به مناسبت سالروز تولد بازیکنی که شوکه مان کردترابی و محبوبیت از دست رفته

0 39
به مناسبت سالروز تولد بازیکنی که شوکه مان کردترابی و محبوبیت از دست رفته

شیوا دورانگر – خبرنگار: مهدی ترابی متولد 19 شهریور 1373 و اهل شهر اشتهارد است. این ستاره ملی پوش فوتبالش را از پایه های سایپا شروع کرد و با درخشش در تییم بزرگسالان این باشگاه توانست به تیم ملی برسد.

البته ترابی قبل از حضور در فوتبال در رشته فوتسال فعالیت داشت و سابقه آقای گلی با تیم استان البرز در مسابقات کشوری و حضور در تیم ملی جوانان فوتسال را هم در کارنامه دارد. وی در سال 90 با شرکت و قبولی در تست تیم های پایه فوتبال سایپا رسما وارد این رشته ورزشی شد و بعد از چند فصل بازی در تیم های نوجوانان و جوانان این باشگاه برای فصل دوازدهم توسط مجتبی تقوی در لیست بزرگسالان سایپا قرار گرفت و اولین بازی لیگ برتری خود را در سن 18 سالگی مقابل گهر درود انجام داد.
از درخشش در فوتسال تا پوشیدن پیراهن سایپا
ترابی در ابتدای فوتبالش در پست هافبک چپ و راست برای سایپا بازی کرد و مدتی هم در دفاع و حتی به عنوان هافبک وسط هم برای این تیم بازی کرد و خیلی زود با استعداد بالایی که داشت توانست در ترکیب نارنجی پوشان جا بیفتد و به عنوان یک پدیده در سطح لیگ برتر بدرخشد. ترابی که در فصل های دوازدهم و سیزدهم تنها 4 بار در ترکیب سایپا مورد استفاده قرار گرفته بود در فصل چهاردهم یکی از 11 مرد اصلی نارنجی پوشان بود 23 بار برای این تیم به میدان رفت و 1 و 1 پاس گل از خود بر جای گذاشت و در پایان همین فصل برای اولین بار به تیم ملی فوتبال بزرگسالان دعوت شد.
پدیده لیگ پانزدهم
ترابی در فصل پانزدهم درخشش فوق العاده ای با پیراهن سایپا داشت و 27 بازی برای این تیم به میدان رفت و 1 گل زد و در مراسم انتخاب برترین های فوتبال ایران به عنوان پدیده مسابقات انتخاب شد. در فصل شانزدهم جوان اول سایپا یکی از برترین های مسابقات بود و علیرغم اینکه به دلیل مصدومیت 3 ماه دور از میادین بود در 19 بازی برای سایپا 4 گل زد و 2 پاس گل داد.
کسب سهمیه آسیایی با سایپا
لیگ هفدهم اما بدون شک بهترین فصل فوتبالی ترابی در سایپا بود. این ستاره ملی پوش با گلزنی ها و پاس گل های خودنقش بسزایی در موفقیتت سایپا و کسب سهمیه آسیایی داشت. او در این فصل 11 گل برای تیم علی دایی در 27 بازی به ثمر رساند و 7 پاس گل داد و 2 پنالتی بدست آورد و براساس نمرات سایت نود بهترین بازیکن فصل گذشته رقابتهای لیگ برتر بود.
حضور در جام جهانی
ترابی که در 21خرداد 94 اولین بازی ملی‌اش را مقابل ازبکستان انجام داد و اولین گلش را با پیراهن تیم ملی در همین بازی به ثمر رساند،تاکنون 30 بار با پیراهن تیم ملی به میدان رفته و 6 گل به ثمر رسانده است. او از جمله نفرات حاضر در جام جهانی 2018 که یک پای ثابت همه اردوهای تیم ملی در دور مقدماتی این رقابتها بود و در7 بازی هم برای تیم ملی به میدان رفت و در جریان پیروزی 6 بر صفر تیم ملی مقابل گوام نیز زننده یکی از گل های کشورمان بود. البته ترابی در جام جهانی فرصتی برای حضور در میدان پیدا نکرد.
ترابی و تحقق رویای کودکی
این ستاره خوش آتیه که در سال های گذشته همواره مورد توجه پرسپولیس قرار داشت و حتی تیم های مطرحی چون استقلال و تراکتورسازی را خواهان خودش می دید، سرانجام در تابستان 97 به آرزوی دوران کودکی خودش رسید و پیراهن شماره 9 تیم محبوبش را برتن کند.
ترابی در رویای پوشیدن پیراهن سرخ
البته ترابی بخاطر محرومیت سرخ ها از نقل و انتقالات یک نیم فصل برای بازی در پرسپولیس صبر کرد و نیم فصل نخست لیگ هجدهم را در سایپا گذارند و در نیم فصل دوم به همراه مهدی شیری، مهدی شریفی و سروش رفیعی به ترکیب سرخپوشان اضافه شد و همانططور که پیش بینی می شد درخشش چشمگیری در ترکیب تیم جدیدش داشت. این وینگر راست پا و خوش تکنیک با آمدنش به پرسپولیس تحرک خوبی به خط حمله تیم داد و پاس های کلیدی مهمی را فراهم ساخت. او در روزهای ابتدایی به جهت اینکه هنوز با فضای پرسپولیس انس نگرفته بود آن درخشش مورد انتظار را نداشت اما رفته رفته در ترکیب جا افتاد و در روزهای پایانی فصل با پاس گل های خود نقش برجسته ای در قهرمانی تیم ایفا کرد. ترابی 14 بار در نیم فصل دوم بازی کرد و در 999 دقیقه ای که در بازیها حاضر بود 1 گل زد و 4 پاس گل داد. در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا 2019 هم او یک گل و یگ پاس گل در 6 بازی به جای گذاشت و در جریان قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی در دو بازی ححساس نیمه نهایی و فینال حاضر بود و توانست با پرسپولیس دبل کند.
از درخشش با پیراهن پرسپولیس تا فسخ قرارداد
ترابی درخشش فوق العاده ای در فصل نوزدهم داشت و یکی از ستاره های تاثیرگذار پرسپولیس در راه قهرمانی بود.این وینگر راست پا و خوش تکنیک در 26 مسابقه ای که در ترکیب بود 11 گل زد ،6پاس گل داد و دو پنالتی از حریفان گرفت. و به سبب درخششی که داشت از سوی کارشنان برنامه فوتبال برتر به عنوان بهترین بازیکن فصل نوزدهم لیگ برتر انتخاب گردید.ترابی در ۴ مسابقه از جام حذفی،یک گل و یک پاس گل با پیراهن پرسپولیس برجای گذاشته و در دو بازی از لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ مقابل الشارجه امارات دو پاس گل داده بود.در حالیکه یحیی گل محمدی خواهان تمدید قرارداد و ادامه حضور این ستاره تاثیرگذار برای فصل آینده بود، با این وجود ترابی با استناد به بند عدم پرواخت مطالباتش توانست قراردادش را با پرسپولیس فسخ کند.گفتنی است از مدتها قبل زمزمه هایی مبنی بر جدایی این باریکن وجود داشت و ترابی بخاطر عملکرد خوبش مورد توجه چند باشگاه قطری قرار گرفته بود که در نهایت با العربی قرارداد بست.ترابی در یک فصل و نیمی که در پرسپولیس حضور داشت

