی شود و باشگاه‌ها توان مقابله با درخواست‌های نجومی بازیکنان را نخواهند داشت. که متاسفانه همین اتفاق هم افتاد و شاهد هستیم که حتی برخی بازیکنان از باشگاه‌ها درخواست دارند به دلار با آن‌ها قرارداد بسته شود. ولی درهرصورت، این قانونی است که وضع‌شده است و با همه معایب و مزایای خود باید به آن احترام گذاشت. به‌هرحال هدف از این قانون جلوگیری از ورود بازیکنان بی‌کیفیت خارجی و خروج ارز بود، حال اگر قرار باشد به خاطر فشارها و برای منافع یک تیم خاص این قانون را لغو کنند دیگر در این فوتبال سنگ روی سنگ بند نخواهد شد. هرچه که باشد اجرای یک قانون غلط بهتر از بی‌قانونی است.
اجحاف به پرسپولیس و سایر مدعیان
این را نباید نادیده بگیریم که بسیاری از باشگاه‌ها فعالیت خود در نقل و انتقالات را بر اساس همین قانون استارت زده‌اند و تیم فصل بعد خود را تا حدودی تکمیل کرده‌اند. حال اگر قرار باشد استقلالی‌ها سرمربی خارجی جذب کنند در حق سایر تیم‌ها ظلم خواهد شد. زیرا باشگاه‌ها مجبور شدند بازیکنان داخلی را گران‌تر از قیمت واقعی خود جذب کنند. ضمن اینکه انتخاب‌های محدودی هم داشتند و با هر گزینه‌ای که در لیگ داخلی موجود بود قرارداد بستند. این قانون بیشتر از همه به تیم‌های همچون پرسپولیس و سپاهان ضربه زد؛. پرسپولیس خیلی زود نقل و انتقالات را استارت زد تا نفرات جدید را به بازی‌های آسیایی برساند و سپاهان هم که سخت به دنبال مربی خارجی بود و مربیان این تیم به این موضوع که حق استخدام مربی خارجی ندارند معترض شدند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.