ضعف گلزنی همچنان فوتبال ایران را آزار می‌دهدافت فاحش مهاجمان در لیگ نوزدهم

0 24
ضعف گلزنی همچنان فوتبال ایران را آزار می‌دهدافت فاحش مهاجمان در لیگ نوزدهم

شیوا دورانگر – خبرنگار: آمار پایین گلزنی در لیگ نوزدهم بار دیگر این واقعیت تلخ را که فوتبال ایران دچار فقر مهاجم تمام‌عیار و ششدانگ است به رخ کشید.

یک خارجی به‌مانند فصل گذشته بهترین گلزن لیگ شد و بهترین مهاجم داخلی که شهریار مغانلو باشد نیمی از گل‌های خود را از روی نقطه پنالتی به ثبت رساند. گفتنی است شیخ دیاباته بازیکن تیم فوتبال استقلال با 15 گل توانست به مقام آقای گلی این فصل از رقابت‌های لیگ برتر دست‌یافت. مغانلو مهاجم پیکان دومین گلزن برتر لیگ امسال بود که 13 گل برای تیمش زد. علی علیپور بازیکن پرسپولیس و عیسی آل کثیر مهاجم صنعت نفت آبادان هم با 12 گل زده در جایگاه سوم جدول گلزنان قرار گرفتند. همان‌طور که اشاره شد در فصل گذشته نیز کی روش استنلی و لوسیانو پریرا با 16 گل زده به‌طور مشترک آقای گل شدند و برای دومین فصل متوالی این عنوان به یک خارجی رسید. علی علیپور آخرین بازیکن ایرانی بود که صاحب کفش طلا شد. او با زدن 19 گل توانست این جایزه را در فصل هفدهم به دست آورد.
البته این مهاجم در دو فصل گذشته برای آقای گلی رقابت داشت و گرچه در کسب این عنوان ناکام بود، ولی همچنان گلزن تیمش بود. نکته اینجاست که پرسپولیس به‌عنوان قهرمان چند دوره اخیر لیگ برتر، در چند فصل اخیر با کمبود مهاجم دست‌وپنجه نرم کرد و بار گلزنی این تیم روی دوش علیپور قرار داشت و در فصلی هم که گذشت شاهد بودیم در تیم قهرمان لیگ، بعد از علیپور بیشترین گل را مهدی ترابی که یک هافبک باشد به ثمر رساند. و متأسفانه پرسپولیس برای فصل آینده این دو بازیکن را در کنار خود نخواهد داشت. شهریار مغانلو دیگر گلزن برتر لیگ هم به‌احتمال زیاد لژیونر خواهد شد و با این شرایط فوتبال ایران از وجود مهاجم گلزن خالی خواهد شد و بیشتر از گذشته فقر گلزنی خواهد داشت.
البته ترانسفر بازیکنان ایرانی به لیگ‌های اروپایی می‌تواند اتفاق خوبی برای فوتبال مان باشد، ولی نکته اینجاست آیا توانسته‌ایم برای بازیکنانی که لژیونر خواهند شد جایگزین داشته باشیم؟ در ليگی که بیش از ۷۰ درصد بودجه باشگاه‌ها صرف بستن تیم شود، چقدر برای پرورش مهاجم ششدانگ هزینه می‌شود؟ جالب اینجاست بعضاً حتی مهاجمان خارجی گرانقیمتی که وارد این فوتبال شده‌اند کیفیت لازم را نداشته‌اند. به‌طور مثال در فصلی که گذشت تیم پرسپولیس 3 مهاجم خارجی جذب کرد، اما هیچ‌کدام گره‌گشای خط حمله این تیم نشد. جالب‌تر از همه افت فاحش خارجی‌هایی بود که در دوره‌های قبل آقای گل شده بودند. از کی روش استنلی و پریرا که فقط 7 گل زدند تا منشا که در بازگشت دوباره به فوتبال ایران نتوانست عملکرد درخشانش در پیکان را تکرار کند.