ترابی در مسیر سروش؟
جدایی ترابی شوک بزرگی به پرسپولیسی ها بود و هواداران که انتظار چنین تصمیمی را از ترابی نداشتند در فضای مجازی به شدت علیه این هافبک بی حاشیه موضع گرفته و انتقاد کردند.البته انها مدیران پرسپولیس را هم از انتقادات خود بی نصیب نگذاشته و از اینکه به راحتی راه را برای جدایی این بازیکن هموار کرده و نتوانستند او را برای ماندن متقاعد کرده اعتراض داشتند.صرف نظر از مسائلی که مطرح شد بنظر می رسد که فوتبال قطر مناسب بازیکنی چون ترابی نبود،بهرحال او ستاره لیگ بود و بازیکنی ملی پوش که در تیم قهرمان توپ می زد و بازیکن خوش اتیه ای چون او با ادامه درخشش در پرسپولیس می توانست توجه تیم های اروپایی را جلب کند،ولی بنظر می رسد او نیز در حال تکرار همان اشتباهی ست که سروش رفیعی مرتکب شد. این ستاره خوش تکنیک نیز در دوران اوجش راهی قطر شد و به هشدارهای کارشناسان توجه نکرد.رفیعی بعد از حضور در فوتبال قطر از آن ستاره خوشفکر و تکنیکی که در مرکز زمین فرمانروایی میکرد آنقدر فاصله گرفت که هنوز قراردادش به پایان نرسیده در لیست فروش الخور قرار گرفت و بعد از برگشت به پرسپولیس نشانی از ان ستاره آماده و خوش تکنیک نداشت; بازیکنی که در لیگ شانزدهم مهره فیکس پرسپولیس بود و 3 گل و 3 پاس گل در 14 بازی ثبت به یادگار گذاشته بود در 12 مسابقه لیگ هجدهم فقط توانست 1 گل برای پرسپولیس بزند و در نیم فصلی که گذشت از این تیم کنار گذاشته شد. این در حالی است که سروش قبل از بسیاری تیم های لیگ پیشنهاد بازی داشت.البته امیدواریم ترابی به سرنوشت رفیعی دچار نشود و انچنان در فوتبال قطر بدرخشد که در آینده شاهد حضورش در یکی از تیم های اروپایی باشیم.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.