حتی دیاباته ای که به لحاظ فنی یک سر و گردن بالاتر از همه مهاجمان خارجی لیگ است، هم به‌اندازه اسم‌ورسم و دستمزدی که از استقلال دریافت می‌کند در لیگ برتر گل نزد؛ 15 گل در 21 بازی، که 3 تای آن از نقطه پنالتی به ثمر رسید. اگر تعداد گل‌های زده این مهاجم را با آقای گل‌های دوره‌های گذشته مقایسه کنیم، خواهیم دید در فصول قبل مهاجمان لیگ عملکرد بهتری داشته‌اند. به‌طور مثال در لیگ چهاردهم لوسیانو ادینهو ۲۰گل با پیراهن تراکتور زد. یا دنی دنیل اولروم در ششمین دوره لیگ برتر برای ابومسلم 17 گل به ثمر رساند. به‌طورکلی در یک‌فصل هیچ‌وقت مهاجمی نداشتیم که بالای 30 گل زده باشد و هنوز هم با گذشت چند فصل رضا نوروزی رکورددار بیشترین گل زده در یک‌فصل است. رکورد کمترین گل زده هم به دور دوم لیگ برتر تعلق دارد که ادموند بزیک با پیراهن سپاهان 13 گل زد. کریم انصاری‌فرد با 14 گلی که در فصل سیزدهم زد در رتبه دوم و عنوان سوم هم به دیاباته تعلق گرفت. که این آمارها نشان می‌دهد، آمار گلزنی در لیگ برتر فوتبال ایران نسبت سال‌های گذشته افت چشمگیری داشته است. این در شرایطی است که در فصول قبل هزینه و سرمایه‌گذاری بیشتری در فوتبال صورت گرفته و خارجی‌های کارنامه داری به لیگ برتر آمده‌اند. اما نه‌تنها پیشرفتی در این زمینه نداشته‌ایم و به نسبت گذشته هم بیشتر دچار ضعف گلزنی هستیم که در تیم‌های بزرگ بیشتر مشهود بوده است. و همان‌طور که شاهد بودیم پرسپولیس و استقلال در سال‌های گذشته مهاجمان زیادی را برای تقویت خط حمله خود استخدام کردند.
البته پرسپولیس علیرغم اینکه با کمبود مهاجم روبه‌رو بود، ولی همیشه یک مهاجم در کورس آقای گلی داشت و در لیگ‌های پانزدهم و شانزدهم مهدی طارمی آقای گل شد، در لیگ هفدهم نیز علیپور این عنوان را تصاحب کرد. علی دایی آقای گل جهان، اولین مهاجمی بود که توانست کفش طلا را برای پرسپولیس به ارمغان بیاورد. او در سومین دوره لیگ برتر با زدن 16 گل جایزه را کسب کرد. سپس نوبت به محسن خلیلی رسید تا در لیگ هفتم با 18 گل به‌طور مشترک با اصغری این عنوان را تصاحب کند و همان‌طور که اشاره شد طارمی و علیپور بعدها توانستند به این عنوان دست پیدا کنند. در ادامه مروری خواهیم داشت به عملکرد گلزنان لیگ در دوره‌های گذشته.
فهرست آقای گل‌ها در ادوار لیگ برتر:
۸۱–۱۳۸۰ :غلامرضا عنایتی(ابومسلم) ۱۷ گل
۸۲– ۱۳۸۱ : ادموند بزیک(سپاهان) 13 گل
۸۳–۱۳۸۲ :علی دایی )پرسپولیس) 16 گل
۸۴–۱۳۸۳ :غلامرضا عنایتی (استقلال)۲۰گل
۸۵–۱۳۸۴ : غلامرضا عنایتی (استقلال) 21 گل
۸۶–۱۳۸۵ : مهدی رجب‌زاده( ذوب‌آهن)، دنیل اولروم(ابومسلم) 17 گل
۸۷–۱۳۸۶: محسن خلیلی( پرسپولیس)، هادی اصغری(راه‌آهن) ۱۸گل
۸۸–۱۳۸7: آرش برهانی(استقلال) ۲۱گل
۸۹–۱۳۸۸: عماد محمدرضا (سپاهان) ۱9 گل
۹۱–۱۳۹۰ : کریم انصاری‌فر(سایپا) 21 گل
۹۲–۱۳۹۱ : جلال رافخایی (ملوان) ۱۹گل
۹۳–۱۳۹۲: کریم انصاری‌فر( تراکتورسازی)۱۴گل
۹۴–۱۳۹۳ : لوسیانو ادینهو (تراکتورسازی ) ۲۰گل
۹۵–۱۳۹۴ : مهدی طارمی (پرسپولیس) ۱۶گل
۹۶–۱۳۹۵ : مهدی طارمی (پرسپولیس) ۱۸ گل
۹۷–۱۳۹۶ :علی علیپور (پرسپولیس) ۱۹ گل
1398- 1397 :کیروش استنلی(سپاهان)، لوسیانو پریرا(فولاد) 16 گل
1399-1388 : شیخ دیاباته( استقلال) 15 گل

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.